Sari la conținut

Motor Suzuki Dr 650 Pe Cadru De Suzuki Dr 350


Narko
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am o problema, de 4 luni de zile caut un motor de Suzuki DR 350. N-am gasit nici pana in ziua de azi. Si sunt foarte curios daca pot sa pun un motor de Suzuki DR 650 pe cadrul meu de Suzuki DR 350. Astept raspunsuri de la cunoscatori. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am facut chestia asta si nici macar nu mi-a trecut prin cap. Dar mi-e teama ca nu poti face asa ceva deoarece:

- cadrul ala, oricat de rezistent e el, nu cred ca ar suporta greutatea motorului de 650

- prinderea dintre motor si rezervor (desi asta s-ar putea adapta)

- spatiul. DRu' are un cadru foarte compact, sincer nu cred ca poti infige motorul si transmisia lui

- nu sunt sigur, dar parca 650u' nu are ulei in cadru

- de asemenea, nu stiu sigur daca 650u' are pompa de benzina sau se alimenteaza ca 350u', prin cadere libera

 

Daca totusi o comiti, pune-o de un blog, ceva. Ar fi tare interesant de citit o asemenea poveste Frankenstein-iana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am facut chestia asta si nici macar nu mi-a trecut prin cap. Dar mi-e teama ca nu poti face asa ceva deoarece:

- cadrul ala, oricat de rezistent e el, nu cred ca ar suporta greutatea motorului de 650

- prinderea dintre motor si rezervor (desi asta s-ar putea adapta)

- spatiul. DRu' are un cadru foarte compact, sincer nu cred ca poti infige motorul si transmisia lui

- nu sunt sigur, dar parca 650u' nu are ulei in cadru

- de asemenea, nu stiu sigur daca 650u' are pompa de benzina sau se alimenteaza ca 350u', prin cadere libera

 

Daca totusi o comiti, pune-o de un blog, ceva. Ar fi tare interesant de citit o asemenea poveste Frankenstein-iana.

atata timp cat motorul inta pe cadru si e aliniat pinionul motorului cu foaia de pe roata restu adaptarilor se pot face ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- nu sunt sigur, dar parca 650u' nu are ulei in cadru

- de asemenea, nu stiu sigur daca 650u' are pompa de benzina sau se alimenteaza ca 350u', prin cadere libera

-650 nu are ulei in cadru .

-nu are pompa de benzina .

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am o problema, de 4 luni de zile caut un motor de Suzuki DR 350. N-am gasit nici pana in ziua de azi. Si sunt foarte curios daca pot sa pun un motor de Suzuki DR 650 pe cadrul meu de Suzuki DR 350. Astept raspunsuri de la cunoscatori. Multumesc

tot nu renunti la panarama aia, ba? :)

contacteaza-l pe belbody. el a avut dr650. e posibil sa mearga fara prea mari batai de cap.

pana la urma, ce are motorul tau? ce anume s-a pocnit in el?

esti in tara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot nu renunti la panarama aia, ba? :lool:

contacteaza-l pe belbody. el a avut dr650. e posibil sa mearga fara prea mari batai de cap.

pana la urma, ce are motorul tau? ce anume s-a pocnit in el?

esti in tara?

Sa incepem cu Axa cu came, chiulasa, capacul la chiulasa, pistonul, segementii, si un pinion de la cutie...parca dus la doctorul dentist, nu mai are dinti :) + niste filete la blocul motor duse :blink: in concluzie am nevoie de alt motor.

Cum de 4 luni de zile n-am gasit niciun motor pentru DR 350 m-am gandit sa pun unul de DR 650.

E racit pe aer, nu are radiator. Si presupun ca o sa reziste cadrul de 350 :)

Am nevoie de cineva care stie :laugh:

Sper sa realizez proiectul asta xD

 

Si...da bogdane, am venit in Romania :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incepem cu Axa cu came, chiulasa, capacul la chiulasa, pistonul, segementii, si un pinion de la cutie...parca dus la doctorul dentist, nu mai are dinti :blink: + niste filete la blocul motor duse :) in concluzie am nevoie de alt motor.

