Sari la conținut

Carter Vs Lantz


knox
 Share

Postări Recomandate

saru` mana pt lamuriri... m-am mai luminat nitel cum e cu "transmisia in carter" :kiss: ca la ea ma refeream .. dar in loc sa zic "in carter" am zis "pe carter" si de-aici se hlizesc baietii de n-ai mai vazut cu replici din ciclu "m-o facut mama mecanic" pt 2 cuvinte scoase din context au mai luat-o si pe ulei zej de pagini..

pun pariu ca daca zic "bashina" rade unu din ei .. :D

carter partz basina baa! :laugh:

unde ti-era academia romana si eu nu stiam... pe carter vs lant

bafta!

esti tru, intelegi de ce se rade de tine? :kiss:

nu, nu intelegi :P

nu e prepozitia sursa de ras, ci inteligenta......... :hug:

sa mor io, asta a fost cel mai bun post al tau, bestial, bestial :D :) :D :lol: :drums: :drums: :drums: :drums:

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu cred ca omu' se referea la solutia aia tehnica in care lantul este bagat complet intr-o aparatoare de praf(carter) ce seama cu cele de la bicicleta.

 

Asa are IJ-ul parca(nu ma pricep exact la comuniste nu dati cu pietre :kiss: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca omu' se referea la solutia aia tehnica in care lantul este bagat complet intr-o aparatoare de praf(carter) ce seama cu cele de la bicicleta.

 

Asa are IJ-ul parca(nu ma pricep exact la comuniste nu dati cu pietre :D )

io cred ca tu ai dreptate, dar ca omul habar nu avea despre ce vorbea, asta e sigur

mai trist este ca tot nu si-a dat seama :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai fiabile transmisiile cu carter fatza de cele pe lantz? scapi de curatat mizerie la fiecare 500km?? am inteles ca lantu tb schimbat si el la nu stiu cati km.. la carter cum e?

 

 

Dan, daca citesti si tu ce a scris el aici, sigur iti dai seama de ce a vrut sa zica, las-o dracu de aparatoare.A incercat el sa se scoata...degeaba.

 

:kiss: :D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan, daca citesti si tu ce a scris el aici, sigur iti dai seama de ce a vrut sa zica, las-o dracu de aparatoare.A incercat el sa se scoata...degeaba.

 

:kiss: :D :)

 

Deci pana la urma vroia sa zica cardan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti tru, intelegi de ce se rade de tine? :D

nu, nu intelegi :kiss:

nu e prepozitia sursa de ras, ci inteligenta......... :D

sa mor io, asta a fost cel mai bun post al tau, bestial, bestial :) :D :lol: :drums: :drums: :drums: :drums: :laugh:

te-a facut mãta mecanic? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-a facut mãta mecanic? :D

 

Vorbeste frumos bai pwla, ca nu te-a injurat nimeni.Daca esti prost, macar taci dracu din gura.

Pe tine te-a facut prost? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste frumos bai pwla, ca nu te-a injurat nimeni.Daca esti prost, macar taci dracu din gura.

Pe tine te-a facut prost? :)

gigel, la ce te mai bagi si tu in (cuvant urat)? nu vezi ca striga lumea in stanga si-n dreapta troll? ai mancat (cuvant urat) 4 pagini cu fanteziile tale mecanice, bun te-am inteles. nu ti-am raspuns. ultimul post a lu gigel ala a fost o insulta subtila pe gratis si nu am inghitit-o. daca "te-a facut mata mecanic" ti se pare insulta sa fii duru care sare pt fratele sau, atunci manca (cuvant urat) in continuare.

l-am intrebat daca e mecanic pt ca nu intelegeam ce (cuvant urat) se excita atat cand vede "transmisie in carter, pe carter, carter, basina, partz" cand omu cunoaste domne... cardan e una, carter e alta de la motor si numai ala, nu orice cutie care inveleste un mecanism in miscare asa cum scrie in dex. chiar nu va inteleg ce atata basca.

daca ma facea si pe mine mama mecanic si eram si eu asa de luminat ca voi, si nu mecanic de duminica ca majoritatea de pe-aici, probabil ca nu as mai fi intrebat. bagam o replica la shto sa ma aflu in treaba.

am recunoscut in repetate randuri pe n treaduri ca sunt afon la capitolu mecanica, de aceea intreb, in schimb voi la unele faza suntei chiar penibili...

respect pt mecanici si cei care raspund la obiect! :kiss:

ia si excitata-te de-aici ca mai repet inca o data poate te mai linistesti: transimise in carter, basina, partz :D

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai gigele (knox adica), dupa ce te linistesti citeste aici:

 

transmisie finala: -cardan, adica axu ala de fier de la motor la roata spate

-lant (sau curea)

 

transmisie -cutia de viteze

1. poate sa stea in carter, ca la majoritatea mobrelor cu ambreiaj multidisc in ulei; e impartit acelasi ulei si de cutie si de motor, sunt toate la un loc

2. poate sa stea langa motor, separat, asta cand ai ambreiaj uscat, ca la nipra sau BMW. Motoru cu uleiu lui in carteru lui, cutia cu uleiu ei.

