Sari la conținut

Shinu Jos... Si Nu E Vina Mea :p


shin
 Share

Postări Recomandate

Shinule io m-am interesat de casco si am inteles ca nu se baga nimeni la asa ceva si oricum trebuiau facute niste poze inainte de catre ei parca sa vada ca nu are nk!!!!!!nush exact daca e adevarat sau nu,incearca si u sa cauti pe aici pe forum la cei care fac casco poate te ajuta careva!!!bafta si ai grija!!!! :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Shinule, acu am aterizat in oras, si nu am avut timp sa citesc toata nebunia de topic.

 

In primul rand, bine ca sunteti sanatosi.In al doilea rand, astept poze pe mess cu mobra sa vad si eu de curiozitate ce dauna totala e(o sa rasfoiesc si topicul daca ai pus aici).

 

In al 3-lea rand, am lucrat mult timp in retele, si in general, stiu ca un cablu provine de la ceva.Poate fi raspunzator de el Electrica, Romtelecom, Astral, RDS, etc....

 

Unele firme isi pun nume pe cabluri, deci ar fi putut fi usor de identificat, si actionati in judecata.Eu am luat la fel un cablu al RDS-ului care atarna pe Stefan cel mare, dar eram cu bicla si am avut noroc.Evident, mi-am bagat ceva pe viu in toti mortii astora de la fibra, de la RDS, si ca fost angajat al lor timp de 5 ani s-a lasat cu penalizari :D Daca era mai grav, ii actionam in instanta, clar.

 

Asa ca mai ia legatura cu politia din zona sa vezi ce zice de cablu, si nu lasa sa intervina compania cu spaga, sa musamalizeze :P

 

PS: incearca sa mediatizezi cumva accidentul, sa te ajute un motociclist care lucreaza in presa cumva, sa se puna astia grav pe firmele carora le atarna matzaraia prin orase, ca e de tot rahatu...altfel ii dor undeva pe toti, pana se pune mass media pe ei

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moshu' ... fericit sa fii ca ai avut noroc... la motorete nu se mai face casco daca sunt mai vechi de 8 ani ( oficial ) , neoficial poate s-or face magarii...

 

aveti grija la astia de baga cabluri in pamant ca si eu mi-am ferit capu' de cateva fire pe St cel Mare... am avut noroc ca l-am vazut din timp...

 

daca vrei un avocat bun iti recomand eu pe cineva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ales cand n-aveti bani, faceti-va asigurare.

 

din pacate, avocatu-ti va lua bani frumosi care i-ai pute folosi sa-ti repari motorul, fara o rezolvare (cel putin eu nu vad) si procesul o sa coste mult.

primaria o sa dea vina pe firma, firma pe primarie, apoi pe fabrica de cuie, ca s-a rupt cuiul etc.

 

fa-ti motorul, asigurare si ochi-n 4 data viitoare, mai ales cand nu esti singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut dinspre ikea pe langa voi,nu te cuonsc dar presupunca tu erai cel care statea pe bordura si se pipaia pe la gat. imi pare rau,ce sa zic,ghinion...bine ca sunteti ok. niste poze poti sa pui cu mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ales cand n-aveti bani, faceti-va asigurare.

 

din pacate, avocatu-ti va lua bani frumosi care i-ai pute folosi sa-ti repari motorul, fara o rezolvare (cel putin eu nu vad) si procesul o sa coste mult.

primaria o sa dea vina pe firma, firma pe primarie, apoi pe fabrica de cuie, ca s-a rupt cuiul etc.

 

fa-ti motorul, asigurare si ochi-n 4 data viitoare, mai ales cand nu esti singur.

 

aberezi pe tot forumu cu aere de plimbat prin tari straine... cine iti face mah asigurare (CASCO) la o mobra din 93 ?? ???/

 

ia spune-i .." vezi daca nu mergi cu motocicleta in tren pana in elvetia ca mine ..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut dinspre ikea pe langa voi,nu te cuonsc dar presupunca tu erai cel care statea pe bordura si se pipaia pe la gat. imi pare rau,ce sa zic,ghinion...bine ca sunteti ok. niste poze poti sa pui cu mobra?

