Sari la conținut

Na,sunt Un Idiot


Old School Rider
 Share

Postări Recomandate

Da-le jos ochelarii de cal si apoi exlica-le cum sta treaba. Dupa mintea lor, daca nu ai buletin la tine trebuie sa mergi speriat pe strada sau chiar deloc.

Mereu ma intreb cum de pot exista oameni cu o gandire asa de ingusta. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@belbody ... se pare ca tu CHIAR NU INTELEGI estenta discordiei oricat te-ai fortza. Hai sa-ti explic io esenta: ideea e ca PRIN LEGE esti obligat sa ai asupra ta IN ORICE MOMENT SI ORICE LOC un act de identitate. Asa cum daca iti intra mascatii in casa in urmatoarele 2 minute si iti cer sa te legitimezi le zici "stati putin!" si scoti buletinu din sertarul in care il tii ascuns, asa si cand te opreste patrula pe strada trebuie sa scoti UN ACT DE IDENTITATE si sa te legitimezi. De ce?? Pentru ca asa spune legea. Aceeasi lege care mai spune ca LIPSA DOCUMENTULUI CARE POATE PROBA IDENTITATEA POSESORULUI SE PEDEPSESTE CU AMENDA CONTRAVENTIONALA intre 100 si 500 de lei SAU cu suma prevazuta de actul normativ respectiv. Ca act de identitate se pot considera: B.I., C.I., P.C., Pasaport, Legitimatie de serviciu sau ORICE act oficial cu poza si minim un element de identificare.

 

Din punctul meu de vedere, la cum ridici mataluta problema, nu faci altceva decat sa intrii in categoria celor despre care s-a vorbit in emisiunea de aseara de la realitatea, emisiune care a tinut de la 22 la 24. Foarte smechera emisiunea! Iti recomand s-o cauti pe net! Gandirea ingusta este si a celor care tremura daca nu au acte la ei cand merg pe strada dar este si a ta ca gandesti ca poti sa mergi MEREU fara acte pe strada. Poate in momentul in care vei avea nevoie ca de apa si aer de acel plastic numit buletin (si crede-ma ca o sa vina momentul) si iti vei da seama ca tu de fapt ai fost prea "jmecher" ca sa-l porti la tine, vei realiza si pricepe despre ce tot ne contram noi aici.

 

Asadar aceastea fiind spuse, eu o las pe cats sa dea NUP-uri in continuare :angry: si eu voi continua sa dau amenzi la lipsa documente :unsure:

 

P.S: cats cauta emisiunea aia de la realitatea de aseara. NEAPARAT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neg faptul ca exista legea si ca trebuie respectata, e si normal sa fie asa. Dar acestea sunt doar contraventii si se pedepsesc cu amenda. E dreptul meu sa umblu fara acte si sa le tin sub saltea acasa si tot asa foarte bine e dreptul tau sa-mi dai amenda daca ma prinzi fara ele si nici eu nu am ce comenta.

 

Dar, din a face din asta o chestie de dosar penal este aberant, nici un procuror nu te va duce in instanta pentru asta, si chiar daca te duce (prin absurd) nici un judecator normal la cap nu te va condamna.

Din punctul meu de vedere (si a oamenilor pe care ii cred deschisi la creier) odata ce am promovat probele, din secunda in care pixul politistului a trecut ADMIS pe foaia de examinare sunt detinator de permis de conducere. Ca se mai fac poze, ca pana scriu ei in baza de date, ca dureaza, NU este problema mea... DIN punct de vedere legal, intrunesc toate conditiile pentru a conduce autovehicule, adica, AM PROMOVAT examenul de obtinere al acelui permis. Ca ma opreste politistul imediat si n-am ce sa arat, e partea a doua, imi da amenda ca nu am actele la mine si n-are decat sa verifice ce vrea el, sa se duca sa caute dosarele, sa-i sune pe cei de la examinari, sa ma retina pana se lamureste treaba, WHATEVER, dar.... NU IMI FACE DOSAR de incepere a urmaririi penale... pentru ca nu exista o baza legala pentru asta.