 

acum, in afara de faptul ca majoritatea mobrelor cu cutia in carter au transm. finala pe lant, iar alea cu cutia langa is cu cardan, ce legatura are carteru cu lantu???

Editat de sharpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai gigele (knox adica), dupa ce te linistesti citeste aici

 

am recunoscut de la primele posturi ca habar-n-am cum ii zice... eu ziceam carter, gandindu-ma ca transmisia finala e invelita intr-o cutie (am luat din dex) vs lant care nu este invelita

nu ma pricep la mecanica, a n-spea oara cand o zic

basina, partz nu mai rade nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te cred ca esti afon la mecanica, dar de cand esti tu pe lume nu ai auzit de cardan? ??? :kiss:

Nici macar in expresia: "Da' ce cardanu' meu vrei ma?" Si stii de la ce vine? Pe ala care l-a inventat il chema Cardano, de-aia se cheama asa..

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai invata intai sa te exprimi clar si romaneste. Titlul topicului tau este "Carter Vs Lantz / comparatie".

 

nu ma pricep la mecanica, a n-spea oara cand o zic

Pai si ce cauti aici pana la urma?? Aici se discuta probleme in cunostinta de cauza, se cere un sfat, o mana de ajutor. Nu se arunca intrebari aiurea din pod.

Sau asa ar fi frumos sa fie, da in ultima vreme... :kiss:

 

PS. mecanica o inveti acolo cu nasu in motor, nu cu DEX-ul

Editat de sharpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-a facut mãta mecanic? :kiss:

ba, mecanic, nu, am reusit, in cele din urma, sa ajung inginer electronist si sa termin primul din grupa mea, ghinion, asta e.

din pacate, as fi vrut sa fi ajuns dobitoc ca tine, dar, se pare ca nu prea am reusit.

asta e. macar sunt impacat cu faptul ca am incercat, stii? :D

 

te-a facut mãta mecanic? :D

apropos, se scrie corect ma-ta, pentru ca vine de la maica-ta, adica, prescurtarea. intelegi ceva sau este tot carter? :)

 

am recunoscut de la primele posturi ca habar-n-am cum ii zice... eu ziceam carter, gandindu-ma ca transmisia finala e invelita intr-o cutie (am luat din dex) vs lant care nu este invelita

nu ma pricep la mecanica, a n-spea oara cand o zic

basina, partz nu mai rade nimeni?

da, ma, stiu ca ai recunoscut, dar, daca esti prost, ramai asa, nu da alte impresii, oricum se stie ca esti prost, mai mult, prost rau, nu e nevoie sa demonstrezi nimic, te acceptam asa, iti promit io ca te voi accepta ca cel mai prost posibil, ok?

hai, come join us!

hai, ba, ca avem si noi nevoie de papagali ca tine sa ne cumpere bere......stii tu, e destul de greu sa te scoli si sa te duci dupa bere, un oligofren ca tine poate face asta asa, din instinct, fara sa gandeasca ceva si, cel mai important, fara sa i se dea ceva in schimb.

esti unealta perfecta de sclav care nu cere nimic.

doar un gunoi uman care sa ma serveasca si pe care sa ma pis ori de cate ori vreau. mai mult, nu ma costi nimic. pisatul e cald iarna, iti tine de frig, asta e plata ta pe care ti-o doresti. :lol:

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i zice carter? :D ce-i ala carter? hai ca stiti la ce ma refeream http://dexonline.ro/search.php?cuv=carter

daca-s fiabile de ce marii producatori nu pun transmisie din asta si au ramas tot la cea cu lantz? ma refer la suzuki, yamha, kawa...

Transmisia cu cardan e mai fiabila, asa cum s-a mai zis, ungere mai buna, mai putina intretinere, nu depinde asa de mult de lenea utilizatorului de a-l curata.

 

Suzuki: Intruder 1400, GS 850 si altele.

Kawasaki: Seria de GTR-uri si nu mai stiu de altele.

Yamaha: FJR 1300, ceva XJ-uri, si altele.

Honda: Ceva Shadow-uri, cred ca si Goldwing, cu siguranta mai multe.

Simson, Ural si alte comuniste sint pe cardan.

BMW au inceput sa mai faca si pe lant :drums:

Triumph si Guzii si altii fac moto cu transmisie cardanica.

 

Dezavantajul major al cardanului este efectul de cardan. Efectul de cardan, dupa cite stiu eu, consta in principiu in interactiunea dintre transmisie si suspensie, respectiv, miscarea de rotatie a cardanului va genera miscare a rotii in plan vertical, si invers.Acest dezavantaj ( si probabil costul si masa), face ca acest sistem nu fie folosit pe larg la motoare de viteza si de teren.

BMW a bagat munca si bani in dezvoltarea acestui tip de transmisie, si rezultatul cercetarii lor sint cel putin 2 modele (din cite stiu eu), respectiv Monolever si Paralever. Nu stiu foarte mult despre ele, dar daca vei cauta pe net, sigur gasesti o groaza de informatii. (Poate raspunde un bmw-ist inrait, ei sint toba de de informatii din astea, si nu numai).

