Sari la conținut

Trafic Greu


hebe5p1n
 Share

Postări Recomandate

nu m-as apuca sa fac topic aici dar fiind foarte aproape de zona in care locuiesc sper din tot sufletul sa nu fie cineva cunoscut ..

in jurul orei 17, ieri adica duminica, tatal meu a vazut pe Trafic Greu o motocicleta verde (nu a stiut sa imi spuna mai mult), facuta praf ... din remarcile lui una a fost ceva de genul "roata fata era rupta" ...

masini de politie, doua masini care nu pareau a fi lovite stationate undeva in vecinatatea locului presupus accidentului si doua trei scutere undeva vis-a-vis ... multa lume "gura casca" ... nici urma de ambulanta resturi de echipament sau om ranit.

am asteptat pana la ora asta in speranta ca se va posta ceva ...

intrucat nu s-a adus nici o informatie ....

intreb, stie cineva ceva????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci nu era moto ci scuter ....

 

trist .... alte informatii pentru mine sunt de prisos daca o viata s-a dus ...

pacat ... RIP ...

Editat de hebe5p1n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum au zis la stiri pe n 24 era un scuter verde , singurele detalii date de ei au fost ca se grabea sa ajunga acasa si a pierdut controlul scuterului intrand in stalp , sa zbatut cateva minunte intre viatza si moarte in cele din urma decedand .... nu purta nici echipament nici casca .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP! f multi manelisti pe scutere fratilor se cred ZMEI! realitatea este alta..!

 

ca fapt divers, am fost in poligon la ILIOARA si toata lumea fara casca in poligon...erau doar vreo 2-3 echipati full!

 

 

Aia nu poarta de buna voie,ci pentru ca asa sunt obligati . Daca te duci langa ei cand se echipeaza o sa auzi replici de genul " Hai domn` instructor mai imi iau si geaca pe mine ? Ati vazut ca sunt deja la a2a ora si nu am patit nimic " . Cei echipati complet sunt cel mai probabil de la scoala motolouis [ nu le fac reclama,insa sunt singurii din poligon care dadeau echipament COMPLET cand faceam eu scoala ] si probabil ca intre timp si cei de la Adi Moto & co au introdus castile obligatorii....

 

 

Scuzati offtopicul si pentru scuterist ca de obicei,pareri de rau ,cand e deja prea tarziu , odineasca-se in pace .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu poarta de buna voie,ci pentru ca asa sunt obligati . Daca te duci langa ei cand se echipeaza o sa auzi replici de genul " Hai domn` instructor mai imi iau si geaca pe mine ? Ati vazut ca sunt deja la a2a ora si nu am patit nimic " . Cei echipati complet sunt cel mai probabil de la scoala motolouis [ nu le fac reclama,insa sunt singurii din poligon care dadeau echipament COMPLET cand faceam eu scoala ] si probabil ca intre timp si cei de la Adi Moto & co au introdus castile obligatorii....

 

Confirm partea cu scoala Motolouis si obligativitatea purtarii echipamentului in poligon.Si eu am facut scoala la ei, si eu tot asa le ziceam(sa nu mai imi dea echipament ca nu patesc nimic, ca e cald, s.a.m.d.).Acu le multumesc in gand de fiecare data cand ma urc pe moto, ca m-au obisnuit cu echipamentul fara de care nu ies nici pana in bulevard.

 

Poate daca avea casca macar, scapa!Asa :lol: ...RIP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Post aiurea. Nevermind.

 

Delete.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e faza? Daca nu porti echipament full la in poligon la 5km/h inseamna ca iei permisul si apoi mergi cu 200km/h fara nimic? Daca esti atat de retardat sa faci asta o sa faci SI DACA te obliga ala la scoala sa porti echipament, sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e faza? Daca nu porti echipament full la in poligon la 5km/h inseamna ca iei permisul si apoi mergi cu 200km/h fara nimic? Daca esti atat de retardat sa faci asta o sa faci SI DACA te obliga ala la scoala sa porti echipament, sa fim seriosi.

 

Corect ce zici tu.Dar si asta e unul din rolurile instructorului:sa-ti deschida ochiii, sa te faca sa intelegi rolul si rostul echipamentului....in afara de acela de a te chema sa duci motorul la sfarsitul orei de dat prin poligon.

Retardatii oricum ies din discutie.Aia confirma legea selectie naturale.

Insa unul care judeca poate folosi orice informatie la care are acces:de la instructor, de pe forum, de la prieteni.Ramane la latitudinea lui cum proceseaza informatia si modul in care o va folosi mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu poarta de buna voie,ci pentru ca asa sunt obligati . Daca te duci langa ei cand se echipeaza o sa auzi replici de genul " Hai domn` instructor mai imi iau si geaca pe mine ? Ati vazut ca sunt deja la a2a ora si nu am patit nimic " . Cei echipati complet sunt cel mai probabil de la scoala motolouis [ nu le fac reclama,insa sunt singurii din poligon care dadeau echipament COMPLET cand faceam eu scoala ] si probabil ca intre timp si cei de la Adi Moto & co au introdus castile obligatorii....

