Sari la conținut

Shinu Jos... Si Nu E Vina Mea :p


shin
 Share

Postări Recomandate

Ce nu inteleg eu - daca cablul respectiv a cazut atunci cand treceai tu sau era cazut. Sincer, chiar nu ai vazut cablul? Si eu am trecut de vreo 2 ori prin chestii de genu asta, dar l-am observat din timp si am redus viteza trecand astfel pe sub el fara sa am incidentul neplacut care l-ai avut tu.

Tu sigur nu esti conservar :) ? Glumesc, da' chiar a fost stupida rau intrebarea. Nimeni n-ar fi vazut-o la 50kmh, un cablu negru, subtirel, mat, jegos la ora 0:15 dimineata. Cablul era deja in pozitia aia si l-am vazut cred ca... cu 0.5 secunde inaintea impactului, cand nu mai puteam face nimic.

Culmea e ca ma uitam unde trebuie, nu la stele si aveam viziera normala, curata, aveam vizibilitate buna. Si eu vad bine. Si observ lucrurile destul de bine.

In plus am carnetul de o luna, te astepai sa fi stiut cum sa fi culcat motorul pe-o parte intr-un spatiu asa limitat?

 

Pe bune, ai pus problema de parca tii cu primaria sau cu pulitaiu care m-a intrebat de ce-am intrat in cablu, plm, o fi crezut ca-s sinucigas.

:D

Ceva poze la 'sarma'? Maine poimaine nu mai e acolo si se spala toti pe maini.

Arde-i sa-ti faci motorul, mama lor.

 

In alta ordine de idei, ce are mobra mai exact? Hai ca un radiator mai schimbi, o carena mai repari. Mai o cheta, mai un imprumut, se face. :P

Poze am facut. Motorul nu prea pot sa-l vad, cred ca am sub-sub-subdescris starea me actuala cand am descris-o. Pe scurt am labele total entorsate, n-a scapat nici un muschi la locul lui. Gleznele cam praf. Genunchii varza. Bazinul lovit bine pe partea stanga iar gatul.... acu' e plina de puroi taietura, da' gaura era destul de adanca incat sa ingropi un cablu TV in ea. Cred ca doctorii sde la urgenta si-au cam batut joc ca nu m-au internat, cei de la IML s-au crucit si-au chemat tot staff-ul. Nu stiau nici cum s-o incadreze, e o combinatie de 3 tipuri de "damage": taietura, piele mancata prin frecare sau lovita, cu vanatai etc si piele unde cauciucul s-a unit cu pielea, a penetrat-o si facura simbioza. Foarte tare, nici cu benzina nu s-a curatat.

 

So, pe scurt: nu stiu cum puii mei sa gandeste pulitia ca eu pot sa alerg sa aflu al cui e stalpu, sa ma plimb la iml si sa ma judec cu oamenii cand eu ar trebui sa stau lejer internat 2-3 saptamani. Sa nu mai zic ca am mai avut entorse care s-au lasat cu ghips. Acu' la picioarele facute absolut muci n-au pus nimic. Niste javre ordinare, da' ce poti sa le faci?

 

Hai ca ma bag in pat ca ma doare gatu' de ma rupe, e f incomod sa stau drept. E incomod sa stau oricum :D

 

eu nu-i dau nici un ban pt ca a fost porc fascist si s-a dat cu ea fara permis.. :D

Il am de-o luna. Oricum, gluma de cacao, ce altceva se putea astepta de la tine? :P

 

Mdea, dau numai de prosti. Deja 3 oameni pana acum mi-au sugerat sa ma intorc la job intr-o saptamana.

Din cate stiu eu, o entorsa se cam baga in ghips. Am mai avut de 3 ori, de 3 ori ghips. Si se cam tine 3-4 saptamani.

