Sari la conținut

Accident In Ploiesti - 23.07.2008


ghostrider000
 Share

Postări Recomandate

Avea B-ul,deci stia regulile de circulatie...

 

Te contrazici singur!

 

Cu atat mai mult si mai agravant(pentru el):daca avea B-ul, nu trebuia sa se urce pe motor(trebuia sa stie la ce riscuri se supune).Daca s-a urcat, inseamna ca ori si-a luat B-ul in Arges(sa zicem ca asta ar fi singura lui circumstanta atenuanta), ori s-a crezut zmeu!Punct!

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

V-ar conveni sa va loveasca un nene cu un camion...care n-are permis categ coresp? Are cursul de legislatie absolvit...deci stie regulile de circulatie pe dinafara,a condus mopedu de 1000 de ori pe strazi,de ce n-ar conduce si un camion?

 

In fata acelui individ putem fi oricare,oricand...

 

 

In mod normal el nu avea ce cauta acolo...Fara permis=fara motor,nenea ala care a intors a facut o CRIMA,mai ales ca in provincie sunt unii de o incompetenta rara(nu generalizez),da' totusi,vrem respect in conditiile in care mergem fara permis?

 

 

Asfalt uscat...smecheria se plateste scump :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost la inmormantare...chiar a fost super multa lume...chiar era iubit....pacat ca unii au luat acest ultim drum cu atatea motociclete ca pe o parada...si au inceput sa filmeze si alte chestii...in fine...asta e mentalitatea la noi....oricum familia era distrusa...pacat...mare pacat...Dumnezeu sa`l ierte....

tocmai am venit de la inmormantare... am ramas surprinsa ca au venit atatia motociclisti sa il conduca pe ultimul drum.

pacat de el... cand a venit ambulanta inca ii batea inima, dar am inteles ca i-au intrat coastele in plamani... si nu s-a mai putut face nimic... :disappointed:

 

 

odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am venit de la inmormantare... am ramas surprinsa ca au venit atatia motociclisti sa il conduca pe ultimul drum.

pacat de el... cand a venit ambulanta inca ii batea inima, dar am inteles ca i-au intrat coastele in plamani... si nu s-a mai putut face nimic... :disappointed:

 

 

odihneasca-se in pace!

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Asa sa dus si Puiu acum cativa ani pe bulevard tot cu coastele infipte in plamani!Offffffffffff.................

Este parca un blestem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii mei astia care va credeti mari motociclisti lasatio mai moale cum moare un om cu il criticati voi , voi astia campioni mondiali la moto voi astia care nu cadeti niciodata cine sunteti ma voi sal criticati pe om poate mergea mai bine ca multi dintre voi vai sa sti ca te invata la scoala aia de soferi o gramada sa mergi ca prostu printre jaloane vai ce tare cred ca daca faci scoala si iei permisu clar nu mai aveai accident ca de .. aveai permis .. si ala te protejeaza .

Exemplu AZI ies la o plimbare cu mai multi prieteni .. ne avantam pe la arc o luam spre baneasa in fatza mea unu trece pe rosu altu pune frana brusc se infinge in ala zdravan eu in spate concluzie traiasca franarea de urgenta si anticiparea " drept urmare la scoala ar trebui sa se predea chesti interesante nu jaloane ca jaloane face si bunicamea pe mobra . Cati dintre voi stiti sa franati cu adevarat astia cu permise .. as vrea sa va vad in actiune .De ce il faceti bou pe saracu baiat ca ia sarit un bou in fatza cu masina .. nu conta ca nare permis poate eram eu in locu lui poate erai tu trebuie sa te gandesti si tu poate in secunda aia te apuca " nebuneala " si accelerai scurt si prostu iti intorcea in fatza crezi ca tu scapai ca ai permis ? ITI ZIC IO NU dar de tu erai un bou cu permis care erai smecher ca de esti meserias ..