La asta ma refeream, ce e asa greu de inteles, cat de mare trebuie sa ai capul sa pricepi asta... :unsure: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... hai sa o dau cu puncte ca poate asa intelegi:

1. eu ma duc azi si promovez traseul pentru categoria x. Politistul imi scrie in dosar admis, eu tzopai de bucurie

2. ma intorc in locul unde ma asteapta prientenii si bucuros nevoie mare ma urc in masina si dau bice

3. nu plec bine de pe loc ca la prima intersectie ma opreste politia -- control.

4. eu, stiindu-ma proaspat admis, zic: acum am luat permisul. Politistul verifica si stupoare! Nu apare nicaieri in sistem cum ca eu as avea permis. Nu am cum sa-l conving etc SI incepe sa scrie PV de infractiune

5. sunt chemat dupa 5 luni la cercetari penale sa dau cu subsemnatul. Acolo fac dovada faptului ca eu in ziua aia aveam permis. Exista acte doveditoare

6. cepistul propune NUP in acest caz si doar sanctionarea mea contraventionala.

 

CONCLUZIE: acte premergatoare dosarului penal se fac. Ca cepistul imi da dreptate dupa 5 luni nu e nici o problema. Dar 5 luni stau cu morcovul! Nu o sa te retina, tu poti conduce in continuare, te duci iti ridici permisul etc. S-a inteles?

 

P.S: nu se face dosar de incepere a urmaririi penale. Se face proces verbal de constatare a infractiunii. CPul sunt cei care trimit la parchet pt numar penal si apoi se incepe instrumentarea care se va solda cu NUP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... hai sa o dau cu puncte ca poate asa intelegi:

1. eu ma duc azi si promovez traseul pentru categoria x. Politistul imi scrie in dosar admis, eu tzopai de bucurie

2. ma intorc in locul unde ma asteapta prientenii si bucuros nevoie mare ma urc in masina si dau bice

3. nu plec bine de pe loc ca la prima intersectie ma opreste politia -- control.

4. eu, stiindu-ma proaspat admis, zic: acum am luat permisul. Politistul verifica si stupoare! Nu apare nicaieri in sistem cum ca eu as avea permis. Nu am cum sa-l conving etc SI incepe sa scrie PV de infractiune

5. sunt chemat dupa 5 luni la cercetari penale sa dau cu subsemnatul. Acolo fac dovada faptului ca eu in ziua aia aveam permis. Exista acte doveditoare

6. cepistul propune NUP in acest caz si doar sanctionarea mea contraventionala.

 

CONCLUZIE: acte premergatoare dosarului penal se fac. Ca cepistul imi da dreptate dupa 5 luni nu e nici o problema. Dar 5 luni stau cu morcovul! Nu o sa te retina, tu poti conduce in continuare, te duci iti ridici permisul etc. S-a inteles?

 

P.S: nu se face dosar de incepere a urmaririi penale. Se face proces verbal de constatare a infractiunii. CPul sunt cei care trimit la parchet pt numar penal si apoi se incepe instrumentarea care se va solda cu NUP.

Exact! Si? Am patit ceva? De ce sa stau cu morcovul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca -- si revenim la exemplul cu accidentul -- un avocat bun iti poate creea o carutza de probleme in cazul in care ... Nu ma intelege gresit, sunt perfect de acord cu faptul ca sa te urci la volan/ghidon in secunda 2 in care esti admis. Inainte (acum vreo 4-5 ani) se si dadeau dovezi. Eu am stat o saptamana pana mi-am ridicat permisul si nu am primit nici dovada. Ideea e ca legile si procedurile asa spun (cum am enumerat eu mai sus) si nu ai ce sa faci impotriva ei. Din punctul meu de vedere iti poti exercita dreptul dobandit din secunda 2.

 

Eu am probleme cu cei care se obisnuiesc sa-si exercite un drept care nu il au si atunci cand si-l dobandesc si doar pe jumatate cred ca au dreptul sa faca si sa dreaga. Sa ne aducem aminte de femeia care acum 3 sapt intr-o noapte a omorat un pieton ca vroia sa se "antreneze" pt examenul auto care il dadea in 48h. Se intampla pe langa Targoviste parca ... ceva de genu ... AICI SUNT PROBLEMELE nu ca eu sau tu am luat permisul acum 5 minute si dupa 20 minute ne-a oprit politia....