 

 

 

:kiss:

sa nu uitam deasemeni incercarea savantilor sovietici de la Jiguli motors inc de a folosi un motor de tupolev amplasat pe un cadru de nipra si folosirea transmisiei secventiala pe Ciocanele, incercare nereusita de altfel deoarece din cauza trepidatiilor de la ciocanele, cadrul a cedat ducand la moartea cunoscutului pilot, Boris Bitterstein

R.I.P. Boris, ai fost un mare om.. :D :)

Transmisia secventiala cu ciocanele a fost super.Esti tare.. Rid de o ora si nu ma pot abtine :lol: :drums: :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transmisia secventiala cu ciocanele a fost super.Esti tare.. Rid de o ora si nu ma pot abtine :kiss: :D :)

asa este, dar, vezi tu, ciocanelele se prajesc in soreanca, si papa transmisie..... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este, dar, vezi tu, ciocanelele se prajesc in soreanca, si papa transmisie..... :drums:

:kiss: :D :)

Si unde mai pui ca trebuie sa le cureti, ca pe lant, daca nu mai bine :D Si in plus masa suspendata e mare, ceea ce muta centrul de greutate, ca sa nu mai vorbim ca se schimba coeficientul aerodinamic, de unde si necesitatea unui carenaj corespunzator :lol: Si face bani si producatorul de piese de schimb, mai ales ca au interval de service destul de mic :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ma, stiu ca ai recunoscut, dar, daca esti prost, ramai asa, nu da alte impresii, oricum se stie ca esti prost, mai mult, prost rau, nu e nevoie sa demonstrezi nimic, te acceptam asa, iti promit io ca te voi accepta ca cel mai prost posibil, ok?

hai, come join us!

hai, ba, ca avem si noi nevoie de papagali ca tine sa ne cumpere bere......stii tu, e destul de greu sa te scoli si sa te duci dupa bere, un oligofren ca tine poate face asta asa, din instinct, fara sa gandeasca ceva si, cel mai important, fara sa i se dea ceva in schimb.

esti unealta perfecta de sclav care nu cere nimic.

doar un gunoi uman care sa ma serveasca si pe care sa ma pis ori de cate ori vreau. mai mult, nu ma costi nimic. pisatul e cald iarna, iti tine de frig, asta e plata ta pe care ti-o doresti. :)

caz tipic de smardoi, bine ca n-ai terminat automatica ca sef de promotie. probabil era peste capacitatea ta. asa-i?

daca nici acum nu te-ai prins de ce te exciti asa tare cand iti bagi un deget in kur sau cand vezi un cuvant ca nu-si are locu intr-un context atunci incearca cu doua degete :D

`ra-ti ai drek de gaozzari :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caz tipic de smardoi, bine ca n-ai terminat automatica ca sef de promotie. probabil era peste capacitatea ta. asa-i?

daca nici acum nu te-ai prins de ce te exciti asa tare cand iti bagi un deget in kur sau cand vezi un cuvant ca nu-si are locu intr-un context atunci incearca cu doua degete :)

`ra-ti ai drek de gaozzari :D

tinere, romania are nevoie de oligofreni, asa ca vei fi de mare ajutor tarii! :D

"deci fii supus, fata de cel mai sus pus, nu uita ca tara te vrea prost!"(sarmalele reci)

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tinere, romania are nevoie de oligofreni, asa ca vei fi de mare ajutor tarii! :)

"deci fii supus, fata de cel mai sus pus, nu uita ca tara te vrea prost!"(sarmalele reci)

:kiss:

stai linistit ca replica ta e valabila si pt tine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca replica ta e valabila si pt tine :kiss:

nu am zis ca nu ar fi valabila, insa, tie ti-am adresat-o. :)

a fost cu directie, cu dedicatie, cu ce vrei tu.

ontopic: pana la urma ce ai vrut sa spui cu carterul ala???????? :D

dar fii sincer, spune exact la ce anume te-ai gandit tu la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca replica ta e valabila si pt tine :kiss:

si de ce ti se pare tie asta? el cel putin stie diferenta intre cardan si carter! ai deschis gura si ai scos porumbelul, acu ramii cu ea asa sa ti-o umple bajetii!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu pot sa inteleg rolul tiganelii asteia de pe forum,nu dovediti cu nimic ca aveti scoala pe care o aveti..sau pe care pretindeti ca o aveti!

Este o vorba..degeaba ai bani daca-ti pute gura..la ce folosesc anii aia de facultate la voi daca nu aveti si bun simt?

Este chiar asa greu sa va abtineti de la discutii infantile?

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa inteleg rolul tiganelii asteia de pe forum,nu dovediti cu nimic ca aveti scoala pe care o aveti..sau pe care pretindeti ca o aveti!

Este o vorba..degeaba ai bani daca-ti pute gura..la ce folosesc anii aia de facultate la voi daca nu aveti si bun simt?

Este chiar asa greu sa va abtineti de la discutii infantile?

Luigi Vicol

"Who are you to criticize

To judge and burn the tribes

The world will be extinct

And your flesh will rot with mine"

 

un pic de Sepultura sa mai inveselim atmosfera :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...