Eu eram. Poze n-am putut face, eram cam in stare de shock... Daca are cineva e rugat sa posteze :D

 

aberezi pe tot forumu cu aere de plimbat prin tari straine... cine iti face mah asigurare (CASCO) la o mobra din 93 ?? ???/

 

ia spune-i .." vezi daca nu mergi cu motocicleta in tren pana in elvetia ca mine ..."

'92 chiar, e adevarat n-aveam cum face CASCO si ceva mai nou nu-mi permit. Ata ete. life sux, da' io-s vesel ca traiesc :P

 

Afla ce firma se ocupa, da-i in judecata si ia-le tot...pana-i bagi in faliment

Usor de zis da' nu cred ca scrie pe cablu' "cablu' lu' bla bla SRL". Nu vreau sa le fac rau, vreau bani de alt motor si compensatie de minim bun simt pentru deranj, durere, timp pierdut etc gen 500 - 1000 euro. Sau mai mult, da' nu musai de dragul de a le face rau. Sunt sigur ca nimeni nu a intentionat sa ma omoare, este o eroare pentru care trebuie sa plateasca totusi. Dar nu eu decid cat valorez. De fapt nu se poate masura in bani. Fiecare om valoreaza mai mult decat orice suma existenta. Faptul ca Cineva!?! a decis sa supravietuiesc accidentului astuia imi este suficienta compensare, vreau doar sa am din nou motocicleta si sa ma bucur de ea.

 

Well, bafta multa copchii si asfalt uscat!

PS: si atentie la cabluri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aberezi pe tot forumu cu aere de plimbat prin tari straine... cine iti face mah asigurare (CASCO) la o mobra din 93 ?? ???/

 

ia spune-i .." vezi daca nu mergi cu motocicleta in tren pana in elvetia ca mine ..."

 

dar bunu simt nu mi-a disparut in comparatie cu "romani" pur sange.

 

de restu' textului tau prefer acum sa nu ma iau.

si aveti dreptate domnule bec, n-am stiut ca nu se face asigurare casco, va multumesc pentru faptul ca m-ati luminat. mai dur, dar ati reusit sa mah invatati ceva

 

ceea ce am spus eu (si acum nu mai vorbesc pentru tine, so, ignore me please) e ca foarte greu poti scoate bani de la primarie/firma responsabila in cazuri de-astea. asta si pentru ca s-ar crea un precedent. si pentru ca nu exista o cale usoara sa scoata cateva mii de euro pentru neglijenta. pe cecul ala trebuie sa scrie ceva, sa se scada cel putin de la taxe.

deci singura cale este o dispozitie judecatoreasca.

pentru asta-ti trebuie avocat care sa munceasca sa-i scoata vinovati.

puneti-va in locul firmei sau primariei. ce motive ati invoca ca acel cablu s-a desprins? zeci. as im pinge vina pe cuie, pe vant, pe lemnul de la stalp, pe copiii care arunca pantofi uzati pe cabluri, pe pasari etc etc etc

 

eu nu zic ca-i imposibil, ci ca e foarte greu si costisitor. si esti doar tu, care vrei sa demonstrezi ca altii nu si-au facut datoria si mai sunt cativa avocati care lucreaza pentru primarie si si-asa n-au altceva de facut.

 

gandeste-te ca s-ar putea sa platesti cateva mii de euro pentru avocat si sa pierzi.

gandeste-te acum daca ai fi avut casco.

crezi ca asigurarea ar fi dat primaria in judecata pentru recuperarea banului?

iti garantez ca nu.

deci, daca ar fi fost asa de simplu de scos de la primarie cateva mii de euro, de ce asigurarea ar prefera sa-ti dea tie banii si sa plece cu capu-ntre urechi?

 

eu zic doar sa fii pregatit pentru vesti proaste. daca reusesti ceva, o sa fie o surpriza placuta, daca nu, sa fii ceva la care sa te fi asteptat.

