Sari la conținut

CERINTE PT. SCUTER


esson
 Share

Postări Recomandate

Daca n u are pedale tre permis oricat ar fi de mic motoru. Cele cu pedale(ciclomotoarele) nu au nevoie nici de permis nici de inmatriculare. Castile sunt obligatorii la ambele vehicule. Daca nu ai 18 ani poti lua cat. A1(16 ani impliniti) si poti conduce pana la 125 cm3 cu limita pana la 11 kw.(15CP)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Stiu ca unul nou costa 2500 Euro. Iti dai seama ca SH nu coboara sub 2000. Parerea mea e ca nu se merita sa-ti cumperi un DNA 50, daca ai peste 18 ani si ai A sau vrei sa dai de A, cauta aici pe forum ca este cineva care vinde un kawasaki ninja de 250 cmc cu vreo 2000 de euro :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n u are pedale tre permis oricat ar fi de mic motoru. Cele cu pedale(ciclomotoarele) nu au nevoie nici de permis nici de inmatriculare. Castile sunt obligatorii la ambele vehicule. Daca nu ai 18 ani poti lua cat. A1(16 ani impliniti) si poti conduce pana la 125 cm3 cu limita pana la 11 kw.(15CP)..

214526[/snapback]

 

Salutare,

am si eu o rugaminte intai puneti mana si cititi legile si deabia dupa aceea comentati pe forum. Pentru orice vehicul avand capacitatea cilindrica de sub 50 cc si viteza maxima constructiva sub 50 km/h nu ai nevoie de permis. Nu va mai luati dupa toti ploitistii care nu stiu nici sa citeasca o lege dar pasamite sa o mai si interpreteze. O sa va dau o scrisoare de la COMANDANTUL POLITIEI RUTIERE ROMANE care o sda va lamureasca in aceasta privinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare,

am si eu o rugaminte intai puneti mana si cititi legile si deabia dupa aceea comentati pe forum. Pentru orice vehicul avand capacitatea cilindrica de sub 50 cc si viteza maxima constructiva sub 50 km/h nu ai nevoie de permis. Nu va mai luati dupa toti ploitistii care nu stiu nici sa citeasca o lege dar pasamite sa o mai si interpreteze. O sa va dau o scrisoare de la COMANDANTUL POLITIEI RUTIERE ROMANE care o sda va lamureasca in aceasta privinta.

 

Daca e vb de legislatie are dreptate Aliboss...in legislatie scrie clar ca trebuie sa aiba caracteristicile unei biciclete pt a fi ciclomotor (ceea ce include punerea in miscare cu ajutorul pedalelor)...depinde si ce legislatie citesti daca citesti legislatia de prin ani 90...ii clar. Chestia cu 50cc si 50km/h e posibila...dar nu este compatibila cu ce este scris in legislatie. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Phaza vine cam ashea: daca importatorul reuseste sa manareasca actele astfel incat RAR-ul sa considere respectiva trotineta ciclomotor (exista pe site exemple de tipuri de scuter omologate ciclomotoare) poti merge fara permis. Problema e ca tre sa ai tot timpul la tine fitsuica de la RAR care sa ateste asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

am si eu o rugaminte intai puneti mana si cititi legile si deabia dupa aceea comentati pe forum. Pentru orice vehicul avand capacitatea cilindrica de sub 50 cc si viteza maxima constructiva sub 50 km/h nu ai nevoie de permis. Nu va mai luati dupa toti ploitistii care nu stiu nici sa citeasca o lege dar pasamite sa o mai si interpreteze. O sa va dau o scrisoare de la COMANDANTUL POLITIEI RUTIERE ROMANE care o sda va lamureasca in aceasta privinta.

Ai dreptoate in toate lucrurile da gresesti la viteza trebuie 45km/h nu (50km/h la trebuie permis)....ptr toti cei care nu cred desper chestia cu permisu sa se opreasca la nea GARCEA si sa il intrebe despr...CICILOMOTOR=MOPED=49cc si vit max 45km/h si asa o sa iti zica si el :ok:

PS. Dna gasesti si pe la 1500 poate si mai putin :lol:

Editat de Costy_Clipcea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ba da eu am acte pe piesele scuterului nu pe el. Da scrie ca am motor de ciclomotor 49cc...prin urmare nu am nevoie de permis. Da nu scrie ca e ciclomotor,scuter sau altceva ci am o lista a pieselor deci ce e??:D......

e ciordit

:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca "scrie" undeva, altundeva decit intr-o omologare RAR (individuala sau de tip), este 0. Risti comiterea unei infractiuni. Mergi la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ba da eu am acte pe piesele scuterului nu pe el. Da scrie ca am motor de ciclomotor 49cc...prin urmare nu am nevoie de permis. Da nu scrie ca e ciclomotor,scuter sau altceva ci am o lista a pieselor deci ce e??:welcome:......

pai e ciordit :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

mai mai ce va mai cacatzi pe voi ca tre sau nu tre permis da ce pana mea va face 2 mil de lei sau cat e un A1 daca tot ti-ai laut scuter fatzi si permis si te doare in flex dupa de police asa ca punetzi mana si cititi oleaca si voi si datzi pt permis ca nu e mare branza :goodposting: SUCCES !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:angryfire: am si eu unul de 49cm , si am de la RAR omologare de MOPED, chiar daca este cu aspect de scuter. am dat pe el 1200e nou. pana acum am 800km si inca merge....

Elo :angryfire: vreau sa stiu si eu cateva chestii despre scuterele astea.. de exemplu ce cerinte tre sa indeplinesti sa mergi cu unu sub 50cc, sau cu unu peste 50cc. de exemplu casca, varsta,permis etc. multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo a citit careva pe permis sa vada ce scrie la A1...

politzai astia sun mai prosti ca puiu de magar

daca citesi pe spatele permisului la rubrica A1 o sa gasesti ca e pentru motocilete <=50cc si <=50km/h

deci sa imi bag .... ca in codu rutier zice ca A1 e pana la 125 si faza cu puterea/greutate

astia sunt chiar prosti.... nici ei nu stiu ce vor sa zica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta pentru ca sabloanele pentru carnetele/cardurile de conducere au fost facute prin 1999 sau 2000, iar codul rutier curent a fost adoptat prin 2003 ( asa imi aduc aminte; nu sunt foarte sigur). Si oamenii au zis sa nu mai cheltuie bani pe sabloane noi cand oricum vor trebui sa le schimbe dupa accesiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Vreau sa ma ajutatzi, ma intereseaza un scuter nou, deoarece il iau in leasing shi nush ce sa iau, ma hotarasem pe jet force 50 c-tech dar mi`a zis cineva k e super prost shi are o gramada de probleme shi acum nush ce sa fac ma gandesc la un runner 50 sau un dna 50 va rog sa ma ajutatzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma ajutatzi, ma intereseaza un scuter nou, deoarece il iau in leasing shi nush ce sa iau, ma hotarasem pe jet force 50 c-tech dar mi`a zis cineva k e super prost shi are o gramada de probleme shi acum nush ce sa fac ma gandesc la un runner 50 sau un dna 50 va rog sa ma ajutatzi

incearca daca vrei dna dar nu lua de 50 ca nu se merita.e f bun dna de 125 .iar runner, e ok daca vrei 49 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jet-force varza si plin de probleme?cine ti-a zis asta nu le prea are cu scuterele am dreptate? :cheers: B)

jet force este unul dintre cele mai (daca nu cel mai) performant scuter de 50cc ....dintre toate eu zic sa iti iei jet-force...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...