Sari la conținut

Leduri Bord


pirvanb
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti!

Am si eu un Sv 650 S si vreau sa-i schimb ledurile de la bord, pt ca sunt culoarea aceea comuna portocaliu-galben.

ma gandeam sa-mi pun albe-gri. ma poate ajuta cineva?

sie cine unde pot sa fac asta?

Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am eu o varianta....daca intereseaza pe cineva....poti selecta orice culoare vrei.....sau sa le lasi sa se schimbe singure..arunca un ochi aici...daca te intereseaza..

Editat de SEBYK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti!

Am si eu un Sv 650 S si vreau sa-i schimb ledurile de la bord, pt ca sunt culoarea aceea comuna portocaliu-galben.

ma gandeam sa-mi pun albe-gri. ma poate ajuta cineva?

sie cine unde pot sa fac asta?

Va multumesc !

pistol de lipit sau letcon de putere mica (15-20W) daca nu ai precizie in mana, pompa de fludor si leduri noi, de preferat de acelasi fel, dar alta culoare, culoarea pe care o vrei tu. :D

ce e atat de greu incat sa trebuiasca sa-l platesti pe unul sa faca treaba asta? :kali:

:scratch:

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am eu o varianta....daca intereseaza pe cineva....poti selecta orice culoare vrei.....sau sa le lasi sa se schimbe singure..arunca un ochi aici...daca te intereseaza..

 

 

dar de unde sa stiu ce fel de leduri am eu la bord?

desfac bordul sa vad?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da daca am bord cu bec si vreau sa-mi schimb culoarea, presupun ca tre sa schimb hartia/plasticul de pe bord, nu? Imi puteti recomanda un loc unde gasesc asa ceva?

 

 

deloc! hartia aia ii alba, daca pui leduri albastre o sa ti se vada albastru; am desfacut pana acum un bord de dr 800 in acest scop, se poate face o retea in stea de leduri, ca sa acopere toata suprafata ceasului, si iese o treaba de nota zece; daca chiar vrei sa continui cu asta, da un pm si te pun in legatura cu cineva care a facut, si i-a iesit super frumos.

 

cele bune.

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut becuri in bord.... le-am eliminat si am pus leduri . Cu folia ar fi o problema la unele motoare mai noi ...probabil este alba,..dar la cele mai vechi folia aceea este portocalie pe interior, deci trebuie inlocuita cu una alba pentru ca nu se observa ok toate culorile( in cazul meu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut becuri in bord.... le-am eliminat si am pus leduri . Cu folia ar fi o problema la unele motoare mai noi ...probabil este alba,..dar la cele mai vechi folia aceea este portocalie pe interior, deci trebuie inlocuita cu una alba pentru ca nu se observa ok toate culorile( in cazul meu)

Si la mine la fel. De unde ai facut rost de folii albe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inlocuit cele 4 becuri de la transalpul meu cu 4 leduri de 3 cu rezistenta. Din pacate lumineaza mult prea incet (poate din cauza ca nu disipeaza lumina, trimit fascicul frontal, sau din cauza ca is albastre), asa ca am inceput sa futizez bordul, l-am desfacut tot si am indoit bucatelele de tabla reflectorizanta din juru` ledurilor. Plm noroc ca m-a luat somnu`, ma pun acu la somn si nu apuc sa mai stric ceva.

Ce sa fac ? caut alte led-uri ? incerc sa pun mai multe ? Led-uri mai puternice, sau exista cu lumina disipata ?

Sper sa nu ajung sa cumpar bord.

Editat de ade.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cu niste smirghel pe capetele ledurilor pana dispare fasciculul si lumineaza disipat.dupa care poti sa dai cu lac (merge si de unghii)

 

nu asta ii solutia... led-urile au un unghi in care lumineaza, probabil ledurile care le ai tu, au unghiul relativ mic, si daca nu esti in dreptul unghiului nu vezi mai nimic; ce trebuie tu sa faci acuma este sa le schimbi cu unele cu unghi mai mare...

 

beam-pattern2.jpg

 

cum ai calculat rezistenta pentru leduri? cum le-ai legat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu asta ii solutia... led-urile au un unghi in care lumineaza, probabil ledurile care le ai tu, au unghiul relativ mic, si daca nu esti in dreptul unghiului nu vezi mai nimic; ce trebuie tu sa faci acuma este sa le schimbi cu unele cu unghi mai mare...

 

cum ai calculat rezistenta pentru leduri? cum le-ai legat?

 

Pai la leduri unghiul ala este dat exact de forma plasticului in care este turnat, care are rol de lentila. Daca le strica forma prin slefuire exact cum zicea colegul, obtine o lumina difuza, exact cum doreste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai facut rost de folii albe?

 

Se gasesc pe ebay kituri din astea.. si-s ieftine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la leduri unghiul ala este dat exact de forma plasticului in care este turnat, care are rol de lentila. Daca le strica forma prin slefuire exact cum zicea colegul, obtine o lumina difuza, exact cum doreste.

 

is leduri care au aceeasi forma, si unghiuri si intensitati luminoase diferite. are de-a slefui colegul...

stai sa vedem cum ii treaba cu rezistenta :unsure:

cum au aceeasi forma la capat si aceeasi lungime, cred ca cel mai mult conteaza la ce distanta fata de capatul ledului se produce reactia. Buna treaba asta cu ledurile in bord, nu au filament deci nu se ard, si legate corect au o durata de viata de pana la 90k ore .

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de obicei se inseriaza o rezistenta cu ledul, care are rol de limitator de curent, consumul acestuia fiind foarte mic, de ordinul mA. Rezistenta se alege la o valoare asa incat la tensiunea cazuta pe ea de approx 8-9 V sa ai curent de ordinul mA trebuie sa ai R de ordinul Kohmi... vreo 10k...

Il rog pe Awo sa ma corecteze.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de obicei se inseriaza o rezistenta cu ledul, care are rol de limitator de curent, consumul acestuia fiind foarte mic, de ordinul mA. Rezistenta se alege la o valoare asa incat la tensiunea cazuta pe ea de approx 8-9 V, si ca sa ai curent de ordinul mA trebuie sa ai R de ordinul Kohmi... vreo 10k...

Il rog pe Awo sa ma corecteze.

 

 

mai mare intre mesteri, Awo, unde esti? coboara din inaltimile cerurilor si lumineaza-ne...

 

eu stiu ca fiecare led suporta o anumita cantitate de curent, de ordinul miliamperilor; I=U/R, i il gasesti la ala care iti vinde ledul, u = 12V si aflii R-ul... acuma-i acuma, de cati wati trebuie sa fie rezistenta? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mare intre mesteri, Awo, unde esti? coboara din inaltimile cerurilor si lumineaza-ne...

 

eu stiu ca fiecare led suporta o anumita cantitate de curent, de ordinul miliamperilor; I=U/R, i il gasesti la ala care iti vinde ledul, u = 12V si aflii R-ul... acuma-i acuma, de cati wati trebuie sa fie rezistenta? :angry:

Pai si eu am studiat tot electronica dar n-am practicat niciodata... :unsure:

Pai puterea = U*I >>> mA * Kohmi >>> ceva de ordinul Watilor, 1W, 2W... marimile nu trebuie sa fie calculate asa exact, tolerantele sunt destul de mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...