Sari la conținut

Accident Buftea 30:07.2008


m3talik
 Share

Postări Recomandate

buna intrebare: tot e neclar cum s-a desfasurat accidentu: ai lovit masina? sau ai ferit-o si te-ai dus in bozii ?

 

Masina avea aripa infundata destul, deci a lovit-o clar... nu a intrat singur in stalp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

este destul de nasol sa feresti pe cineva si sa intri tu in bucluc... stiu citeva persoane care au reusit sa fereasca masina provocatoare si s-au trezit prin santuri destul de... sifonati... declaratia de la politie: " mi-a iesit unu' in fatza, nu stiu ce numar avea, l-am ferit si am ajuns in sant..." raspunsul politaiului: "aveti CASCO?" :D

alta faza foarte tare a fost una la care am asistat personal:

se prezinta 2 la politie cu declaratia: "mi-a iesit in fatza, l-am ferit, m-am suit pe bordura si am in2t masina" raspuns politai: "v-ati atins in proces?" din pacate nu se atinsesera masinile desi cel de-al 2lea recunostea ca a fost de vina. concluzia, daca nu exista contact nu exista despagubire. te descurci ! ! ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a intrat vre-o lege referitoare la autorul moral, si chiar daca ar exista una ar fi foarte greu de dovedit, cred ca s-ar baza f mult pe martori oculari, pe care ii mai gasesti prin intersectii insa pe autostrada sau pe sosele mai greu, deci tot zicala aia: scapa cine p...une frana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la Institutul National de Medicina Legala "Mina Minovici" (Soseaua Vitan-Birzesti 9, Sector4) de unde-ti scoti "Certificat Medico-Legal". Sa nu-i lasi sa-ti dea mai putin de 10 zile de ingrijiri medicale pentru ca in cazul ala, doamna nu va mai fi cercetata penal.

 

am fost ieri, pe reteta scrie 14 zile de repaus (fractura) si a zis doctorul "puteti sa o chemati in tribunal", frate-meu are o prietena care e la IML, ms pt sfaturi astept in continuare daca mai e ceva de stiut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care pe care conduce cand sunteti pe motor?

Voi credeti ca pe moto mai putin puternic nu se fac accidente grave si poate mai rau?

Uitati-va la accidentele cu mopede si o sa aveti un semn de intrebare destul de mare.

Mult respect! :D

 

 

si pe minsk poti muri......multi mor pe scutere.....

Amandoi puneti problema eronat:

Marea majoritate a accidentelor cu mopede au la baza necunoasterea regulilor de circulatie si

lipsa de experienta si este sinonimul motociclistului fara carnet si fara experienta!

Legat de teoria cine pe cine conduce parerea mea este ca oricine este tentat sa vada maximul de putere si viteza a motorului sau, indiferent ca este de 49 cmc sau de 2000cmc.Din pacate pentru unii este fatal pentru ca motorul poate mai mult decat pot ei iar pentru altii este fatal pentru ca uita sa ia mana din gaz si sa revina cu picioarele pe pamant si cred ca daca au mers cu 200-250-300 stiu totul si nu mai au nimic de invatat!

@bogdanawo-Cand spui scutere sper ca te referi la cele pana in 50 cmc(mopede)!

Cred ca nu gasesti la accidente mai mult de 5 cu comuniste si maxiscutere si din cate tin eu minte de 3 ani

de cand activez pe forum nu cred sa fi fost vreunul mortal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-au explicat politistii proastei ca e de vina, a inteles, cica a fost la spital cu unu a vb maica-mea cu ei si zicea ala "las ca n-au nimic o intindere de ligamente ceva", ala merita cautat si batut .... ce ziceti sa o dau in judecata? app.. a recunoscut la politie ca n-a venit de pe strada din dreapta ci era oprita, exact cum am declarat eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea R1 avea R6 si nu era luat pentru impresii.E prieten cu mine si omu e cu picioarele pe pamant,mergea chiar foarte bine pentru un incepator ,refuz sa cred ca e vina lui....Tot ce conteaza ca e in viatza si restu de remarci aiurea nu isi au rostul.

 

Aaaaaah, bine ca nu avea R1 :D , singurul motor care a plecat DE PE PISTA pe drumurile publice, nu ca restul de chestii "for pussies" ca RR-urile.

 

Glumesc, e ca dracu intersectia aia acolo, o stiu si eu.

 

Ai voie cu R6 doar daca ai 2 ani de carnet sau ai frecventat niste cursuri speciale care dovedesc ca esti in stare sa conduci moto de 600cc sau mai mare .

 

Iar aceste adeverinte nu se elibereaza de nicaieri. Asa ca e la mica intelegere, daca ai peste 20-21 de ani nu te mai intreaba nenea politaiul nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaah, bine ca nu avea R1 :D , singurul motor care a plecat DE PE PISTA pe drumurile publice, nu ca restul de chestii "for pussies" ca RR-urile.

 

Glumesc, e ca dracu intersectia aia acolo, o stiu si eu.

 

 

 

Iar aceste adeverinte nu se elibereaza de nicaieri. Asa ca e la mica intelegere, daca ai peste 20-21 de ani nu te mai intreaba nenea politaiul nimic.

Se elibereaza. Cauta scoala moto TT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se elibereaza. Cauta scoala moto TT.

 

 

eeee, alta viata, e alta treaba sa mierlesti cu un ss de 600 cu adeverinta obtinuta printre jaloane la poligon impaturita frumos in buzunaru de la pept... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eeee, alta viata, e alta treaba sa mierlesti cu un ss de 600 cu adeverinta obtinuta printre jaloane la poligon impaturita frumos in buzunaru de la pept... :D

 

 

;) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici la noi tot o problema de mentalitate este mersul pe o moto cat mai mare. Si este iar vina parintilor!