Scuzati offtopicul si pentru scuterist ca de obicei,pareri de rau ,cand e deja prea tarziu , odineasca-se in pace .

le faci reclama omuletule ... asta le faci ... eu am facut scoala la Tavi ... la Ilioara ... si sa mor de m-a lasat macar odata sa merg far aechipament ... deci ori le faci reclama ori mananci ... JELEURI

SCUZE DE OFF

Editat de Roockie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le faci reclama omuletule ... asta le faci ... eu am facut scoala la Tavi ... la Ilioara ... si sa mor de m-a lasat macar odata sa merg far aechipament ... deci ori le faci reclama ori mananci ... JELEURI

SCUZE DE OFF

 

Ei bine acum 4 ani singura data cand am avut "echipament" din partea "scolii" a fost o casca "open face" pe care am purtat-o cele <4 minute cand am dat examenul pentru carnet. Pentru ca asa cerea legea, sa dai examenul cu casca in cap. Asta nu inseamna ca nu m-am echipat singur cu manusi/geaca/ghete din piele (nu moto, dar in septembrie la 8:30 e cam racoare pentru echipament "light") pe parcursul orelor de poligon. Iar in trafic am iesit din prima echipat cu casca si geaca. Asa ca, pana la urma fiecare dupa cum vrea sa-si pazeasca pielicica. Chiar numaram in weekend, cati % din scuteristi poarta casca. Dezolant, pot zice. Plus ca au inceput sa apara tot felul de putzoi macho, m-am trezit chiar la mine pe strada cu 2 scutere, 2 pustani + pasagere faceau ture, nici unul nu avea casca. Si cred ca aveau undeva pe la 12 ani, dupa cat de maturi pareau... Astia ar trebui batuti cu matura sa le iasa visele de rossi din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până la urmă sunt nevoit să scriu Âşi eu. La Âşcoala, nu contează care, instructorul avea o singură cască - a lui. Toți făceam ore fără cască pentru că nu ne-o dădea. La examen a venit cu motoreta cu rezervorul aproape gol, special pregătită să nu ne dăm cu ea pe acolo de încălzire aÂşa cum se dădea toată lumea. Când ne-a venit rândul să dăm proba ne-a dat casca. Atunci am constatat eu că era prea mare, prea largă. Am ținut-o aÂşa, atârnată pe cap, de formă, cu viziera ridicată. Cam asta e cu Âşcolile moto de la noi...

 

Oricum, scuteristul n-are nici o scuză să nu poarte casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le faci reclama omuletule ... asta le faci ... eu am facut scoala la Tavi ... la Ilioara ... si sa mor de m-a lasat macar odata sa merg far aechipament ... deci ori le faci reclama ori mananci ... JELEURI

SCUZE DE OFF

 

 

Ma doare fix in dos daca nu mai au ei clienti de maine , nu imi pasa,eu acolo am facut scoala,nu as putea sa spun ca am fost multumit de ei,doar am povestit cum se intampla in poligon si iti zic sincer ca nu am vazut la nicio ora din cele 10 petrecute acolo ca o alta scoala sa le dea echipament la elevi . In fine deviem de la subiect,daca vrei sa continuam discutia deschide un thread pe tema asta

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ai facut tu scoala? ... pentru ca rookie are dreptate ... scoala familiei Vrajitoru este dupa mine tot ce se poate intampla mai bine viitorilor motociclisti ... si daca mergem maine impreuna pe iliolara, intr-adadevar vei vedea o singura scoala cu echipament: DA! a lor ... nu restul! ba de multe ori -cand eram eu in vizita- cadeau pe capete elevii altor scoli iar instructorii probabil erau la masa pentru ca Tavi ii culegea de pe jos!!!!!!

 

sa fim seriosi si eu sunt prietena cu ei de ce nu recunoastem fiecare ....

iar legat de portul echipamentului, casca tine de LEGE, restul de legea firii ... esti sanatos la minte bine, nu, Dumnezeu cu mila!!!!

imi pare rau ca am transformat topicul intr-o discutie care nu are legatura cu subiectul pe care tocmai eu l-am deschis, dar nu imi place cand se fac acuzatii nefondate ...

 

daca nu stiti despre cine este vorba:

Tavi Vrajitoru - multiplu campion national, presedintele sectiei de viteza din cadrul FRM, si posibil campion 2008 in cadrul CNV ....

si daca nu stiti de copii lui care il insotesc mai mereu pe poligon Bogdan este primul an la clasa 1000 cu rezultate excelente si Mircea este Campion Balcanic la 125 SP en titre ....

