Sari la conținut

Accident Eforie Sud


hell biker
 Share

Postări Recomandate

Acum o jumatate de ora a fost un accident nasol in Eforie Sud.

 

A fost implicata o dacie solnitza si un motorist slovac care calarea o Honda Hornet 900.

 

Din ce am inteles eu treaba e in felul urmator:

-Dacia pe banda a doua cu semnal stanga

-Motoristul vede treaba asta si se muta pe banda unu cu intentia de a depasi dacia

-In momentul asta soferul daciei care avea semnal stanga trage brusc dreapta de volan si intra in banda unu peste motorist pe care il face praf

 

Cand am ajuns eu la locul faptei il bagasera in salvare si cred ca il duceau la Constanta.

Dupa cat de distrusa era Honda, cred ca sarmanul om e destul de grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :crack: :crack:

 

Dragi pretini si tovarasi...Din pacate asistam la faze de genul acesta din ce in ce mai des pe soselele iubitei noastre patrii :crack: :crack: Si din pacate nu avem ce face, decat sa fim in continuare atenti la astfel de specimene care ne pun viata in pericol.

 

Insanatosire grabnica motociclistului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am trecut si eu pe langa accidentul asta..ma intorceam cu trenul de la mare...daca am vazut bine,motociclistul era intins pe sosea, in partea dreapta a drumului..dacia era destul de sifonata in partea din spate,...motorul nu am apucat sa-l vad,.....salvarea tocmai ajungea la locul faptei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred... si daca b.oul ala are scuza ca nu l-a vazut... nu-l cred. Tot la mare, eram intr-un maxi-taxi si un i.diot cu Logan face exact aceeasi faza... cum sa nu vezi un Mercedes Sprinter mare?!

Insanatosire grabnica motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred... si daca b.oul ala are scuza ca nu l-a vazut... nu-l cred. Tot la mare, eram intr-un maxi-taxi si un i.diot cu Logan face exact aceeasi faza... cum sa nu vezi un Mercedes Sprinter mare?!

Insanatosire grabnica motociclistului!

214255[/snapback]

Pei daca pe ala nu l-a vazut,ce naiba cauta asta pe sosea? :crack: :crack: :crack:

pei atunci cum se ne vada pe noi,astia acus nu o sa mai vada nici macar tir-uri,trenuri,avioane :crack: :crack: :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie oare o solutie claxonul cu aer comprimat (cum au vapoarele, tir-urile, trenurile, etc.)?

(daca nu e cu aer comprimat?!? sorry... nu cunosc. am scris ca sa aveti o imagine despre ce vreau eu sa spun)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cost cam 1.500.000, dar merita. am facut rost de o goarna de 70 de cm lungime. deocamdata caut o modalitate de a o piti sub rezervor. abia astept sa vad cum se dau conservarii in laturi, crezand ca din spare vine marfarul... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stire TV Neptun:

"Doi motociclisti din slovenia o fata si un baiat faceau slalom printre masini pe o motocicleta foarte puternica si nu au observat ca o dacie solenza care ciscula regulamentar a redus viteza. Motociclistul si pasagera au fost aruncati pe contrasens si acum s eafla in stare grava in spital. Politia continua ceretarile ..... :crack: "

citatul este aproximativ dar va da-ti seama ca deja au gasit (ales) vinovatii....

Editat de gbordura
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ieri adica azi noapte la stiri pe N24 si au dat cateva detalii de la "martori" - care defapt cred ca erau cei implicati in accident - si care din prima au dat vina pe motociclisti ca ii crosetau. Omul din dacie zicea ca era incadrat pe partea stanga ca vroia nustiu' unde sa ajunga si ca "dintr'o data" l'a izbit ceva in spate. Astept cu mare interes cercetarile politiei . Ce e mai nasol este ca o alta masina din spate l'a mai luat in primire pe unul dintre motociclisti, trecand peste el ; ingrozitor. Daca nu ma insel dupa scurtul reportaj dedicat accidentului caravana venea de la Sibiu ca am recunoscut niste fete si motoare de pe la intalnire... ( au mancat vis-a-vis de mine ) .. daca IAR a fost "masinistul" de vina .. vorbele sunt de prisos ... new zeeland here I come... romanie dulce romanie ...

insanatosire grabnica celor doi calareti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu in dimineata asta pe ProTV la stiri.

