Sari la conținut

Transaplina Enduro-tour 2008


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

ma gandeam sa ma lipesc de voie sambata dar la ora aia nci cafeaua nu o beau.

 

eu o sa plec pe la 9 din bucuresti cu destinatie finala rasnov/brasov/7 scari - depinde unde ma hotarasc.

 

 

pauze principale: novaci - haleala si alimentare; sebes - haleala si alimentare. pe transalpina opriri scurte de poze - etapa cea mai lunga in timp - cam 6 ore

 

 

puternicule.............

viteazule...................

calauzeste.ne si pe noi...............

 

somnoros esti ma dihanie

 

unde te grabesti asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da' sacii de gunoi grosi, cu fir de strangere, ce au?

se topesc linga toba. eu aveam nevoie de un sac de panza impermeabil ca sa renunt la topcase care e prea mic( 33 litri)

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se topesc linga toba. eu aveam nevoie de un sac de panza impermeabil ca sa renunt la topcase care e prea mic( 33 litri)

Eu mi-am luat ieri de la Paula's Bikers Shop un tank-bag de 32L care are prinderile pe chingi (nu pe magneti, ca rezervorul are suprafata laterala mica). Merge ok pe Domi. S-ar putea si pe F650 dar nu stiu exact, ca la cate are sub carenele din fata... (modelul tau e cu rezervorul sub sa?)

 

Si am mai luat si o plasa de bagaje destinata... ATV-urilor, adica foaarte mare. Dar e buna ca in loc de chinga si alte chestii, o voi folosi sa prind peste top case cortule, izoprenele si sacii de dormit. Vom fi din nou... bucurestenii cu coviltiru' :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am mai luat si o plasa de bagaje destinata... ATV-urilor, adica foaarte mare. Dar e buna ca in loc de chinga si alte chestii, o voi folosi sa prind peste top case cortule, izoprenele si sacii de dormit. Vom fi din nou... bucurestenii cu coviltiru' :cheers:

 

 

:banana: bun bun

 

plasa aia cat a fost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: bun bun

 

plasa aia cat a fost?

Cu 20 de lei mai scumpa decat tank-bag-ul :banana: Adica 64 lei. Scump, dar la cat e de mare poti sa o pui chiar si peste pasager ;) Daca te gandesti sa-ti iei, tine cont ca este fooooarte mare; eu am preferat-o pentru ca o pun peste topcase-ul de 42l la care se adauga un cort si doi saci de dormit si doua neoprene (at least), iar ea inca se mai poate intinde...

 

LE:

Uitasem de ce am adus vorba despre tank-bag (deh, batranetezea taica, batranetzea :cheers: ). Tank-bag-ul se livreaza si cu o husa impermeabila care, in mod evident, se pune peste tank-bag in caz de ploaie :friends:

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se topesc linga toba. eu aveam nevoie de un sac de panza impermeabil ca sa renunt la topcase care e prea mic( 33 litri)

Atunci o geanta din supermarket, in care bagi sacii de gunoi cu haine, prinsa de motor cu chingi elastice? Aproape impermeabile exista, perfect impermeabile nu (intra macar pe la fermoar).

 

Eu am fost cu un topcase de 38 litri si cu greu mi-a ajuns. Probabil doua ar fi fost arhisuficiente, dar nu e recomandat sa le pui lateral pe un asemenea traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 20 de lei mai scumpa decat tank-bag-ul :D Adica 64 lei. Scump, dar la cat e de mare poti sa o pui chiar si peste pasager :ph34r: Daca te gandesti sa-ti iei, tine cont ca este fooooarte mare; eu am preferat-o pentru ca o pun peste topcase-ul de 42l la care se adauga un cort si doi saci de dormit si doua neoprene (at least), iar ea inca se mai poate intinde...

 

 

poti sa o iei diseara cu tine? vreau sa vad cat de maare e ... pe mine ma intereseaza sa iau ceva sa pun peste rucsac si izopren cand merg la drum - imi tot aluneca intr-o parte si nu "da bine"

 

 

scz de off topic :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cat e de mare poti sa o pui chiar si peste pasager

 

Incep sa cred ca o poti folosi si pe post de Hamac :rolleyes:

 

 

 

S-ar putea si pe F650 dar nu stiu exact, ca la cate are sub carenele din fata... (modelul tau e cu rezervorul sub sa?)

 

rezervorul nu e sub sa dar degeaba ca e acoperit de o carena de plastic iar magnetii sunt inutili. Am o gentutza de rezervor cu baretzele dar ultima oara cand am folosit-o imi tot cadea pe-o parte.Cred ca o sa-i fac niste carlige.

 

o pun peste topcase-ul de 42l la care se adauga un cort si doi saci de dormit si doua neoprene (at least), iar ea inca se mai poate intinde...

....plus pasagera.....parca te vat ca mergi pe o roata tot drumul :D

 

vremea cum se anunta?

cineva care lucreaza la institutul meteo mi-a zis ca vremea e in incalzire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa cred ca o poti folosi si pe post de Hamac :P

 

....plus pasagera.....parca te vat ca mergi pe o roata tot drumul :ph34r:

 

cineva care lucreaza la institutul meteo mi-a zis ca vremea e in incalzire

Da, uite-asa, eu am hamac! :P

 

Si da, ma dau pe-o roata pe Transalpina, p-acolo pe la lespezi :D

 

Se confirma stire cu vremea buna; mi-a spus un agajat de Pro(st)TV, care prezinta vremea la ora 17:45 Asa ca fesu' devine optional pt nani :D

 

Vestea si mai buna este ca vine cu noi (inca de dimineata) inca un Transalp :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe la cat veti fi in Pitesti si nici voi nu stiti cu siguranta, asa ca va dau din nou nr. meu de tel. sa ma sunati cand plecati din Bucuresti: 0741-058765.