Totusi exista tampiti care zic ca nu-i nevoie si ma fac bine imediat. Asta cu 7 entorse si gatu' spanzurat bine de tot :P

 

Traim intr-o tara de oameni care-si dau cu parerea, e usor sa o faci cand nu esti in locul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bai tata..naspa rau de tot faza. Am vazut si eu niste cabluri atarnate si era sa le iau in figura asa mergand ca pieton. Nu stiu e ceva de groaza ce se intampla.

Mai dar nu mai sta..incearca sa vorbesti cu unu cu altu sa te duci la un doctor ca lumea, nu sta asa ca mai faci si vreo complicatie. Eu daca nu ma bateam cu primii doctori la care a ajuns bunica-mea acum 5 ani, acum nu mai traia de mult.

Nu toti sunt idioti. Incearca sa te duci la un spital, la urgenta, Floreasca, municipal ceva..nu sta asa mai!!Roaga si tu pe careva sa vina cu tine sa te ajute, macar sa nu te duci singur, preferabil un barbat nu prietena si o sa vezi ca o sa se rezolve!

 

Sanatate!

 

PS: si schimba semnatura ca e...deprimanta! ma ia pe mine cu ameteli!

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sigur nu esti conservar :D ? Glumesc, da' chiar a fost stupida rau intrebarea. Nimeni n-ar fi vazut-o la 50kmh, un cablu negru, subtirel, mat, jegos la ora 0:15 dimineata. Cablul era deja in pozitia aia si l-am vazut cred ca... cu 0.5 secunde inaintea impactului, cand nu mai puteam face nimic.

Culmea e ca ma uitam unde trebuie, nu la stele si aveam viziera normala, curata, aveam vizibilitate buna. Si eu vad bine. Si observ lucrurile destul de bine.

In plus am carnetul de o luna, te astepai sa fi stiut cum sa fi culcat motorul pe-o parte intr-un spatiu asa limitat?

 

Pe bune, ai pus problema de parca tii cu primaria sau cu pulitaiu care m-a intrebat de ce-am intrat in cablu, plm, o fi crezut ca-s sinucigas.

 

Nu tin partea nimanui, dar daca noi nu avem grija de sanatatea noastra, nimanui nu-i va pasa de un motociclist. Nu era vorba de culcat motorul...ci doar de atentie. Strada respectiva era luminata? Ce vreau sa punctez este ca atentia este mama sanatatii in trafic unde orice obstacol poate insemna o spitalizare sau mai rau moartea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin partea nimanui, dar daca noi nu avem grija de sanatatea noastra, nimanui nu-i va pasa de un motociclist. Nu era vorba de culcat motorul...ci doar de atentie. Strada respectiva era luminata? Ce vreau sa punctez este ca atentia este mama sanatatii in trafic unde orice obstacol poate insemna o spitalizare sau mai rau moartea.

Intersectia respectiva este luminata dar nu suficient. Iti dai seama ca nu era nici o lumina care sa bata special pe cablul ala. De fapt nu batea nici un pic de lumina pe el, era mat, nu stralucitor si nu l-am vazut desi ma uitam in directia lui. Adica si tu daca erai, aveai soarta mea. Daca nu cumva ai o acuitate vizuala mai mare de 100% :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un cablu din asta o secunda de te uiti in oglinzi, ai dat cu gatul in el. E o senzatie fantastic de nasoala, cand ceva te ia de gat si te da jos instant cand nu te astepti si nici nu gandesti. Nu v-o doresc, am trait chestia asta cand pusti fiind fugeam in jurul blocului si un cablu ce trecea de la geamul celui de la parter spre antena agatata intr-un par in gradina blocului m-a luat de gat si m-a pus instant in poponeata. Nedumerit, speriat dupa aceea, am inteles ce mi s-a intamplat. Dar aveam normal, doar un pic de viteza. Am inteles ca asupra traheei, trebuie aplicata o forta de doar 3 kg pentru a se produce daune majore. Ma mir ca ai scapat numai cu atat...mare noroc ai avut. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shin...bravo asa sa gandesti..ai vazut? lasa naibi semnaturile deprimante!! asa e mult mai bine!