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne aducem aminte de femeia care acum 3 sapt intr-o noapte a omorat un pieton ca vroia sa se "antreneze" pt examenul auto care il dadea in 48h. Se intampla pe langa Targoviste parca ... ceva de genu ... AICI SUNT PROBLEMELE nu ca eu sau tu am luat permisul acum 5 minute si dupa 20 minute ne-a oprit politia....

Asta e cu totul altceva... femeia respectiva merita o condamnare pe cinste pentru cele 2 infractiuni savarsite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, daca ai promovat examenul pentru o anumita categorie de carnet si conduci desi inca nu ti s-a eliberat plasticul in materialitatea lui, numai un individ extrem de formalist poate sustine ca ai savarsit o infractiune. punct. nu e vorba ca il iarta procurorul ca e mic si la prima abatere (asta se cheama scoatere de sub urmarire penala pt lipsa de pericol social), e vorba ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii. repet, in opinia mea, dar opinia mea se intampla sa coincida si cu opiniile altor procurori, cel putin din bucuresti.

 

in ce priveste partea ca se da o sentinta pt conducere fara carnet si dup-aia se intocmeste dosar penal...scuza-ma, dar din ce put al gandirii vine asta? mai precis, nu mi-este deloc clar cum ar putea ajunge instanta sa judece o cauza daca nu a fost sesizata anterior de un parchet care, guess what, intocmeste un dosar penal? in ce priveste partea ca avocatul acuzarii care face incadrarea juridica...care avocat, nenhe? acuzarea o face procurorul si tot el o sustine in fata instantei. daca te referi la avocatul partii vatamate, normal ca el poate solicita ce incadrare vrea el, oricat de fantezista, ca de-aia isi primeste onorariul, dar asta nu inseamna ca are (si ca i se da) dreptate.

 

 

serios? asa te-ai gandit tu? adica in intervalul in care mie mi-au retinut carnetul ca sa-mi adauge categoria b pe el io trebuia sa ma dau cu metroul, nu? adica sa sufar o restrictie desi nu facusem nimic pt a fi sanctionata.

 

creca ar fi o chestie faina sa urmam sfatul lui nightwolf si sa emitem judecati in domenii in care ne pricepem catusi de putin, zau asa. nu de alta, dar altfel ma apus si io sa dau sfaturi legate de reparat motoare si nu cred ca i-ar fi bine aluia care le-ar urma :kiss:

 

ok, nu am nici o treaba cu procedura si suna stangaci, recunosc. :angry:

 

Dar vorbeam de un caz ipotetic. Cazul in care Nationalistul aici de fata (ba, ia-ti o data carnetul ala... ca uite ce ai facut :unsure:, ai masina? da-l in sanatate de B ca nu mori fara el) ma lovea sa zicem... esti de acord ca un avocat bun (intr-un proces pe care eu l-as intenta domnului) l-ar convinge pe judecator ca berbecul nu are carnet? Daca nu, cum dracu nu? Daca da, atunci nu se alege cu vreo pata? Incerc sa inteleg.

 

Si nu mai stiu care zicea ca prin Marea Britanie nu ai act de identitate? Cred ca vorbesti prostii. Ti se acorda un numar pe care-l tii dupa tine toata viata. Ca nu iti mai da statul inca un card sa te legitimezi e foarte adevarat. Ca ajunge sa ai carnetul sau pasaportul la tine (ca au nume poza si adresa) asta-i alta poveste. Dar sunt extrem de multe situatiile in care trebuie sa te legitimezi in Marea Britanie. Daca mergi la un spital spre exemplu si nu ai NHS registration.... you're kind of fucked.

 

Si chiar si intr-o tara in care legislatia e mai relaxata (ca Marea Britanie) au descoperit ca nu prea mere fara un act al carui simplu scop sa fie dovedirea identitatii. Cu alte cuvinte li s-a luat si lor de “relaxarea” asta la dovedirea identitatii… si ca dovada, viitorul suna sumbru pentru spiritele libere din Marea Britanie care au impresia ca nu sunt “ just a number on a list”. Pentru detalii : http://www.ips.gov.uk/identity/scheme-why.asp si aici http://www.ips.gov.uk/identity/benefits-glance.asp .