 

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Usor de zis da' nu cred ca scrie pe cablu' "cablu' lu' bla bla SRL". Nu vreau sa le fac rau, vreau bani de alt motor si compensatie de minim bun simt pentru deranj, durere, timp pierdut etc gen 500 - 1000 euro. Sau mai mult, da' nu musai de dragul de a le face rau. Sunt sigur ca nimeni nu a intentionat sa ma omoare, este o eroare pentru care trebuie sa plateasca totusi. Dar nu eu decid cat valorez. De fapt nu se poate masura in bani. Fiecare om valoreaza mai mult decat orice suma existenta. Faptul ca Cineva!?! a decis sa supravietuiesc accidentului astuia imi este suficienta compensare, vreau doar sa am din nou motocicleta si sa ma bucur de ea.

Felicitari Shinule pt postul asta :D

 

Dar, sa stii ca nu te-a salvat nicio divinitate, ci doar TU, iar faptul ca acum esti in viata se datoreaza in totalitate tie, pt ca acceleratia era in mana ta atunci, iar viteza tu ai decis-o.Putea fi viteza mai mare, dar acceleratia tot de tine ar fi fost trasa, asa ca, felicitari pt ca ai ramas in viata datorita tie, si asta este un exemplu foarte bun referitor la ghinionul din trafic si ramasul in viata datorita actiunii pilotului :P

 

Cablul se poate afla foarte usor, daca e urmarit, al cui este :D TI-am zis, unele sunt stantate

 

Repet, cauta-ma pe mess sa vad si eu mobra, ca poate o facem...strangem colentinarii la mestereala, ca in vremurile cand reparam o comunista si erau la mine la bloc destule motoare, scutere si bicle care venisera in ajutor :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mentionez ca pulitaiu ii da inainte ca eu is de vina, ca nu am voie decat cu 125 cmc si cbr 600 am voie abia peste 2 ani?

Acu' asa gasesc si eu prin lege, da' sa-mi XXX una daca nu juma' din cei ce-i stiu au inceput pe 600 si deja stiu 3 temerari

de-au luat-o direct cu Fireblade :D

 

le: dya, viata mai are si rele, da' cand uiti ce gust au alea bune, parca te cam intrebi daca nu cumva ceva e razna in matrix :P

Nu are legatura,chiar daca legal nu ai voie,in caz ca esti "prins" primesti doar CONTRAVENTIE ,adica o amenda de vreo 2 milioane.asa ca zi-le sa-ti dea tie amenda 2 milioane si cei 2000 de euro pentru motor.

 

Da-i in judecata frate,e datoria lor sa asigure siguranta pe strazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shin, esti moldovean?

Nu, dar am prietena moldoveanca si cativa prieteni mai "nordici" si e posibil ca de la ei sa am ceva moldovean in mine. Plus

ca am stat 2 ani in Bacau si tatal meu adoptiv e de pe langa Onesti, din Dumbrava :P

 

dar bunu simt nu mi-a disparut in comparatie cu "romani" pur sange.

sanatate

1st - despre restul postului. Stiu ca pot pierde sau sa iau nimic dar am solutii de rezerva. Incredibil de mult te pot ajuta motociclistii :D

D-asta-i iubesc :D

 

Cat despre bun simt, nu conteaza acum subiectul. Ne certam alta data, poate facem topic separat. Eu de ex ma consider un om cu bun simt in

multe privinte dar renunt la el cand sunt calcat pe coada. Pe de alta parte uneori dau dovada de "nesimtire" din nestiinta de cauza, educatie incompleta

pe anumite laturi si chiar lacune in cunostinte legate de obiceiuri, socializare, comportament normal in societate. Cu alte cuvinte prea multi ani am fugit de oameni si acu' ma adaptez uneori mai greu la ea :P Da' promit sa incerc :D

 

Felicitari Shinule pt postul asta :D

 

Dar, sa stii ca nu te-a salvat nicio divinitate, ci doar TU, iar faptul ca acum esti in viata se datoreaza in totalitate tie, pt ca acceleratia era in mana ta atunci, iar viteza tu ai decis-o.Putea fi viteza mai mare, dar acceleratia tot de tine ar fi fost trasa, asa ca, felicitari pt ca ai ramas in viata datorita tie, si asta este un exemplu foarte bun referitor la ghinionul din trafic si ramasul in viata datorita actiunii pilotului :P