Ar trebui sa facem gat despre conservari care sunt pe zi ce trece mai prosti .. sa le dam cate una peste ceafa cand i prindem ca fac dastea ca sa tina minte sa nu mai faca a doua oara ca de in romania numai asa se invata .. Pe seara cand ma intorceam spre casa pe fostul drum spre mare aveam cam 110 drumu liber veneau ceva masini dupa contrasens vad un motociclist iau mana dupa ghidon sa il salut el la fel .... cand brusc in fatza mea un idiot iese din coloana in depasire vine spre mine (probabil nu ma vazut idiotu ) ma vede o calca fara nici o remuscare, din reflex pun mana pe ghidon si ma inclin cat pot spre marginea drumului aproape iesind dupa el vad in acelasi timp mirarea motociclistului dupa sensul opus care nu a inteles ce sa intamplat in secunda urmatoare dobitocu intra inapoi pe sens aproape urcanduse pe celalalt motociclist drept urmare un dobitoc ca asta lua doi dintro lovitura ..

asa ca trebuie educati multi si motociclisti si mare parte conservari . Parerea mea poate criticata e treava lor la cei fara carnet ei se risca nam nimic cu ei am vazut intamplari cand la lovit o masina si neavand ce sa faca sa ales cu vanatai cu moto praf si a trebuit sa repare si masina .. inainte sa iesiti pe sosea invatati sa anticipati poate cel mai important lucru si la masina si la moto si dupa aceia franarea de urgenta .. credetima o sa va salveze viata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... inainte sa iesiti pe sosea invatati sa anticipati poate cel mai important lucru si la masina si la moto si dupa aceia franarea de urgenta .. credetima o sa va salveze viata .

Foarte profund...Eu spun ca inainte de a ANTICIPA reactia unui bou, care intoarce fara se se asigure si a FRANA DE URGENTA,ca sa iti salvezi viata,trebuie sa ai DREPTUL sa fi acolo,pe strada. Acel drept,este acordat celor care POSEDA permis de conducere(in speta,conform categoriei). Iar boul care ti-a intors in fata fortandu-ti anticipatia si franele de urgenta ARE acest drept(de a fi in strada,chiar daca greseste f grav),iar tu, NU (chiar daca mergi regulamentar) ! Nu ai inteles nimic,nu-i asa?! :disappointed:

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara carnet nu avea ce cauta pe motor, indiferent cine este vinovat.

 

Nu zic ca nu i se putea intampla si cu tot cu permis.

 

Din cate am citit, a fost lasat de "prieteni" sa se urce pe motor fara permis, va felicit baieti, ati facut un lucru bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu alte cuvinte care vreti motorete apucati-va si invatati bine sa pilotati, permisul nu e asa important, legislatia se poate invata si acasa....decat sa cheltuiti 500e pe scoala, mai bine mai puneti la motoreta sa luati una mai puternica...

 

Prietenii mei astia care va credeti mari motociclisti lasatio mai moale cum moare un om cu il criticati voi , voi astia campioni mondiali la moto voi astia care nu cadeti niciodata cine sunteti ma voi sal criticati pe om poate mergea mai bine ca multi dintre voi vai sa sti ca te invata la scoala aia de soferi o gramada sa mergi ca prostu printre jaloane vai ce tare cred ca daca faci scoala si iei permisu clar nu mai aveai accident ca de .. aveai permis .. si ala te protejeaza .

Exemplu AZI ies la o plimbare cu mai multi prieteni .. ne avantam pe la arc o luam spre baneasa in fatza mea unu trece pe rosu altu pune frana brusc se infinge in ala zdravan eu in spate concluzie traiasca franarea de urgenta si anticiparea " drept urmare la scoala ar trebui sa se predea chesti interesante nu jaloane ca jaloane face si bunicamea pe mobra . Cati dintre voi stiti sa franati cu adevarat astia cu permise .. as vrea sa va vad in actiune .De ce il faceti bou pe saracu baiat ca ia sarit un bou in fatza cu masina .. nu conta ca nare permis poate eram eu in locu lui poate erai tu trebuie sa te gandesti si tu poate in secunda aia te apuca " nebuneala " si accelerai scurt si prostu iti intorcea in fatza crezi ca tu scapai ca ai permis ? ITI ZIC IO NU dar de tu erai un bou cu permis care erai smecher ca de esti meserias ..