 

Ca de, ne oftica buletinul ca e naspa... dar iesi din tara fara buletin daca nu ai un pasaport?

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, nu am nici o treaba cu procedura si suna stangaci, recunosc. :angry:

 

Dar vorbeam de un caz ipotetic. Cazul in care Nationalistul aici de fata (ba, ia-ti o data carnetul ala... ca uite ce ai facut :unsure: , ai masina? da-l in sanatate de B ca nu mori fara el) ma lovea sa zicem... esti de acord ca un avocat bun (intr-un proces pe care eu l-as intenta domnului) l-ar convinge pe judecator ca berbecul nu are carnet? Daca nu, cum dracu nu? Daca da, atunci nu se alege cu vreo pata? Incerc sa inteleg.

Stiu ca nu ma intrebai pe mine, dar iti raspund eu, poate mai tarziu sa intareasca si ea.

Nici un avocat nu va putea convinge la proces judecatorul ca nu avea permis atunci, odata ce el avea. Si dovedeste cu acte asta. Problema este ca nici nu se ajunge la vreun proces, decat daca faptul ca te-a lovit pe tine constituie infractiune conform codului rutier si aici sunt cazuri si cazuri, depinde la ce se incadreaza. Din cate stiu, in noul cod rutier, daca te loveste pe carosabil (ma refer la cazul cand tu esti pieton) si tu nu aveai ce cauta acolo, nu constituie infractiune si nu intra la vatamare corporala din culpa. Este numai vina ta, ca nu aveai ce cauta acolo. Daca erai intr-un loc permis, pe trecere, atunci e vina lui si raspunde pentru asta, odata pentru neacordare de prioritate pietonilor pe trecere si odata pentru vatamare corporala din culpa.

Pentru "fara permis" nu ramane cu nici o "pata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam sa spun si eu,numai ca mi-a luat-o bellbody inainte.

Apropo domnule nightwolf,din posturile tale mi-am dat seama ca esti politist..bun,poti sa-mi spui si mie care e contraventia ca eu conduc un motor de 1000cc desi legea spune ca nu?Cand imi aduci raspunsul cu articolul o sa ai respectul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios? asa te-ai gandit tu? adica in intervalul in care mie mi-au retinut carnetul ca sa-mi adauge categoria b pe el io trebuia sa ma dau cu metroul, nu? adica sa sufar o restrictie desi nu facusem nimic pt a fi sanctionata.

 

creca ar fi o chestie faina sa urmam sfatul lui nightwolf si sa emitem judecati in domenii in care ne pricepem catusi de putin, zau asa. nu de alta, dar altfel ma apus si io sa dau sfaturi legate de reparat motoare si nu cred ca i-ar fi bine aluia care le-ar urma :angry:

 

Cand mai dai de o categorie, exemplul tau adica, esti constienta ca nu ai actele la tine cat timp se preschimba, deci mergi cu taxi, ratb, metrorex, etc, un prieten, PUNCT!

 

Si nu mai suferi de tine cu restrictia ca nu e o chestie asa de anormala... mai ales ca sunt prea multi cei care merg cu masina prin orase, mergi si tu cu transportul in comun, mai eliberezi strazile :unsure: ... iar in legatura cu sfatul lui nightwolf si eu cred ca ar fi o chestie faina sa te mai abtii de la unele afirmatii... nu de altceva dar cam cred ca locul majoritatii femeilor nu este in trafic ci la cratita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam sa spun si eu,numai ca mi-a luat-o bellbody inainte.

Apropo domnule nightwolf,din posturile tale mi-am dat seama ca esti politist..bun,poti sa-mi spui si mie care e contraventia ca eu conduc un motor de 1000cc desi legea spune ca nu?Cand imi aduci raspunsul cu articolul o sa ai respectul meu

 

Art. 38. ? (1) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

 

Sanctiunea nu trebuie sa ti-o spun eu o gasesti in cod. Doar te lauzi ca tocmai ce ai luat permisul deci, teoretic, ar trebui s-o stii. Sau l-ai luat la Pitesti??

