Sari la conținut

Accident Lia Manoliu


OveR
 Share

Postări Recomandate

Cât despre faza cu "ai parcurs fix 1 m si el te-a lovit esti vinovat, chiar daca te-a lovit din spate" cine te-a învățat asta?

Orice accident, în afară dacă treci pe roșu, sau nu acorzi prioritate, dacă te lovește careva în spate e vinovat 100 % fără drept de apel și cu tot cu pile.

 

Moral, el e vinovatul. Adu-ti aminte cazul lui JustJohn (daca retin bine numele userului) caruia i-a iesit o masina in fata si el, incercand sa evite a intrat in stopul masinii si politia l-a scos tot pe el vinovat. cata moje si-a mai luat conservarul atunci... dar la motociclete o fi permis, dupa legislatia pe care ai invatat-o tu :kiss:

Stiu straduta pe care s-a intamplat accidentul, acolo a locuit un amic de-al meu mai mult de un an. E aiurea tare cu vizibilitatea, dar in cazul lui OveR, soferul e vinovat. Puii mei... ma gandesc ca daca nu era motorul acolo, dadea peste copii.

@OveR: insanatosire grabnica si bafta cu asigurarile :goodluck:

 

PS: referitor la fractura, nu inseamna neaparat ca e paralizie, lasa medicina de gradinita din spatele blocului. daca ai fractura de os temopral de exemplu, e obligatoriu sa mori?

Editat de Alveola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

se pare ca nu prea am talent de artist dar eu stiu de la alti politisti o chestie foarte clara ca daca se dovedeste ca a fost lovitura din spate nu mai conteaza e vinovat clar.. asta mi-au spuso politisti de la rutiera acum ce pot sa va spun gaboru ala o fi mai coios..

aici te contazic. nu am motocicleta dar am B-ul de 6 ani. analizeaza urmatoarea situatie. esti pe o strada cu 2 benzi pe sens . u est pe banda a 2 iar ala de pe banda 1 se baga in fata ta si tu il busesti in spate . Cine e vinovat in cazul asta ? esti sigur ca un politai ti-a spus faza cu lovitul din spate ? daca da inseamna ca tre sa mai faca odata scoala. insanatosire grabnica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci am fost contactat de politistul care se ocupa de graz un om foarte de treaba sia cerut scuze de ce a zis prima oara .. ca am fost lovit din lateral si etc pentru ca era foarte agitat din cauza multimi stranse .. omu mi-a zis clar ca tipul nu are nici o sansa sa scape indiferent daca ma scoate vinovat pe mine el intra la vatamare corporala deosebit de grava .. si singura lui sansa e sa ajunga la o intelegere in fata procurolului .

Ideia e ca daca din declaratile noastre reiese ca am iesit cu mult inaintea lui si mai gasim un martor el a belito si mai rau ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia asta cu acordarea de prioritate si lovitul din spate e prea ambigua in legea de la noi, si cu destule telefoane si "martori oculari" adusi de ala poate sa scape.

sper sa nu fie cazul pt Over, si sa isi refaca spatele complet, sa se poata da in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma deci el oricum nare scapare ideia e ca nu mai conteaza a cui vina este el trebuia sa conduca preventiv din cate am inteles si risca o pedeapsa destul de mare.. plm el nare nici un martor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cazul este clar. Incearca OVER sa inversezi putin lucrurile sa vezi unde ai gresit. Schimba meredesul cu motorul, masina face manevra care ai facut-o tu si tu mergi cu motorul in locul masinii. El opreste sa "protezeze" pietonii iar tu il lovesti din spate ca vii tare. Ai fi comentat ca al dracului conservar a iesit in strada fara sa se asigure, nu? Asta este greseala pe care ai facut-o tu. Nu te-ai asigurat. In descriere spui ca ai iesit de pe straduta, ai rulat 1m si ai oprit. Rezulta ca masina se afla la mai putin de 50m in momentul in care ai iesit tu in strada. Deci nu i-ai acordat prioritate. Invers daca se intampla toti l-ar fi acuzat pe sofer de neacordare de prioritate. Caz inchis, ai fost de vina. Daca tot vei sta o perioada la pat, incearca sa mai citesti din legislatie ca iti va prinde bine. Joaca-te la PC jocuri cu motoare, masini, curse, etc, iar cand iti afiseaza "game over" da-i "play again". Nu doare deloc! Cand iesi in trafic chestia cu "game over" se termina nasol de fiecare data. Cand vei creste mare si nu vei mai fi dependent de jocuri pe PC vei intelege cata dreptate am avut. Fii destept ca altfel te voi gasi in "lista neagra".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea carpanosul, daca ala cu mercedesul ar fi rulat cu viteza legala (sau chiar mai mica-condusul preventiv) ar fi avut suficient timp sa franeze decent si sa nu se urce pe motociclist :kiss:

 

over, la cum ti-a vorbit , stoarce-l de bani, ai sa vezi ca o sa vina ca un mielusel la tine sa va impacati amiabil si atunci ar fi bine sa-l tratezi exact cum te-a tratat si el pe tine :D

Editat de tiptil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cazul este clar. Incearca OVER sa inversezi putin lucrurile sa vezi unde ai gresit. Schimba meredesul cu motorul, masina face manevra care ai facut-o tu si tu mergi cu motorul in locul masinii. El opreste sa "protezeze" pietonii iar tu il lovesti din spate ca vii tare. Ai fi comentat ca al dracului conservar a iesit in strada fara sa se asigure, nu? Asta este greseala pe care ai facut-o tu. Nu te-ai asigurat. In descriere spui ca ai iesit de pe straduta, ai rulat 1m si ai oprit. Rezulta ca masina se afla la mai putin de 50m in momentul in care ai iesit tu in strada. Deci nu i-ai acordat prioritate. Invers daca se intampla toti l-ar fi acuzat pe sofer de neacordare de prioritate. Caz inchis, ai fost de vina. Daca tot vei sta o perioada la pat, incearca sa mai citesti din legislatie ca iti va prinde bine. Joaca-te la PC jocuri cu motoare, masini, curse, etc, iar cand iti afiseaza "game over" da-i "play again". Nu doare deloc! Cand iesi in trafic chestia cu "game over" se termina nasol de fiecare data. Cand vei creste mare si nu vei mai fi dependent de jocuri pe PC vei intelege cata dreptate am avut. Fii destept ca altfel te voi gasi in "lista neagra".

hm . daca ai fi citit tot topicul nu ai mai fi incercat sa pari interesant cu astfel de replici.din schita accidentului reiese ca nu putea sa vada prea mult in dreapta inainte de a vira fiindca drumul ii in curba, deci daca auto rula cu viteza mare ....

ce ar fi putut el sa faca era ca in momentul in care a franat sa evite pietonii, sa fi aruncat un ochi in oglinda sau peste umar sa vada daca exista vreo amenitare posibila din spate , vreun bezmetic neatent care nu observa ca el a franat. in rest insanatosire grabnica, si sa invatam din toate astea cate ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci am fost contactat de politistul care se ocupa de graz un om foarte de treaba sia cerut scuze de ce a zis prima oara .. ca am fost lovit din lateral si etc pentru ca era foarte agitat din cauza multimi stranse .. omu mi-a zis clar ca tipul nu are nici o sansa sa scape indiferent daca ma scoate vinovat pe mine el intra la vatamare corporala deosebit de grava .. si singura lui sansa e sa ajunga la o intelegere in fata procurolului .

Ideia e ca daca din declaratile noastre reiese ca am iesit cu mult inaintea lui si mai gasim un martor el a belito si mai rau ..

 

 

Daca politistul a schimbat placa si ti-a spus cele de mai sus, inseamna ca treaba este mai nasoala. Inseamna ca cel cu mercedes-ul are o problema mult mai grava decat faptul ca te-a lovit. S-ar putea sa fie ceva de caz penal. Adica de fapt politistul a venit sa-ti recomande impacarea pentru a nu se face verificari suplimentare. Impactul cu un autovehicul care franeaza in prima jumatate a distantei totale de franare este mai grav la ABS decat fara. El nu a adaptat viteza astfel incat sa evite orice pericol. Ca sofer trebuia sa mearga cu viteza care ii permitea sa opreasca in spatiul vizibil cu 2 secunde inainte. Indiferent cum ai patruns tu, daca ai apucat sa intri si te-a lovit in spate e vinovat. Daca era o salvare oprita pentru interventie imediat dupa colt? Sau niste copii in strada? Data viitoare ii urez sa fie un camion sau un canal neacoperit.