fii optimist ca putea fi mult mai rau..e adevarat ca putea sa nu fie deloc, dar aici la noi ce sa ne mai mire? incep sa cred ca noi astia care ne miram nu suntem sanatosi... :D

 

haida sanatate!! vezi ce faci cu spitalul ala..nu mai sta! serios iti spun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu masina, strada semilumunata (luminata, dar econoicos sa zicem) cablu atarnant aproape de mijlocul strazii pe directia mea de mers. si in masina stai mult mai conforabil, nu te concentrezi sa incerci sa vezi in acelasi timp si-n fata, st., dr., spate. pur si simplu mi-a aparut in fata si-a lovit parbrizul. pe motoreta ce sa mai zic...ar fi fost nasol. urata faza, m-a agitat un pic...

bine dreaq ca in cazul tau nu avea si-un latz, d'ala de spanzuratoare, ca la noi se putea orice. cineva tre sa fie responsabil pt. cablul ala...

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca Cineva!?! a decis sa supravietuiesc accidentului astuia imi este suficienta compensare.

Acel cineva esti tu, tu ai fost la mansoane. Daca o coxai erai pa probabil. Asa, mergand cu viteza legala, ti'ai facut singur destinul (esti viu.)

Du'te la IML, ia'ti certefecat si mediatizeaza cazul. Sunt multi motociclisti care lucreaza in televiziuni, fa nitel valuri ca asta poate fi oricand o stire deosebita, comparativ cu o tona de stiri fabricate si de tot k.ktul. Tulbura apele, sa se afle! It's ur time! :D

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma duc sa aflu al cui e cablu' si sa ma judec cu afurisitii pana iau bani de alta motocicleta.

Wish me luck :D

 

LE: daca are cineva legaturi cu media sau stie un avocat, pm sau mobil 0746 159 159 - bip si va sun eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar poate n-are vina propritarul cablului, poate altii sunt vinovati ca atarna p-acolo.....

Gen... Dorel de la Electrica....

proprietaru cablului are dreptul sa il ANCOREZE sa nu cada :D

am lucrat cu cabluri de mi-au sarit capacele, am facut si topologie de retea de mi-au sarit capacele, si stiu ce penalizari se dau in cazul in care cablul pica, indiferent care alt angajat il da jos.Practic cablu ala nu trebuie sa fie dat jos usor de nimeni.

 

Bine ca n-a fost cablu cu sufa(sarma oteloasa care e atasata de el) ca shinu era piftie :D

Deci shinule, singura vina o au angajatii care au lucrat acolo, care au tras cablul si nu l-au tras cum trebuie, de a cazut.Afla firma, apoi du-te frumos la directorul ei in audienta.Daca e cablul RDS-ului te ajut eu cu sfaturi mai in detaliu :P In proces n-are rost sa te bati cu ei, ca sunt prea puternici pt noi, si n-ai ce le face, dar macar sa fie aia pedepsiti si in urma acestui incident sa inceapa sa isi trimita echipele sa suie cablurile la loc pe stalpi.Si e valabil pt toate firmele care tin cabluri de matura soseaua

 

@shinu: si tine minte ce ti-am zis de ingrijirea picioarelor.Baga ghips(vb cu @aluar ca-i medic de oase), apoi dupa ce dai jos ghipsu, bai fierbinti seara de cate 15 minute, apoi unguent pe baza de diclofenac, fasa elastica, si nani.Cand incepi sa misti mai usor laba piciorului, incepem antrenamentul :P

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand ceri bani de motor cere cat se cuvine nu 2000E.din cauza cablului ti-ai distrus motocicleta,tu si iubi a ta sunteti loviti,ai de umblat prin tot orasul,pierzi timp,nervi etc.mi se pare decent sa-ti iei macar 4000E sa ai bani si de o saptamana de relax la munte/mare cu iubi a ta