Nu stiu cati ati citit pe net ca fiul lui Gerard Depardieu a fost arestat si condamnat la 6 luni de inchisoare pt ca a condus un scuter(!) in stare de ebrietate. Ce s-ar intampla la noi pt asa ceva? Max 1 mil amenda! Daca ar fi amenda 400 euro pt ca mergi cu un motor mai mare decat ai dreptul sa conduci, ati vedea orasul plin de moto de 125, ca nu i-ar mai conveni nimanui sa dea o amenda cat rata pe 3 luni la o astfel de moto.

Presupun (din pacate nu poti fi sigur|) ca ar scadea rata accidentelor la incepatori!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit tot insa m-a scos din sarite faza cu "R1??????????"

CE DACA??????????????????????

Aseara m-am dus la un nene care statea cu radarul sa il intreb cat am avut fiindca eram constient ca l-am luat.......discutia cu viteza nu are rost,insa intreb:"domnu cutare....despre accidentul cu scuterul din fata de la vw ce se mai aude de baiatul si fata aia????"

Si raspunsul:"care scuter dom-le??????ca saptamana asta am avut zeci de accidente cu scuter si majoritatea s-au lasat cu salvarea...."

 

R1????????????????????

SCUTER???????????????????

CB 500?????????????????

 

Voi ostenii mei motociclisti de tastatura.......

 

IMI CER SCUZE!!!!!!!!!!

In furia mea adresata celor care au ceva cu motoarele peste 600 am uitat sa urez "SANATATE,!!!!"

Multa atentie......

 

Poti sa ai si aprilia de 150......ca vorba unui prieten:"printre noi se afla..........DREQ!!!!!!!!!!!!!!"

Asa ca identificatzi-l si feritzi-va de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici la noi tot o problema de mentalitate este mersul pe o moto cat mai mare. Si este iar vina parintilor!

Nu stiu cati ati citit pe net ca fiul lui Gerard Depardieu a fost arestat si condamnat la 6 luni de inchisoare pt ca a condus un scuter(!) in stare de ebrietate. Ce s-ar intampla la noi pt asa ceva? Max 1 mil amenda! Daca ar fi amenda 400 euro pt ca mergi cu un motor mai mare decat ai dreptul sa conduci, ati vedea orasul plin de moto de 125, ca nu i-ar mai conveni nimanui sa dea o amenda cat rata pe 3 luni la o astfel de moto.

Presupun (din pacate nu poti fi sigur|) ca ar scadea rata accidentelor la incepatori!

 

Ce-i asta "moto mai mare decat ai dreptul sa conduci"?Daca ai permis cat A poti sa "conduci" orice motocicleta doreste muschiul tau.Categoria A cuprinde orice capacitate...Practic e grupa "mare".Uite nene ,am categoria A deci care-i problema?

 

A !ca nu ar trebui obtinut asa usor ,asta-i alta discutie... Faza cu articolul ala in care scrie ca tre sa ai experienta...e o porcarie....si nu intreaba numeni de ea...o zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit tot insa m-a scos din sarite faza cu "R1??????????"

CE DACA??????????????????????

Aseara m-am dus la un nene care statea cu radarul sa il intreb cat am avut fiindca eram constient ca l-am luat.......discutia cu viteza nu are rost,insa intreb:"domnu cutare....despre accidentul cu scuterul din fata de la vw ce se mai aude de baiatul si fata aia????"

Si raspunsul:"care scuter dom-le??????ca saptamana asta am avut zeci de accidente cu scuter si majoritatea s-au lasat cu salvarea...."

 

R1????????????????????

SCUTER???????????????????

CB 500?????????????????

 

Voi ostenii mei motociclisti de tastatura.......

 

IMI CER SCUZE!!!!!!!!!!

In furia mea adresata celor care au ceva cu motoarele peste 600 am uitat sa urez "SANATATE,!!!!"

Multa atentie......

 

Poti sa ai si aprilia de 150......ca vorba unui prieten:"printre noi se afla..........DREQ!!!!!!!!!!!!!!"

Asa ca identificatzi-l si feritzi-va de el

 

asteptam de ceva timp pe cineva sa zica asta

 

REPET

 

sa o dau in judecata??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost ieri, pe reteta scrie 14 zile de repaus (fractura) si a zis doctorul "puteti sa o chemati in tribunal", frate-meu are o prietena care e la IML, ms pt sfaturi astept in continuare daca mai e ceva de stiut

pentru fractura de femur am avut 110 zile de ingrijiri medicale, 2 operatii in decurs de 2 ani, placa + suruburi.

dupa prima interventie chirurgicala am mers cu cadru cam 2 luni dupa repaos la pat 2 luni...apoi carja 1 luna si .. finally facut primii pasi fara ajutor dupa 5 luni.

cred ca ai fisura. e mare diferenta, mai ales ca vad din ultimele poze ca poti sta in picioare.

oricum, insanatosire grabnica. poti s-o actionezi in judecata, dar poate o rezolvati amiabil. e bataie mare de cap si pierdere de timp prin procese. I've been there too :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa fac mereu incepatori....daca te uric peun r6 sau 1 nu inseamna k este deja un profesionist...totul trebuie sa inceapa de jos..motoare mici .apoi mari..daca te urci doar de dragul k esti pe un motor puternic ..si iti tremura mana pe el..mai bine stai acasa..si mergi cu bmx..dupa toti gasesc motive ba k a alunecat..ba ca a intrat in el..ba ca..nu stiu ce dar el niciodata vinovat..mergeti si faceti antrenamente..si dupa iesiti in oras..o sa fie f ffrumos cand ai incredere n tine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...