Am vorbit cu o amica ce lucreaza la statia meteo din Pitesti si mi-a confirmat ca veti avea vreme excelenta. Cu toate astea, am mers o viata prin munti si stiu ca, in perioada asta, chiar daca ziua e caniculara, in munti, noaptea poate fi tare afurisita, asa ca nu va lasati (toate) hainele groase acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Mii de scuze ca nu am putut ajunge, dar am avut ceva probleme tehnice. Mi s-a spart un rulment la roata spate si m-am apucat sa o repar. Azi am desfacut-o si maine trebuie sa imi iau rulmentii si sa ii montez pt ca vreau pe Transalpina :rolleyes: Cred ca ne vom intalni vineri seara la pestera cu muieri. :D

Va salut pe toti si va doresc sa aveti parte de vreme buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi speram ca cel tarziu la ora 8:00 sa plecam din Bucuresti. Oricum, te sun inainte de a incaleca pe sa, ceea ce inseamna ca probabil in maxim o ora si jumatate de atunci inainte ajungem la iesirea de la Bascov.

 

 

Nu-i problema, chiar daca te-am asteptat, nu ne-am suparat. Imi pare rau pentru problema cu rulmentul, dar e mai bine ca s-a intamplat acum, inainte de plecare, decat sa se intample (Doamne fere') pe traseu...

 

La ce ora intentionezi sa pleci/plecati din Bucuresti vineri? Pentru ca mai sunt persoane care ar dori sa plece dupa amiaza si poate va intalniti si mergeti impreuna. Eventual lasa-mi nr tau de telefon (eventual YM) pe PM si discutam.

 

Succes la reparatii!

 

 

 

Update

 

In seara aceasta, in urma intalnirii de la Arc, am organizat o mica sedinta la o terasa din apropiere. Cu aceasta ocazie cei care am reusit sa ajungem am avut ocazia sa ne cunoastem personal, sa ne imprietenim (de parca motociclistii, in general, n-ar lega prietenii rapid).

 

In urma acestei intalniri se mai adauga grupului deja cunoscut un Suzuki Big DR 750 care mai aduce dupa sine inca o motocicleta care se va reuni cu grupul din Bucuresti in Rm Valcea.

 

In urma "recesamantului" de astazi estimam ca vom pleca din Bucuresti, vineri 5 sept 2008, dimineata, cel putin 10 motociclete, dintre care doua choper (Antenutza si Andu Cel Mare). La punctul de intalnire de vineri seara este posibil sa ne adunam deja 22-24 motociclete.

 

Va multumesc tuturor celor prezenti in seara aceasta la "sedinta", a fost o reala placere sa va cunosc personal pe toti! Pe cei care nu ati participat, de abia astept sa va cunosc vineri, fie in Bucuresti, fie pe traseu!

 

Pentru conformitate, atasez o fotografie de la locul sedintei:

post-33842-1220474118_thumb.jpg

 

P.S. Toata excursia se va filma (din mers, bineinteles). Scopul final este de a realiza un film documentar pe care sa-l inscriem in concursul organizat de cei de la Bikers. De aceea, va rog pe toti cei care aveti aparate foto si/sau camere de filmat sa le luati cu voi si sa le folositi din plin!

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Mii de scuze ca nu am putut ajunge, dar am avut ceva probleme tehnice. Mi s-a spart un rulment la roata spate si m-am apucat sa o repar. Azi am desfacut-o si maine trebuie sa imi iau rulmentii si sa ii montez pt ca vreau pe Transalpina :rolleyes: Cred ca ne vom intalni vineri seara la pestera cu muieri. :D

Va salut pe toti si va doresc sa aveti parte de vreme buna

 

 

Raul, iti recomand SKF (ai depozit in Buc) si schimba-i pe toti trei nu fac mai mult de 50 RON

 

eu plec in jur de ora 16 din Pitesti direct de la servci (servici Mioveni) daca ajunge cineva at in Pitesti ar fi perfect

 

Si astept nerabdator sa ne vdm cu toti la pestera Muierin, va fi o "intrunire moto" pe "Transalpina" felicitari pt asta Dominator72

 

Cum spunea si alta data "momentele petrecute impreuna intaresc prieteni de calitate"

 

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in stoc la paula's la ploiesti:

sac de bagaje - de 55l

plasa de bagaje mare

plasa de bagaje mica

 

le avea pe toate pe stoc.

 

 

nu incarcati pre mult mobrele ca dati de dreaq pe acolo

merci de raspuns,oricum eu am hotarat sa imi arunc chilotii folositi pe masura ce-i transpir asa ca voi fi mai usor cu fiecare 100 de km.

 

Pentru conformitate, atasez o fotografie de la locul sedintei:

post-33842-1220474118_thumb.jpg

 

recunoasteti ca eu am iesit cel mai bine in poza.Nu vedetzi ce mana sexi am?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] in perioada asta, chiar daca ziua e caniculara, in munti, noaptea poate fi tare afurisita, asa ca nu va lasati (toate) hainele groase acasa.

 

http://www.paring.ro/meteo.php

Era si o camera web instalata de zapp pe acolo pe undeva in masiv (zona Paringu Mic). Transmitea online, dar vad ca acum nu functioneaza.

O sa aveti vreme buna. Cit poate fi ea de buna pentru septembrie la munte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Hayabusa" nu mai vine. Am mai sunat in stanga, in dreapta, dar ... Am sa vin doar eu; va astept la intrarea pe centura. Asfalt uscat si sa veniti cu bine!

Ok, sa ne intalnim cu bine! Te sun inainte de a pleca spre Pitesti! :rolleyes: AMR 14 ORE :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...