Cum de 4 luni de zile n-am gasit niciun motor pentru DR 350 m-am gandit sa pun unul de DR 650.

E racit pe aer, nu are radiator. Si presupun ca o sa reziste cadrul de 350 :laugh:

Am nevoie de cineva care stie :laugh:

Sper sa realizez proiectul asta xD

 

Si...da bogdane, am venit in Romania :lool:

bun

cauta documentatiile, intereseaza-te daca se potrivesc cat de cat la prinderi, fa rost de motor si il montam la mine in curte.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun

cauta documentatiile, intereseaza-te daca se potrivesc cat de cat la prinderi, fa rost de motor si il montam la mine in curte.

:)

Tu stii pe cineva care vinde vreun motor de DR 650 sau chiar DR 350 ? :blink: si...acum esti in Buzau sau in Bucuresti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu stii pe cineva care vinde vreun motor de DR 650 sau chiar DR 350 ? :) si...acum esti in Buzau sau in Bucuresti ?

sunt in bucuresti, la munca.

nu stiu pe nimeni.

 

Tocmai am dus un DR350 la TM (încă este de dat). Mai am Âşi o furcă dacă te ajută cu ceva ...

i-auzi, narko, omu' are unul de vanzare, discuta cu el.

 

Tocmai am dus un DR350 la TM (încă este de dat). Mai am Âşi o furcă dacă te ajută cu ceva ...

de dominator nu ai nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Sa incepem cu Axa cu came, chiulasa, capacul la chiulasa, pistonul, segementii, si un pinion de la cutie...parca dus la doctorul dentist, nu mai are dinti :D + niste filete la blocul motor duse :rolleyes: in concluzie am nevoie de alt motor.

Cum de 4 luni de zile n-am gasit niciun motor pentru DR 350 m-am gandit sa pun unul de DR 650.

E racit pe aer, nu are radiator. Si presupun ca o sa reziste cadrul de 350 :ph34r:

Am nevoie de cineva care stie :D

Sper sa realizez proiectul asta xD

 

Si...da bogdane, am venit in Romania :P

 

Imi pare rau sa aud ca ai probleme, dar in acelasi timp ma bucur ca nu am cumparat motorul de la tine. Ma plimbam o luna cu el dupa care uite ce pateam! Oricum.. spor la reparatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incepem cu Axa cu came, chiulasa, capacul la chiulasa, pistonul, segementii, si un pinion de la cutie...parca dus la doctorul dentist, nu mai are dinti :D + niste filete la blocul motor duse :rolleyes: in concluzie am nevoie de alt motor.

Cum de 4 luni de zile n-am gasit niciun motor pentru DR 350 m-am gandit sa pun unul de DR 650.

E racit pe aer, nu are radiator. Si presupun ca o sa reziste cadrul de 350 :ph34r:

Am nevoie de cineva care stie :D

Sper sa realizez proiectul asta xD

 

Si...da bogdane, am venit in Romania :P

 

Imi pare rau sa aud ca ai probleme, dar in acelasi timp ma bucur ca nu am cumparat motorul de la tine. Ma plimbam o luna cu el dupa care uite ce pateam! Dupa ce am citit posturile tale mai atent am vazut ca ai avut probleme cu axa cu came de prin februarie 2008. Deci cunosteai bine problemele mobrei inainte sa ma contactezi pe ymess, dar cu toate astea ai vrut sa mi-l vinzi de bun.

Ma bucur ca mi-am ascultat instinctul si m-am ferit de oferta ta! In opinia mea nu se fac astfel de treburi! Suntem motociclisti, ne putem intalni destul de usor. In loc sa ne ajutam si sa bem o bere, ajungem la cearta si suturi in cu.r.

 

Oricum.. spor la reparatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca apelez aici dar trebuie sa aflu cat mai urgent cum reglez distributia la dr 600???

mai omule, de ce nu pui tu frumos mana pe google, dai un search si gasesti manualul de reparatie?

iti explica absolut totul acolo. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...