Oare astfel de oameni ar lasa incepatorii fara echipament pe platou???????

va las pe voi sa raspundeti!!!!

 

rip scuteristului din nou!

Editat de hebe5p1n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-as apuca sa fac topic aici dar fiind foarte aproape de zona in care locuiesc sper din tot sufletul sa nu fie cineva cunoscut ..

in jurul orei 17, ieri adica duminica, tatal meu a vazut pe Trafic Greu o motocicleta verde (nu a stiut sa imi spuna mai mult), facuta praf ... din remarcile lui una a fost ceva de genul "roata fata era rupta" ...

masini de politie, doua masini care nu pareau a fi lovite stationate undeva in vecinatatea locului presupus accidentului si doua trei scutere undeva vis-a-vis ... multa lume "gura casca" ... nici urma de ambulanta resturi de echipament sau om ranit.

am asteptat pana la ora asta in speranta ca se va posta ceva ...

intrucat nu s-a adus nici o informatie ....

intreb, stie cineva ceva????????

 

 

DA tot ce va pot spune este k este prietenul meu ce-l mai bun:(( pacat ma doare sufletul cand zic asa ,deoare ce nu mai este printre noii.. intradevar scuterul este facut praf si el ... daca nu iar fii sarit casca din cap ar fii scapat... dar de data asta norocul nu a fost cu El.. D-zeu S-al ierte ... te iubim Petrica iti simtim lipsa cu toti... :lol:(:P(

 

acum au zis la stiri pe n 24 era un scuter verde , singurele detalii date de ei au fost ca se grabea sa ajunga acasa si a pierdut controlul scuterului intrand in stalp , sa zbatut cateva minunte intre viatza si moarte in cele din urma decedand .... nu purta nici echipament nici casca .....

 

 

te contazic purta casca dar ia sarit din cap... nu mai postati informatii ce nu sunteti sigurii de ele ...

se va posta de curand pe WWW.youtube.com

post-41003-1217893486_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrica imi pare rau pentru tine... dar daca mai dadeai 2-3 milioane in plus pe casca aia si te intrebai cu simt de raspundere pt ce sunt prinzatorile alea care te tot incomodau la gat poate ca acum erai inca in viata :lol:! Am fost angajat de curand la o firma curierar si NICI UNUL dintre colegii mei nu isi prindea casca... ca domnle` ii incomodeaza... ( bullshit ) eu le-am tot repetat cum sta treaba... dar fulga e fulga... deci ma indoiesc ca nefericitul domn isi prinsese casca:)

Editat de Zapacitul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ai facut tu scoala? ...

 

 

Am inceput-o prin martie si a durat ~ 3 saptamani ... Chiar o sa am drum prin poligon zilele astea si o sa ma uit care-cum sunt pe acolo cu echipament .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ai facut tu scoala? ... pentru ca rookie are dreptate ... scoala familiei Vrajitoru este dupa mine tot ce se poate intampla mai bine viitorilor motociclisti ... si daca mergem maine impreuna pe iliolara, intr-adadevar vei vedea o singura scoala cu echipament: DA! a lor ... nu restul!

 

Nu sunt singurii care oferă echipament. Am făcut la Motolouis Âşi pot confirma: am avut cască, genunchiere Âşi "armură" cu cotiere Âşi protecție pt coloană. Sâmbătă, ca o premieră, am avut cască integrală, nu braincap-ul obiÂşnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti vedeti ca topicul nu are nici o legatura cu scolile moto in romania, bateti campii de pomana ca nu se va schimba nimic din discutia voastra pe un topic unde unu a murit.credeti ca un guta care merge pe scuter ca i-a luat tasu' cand a facut 16 ani o sa caute ceva pe forumul asta? NU, el o sa stea pe mess sa mai agate o piranda sa o dea cu scuteru'.asa ca nu va mai atacati pentru niste fiinte care nu se gandesc la integritatea lor si nu isi dau seama ca pana si casca aia de 2 lei (gen alea de la first bike sau ce mm sunt) ii poate ajuta daca ramane pe cap in cazul unui accident.plus de asta nu inteleg ce legatura are scoala moto cu asta, ca individul de fata oricum nu a frecventat vreun curs de genul, era genul cu scuter made in china care merge "forja" (adica constant 50km/h) chit ca semaforul rosu sau vrea unu sa treaca pe trecere.chiar nu inteleg ce cauta topicul asta aici, nu avem ce invata din el pentru ca oricine intra pe forumul asta mai mult de 5 min afla ca trebuie sa ai casca prinsa....in fine, i rest my case

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...