La fel, motociclistul era scos vinovat !! :crack: :crack:

Si un amic mi-a povestit ca aseara, pe National TV, cazul era prezentat intr-o maniera similara !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La toate televiziunile, INTOTDEAUNA, motociclistul este de vina!!!!

Niciodata cel din masina nu a avut vreo vina!!!

 

Mi se pare FOARTE NASOALA chestia asta din partea televiziunilor! Tot timpul sa dea vina pe motociclisti!

La ProTV au zis ca avea si viteza mare! Tot ce e posibil!

 

Sint sigur ca politia il va scoate vinovat pe motociclist!

 

Atentie la neatentie (cum zicea un profesor de-al meu),

 

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu se definitiveaze cercetarile nu se stie cine e vinovat 100% ,nu inteleg care e problema daca ar fi motociclistul de vina?

214517[/snapback]

 

 

este foarte putin probabil ca un motociclist sa fie de vina pt ca motociclistul este tatal traficului...........adica e trebuie sa prevada fiecare miscare, sa intuiasca ce vrea sa faca fiecare masina si sa aproximeze viteva fiecaruia...................doar este viata lui in joc, nu este protejat de tabla si de airbaguri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raspunsul soferului este groaznic de imbecil (l-am vazut in direct la protv)

suna cam asa...domne astia cu motocicletele se jucau printre masini, bagau viteza, faceau slalom...si eu am franat si am tras dreapta si a intrat in mine...

 

cam asa a sunat declaratia soferului... cum gura mas-ii sa zica asa ceva? atentie, traim in tara in care inca, INCA, sunt multi care vor trage de volan ca sa iti arate cine e mai tare.

 

doamne fereste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motociclistul a intrat in spatele solnitei,atunci intra la treaba cu distanta regulamentara;daca a lovit laterala(daca pot spune asa,ca solnita si din fata sau spate parca tot din lateral e :crack: ) conservei se schimba treaba,dar nu neaparat( sa nu uitam accidentul cu Jeoana).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu la stirile pranzului... orice om normal care n-are aface cu motoarele si a auzit declaratia celor 2 soferi (cel cu solenta sau ce drac era si celalalt care a calcat-o pe fata cu masina dupa ce a cazut pe jos) si-au creat o singura impresie ..ca motociclistul era de vina..

acum...trebuie sa recunoasteti ca o parte de vina are si motociclistul pt ca sigur circula cu ceva viteza..totusi asta nu scuza manevrele solenzei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motociclistul a intrat in spatele solnitei,atunci intra la treaba cu distanta regulamentara

 

nu neaparat. daca schimbi directia fara sa te asiguri, concomitent franezi si te loveste unul din spate, tu esti vinovat, nu ala de te-a lovit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca schimbi directia de deplasare fara sa te asiguri esti lovit undeva in lateral,daca ai apucat sa executi manevra si esti lovit in spate cred ca vinovat e cel din spate.Treaba cu opritul brusc e cam greu de dovedit,plus ca tu oricum trebuie sa pastrezi o distanta corespunzatoare.Eu pot frana si brusc daca-mi apare ceva in fata si ce faci te urci pe mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca mergi pe banda 1, cu 20km/h, si te bagi fara sa te asiguri pe banda 2 unde vine tare unul cu 100km, aflat la 50m,ghici ce se intampla si cine e vinovat! din pacate aceasta legenda urbana cum ca cel ce loveste din spate e vinovat e impartasita de foarte multi soferi.