Ar trebui sa facem gat despre conservari care sunt pe zi ce trece mai prosti .. sa le dam cate una peste ceafa cand i prindem ca fac dastea ca sa tina minte sa nu mai faca a doua oara ca de in romania numai asa se invata .. Pe seara cand ma intorceam spre casa pe fostul drum spre mare aveam cam 110 drumu liber veneau ceva masini dupa contrasens vad un motociclist iau mana dupa ghidon sa il salut el la fel .... cand brusc in fatza mea un idiot iese din coloana in depasire vine spre mine (probabil nu ma vazut idiotu ) ma vede o calca fara nici o remuscare, din reflex pun mana pe ghidon si ma inclin cat pot spre marginea drumului aproape iesind dupa el vad in acelasi timp mirarea motociclistului dupa sensul opus care nu a inteles ce sa intamplat in secunda urmatoare dobitocu intra inapoi pe sens aproape urcanduse pe celalalt motociclist drept urmare un dobitoc ca asta lua doi dintro lovitura ..

asa ca trebuie educati multi si motociclisti si mare parte conservari . Parerea mea poate criticata e treava lor la cei fara carnet ei se risca nam nimic cu ei am vazut intamplari cand la lovit o masina si neavand ce sa faca sa ales cu vanatai cu moto praf si a trebuit sa repare si masina .. inainte sa iesiti pe sosea invatati sa anticipati poate cel mai important lucru si la masina si la moto si dupa aceia franarea de urgenta .. credetima o sa va salveze viata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara carnet nu avea ce cauta pe motor, indiferent cine este vinovat.

 

Nu zic ca nu i se putea intampla si cu tot cu permis.

 

Din cate am citit, a fost lasat de "prieteni" sa se urce pe motor fara permis, va felicit baieti, ati facut un lucru bun.

 

Despre decedati...numai de bine!....dar....Dragos in urma cu 2-3 saptamani a mai luat o tranta zdravana, julituri puternice spate, ambele brate si un picior! Facuse un obicei din a merge fara permis pe motor...vazut in poligon cand venea la ore calare, vazut la Sala Sporturilor la intruniri moto, vazut cu "amici" la fel ca el fara permis pe motoare, unu din amicii lui , in urma cu ceva timp a rupt motorul in doua ...noroc ca a scpat! Din pacate pentru el...teribilismul si haosul de pe sosele..a avut o singura destinatie...MOARTEA! Daca respecta legea...buna sau rea din tara asta si nu se urca pe motor fara permis...acum se bucura de VIATA! Nu spun ca nu stia sa mearga...l-am vazut personal...mergea bine pe motor...dar HAZARDUL si-a spus cuvantul!

Pentru cei care citesc aceste postari..sa bage bine la cap si sa invete din greselile altora! Viata are PRIORITATE!

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! :disappointed: :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ca uite mergi regulamentar si te omoara un idiot asta e cel mai grav. si eu am zis ca , ce te invata astia la scoala e penal nu are nici cea mai mica legatura cu ce te vei confrunta zi de zi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ca uite mergi regulamentar si te omoara un idiot asta e cel mai grav. si eu am zis ca , ce te invata astia la scoala e penal nu are nici cea mai mica legatura cu ce te vei confrunta zi de zi .

 

Asta nu inseamna ca ai dreptul sa conduci fara permis :disappointed: Daca ai fost prieten cu el si i-ai permis sa te insoteasca fara permis...esti la fel de vinovat :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ca uite mergi regulamentar si te omoara un idiot asta e cel mai grav. si eu am zis ca , ce te invata astia la scoala e penal nu are nici cea mai mica legatura cu ce te vei confrunta zi de zi .

 

 

tu nu vrei sau nu potzi sa intelegi ce se explica aici ? accidentul nu s-ar fi intamplat daca el respecta legea, adica sa stea acasa pana ia permisul.

ce se invatza si ce nu se invatza in scoala asta e alta problema, dar nu are nici o legatura cu idiotzii care se dau fara permis printre masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii mei astia care va credeti mari motociclisti lasatio mai moale cum moare un om cu il criticati voi , voi astia campioni mondiali la moto voi astia care nu cadeti niciodata cine sunteti ma voi sal criticati pe om poate mergea mai bine ca multi dintre voi vai sa sti ca te invata la scoala aia de soferi o gramada sa mergi ca prostu printre jaloane vai ce tare cred ca daca faci scoala si iei permisu clar nu mai aveai accident ca de .. aveai permis .. si ala te protejeaza .