 

Va trebui sa treci pe minerale si in principal mult calciu. Sa vezi distractie cand incep sa se sudeze oasele si te gadila pe sub ghips. La andrele nici sa nu te gandesti. Mai bine iti musti podul palmei. Da vezi sa fi mancat inainte :D

 

vezi ca ai la dispozitie doar 3 luni pentru despagubiri pe parte civila. Ar fi bine ca ruda ta sa-si intinda niste antene sa afle mai multe. Sa bateti fierul cat e cald.

 

 

Multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca observati posturile lui nightwish el mereu intelege gresit, e din aluat de politai doar...

 

over - nu stiu cum de te-ai mai ridicat tu in picioare cu , coloana fracturata , eu cand mi-am fractura coloana anul trecut nu am putut sa ma mai ridic de jos si am stat 4 luni in gips (pt o radiografie a trebuit sa stau in fund si de abia am putut sprijinit foarte tare in maini, probabil ca ai suferit "avarii" mai mici)

 

la 7 luni de la accident mergeam pe scuter, asa ca eu zic ca ai sanse sa-ti calaresti mobra mai repede, totusi ai foarte mare grija sa nu fortezi, mai bine astepti decat sa suferi mai rau

 

sanatate!!!

 

Esti un tip rau si mediocru mai "tiptil" Ce treaba are felul in care isi castiga painea oricare dinte noi, in speta nightwolf, ca despre el mancai cacao, atata timp cat, prin ceea ce face, chiar ajuta oamenii. Tu ce plm stii sa faci inafara de postarea acestor comentarii de 2 lei, complet idioate si lipsite de substanta, dar care pe tine se pare ca te duc la orgasm. Si ca tot povestesti ce ti s-a intamplat cand erai tu zmeu, tin sa te infomez ca-ni se rupe de tine-si acum taci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti un tip rau si mediocru mai "tiptil" Ce treaba are felul in care isi castiga painea oricare dinte noi, in speta nightwolf, ca despre el mancai cacao, atata timp cat, prin ceea ce face, chiar ajuta oamenii. Tu ce plm stii sa faci inafara de postarea acestor comentarii de 2 lei, complet idioate si lipsite de substanta, dar care pe tine se pare ca te duc la orgasm. Si ca tot povestesti ce ti s-a intamplat cand erai tu zmeu, tin sa te infomez ca-ni se rupe de tine-si acum taci!

 

Bine ca postezi tu comentarii pline de substantza...acida, din pacate :cheers: ;)

 

E adevarat ca NightWolf are dreptate in ceea ce afirma si ajuta mult prin ceea ce spune, dar de data asta chiar nu intelesese corect, de aceea a cerut lamuriri. E drept ca a fost putin intepator postul lui Tiptil, dar asta nu inseamna ca posteaza aiurea...sau i-ai citit tu toate cele 357 de posturi pe care le are in momentul asta in cele 3 saptamani de cand esti pe acest forum??? :)

 

Hai ca deja suntem off topic si asta dauneaza...

 

On: Over, recuperare rapida, ai mare grija de coloana, ca ai doar una si e al dreq de sensibila...fa-te bine repde, si rupe-i m.u.i.a. celu cu mertzanu', fa-l sa planga de oftica cu tot cu pilele lui!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca postezi tu comentarii pline de substantza...acida, din pacate :cheers: ;)

 

E adevarat ca NightWolf are dreptate in ceea ce afirma si ajuta mult prin ceea ce spune, dar de data asta chiar nu intelesese corect, de aceea a cerut lamuriri. E drept ca a fost putin intepator postul lui Tiptil, dar asta nu inseamna ca posteaza aiurea...sau i-ai citit tu toate cele 357 de posturi pe care le are in momentul asta in cele 3 saptamani de cand esti pe acest forum??? :)

 

Hai ca deja suntem off topic si asta dauneaza...