Editat de Geo_pitesti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: daca are cineva legaturi cu media sau stie un avocat, pm sau mobil 0746 159 159 - bip si va sun eu.

riderontornadoes este cameraman la prima tv si de multe ori pe aici a spus ca daca cineva are vreo problema sa fie sunat. in ultimul post de genul asta a spus ca poate aduce chiar si mai multe televiziuni. numarul lui de telefon il gasesti AICI. suna-l.

imi pare rau pentru ceea ce ai patit si sa zici mersi ca mai ai capul pe umeri. insa, nu te opri numai la a zice mersi, infunda-i pe nenorocitii care te puteau lasa fara cap. niste nenorociti. acum, pe langa teama ca te poti infige intr-o gura de canal fara capac s-a mai adaugat si teama ca poti fi decapitat de fire atarnande din stalpi..

bafta si nu te lasa, sigur vei castiga. si nu numai banii de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- De ce le zice la moldoveni "Sarma" ?

- Ca mergeau pe tren si la fiecare stalp al liniei electrificate strigau "Sarma bha!!!"

 

 

cum se cheama un moldovean nou nascut?

 

Lita....

 

un moldovean la 18 ani ?

 

sarma....

 

un moldovean la 35 ani ?

 

bobina...

 

un moldovean cind moare ?

 

cablu subteran ...

 

 

 

deci daca erai moldovean stiai :D

Si cel care zice bancuri despre moldoveni e bobina incaltata :D ! Sa te ridici tu la nivelul lor si dupa sa faci bancuri asupra lor :P ! Si Da sunt moldovean si sunt mandru de asta ! Din cauza secetei in zona de nord plecau la munca in diverse orase si mergeau deasupra trenului, dar asta nu inseamna ca e ceva de ras :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cel care zice bancuri despre moldoveni e bobina incaltata :D ! Sa te ridici tu la nivelul lor si dupa sa faci bancuri asupra lor :P ! Si Da sunt moldovean si sunt mandru de asta ! Din cauza secetei in zona de nord plecau la munca in diverse orase si mergeau deasupra trenului, dar asta nu inseamna ca e ceva de ras :D

 

iata cum aflam si dedesubturile mersului "pe tren". Cum le zici tu ca un om mare. Deci nu numai ca mergeau fara bilet dar erau impinsi si de foame... :P.

 

Mai, creanga am luat in cap... dar la cabluri nu mi-am batut capul ca ma uit. Si se mai zice ca America e tara tuturor posibilitatilor.... hehehe sa vad eu care-s posibilitatile sa se intample asta.

 

Bine ca esti sanatos. Se refac ele entorsele, si motoreta vine inapoi. Asta merita data la teveu si s-o gasi un avocatel sa te ajute sa scoti un ban de la cineva.

 

PS. Zapacila,era o gluma tata. Moldovean in parte sunt si eu... si stiu la bancuri cu olteni....

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shinu: si tine minte ce ti-am zis de ingrijirea picioarelor.Baga ghips(vb cu @aluar ca-i medic de oase), apoi dupa ce dai jos ghipsu, bai fierbinti seara de cate 15 minute, apoi unguent pe baza de diclofenac, fasa elastica, si nani.Cand incepi sa misti mai usor laba piciorului, incepem antrenamentul :D

Merci mult nenea Orlando pt sfaturi! Ai cumva id lui Aluar?

 

si cand ceri bani de motor cere cat se cuvine nu 2000E.din cauza cablului ti-ai distrus motocicleta,tu si iubi a ta sunteti loviti,ai de umblat prin tot orasul,pierzi timp,nervi etc.mi se pare decent sa-ti iei macar 4000E sa ai bani si de o saptamana de relax la munte/mare cu iubi a ta

Aici ai si tu dreptate. Asa voi face!