 

Sanctiunea pentru art. de mai sus pe care il gasesti in Regulament este data de art. 86 alin. 2 din OUG. Pune mana si citeste legislatia ca e de datoria ta sa o stii acum fara misto. Ca nu se tine niciodata cont de aceast art de lege e partea a 7a ....

 

Alte articole mai doresti sa iti prezint??

 

App nu e contraventie e infractiune :kiss: :unsure: Ulterior s-a revenit si s-a stabilit ca e contraventie. Si si mai ulterior s-a revenit si s-a spus "lasa-i in pace mai devreme sau mai tarziu si-o vor lua" si se pare ca ultima decizie da roade :angry:

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mai dai de o categorie, exemplul tau adica, esti constienta ca nu ai actele la tine cat timp se preschimba, deci mergi cu taxi, ratb, metrorex, etc, un prieten, PUNCT!

 

Si nu mai suferi de tine cu restrictia ca nu e o chestie asa de anormala... mai ales ca sunt prea multi cei care merg cu masina prin orase, mergi si tu cu transportul in comun, mai eliberezi strazile :unsure: ... iar in legatura cu sfatul lui nightwolf si eu cred ca ar fi o chestie faina sa te mai abtii de la unele afirmatii... nu de altceva dar cam cred ca locul majoritatii femeilor nu este in trafic ci la cratita...

hmm...si-mi plateste statul taxiul ca-mi retin carnetul si nu-s ei in stare sa-si puna in ordine brocratia? io cred ca nu si, cum spuneam mai sus, abia asteptam sa-mi iau o amenda ca sa dau statul in judecata si sa castig (sanse de succes 100%). pt ca este o chestie anormala si daca ai avea cea mai vaga idee despre drepturile pe care le avem cu totii, despre legi si alte asemenea chestiuni extraterestre, ai intelege si tu asta.

 

in ce priveste grija ta pt decongestionarea traficului, daca citeai mai atent ai fi vazut ca io aveam a-ul si mergeam cu motorul si mi-am adaugat categoria b. sper ca nu insinuezi ca mobra mea o fi cauza blocajului rutier in bucuresti.

 

and finally, in ce priveste parerea ta despre abtinerea mea de la anumite afirmatii si locul femeilor...stai nitel sa ma culeg pe jos de la atata ras. btw, intreaba-l pe nightwolf de ce crede el ca je ar fi o persoana indicata sa se pronunte in asemenea cazuri :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar in legatura cu sfatul lui nightwolf si eu cred ca ar fi o chestie faina sa te mai abtii de la unele afirmatii... nu de altceva dar cam cred ca locul majoritatii femeilor nu este in trafic ci la cratita...

 

Ai sfeclit-o aici. Don`shoara din pacate nu sta in trafic ci face ceva ce nu prea cred eu ca mai face altul de pe acest forum. Si CREDE-MA CA NU VREI SA TE INTALNESTI CU EA dpdv al profesiei ei :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm...si-mi plateste statul taxiul ca-mi retin carnetul si nu-s ei in stare sa-si puna in ordine brocratia? io cred ca nu si, cum spuneam mai sus, abia asteptam sa-mi iau o amenda ca sa dau statul in judecata si sa castig (sanse de succes 100%). pt ca este o chestie anormala si daca ai avea cea mai vaga idee despre drepturile pe care le avem cu totii, despre legi si alte asemenea chestiuni extraterestre, ai intelege si tu asta.

 

in ce priveste grija ta pt decongestionarea traficului, daca citeai mai atent ai fi vazut ca io aveam a-ul si mergeam cu motorul si mi-am adaugat categoria b. sper ca nu insinuezi ca mobra mea o fi cauza blocajului rutier in bucuresti.

 

and finally, in ce priveste parerea ta despre abtinerea mea de la anumite afirmatii si locul femeilor...stai nitel sa ma culeg pe jos de la atata ras. btw, intreaba-l pe nightwolf de ce crede el ca je ar fi o persoana indicata sa se pronunte in asemenea cazuri :unsure:

 

Poti sa faci o copie xerox a carnetului, daca te opreste cineva il arati si zici si ca originalul e oprit pt preschimbare. Astfel eviti amenda pt "lipsa actelor", si timpul pierdut ca sa afle agentul ca ai carnet (de ex daca esti in alt judet)

 

D-ra Procuror?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm...si-mi plateste statul taxiul ca-mi retin carnetul si nu-s ei in stare sa-si puna in ordine birocratia? io cred ca nu si, cum spuneam mai sus, abia asteptam sa-mi iau o amenda ca sa dau statul in judecata si sa castig (sanse de succes 100%). pt ca este o chestie anormala si daca ai avea cea mai vaga idee despre drepturile pe care le avem cu totii, despre legi si alte asemenea chestiuni extraterestre, ai intelege si tu asta.

