Sari la conținut

Participarea romaneasca la Dakar 2006


Postări Recomandate

Da, au spus la Eurosport, si am ascultat si inregistrarea cu Zsolt, problemele tehnice l-au intarziat astazi destul de mult. Sper ca mecanicii sa-si faca bine treaba in noaptea asta, astfel ca maine Zsolt sa plece in cele mai bune conditii tehnice ale motocicletei, cel putin asa cum a facut si el anul trecut pentru Romeo Dunca, caruia ia schimbat chiar si blocul motor intr-o noapte.

 

Bafta Zsolt!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A intarziat si fiindca a ajutat un accidentat ; apoi a cazut si si-a accidentat motocicleta ; a ajuns pana la urma. Azi au 819 km cu aproape 400 de speciala. Cu multi bolovani si risc de pene si accidentari.......

Bafta Zsolt !!!!

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca suntem condamnati sa stam cu sufletul la gura. Nici acum Zsolt nu apare pe iritrack. "No information". Cine stie ce s-a intamplat. Poate s-a stricat dispozitivul de urmarire dupa cazatura de ieri. Coechipierii lui dau inainte, Katrinak tot aproape de frunte sta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe dakar.com:

"Due to bad weather conditions and heavy fog in Tan Tan, all the planes and means of trransmission are still blocked in Ouarzazate.

The live coverage of the race will not be abble to be done in a normal way.

We apologise to all the followers on the website.

"

Deci sa nu ne impacientam. Inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat prin sondaj cam 30 de participanti. Apar date despre toti, numai Zsolt e offline. Clar acolo trebuie sa fie problema, la el. Sa speram ca nu e problema reala, numai o functionare defectuoasa a dispozitivului de urmarire.

 

Am verificat ce indica iritrackul la Morsillo, uralistul care a abandonat. Tot "No information". Abia astept vesti. E zi urata azi :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iritrack-ul ca iritrackul, dar problema e ca la "Posis" deja apar 186 de concurenti trecuti prin CP1 si Zsolt nu e printre ei... :D :ok: :peace:

 

Edit: Sorry, am scris acelasi lucru, din cauza ca am scris in acelasi timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Balasz Szalay ne-a informat prin telefon ca Zsolt a avut un accident astazi, la putin timp de la startul specialei. O mana si un picior sunt fracturate, a fost luat cu elicopterul si se afla in spitalul de campanie. Alte informatii nu avem deocamdata.

 

Renatta & Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa dai cu casca de pamant, baga-mi-as piciorul in ea de viata !

Forza, baciule !!!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa... am avut o presimtire de dimineata cand am vazut ca numai el lipsea de pe iritrack... e ciudat ca s-a intamplat pe sectorul de legatura si nu in proba speciala. Daca se intampla pe speciala (cum scrie mai sus) l-am fi vazut de dimineata pe iritrack, nu? Stiu ca el e adeptul mersului sigur si constant, nu nebunesc. Tare sunt curios sa aflu cum s-a intamplat desi asta nu mai schimba lucrurile cu nimic.

 

Pacat ca s-a terminat asa Dakarul pentru Zsolt. Ce e important e ca starea sanatatii lui sa nu fie grava. Sa-i uram recuperare rapida.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost vorba de o coliziune cu belgianul Patrick Lebon (nr 90). Se pare ca belgianul a provocat coliziunea, fiind orbit de soare. Nu avem inca informatii despre starea lui Zsolt, dar se pare ca amandoi erau in stare destul de grava la momentul accidentului.

Va rugam mult nu ne mai bombardati cu telefoane, cum stim orice vom posta aici. Multumim pentru intelegere, acum incercam si noi sa aflam orice in plus.

Editat de digitallysane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nedrept! Mergi incet, calculat, mizand pe regularitate in loc de viteza, stiind ca asta iti aduce sansele maxime de a termina cu succes cursa, dozezi eforturile pentru a folosi pierderea energiei competitorilor mai putin disciplinati si te trozneste un altul... Cu experienta si cumpatarea pe care o arata Zsolt sigur nu a putut sa fie de vina.

Cel mai mare pericol nu e desertul ci coparticipantii. Ma uitam aseara la o faza similara, in care chiar Peterhansel, parca, era sa fie pur si simplu spulberat de un camion. La volan era Miki Biasion, daca am retinut corect. Nu stiu care din ei era vinovat, dar in desert cred ca unii uita regulile elementare de comportament in trafic. Pe sosea daca te orbeste un far, franezi, aici dai inainte si te bazezi ca desertul e mare si nu lovesti nimic. Pacat de Zsolt, sa vina acasa cu bine, fara urmari si fara pareri de rau. Ii doresc sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ultimele informatii pe care le-am primit, Zsolt este in afara oricarui pericol.

Accidentul s-a petrcut in cel mai stupid mod posibil, nr 90 a venit din spate cu viteza (si cu soarele in fata) si a intrat in plin in Zsolt, care nu a mai avut practic nici o sansa de a face ceva.

Revenim curand cu noutati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima versiune la ceea ce stim: http://www.dakar.ro/node/637

 

Puteti folosi functia de comentare la articolul original de pe dakar.ro pentru a va spune parerea sau a adauga mesaje pentru Zsolt.

 

In urma unui accident suferit in timpul etapei Ouarzazate - Tan-Tan, Zsolt Szilveszter a fost nevoit sa abandoneze. Pe parcursul primei etape de legatura Zsolt Szilveszter a fost acrosat din spate de concurentul cu numarul 90 (Patrick Lebon).

Accidentul a fost pricinuit de probleme de vizibilitate si s-a petrecut pe asfalt, lucru care a avut ca si efect o fractura deschisa de femur si o fractura la brat. Zsolt a fost transportat la spitalul din bivuacul Ouarzazate si ulterior la un spital din Europa pentru interventii chirurgicale.

Vom reveni cu informatii imediat ce le vom primi.

Editat de digitallysane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multe sperante, munca si investitii financiare naruite de un accident stupid in etapa de legatura. Asta arata cat de la limita se merge in astfel de raliuri......Poate si pentru asta ar merita mai mult respect din partea noastra si mai multa atentie din partea mass-media - care nu s-a prea ostenit cu prezentarea Dakar-ului....Stau ca dobitocul pe intrack, nu dau de Zsolt, si pana seara astia nu dau nimic....macar ii strangeam pumnii mai devreme.....

Insanatosire grabnica Zsolt!.... si sa ne vedem cu bine la 1 mai....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...