 

riderontornadoes este cameraman la prima tv si de multe ori pe aici a spus ca daca cineva are vreo problema sa fie sunat. in ultimul post de genul asta a spus ca poate aduce chiar si mai multe televiziuni. numarul lui de telefon il gasesti AICI. suna-l.

imi pare rau pentru ceea ce ai patit si sa zici mersi ca mai ai capul pe umeri. insa, nu te opri numai la a zice mersi, infunda-i pe nenorocitii care te puteau lasa fara cap. niste nenorociti. acum, pe langa teama ca te poti infige intr-o gura de canal fara capac s-a mai adaugat si teama ca poti fi decapitat de fire atarnande din stalpi..

bafta si nu te lasa, sigur vei castiga. si nu numai banii de motor.

Il voi contacta imediat. Multumesc!

 

Si cel care zice bancuri despre moldoveni e bobina incaltata :P ! Sa te ridici tu la nivelul lor si dupa sa faci bancuri asupra lor :D ! Si Da sunt moldovean si sunt mandru de asta ! Din cauza secetei in zona de nord plecau la munca in diverse orase si mergeau deasupra trenului, dar asta nu inseamna ca e ceva de ras :P

Chill people, n-aveti deloc simtul umorului :P ?

 

Bine ca esti sanatos. Se refac ele entorsele, si motoreta vine inapoi. Asta merita data la teveu si s-o gasi un avocatel sa te ajute sa scoti un ban de la cineva.

Si asta o sa-ncerc s-o fac. Vreau sa-i "ard" pe toate partile, nu pentru bani ci ca sa vada lumea ce nenorociti nepasatori sunt, oricine ar fi ei.. Nepasarea unui individ putea insemna viata altuia, a mea, poate si a prietenei mele. Si asta nu este acceptabil. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shinule nu te lasa si da-le o "palma" si din partea noastra a tuturor cetatenilor acestei minunate tari numita Romania,care zi de zi am ajuns sa ne gandim ca traim intr-o tara a nimanui din cauza ca lor li se rupe daca noi patim ceva sau ca ar trebui sa faca si cate ceva pentru noi pentru salariul acela frumusel pe care il iau stand pe scaunele acelea moi. :P

Din pacate cred ca totusi daca dai in judecata o institutie acestia vor face o ancheta interna si vor scoate un vinovat pe care sa il faca sa plateasca,chiar daca el isi facuse treaba in ziua respectiva sau chiar nu avea treaba cu respectiva lucrare.Bafta in demersurile tale si sper ca te simti mai bine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai shinule, acu lasand orice fel de gluma, stiu o gramada de oameni care si-au bulit masinile prin gropile capitalei si au dat primariile in judecata, asta in conditiile in care o groapa o faci destul de greu ''disparuta'', ciudat nu stiu pe nimeni care a si castigat ceva din asta, cablul ala a disparut exact la o juma de ora dupa ce te-a luat pe tine de cap, cei de la electrica o sa zica ca e al romtelecom-ului, aia ca e al unei retele pirat de internet de cartier si tot asa, eu iti doresc succes in ceea ce vrei sa faci, dar s-ar putea sa mai ingrosi portofelul vreunui avocatel dornic de bani degeaba si munca pixu, in rest, tu sa te faci bine si sa-ti recuperezi banii pe mobra, poate sunt eu Toma necredinciosul.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablu' e tot acolo da' cica n-am nici cea mai mica sansa daca iml-ul nu-mi da macar 21 de zile de spitalizare...

 

 

 

fa poze la cablu......iar faza cu 21 de zile e valabila ptr a intra in penal ...:D strange cat mai multe probe pozibile...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdeah, se pare ca si pulitia si aia de la spital m-au amanat 2 zile :P Made in Romania :D

 

Cand m-am uitat la motr se pare ca eram cam ametit si oricum nu ma pricep.. Asa ca mi-a zis cineva ca se face. Deci e reparabila, cadrul nu e afectat, desi arata groaznic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...