 

Cablul se poate afla foarte usor, daca e urmarit, al cui este :D TI-am zis, unele sunt stantate

 

Repet, cauta-ma pe mess sa vad si eu mobra, ca poate o facem...strangem colentinarii la mestereala, ca in vremurile cand reparam o comunista si erau la mine la bloc destule motoare, scutere si bicle care venisera in ajutor :)

Iti multumesc pt postul asta, incurajari si sustinere. Nu am poze dar voi face. Pana acum m-am concentrat pe spital, IML si procesul de vindecare. Luni sper sa rezolv mult mai multe. Cat despre motor, sunt sigur ca-l facem noi cumva, mai ales ca si tu si Alex din Giulesti si Laur si altii s-au oferit sa ma ajute :) Stiu ca ma repet, da' mare parte din motociclist sunt niste oameni foarte misto, cu adevarat speciali.

 

Nu are legatura,chiar daca legal nu ai voie,in caz ca esti "prins" primesti doar CONTRAVENTIE ,adica o amenda de vreo 2 milioane.asa ca zi-le sa-ti dea tie amenda 2 milioane si cei 2000 de euro pentru motor.

 

Da-i in judecata frate,e datoria lor sa asigure siguranta pe strazi.

Am inteles si-ti voi urma sfatul. Bine ca mi-ai zis ca doar asta pot face, abia astept sa le dau vestea cea mare :P

 

Adaugare: deci ma umplu de draci astia cu primaria lor, acu' era la stiri ceva gen "Primaria isi face griji pentru linistea/siguranta locuitorilor Capitalei .. bla bla.. motociclisti zgomotosi.. bla bla limitare noaptea ... " Primaria nu isi face griji ca treaba lor facuta de mantuiala din cand in cand mai omoara pe cineva? Sau trebuia sa fie caz de RIP ca sa isi puna cineva intrebari? Sau oricum n-ar fi contat si s-ar fi pasat matza moarta de la unu' la altu' si vinovat eram tot eu ?

 

Ma tot gandesc de cativa ani sa plec din .ro insa o parte din mine imi spune ca as fi un las si n-as fi cu nimic mai bun ca altii. Acel 10% din mine care mai este copil visator, naiv, altruist, plin de speranta, simte ca trebuie sa incerc sa fac o schimbare aici, chiar daca este de dimensiunea bobului de nisip pe o plaja sau a terrei pe langa soare, a pozitronului pe langa nucleu etc :(

 

Stiu, sunt un pustan visator, da' nu plec de aici. "Dincolo" e posibil sa fie mai bine dar ce se va intampla daca orice roman cu IQ diferit de babuin/manelar fuge de aici? Ramane un popor de animale, halal mostenitor al maretilor traci. Gata, idealistul din mine iar a amutit, m-am uitat cat costa o garsoniera in Bucuresti. De 4-5 ori cat un apartament de 2-3 camere din unele zone de peste ocean, zone care in nici un caz n-au nimic in comun cu oraselul nostru amarat :P Back to reality.

 

PS: scuze de offtopic :P

Editat de shin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista sanctiune de nici un fel pt. faptul ca ai condus o motoreta de peste 25 kW fara sa ai 2 ani de permis.

Asta-i si mai bine :D

 

Abia astept sa fac motocicleta si sa urc din nou in sa. Mi-e dor de ea, draga de ea n-are nici o vina :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a venit sa cred cand mi-ai povestit ieri la telefon...chiar imi pare rau si singura solutie care o vad e sa ii dai in judecata pe cei carora le apartine cablul...

Un weekend de cacao si pt tine si pt mine...Dar multumesc la Doamne-Doamne ca traim si ne facem bine!

