Sari la conținut

Cablu Ambreiaj Rupt. Inlocuire


daseth
 Share

Postări Recomandate

Ce trebuie facut la inlocuirea cablului de ambreiaj. Banuiesc ca trebuie lubrifiat sau ceva de acest gen. Eu nu l-am instalat cu nici un lubrifiant pt ca eram pe fuga. Dar intentionez sa ii dau cu niste WD40 pe conducta aia. Mai necesita altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie facut la inlocuirea cablului de ambreiaj. Banuiesc ca trebuie lubrifiat sau ceva de acest gen. Eu nu l-am instalat cu nici un lubrifiant pt ca eram pe fuga. Dar intentionez sa ii dau cu niste WD40 pe conducta aia. Mai necesita altceva?

nu stiu daca WD40 este chiar atat de potrivit pentru aceasta lubrifiere.

de ce nu pui pe el niste ulei de motor, sau ulei de mecanisme fine?

ceva cat mai subtire.

eventual, poti dilua cu putina benzina uleiul de motor.

in cartile vechi de intretinere ale motocicletelor, pe vremea cand chiar se faceau operatiune de intretinere si de mentenanta cu adevarat, asa era recomandat, ulei de motor diluat cu putina benzina, sa fie subtire si sa poata curge de-a lungul intregului cablu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai nevoie doar de un sfic sa tai cablul in exces (am cumparat cablu universal de la Kawamotors cu 40ron), de un patent si de o surubelnita sau o cheie mica (nu stiu de cat).

Procesul este foarte usor daca ai cat de cat intuitie mecanica, altfel o sa-ti cam bati capul.

Nu stiu cum se instaleaza un cablu original. Eu am luat ce mi-a fost la indemana (kitul ala universal). iti ia in jur de 15 minute daca stii ce faci, juma de ora daca intuiesti

 

 

 

cat ti-a luat sa il schimbi?

 

taman azi mi s-a rupt si mie ... in trafic.... si mi-s curioasa daca dureaza ca in wk am de dat o tura

 

 

bafta maxima

Editat de daseth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: mdap...nu dureaza mult...si azi cik o sa am cablu nou...

 

am aflat si cauza pt care s-a rupt: ghidon modificat (inaltat) drept urmare pozitie modificata si tensiune mai mare pe cablu.

 

 

multam guys.

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: mdap...nu dureaza mult...si azi cik o sa am cablu nou...

 

am aflat si cauza pt care s-a rupt: ghidon modificat (inaltat) drept urmare pozitie modificata si tensiune mai mare pe cablu.

 

 

multam guys.

 

bafta maxima

 

Nu are cum un cablu sa fie in tensiune, in primul rand maneta trebuie sa aibe un joc de 2-5 mm , depinde ce scrie la carte.. pentru ca ambreiajul sa stea tensionat sau chiar in "Semi-ambreiaj" si sa fwti si ambreiajul

 

Bafta la montat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tensiunea aia cred ca se refera la un unghi prea mare pe care il face cablul de la nivelul manetei spre in jos - si acolo apare frecare inutila. Kitul ala de reparatie universal e bun doar pana iti vine comanda de cablu original. Tine doar vreo 2000 de km de oras, deoarece sistemul de prindere a miezului de otzel cu surub sectioneaza firele de otzel care in timp se rup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca WD40 este chiar atat de potrivit pentru aceasta lubrifiere.

de ce nu pui pe el niste ulei de motor, sau ulei de mecanisme fine?

ceva cat mai subtire.

 

Am probat cu WD-40; a ajuns destul de usor pana la capat, si a mai luat si tot jegul & mazga de prin camasa cu el. Nu stiu daca folosind ulei simplu poti da afara toata mizeria aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tensiunea aia cred ca se refera la un unghi prea mare pe care il face cablul de la nivelul manetei spre in jos - si acolo apare frecare inutila. Kitul ala de reparatie universal e bun doar pana iti vine comanda de cablu original. Tine doar vreo 2000 de km de oras, deoarece sistemul de prindere a miezului de otzel cu surub sectioneaza firele de otzel care in timp se rup.

 

 

 

moment ca m-ai pierdut....cablul nu s-a rupt acolo sus unde este pastila aia incastrata de prindere... ci mai jos...

 

"sistemul de prindere a miezului de otzel cu surub sectioneaza firele de otzel care in timp se rup" - asta nu e bine dar o sa fac pozne diseara la ghidon si la cum e prins... ca sa va dati cu parerea... eu sper sa ma tina muuult si bine

 

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum a zis @Moshulik, cu sistemul asta de inchidere (pastila si surub) nu va tine mult si bine. In timp sarmulitele din cablu presate de surub se vor rupe pe rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum a zis @Moshulik, cu sistemul asta de inchidere (pastila si surub) nu va tine mult si bine. In timp sarmulitele din cablu presate de surub se vor rupe pe rand.