 

si atentie! legea spune ca trebuie sa te asiguri la schimbarea directiei de mers, nu doar la schimbarea benzii de circulatie! adica nu ai voie sa faci slalom cu masina printre gropi pe banda "ta" fara sa te asiguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca mergi pe banda 1, cu 20km/h, si te bagi fara sa te asiguri pe banda 2 unde vine tare unul cu 100km, aflat la 50m,ghici ce se intampla si cine e vinovat!  din pacate aceasta legenda urbana cum ca cel ce loveste din spate e vinovat e impartasita de foarte multi soferi.

 

si atentie! legea spune ca trebuie sa te asiguri la schimbarea directiei de mers, nu doar la schimbarea benzii de circulatie! adica nu ai voie sa faci slalom cu masina printre gropi pe banda "ta" fara sa te asiguri.

214811[/snapback]

 

ticolino,

schimbarea directiei de mers inseamna ca schimbi directia la stanga sau la dreapta...

faptul ca tu mergi pe banda ta si ocolesti o groapa nu intra la schimbarea directiei de mers decat daca spaguiesti un politzai si celalt e un fraier.

atat timp cat esti pe banda ta, nici un motociclist de exemplu nu are ce cauta langa tine, ca are si el loc.....

nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca tu mergi pe banda ta si ocolesti o groapa nu intra la schimbarea directiei de mers

 

ba da.

schimbarea directiei de mers nu se face doar la 90 de grade. chiar si 5 grade (cat ocolesti o groapa) e o schimbare pt care tb sa te asiguri.

 

Am avut un accident la craiova (necedare de prioritate) si ca sa nu ii ia lui ala carnetul am declarat ca eu il depaseam si el a ocolit o groapa. fara sa iasa din banda.

 

si iti mai aduc un argument. stii ca atunci cand e drum ingustat e interzisa depasirea autovehiculelor, cu exceptia motocicletelor fara atas. Cum in astfel de zone e de obicei drumul e foarte ingust, logica este ca atunci cand o masina depaseste o motocicleta are loc (macar) partial pe aceeasi banda. si inca ceva, daca o masina vrea sa te depaseasca (indiferent in ce circuli, chiar si in motocicleta), conform legii trebuie sa circuli cat mai pe dreapta benzii tale! bun, si daca esti cu motoru, si te depaseste legal o masina aflandu-se partial pe aceeasi banda cu tine, nu ai voie sa ocolesti o groapa fara sa te asiguri!

 

nu stiu cat de coerent am fost dar ideea e ca persist in opinia mea anterioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da.

schimbarea directiei de mers nu se face doar la 90 de grade. chiar si 5 grade (cat ocolesti o groapa) e o schimbare pt care tb sa te asiguri.

 

Am avut un accident la craiova (necedare de prioritate) si ca sa nu ii ia lui ala carnetul am declarat ca eu il depaseam si el a ocolit o groapa. fara sa iasa din banda.

 

si iti mai aduc un argument. stii ca atunci cand e drum ingustat e interzisa depasirea autovehiculelor, cu exceptia motocicletelor fara atas. Cum in astfel de zone e de obicei drumul e foarte ingust, logica este ca atunci cand o masina depaseste o motocicleta are loc (macar) partial pe aceeasi banda.  si inca ceva, daca o masina vrea sa te depaseasca (indiferent in ce circuli, chiar si in motocicleta), conform legii trebuie sa circuli cat mai pe dreapta benzii tale! bun, si daca esti cu motoru, si te depaseste legal o masina aflandu-se partial pe aceeasi banda cu tine, nu ai voie sa ocolesti o groapa fara sa te asiguri!

 

nu stiu cat de coerent am fost dar ideea e ca persist in opinia mea anterioara.

214834[/snapback]

 

inteleg ce zici dar mi se pare o chestie f discutabila. cred ca este inca o chestie de tinut minte in deciziile noastre motociclistice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...