 

On: Over, recuperare rapida, ai mare grija de coloana, ca ai doar una si e al dreq de sensibila...fa-te bine repde, si rupe-i m.u.i.a. celu cu mertzanu', fa-l sa planga de oftica cu tot cu pilele lui!!! :D

 

Sunt de mult pe acest forum. M-am inregistrat de doar 3 saptamani. Omul de care vorbim chiar e un pusti cu cas la gura, indiferent de nr. de posturi. Nu am inteles insa faza cu "you suck" si "pls die". Esti un tip "cool", adevaratule...(era sa scriu retardatule, scuze).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de mult pe acest forum. M-am inregistrat de doar 3 saptamani. Omul de care vorbim chiar e un pusti cu cas la gura, indiferent de nr. de posturi. Nu am inteles insa faza cu "you suck" si "pls die". Esti un tip "cool", adevaratule...(era sa scriu retardatule, scuze).

 

Nu cred ca ne cunoastem ca sa poti sa spui daca am cas la gura sau nu...

 

Accidentul meu nu s-a datorat faptului ca am fost eu zmeu, ci deoarece mi-a deschis unul usa in nas, m-am lovit de ea si am picat pe contrasens, unde m-a spulberat o tanti cu o dacie.

 

Cat despre nightwolf, ca tot il polemizez eu, a mai fost un subiect unde tot asa nu intelesese bine, desi toti ceilalti pricepusera si ar mai fi "chestia" aia a lui in care zicea ca i-a furat cineva contul si a postat in numele lui, lucru care mie mi se pare cel putin dubios...poate si de aici replicile mele mai acide...nu am nimic cu omul, dar si-a pierdut credibilitatea in ochii mei...in fine, ii doresc sanatate ;) Nu am nimic nici cu felul in care cineva isi castiga painea, nici eu nu sunt vreun director de banca; nu prea imi plac politistii, atat... asta nu inseamna ca nu exista si oameni buni in politie, dar majoritatea sunt cum sunt, asta oricum e alt subiect care nu-si are rostul aici.

 

Daca ai vrut sa pari destept nu ai reusit, replicile tale nu denota inteligenta pe care o pretinzi ca o ai dandu-mi mie unui pusti cu cas la gura sfaturi de etica, uite scriind acest post am avut orgasm multiplu, asta ca sa poti dormii linistit. :cheers:

 

Over (and out !) spune-ne cum te mai simti, ce-ti face spatele? cu tipul care te-a lovit ce-ai facut?

Editat de tiptil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de mult pe acest forum. M-am inregistrat de doar 3 saptamani. Omul de care vorbim chiar e un pusti cu cas la gura, indiferent de nr. de posturi. Nu am inteles insa faza cu "you suck" si "pls die". Esti un tip "cool", adevaratule...(era sa scriu retardatule, scuze).

 

Nu sunt "cool" deloc, si ca sa ma faci retardat, tre' sa ma cunosti mai intai...asta asa, ca o opinie personala. Citeste posturile mele, care nu sunt multe la numar si ai sa vezi despre ce vorbesc. Nu jignesc pe nimeni de obicei si nu imi sta in caracter sa critic( asa cum fac multi altii pe acest forum) dar nu suport "desteptii" de teapa ta, care se baga in seama aiurea si arunca cu injurii in stanga si dreapta( vezi kestia cu cashu'). Nu sunt nici pustiulica, asa cum probabil crezi tu, ti-am mai zis, ca sa ma cataloghezi, intai trebuie sa ma cunosti, alftel gura-n poola mea!

Gata cu off topicu' ca il stresam pe bietul om, care si asa e destul de "damaged" in urma accidentului.

 

On-topic: Over, s-a ales ala cu dosar??? Mai zi-ne si noua cate ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aloo va rog nu va certati aici .. haideti daca vreti facem un topic special in care fiecare poate injura pe cine vrea.. :) cat despre accident nam facut nimic momentan ca eu sunt inca la pat abia pe 22 am radiografie... urmeaza sa pun niste poze cu motoru ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti urez multa bafta maine la radiografie. Sper sa iasa o refacere buna. Inca o data iti urez multa bafta si recuperare maxima in cel mai scurt timp posibil ( tinand cont de anatomia omului si capabilitatile de refacere a oaselor).

P.S. Nu ti-au recomandat medicii sa iei Calciu forte sau injectabil si vitamina D3 mi se pare ca ajuta la "prinderea" calciului in organism ? Banuiesc ca ar facilita putin sudarea.

Editat de Lucian86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...