Exemplu AZI ies la o plimbare cu mai multi prieteni .. ne avantam pe la arc o luam spre baneasa in fatza mea unu trece pe rosu altu pune frana brusc se infinge in ala zdravan eu in spate concluzie traiasca franarea de urgenta si anticiparea " drept urmare la scoala ar trebui sa se predea chesti interesante nu jaloane ca jaloane face si bunicamea pe mobra . Cati dintre voi stiti sa franati cu adevarat astia cu permise .. as vrea sa va vad in actiune .De ce il faceti bou pe saracu baiat ca ia sarit un bou in fatza cu masina .. nu conta ca nare permis poate eram eu in locu lui poate erai tu trebuie sa te gandesti si tu poate in secunda aia te apuca " nebuneala " si accelerai scurt si prostu iti intorcea in fatza crezi ca tu scapai ca ai permis ? ITI ZIC IO NU dar de tu erai un bou cu permis care erai smecher ca de esti meserias ..

Ar trebui sa facem gat despre conservari care sunt pe zi ce trece mai prosti .. sa le dam cate una peste ceafa cand i prindem ca fac dastea ca sa tina minte sa nu mai faca a doua oara ca de in romania numai asa se invata .. Pe seara cand ma intorceam spre casa pe fostul drum spre mare aveam cam 110 drumu liber veneau ceva masini dupa contrasens vad un motociclist iau mana dupa ghidon sa il salut el la fel .... cand brusc in fatza mea un idiot iese din coloana in depasire vine spre mine (probabil nu ma vazut idiotu ) ma vede o calca fara nici o remuscare, din reflex pun mana pe ghidon si ma inclin cat pot spre marginea drumului aproape iesind dupa el vad in acelasi timp mirarea motociclistului dupa sensul opus care nu a inteles ce sa intamplat in secunda urmatoare dobitocu intra inapoi pe sens aproape urcanduse pe celalalt motociclist drept urmare un dobitoc ca asta lua doi dintro lovitura ..

asa ca trebuie educati multi si motociclisti si mare parte conservari . Parerea mea poate criticata e treava lor la cei fara carnet ei se risca nam nimic cu ei am vazut intamplari cand la lovit o masina si neavand ce sa faca sa ales cu vanatai cu moto praf si a trebuit sa repare si masina .. inainte sa iesiti pe sosea invatati sa anticipati poate cel mai important lucru si la masina si la moto si dupa aceia franarea de urgenta .. credetima o sa va salveze viata .

Saracul Pruteanu cred ca s-ar rasuci in mormant daca ar citi cum ti-ai batut joc de limba romana aici. Vreau sa sper ca manuiesti mai bine motocicleta decat scrii ca altfel e sinucidere curata sa ies pe sosea cu tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot am discutat ieri discutii cu pretenii despre cum sa intamplat,ala cu masina era pe jumatea drumului(jumatea benzilor nu pe axul drumului deci deja intrase pe sens deci manevra se putea observa daca nu erai cu mana in gaz la max ) ,deci probabil cu multa experientza si un pic de noroc nu intra fix in el ci in cel mai rau caz in fro laterala(asta daca nu reuseai sa il ocolesti).Sa adaugam aici ca daca esti om care vrei sa si ajungi acasa potzi sa mergi cu 50 in localitate ca doar asa e legal si nu te alearga nimeni si atunci scad shansele sa mori.. considerabil.Pacat de el dar macar aia VITEJII cu 150 in oras poate invatati ceva.

 

Sa te odihnesti in pace Matache si sa veghezi pe cei ce or sa incerce chestii asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracul Pruteanu cred ca s-ar rasuci in mormant daca ar citi cum ti-ai batut joc de limba romana aici. Vreau sa sper ca manuiesti mai bine motocicleta decat scrii ca altfel e sinucidere curata sa ies pe sosea cu tine!