Mult succes de acum in colo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ti-am zis ma, tu nu si nu, batman, batman...las shinule, bine ca nu erai in uilii ca-ti reteza cablu ala, galeria de evacuare de la mobra.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut noroc ca nu ai avut viteza mai mare. Destul de neplacut ceea ce ai patit si daca iti aduci aminte, acum ceva timp atrageam atentia asupra acestui pericol, cablurile atarnate pe sosele. Era sa patesc o chestie asemenatoare anul asta, cand intr-o comuna pe langa Bucuresti doi nenorociti stateau in sosea, cu un snur de plastic dea curmezisul soselei in maini, pe care probabil vroiau sa agate ceva lozinci pentru campania electorala in desfasurare atunci. Sper sa reusesti sa rezolvi si sa recuperezi pagubele.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1st - despre restul postului. Stiu ca pot pierde sau sa iau nimic dar am solutii de rezerva. Incredibil de mult te pot ajuta motociclistii :D

D-asta-i iubesc :P

 

Cat despre bun simt, nu conteaza acum subiectul. Ne certam alta data, poate facem topic separat. Eu de ex ma consider un om cu bun simt in

multe privinte dar renunt la el cand sunt calcat pe coada. Pe de alta parte uneori dau dovada de "nesimtire" din nestiinta de cauza, educatie incompleta

pe anumite laturi si chiar lacune in cunostinte legate de obiceiuri, socializare, comportament normal in societate. Cu alte cuvinte prea multi ani am fugit de oameni si acu' ma adaptez uneori mai greu la ea :P Da' promit sa incerc :D

 

nu era vorba despre tine man, tu vezi-ti de sanatate si motor, ca ai nevoie

esti okay no worries

 

sanantate si atentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- De ce le zice la moldoveni "Sarma" ?

- Ca mergeau pe tren si la fiecare stalp al liniei electrificate strigau "Sarma bha!!!"

 

 

cum se cheama un moldovean nou nascut?

 

Lita....

 

un moldovean la 18 ani ?

 

sarma....

 

un moldovean la 35 ani ?

 

bobina...

 

un moldovean cind moare ?

 

cablu subteran ...

 

 

 

deci daca erai moldovean stiai :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a venit sa cred cand mi-ai povestit ieri la telefon...chiar imi pare rau si singura solutie care o vad e sa ii dai in judecata pe cei carora le apartine cablul...

Un weekend de cacao si pt tine si pt mine...Dar multumesc la Doamne-Doamne ca traim si ne facem bine!

Mult succes de acum in colo!

Merci la fel Elena! Sa te faci bine, ai grija de tine! :D Fiarele se fac ele cumva :P

 

si ti-am zis ma, tu nu si nu, batman, batman...las shinule, bine ca nu erai in uilii ca-ti reteza cablu ala, galeria de evacuare de la mobra.. :D

Am facut un singur wheelie misto in viata mea, in parcare la IKEA si n-am de gand sa fac ever pe drumuri publice :P :D

 

nu era vorba despre tine man, tu vezi-ti de sanatate si motor, ca ai nevoie

esti okay no worries

 

sanantate si atentie

Stiu ca nu era vorba de mine, da' nu-si are rost discutia. Nu aici, nu acum. El a gresit pentru ca te-a cam insultat dar asta e, mai bine ne impacam cu totii, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu - daca cablul respectiv a cazut atunci cand treceai tu sau era cazut. Sincer, chiar nu ai vazut cablul? Si eu am trecut de vreo 2 ori prin chestii de genu asta, dar l-am observat din timp si am redus viteza trecand astfel pe sub el fara sa am incidentul neplacut care l-ai avut tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

Ceva poze la 'sarma'? Maine poimaine nu mai e acolo si se spala toti pe maini.

Arde-i sa-ti faci motorul, mama lor.

 

In alta ordine de idei, ce are mobra mai exact? Hai ca un radiator mai schimbi, o carena mai repari. Mai o cheta, mai un imprumut, se face. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

Ceva poze la 'sarma'? Maine poimaine nu mai e acolo si se spala toti pe maini.

Arde-i sa-ti faci motorul, mama lor.

 

In alta ordine de idei, ce are mobra mai exact? Hai ca un radiator mai schimbi, o carena mai repari. Mai o cheta, mai un imprumut, se face. :D

 

 

eu nu-i dau nici un ban pt ca a fost porc fascist si s-a dat cu ea fara permis.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...