 

 

OFFTOPIC: la cablul de acceleratie are mai mult succes improvizatia asta? Ca parca nu e aceeasi forta ca in cazul ambreiajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e buna de stiut faza cu ruperea cablului din kitul ala universal si oarecum intuitiva.

stie cineva cam la ce preturi se invarte un cablu original si daca vine cu tot cu camasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,,, sunt detinator de o aprilia pegaso 650,,,,acum 20 de minute tocmai am avut o mare surpriza in trafic ,mi sa rupt cablul de ambreaj(noroc k eram in apropiere de casa) are cineva sau stie de unde pot cumpara unu?? plzzzzzzzzzzzzzzzz ;)

 

 

salut,,, sunt detinator de o aprilia pegaso 650,,,,acum 20 de minute tocmai am avut o mare surpriza in trafic ,mi sa rupt cablul de ambreiaj(noroc k eram in apropiere de casa) are cineva sau stie de unde pot cumpara unu?? plzzzzzzzzzzzzzzzz :)

 

 

salut,,, sunt detinator de o aprilia pegaso 650,,,,acum 20 de minute tocmai am avut o mare surpriza in trafic ,mi sa rupt cablul de ambreaj(noroc k eram in apropiere de casa) are cineva sau stie de unde pot cumpara unu?? plzzzzzzzzzzzzzzzz :D

 

 

salut,,, sunt detinator de o aprilia pegaso 650,,,,acum 20 de minute tocmai am avut o mare surpriza in trafic ,mi sa rupt cablul de ambreiaj(noroc k eram in apropiere de casa) are cineva sau stie de unde pot cumpara unu?? plzzzzzzzzzzzzzzzz :burnout:

l-am rezolvat................................. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la cablurile rupte-luati un surub de 6 pt acceleratie si de 8 pt ambreiaj, nefiletat pana la capat taiatio pastila din el faceti o gaura transversal cu sanfren(de grosimea cablului)si cositoriti cablul.la mine tine de mai bine de un an.

sper ca m-am facut inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am zis ca pun pozne - de fapt o poza..care e facuta cu tel - imi cer scuze pt calitate.

 

 

cam asa este poztionat acum cablul....si nu mai sta sugrumat :cheers:

 

 

si a doua poza cu ghidonul...este mai inalt decat ce era original p ea

 

 

 

 

multam fain de sfaturi si lamuriri.

 

 

bafta maxima ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, vine cu tot cu camasa. Asta e si ideea, sa nu-ti faci singur capetele, ci sa fie plumbuite/alamite din fabrica.

Pretul depinde de motor... in jur de 15 euro unul normal de ambreiaj... si vreo 12 unul de acceleratie.

Uita-te pe wemoto.com (lire sterline) ca sa-ti faci o idee sau pe louis.de (euro evident).

 

 

 

e buna de stiut faza cu ruperea cablului din kitul ala universal si oarecum intuitiva.

stie cineva cam la ce preturi se invarte un cablu original si daca vine cu tot cu camasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am probat cu WD-40; a ajuns destul de usor pana la capat, si a mai luat si tot jegul & mazga de prin camasa cu el. Nu stiu daca folosind ulei simplu poti da afara toata mizeria aia.

e bun de curatat, nu zic nu, dar, proprietatile lui de ungere nu sunt atat de bune in timp

cred ca in 2-3 saptamani se scurge si mama WD40-ului de acolo, ok?

 

 

si am zis ca pun pozne - de fapt o poza..care e facuta cu tel - imi cer scuze pt calitate.

 

 

cam asa este poztionat acum cablul....si nu mai sta sugrumat :friends:

 

 

si a doua poza cu ghidonul...este mai inalt decat ce era original p ea

 

 

 

 

multam fain de sfaturi si lamuriri.

 

 

bafta maxima :P

ce tiganie de ghidon :burnout:

 

referitor la cablurile rupte-luati un surub de 6 pt acceleratie si de 8 pt ambreiaj, nefiletat pana la capat taiatio pastila din el faceti o gaura transversal cu sanfren(de grosimea cablului)si cositoriti cablul.la mine tine de mai bine de un an.

sper ca m-am facut inteles.

:) :cheers: te poate tine si 10-20 de ani daca il intretii cum trebuie.

 

salut,,, sunt detinator de o aprilia pegaso 650,,,,acum 20 de minute tocmai am avut o mare surpriza in trafic ,mi sa rupt cablul de ambreaj(noroc k eram in apropiere de casa) are cineva sau stie de unde pot cumpara unu?? plzzzzzzzzzzzzzzzz :D

 

 

salut,,, sunt detinator de o aprilia pegaso 650,,,,acum 20 de minute tocmai am avut o mare surpriza in trafic ,mi sa rupt cablul de ambreiaj(noroc k eram in apropiere de casa) are cineva sau stie de unde pot cumpara unu?? plzzzzzzzzzzzzzzzz :burnout:

 

 

 

l-am rezolvat................................. ;)

si de ce ai mai postat? :burnout:

iti plac monologurile cu greseli gramaticale? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...