 

Lasa-i nepoate,asa-i cind faci generala la fara frecventa,parintii te trateaza cu fast-food-uri si indiferenta,iar profesorii te-nvata doar cum sa scurtezi cuvintele pe net!

Crezi ca se vor indrepta vreodata?Bine ar fi,dar ma indoiesc!Oriunde ai citi,gasesti aceeasi limba ciuntita,aceeasi gramatica pusa la zid,dovada ca "nu asta conteaza",la ei!

Macar bine ar fi ca pe asfalt sa fie altfel,dar observ cu intristare ca si acolo majoritatea is la fel "dibaci" ca si cu gramatica limbii materne... :disappointed:

Pacat de vietile scurtate brusc si de suferinta celor ramasi in urma...

Scuze de deranj si off topic,dar nu m-am putut abtine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ooo da te-ai trezit si tu, banuiesc ca tu in timp ce mergi pe moto ai dictionarul langa tine . :disappointed:

Dictionarul nu te ajuta cu nimic, probabil nu stii la ce foloseste de l-ai mentionat! Daca citeai si acea carte (dictionarul) tot ai fi scris mai bine! Scuze pt of topic insa eu fiind de moda mai veche acord importanta mesajului pe care-l transmiti insa si modul de scriere este important. Poate veni o zi cand trebuie sa scrii corect ( un examen, o adeverinta, o cerere) si mor cititorii de ras. Ca sa nu mai spun profesorii de limba romana care , dupa primul rand nu ar mai citi absolut nimic.

Imi pare rau pentru rider, insa daca nu avea permis nu avea ce cauta acolo, poate pe un circuit privat, da, fara discutie (daca cineva ii ducea mobra pana la poarta circuitului si administratorii acestuia acceptau situatia) . Si eu sunt de parere ca anii de condus autoturismul iti dau un plus de experienta si viziune in trafic. Asadar, conservarul , chiar daca a intors pe linia continua, trebuia sa caste bine ochii, nu in oglinda , ci pe geamul lateral.....conserva sa o deplaseze incet, ca in cazul in care exista ceva ce nu a vazut el...celalalt sofer sa aiba timp sa reactioneze ...... Repet a facut-o pe barba lui...toti o facem mai des sau mai rar....insa unii macar daca fac o ilegalitate o fac cu cap, fara sa puna in pericol pe cineva! Pacat de viatat pierduta, de familiile celor doi , pentru ca sunt sigur ca nici soferului nu-i este usor stiind ca a luat viata unui copil.

Editat de DR. G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu-i vorba de scrierea corecta in momentul de fata,eu sper doar sa inteleaga importanta si semnificatia permisului de conducere...Daca,nu..il compatimesc :disappointed: Sa auzim numai de bine

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre decedati...numai de bine!....dar....Dragos in urma cu 2-3 saptamani a mai luat o tranta zdravana, julituri puternice spate, ambele brate si un picior! Facuse un obicei din a merge fara permis pe motor...vazut in poligon cand venea la ore calare, vazut la Sala Sporturilor la intruniri moto, vazut cu "amici" la fel ca el fara permis pe motoare, unu din amicii lui , in urma cu ceva timp a rupt motorul in doua ...noroc ca a scpat! Din pacate pentru el...teribilismul si haosul de pe sosele..a avut o singura destinatie...MOARTEA! Daca respecta legea...buna sau rea din tara asta si nu se urca pe motor fara permis...acum se bucura de VIATA! Nu spun ca nu stia sa mearga...l-am vazut personal...mergea bine pe motor...dar HAZARDUL si-a spus cuvantul!

Pentru cei care citesc aceste postari..sa bage bine la cap si sa invete din greselile altora! Viata are PRIORITATE!

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! :disappointed: :blbl:

 

Da prietene eu sunt unul din prietenii lui "aia fara permis" adica ala de a rupt motoru in doua si a scapat teafar....la mine a fost exact cum a zic omu de mai sus..."te apuca nebuneala si ii dai gaz ca bouu" .Nu aveam permis pentru ca eram in goana dupa acte pentru a ma prezenta la examen...am dat odata l-am luat din prima.Stii ce inseamna permisul ala acum? Fix 0.NU ma ajuta decat la scandal cu politia rutiera pentru zgomot etc etc etc si la dreptul de a circula.Vrei sa iti zic ceva? Cand eram fara permis mergeam chiar usoooorrr nici sa nu ma aud si eram cu ochii in 5 sa nu deranjez pe nimeni...ca daca se intampla sa alunec o furam si PAAA permisu.Dar cum a zis omu de mai sus "te apuca nebuneala si devi o torpila pe doua roti cum am vazut cazuri cu permis.DEPASIRI PE DREAPTA=DOBITOC IDIOT (cuvant urat) BOU mai ales cand eu incepatorul stau la 7 metrii in spatele masinii (stanga sau dreapta) ca sa pot evita in caz de franare brusca (am invatzat asta mergand fara permis) iar alt motoclist cu permis cu tot in regula si maaaaai ales zice el cu experienta il depaseste pe dreapta glontz. Daca omu cu masina ma vede pe mine si incearca sa imi faca loc...ce se intampla cu motociclistul ??Il baga in ipsos in cel mai fericit caz.Dar e un motociclist cu permis in regula care n-a avut noroc.REPET am mers fara permis am avut noroc cu carul dar am invatat multe.Prostia si domnia se platesc ..si in cele mai multe cazuri mult prea scump.NU e corect ce am facut dar stii cum e ...unii sunt mai patimasi altii nu ...eu adormeam noaptea gandindu-ma la dimineata cand voi pleca cu motorul.Si inca o concluzie stimate prieten...strada e pentru a merge pe ea nu pentru a face curse.Le-am zis la toti ...Haide-ti la tunari va dati acolo ...unii cu experienta cica "du-te tu ce ma duc sa ma invart in cerc".Eu m-am dus ma duc si ma voi duce in continuare acolo cu speranta ca intr-o zi voi putea alerga in romania pe un circuit adevarat...ma duc sa ma pregatesc.Ce le-am spus la multi din minora mea experienta...si chiar si lui i-am spus-o:Motocicleta e ca un caine adoptat..prima oara il mangai cu frica din necunostinta dupa aia incepi sa crezi ca deja te stie de stapan si in momentul in care ai luat ochii de la el te ia de mana si te tranteste de pamant.I-am spus-o si lui dar se pare ca nu a ascultat prea bine.Cu riscul de a ma repeta iti spun am mers fara permis si am avut noroc cu carul din toate puntele de vedere dar NU incurajez asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pari oleaca mai cu mintile in regula decat altii care au dat aiurea din plisc, ca "de ce ne luam de permis" si asa mai departe...si asta e bine, caci se pare ca te-a tinut in viata pana acum. Pomeneai de "patima"...e ok, insa patima nu scuza infractiunile si nici nu e circumstanta atenuanta atunci cand o comiti cu 200 intr-o basculanta. Vorba aia... radem, glumim, f*tem, platim. Fara vaitat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba se incearca a convinge zmeii ca nu e LEGAL sa conduci fara permis ca sa nu mai zicem de situatie in sine ca oricum nu vor si in cazul unora nu pot sa inteleaga asta.Nu pot sa inteleaga de ce trebuie sa mergi cu echipament pe tine, nu vor sa inteleaga ca experienta se face dupa ce iei permisul si nu inaite, nu vor sa inteleaga ca a te da mai bine ca alti nu inseamna sa pui ghenuchiul jos, in principiu nu vor sa inteleaga ca daca te gandesti toata noaptea la motocicleta asta nu te face motociclist, cel mult te transforma intr-un cadavru.Orice oras isi are zmeii lui care se cred invincibili si asa si Ploiestul isi are "AS-ii" lui si intotdeauna in jurul lor vor exista o multime de alti copii-adolescenti care isi doresc sa ajung in elita "AS-ilor" respectivi,dorinta materializata prin acceptarea oricarui risc si efectuarea oricarui sacrificiu material(in unele cazuri in altele parintii le ofera cadrul necesar ca sa nu existe nici un sacrificiu)Deaceea comunitatea se imparte intre fitzobikeri si motociclisti si aceasta delimitare nu se face in functie de genul de motocicleta pe care il ai ci de felul responsabil in care privesti motociclismul.E drept nimeni nu s-a nascut invatat in ale motociclismului si nimeni nu le stie pe toate dar cei mai multi dintre motociclisti nu vor sa impresioneze pe nimeni, nu acelasi lucru pot sa-l spun despre cealalta categorie :D

Cred ca aprope oricine dintre voi s-a lovit de situatia sa fie intrebat la semafor de asa zisi motot-wanna-be cat prinde si invariabil a doua intrebare ce de gagici agati cu respectiva motoreta, asa ca e de asteptat ca acest fenomen de a avea motocicleta cu orice risc nu se va opri asa curand.

E pacat ca moartea unui tanar duce invariabil la discutii intre oameni normali cu capul pe umeri care infiereaza respectivul comportament si ceilati Fitzobikeri care au argumentele standard(in genul celor avute de "Martorii lui Yehova" :-L ) si anume: plasticul nu conteaza :disappointed: si se dadea mai bine ca multi alti(bineinteles acei multi alti sunt in viata cel in cauza e mort :blbl: ) Intr-o tara civilizata cu un grad mai mare de educatie(nu este cazul nostru din pacate)aceste cazuri sunt rare la noi in schimb unde ,smecheria si nesimtirea sunt din scoala educate cu sarg ,aceste cazuri tind sa devina regula.

Problema care se ridica este cum putem evita astfel de cazuri, vis-a-vis de prietenii nostri inca nemotociclisti, copii nostri care vor sa devina motociclisti si pana la urma fata de orice om care isi doreste motocicleta si isi doreste sa se plimbe cu ea.

Anturajul cred ca ar fi o cauza majora la acest gen de incidente, cred ca puterea exemplului e mare si daca ai mai multi prieteni care practica plimbatul pe motocicleta fara permis ,e suicient sa te faca si pe tine sa consideri acest lucru normal.

Ar mai fi educatia care tine de dezvoltarea bunului simt( asta poate parea hilar in romania "bunul simt" a devenit ceva de care oamenii vorbesc la modul trecut ,sau ceva pe care tinerii din ziua de azi educati in spiritul cocalaro-manelar nu il poseda, deh nu face casa buna cu smecheria si nesimtirea :D )

Si cred ca ar mai fi si educatia civica(asta este iar ceva hilar in romania unde tunurile financiare si musamalizarile cazurilor deja celebre sunt subiecte de stiri)

 

In fine e pacat ca cine ar trebui sa inteleaga nu inteleg, iar chiar numai au cum pentru ca s-au dus(sau cum ar zice un prieten de al Fitzobikerilor" s-a dus sus cu ingerii sa ne vegheze pe noi astilalti de mergem fara permis" :) )Din pacate nu e amuzant ,din pacate aceste cazuri ar trebui mediatizate mai pe larg,din pacate aceste cazuri ar trebui aduse la cunostinta parintilor, pentru a nu mai incuraja astfel de comportamente,din pacate chiar noi toleram astfel de comportamente.

 

Fiecare pasiune isi are riscul ei ,oricare dintre motociclisti(ma refer la cei cu permis ceilalti sunt Fitzobikeri)se intalnesc cu situatii limita in fiecare zi si cu toate astea reusesc sa supravietuiasca ,de ce? pentru ca isi doresc asta ,cealata categorie poate nu,asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BrokenWind, ai scris mult si bine :blbl: ....pacat ca cei carora le este adresat mesajul nu au timp, rabdare...sau pricepere sa-l asimileze si sa-l urmeze.

 

In aceste cazuri, ar trebui luata atitudine chiar de catre moderatorii, adminii forumului : cine indeamna la practicarea sportului in conditii ilegale, isi ia warn, iar daca persista, ban.Fara multe comentarii.Nu au ce cauta printre noi astfel de oameni.NU SUNT MOTOCICLISTI.

 

Motociclist devii doar dupa ce ai plasticul in buzunar.Pana atunci esti PIETON.

 

Restul sunt discutii inutile. :disappointed:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...