 

in ce priveste grija ta pt decongestionarea traficului, daca citeai mai atent ai fi vazut ca io aveam a-ul si mergeam cu motorul si mi-am adaugat categoria b. sper ca nu insinuezi ca mobra mea o fi cauza blocajului rutier in bucuresti.

 

and finally, in ce priveste parerea ta despre abtinerea mea de la anumite afirmatii si locul femeilor...stai nitel sa ma culeg pe jos de la atata ras. btw, intreaba-l pe nightwolf de ce crede el ca je ar fi o persoana indicata sa se pronunte in asemenea cazuri :unsure:

 

Birocratie din care inteleg ca faci si tu parte, oricum degeaba se da vina mereu doar pe statul roman... populatia este de o prostie crancena si tocmai din cauza asta se intampina atat de multe probleme sociale, politice, etc...

 

Prima chestie care am vazut-o a fost drz-ul sm de langa avatar, stai linistita... si grija nu e neaparat ptr tine sau altii in trafic, e pentru mine... sunt sictirit si satul de atatia prosti care pentru 100 de metri de mers merg cu masina si tot asa...

 

And finally, citandu-te, drepturile mele sunt paralele cu obligatiile, asta este democratia. Nu imi esti superioara cu absolut nimic pana cand nu dovedesti chestia asta, dar nu pe forum... plus ca daca tot suferi, te bag si mai rau in ceaunul cu femeiusti ajunse in pozitii inalte pe scara sociala... considera chestia asta jignitoare doar daca este adevarata, daca nu, ignora si dovedeste-ti intelectul :angry:

 

 

 

Ai sfeclit-o aici. Don`shoara din pacate nu sta in trafic ci face ceva ce nu prea cred eu ca mai face altul de pe acest forum. Si CREDE-MA CA NU VREI SA TE INTALNESTI CU EA dpdv al profesiei ei :kiss:

 

Ba poate ca da... o profesie nu te face superior... asa cum niste garcea de sectie sufera prin parcuri la copii de 15-16 ani dar la oameni grei dau numa' cu sarumana si ochi in pamant sper ca "don'shoara" sa nu uite ca si ea este om... o functie niciodata niciodata nu te pune mai presus de nimeni... presedintele tarii ar trebui sa fie la fel de egal in fata oamenilor ca si ultimul cetatean...

 

l.e.: daca ai chef de vreo replica as prefera pe pm, nu pe topicu omului, chiar daca s-a umplut de offtopic...

Editat de fuzzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Birocratie din care inteleg ca faci si tu parte, oricum degeaba se da vina mereu doar pe statul roman... populatia este de o prostie crancena si tocmai din cauza asta se intampina atat de multe probleme sociale, politice, etc...

dupa parerea mea, prostia populatiei se reflecta si in faptul ca nu-s in stare sa isi ceara drepturile si sa lupte pt ele. adica ceea ce tu numesti ca ,,sufeream de mine½ ca-mi tineau la udriste carnetul pt adaugare de categorie, eu numesc potentiala lezare a dreptului meu. mai precis, dreptul de a conduce un anumit tip de autovehicul (motorul). poate pt tine e un fleac, pt mine este o chestiune de principiu. in general nu-mi place sa ma las calcata in picioare, dar acuma fiecare cu gusturile lui :kiss:

 

Prima chestie care am vazut-o a fost drz-ul sm de langa avatar, stai linistita... si grija nu e neaparat ptr tine sau altii in trafic, e pentru mine... sunt sictirit si satul de atatia prosti care pentru 100 de metri de mers merg cu masina si tot asa...

da, si pe mine ma enerveaza, dar nu vad ce legatura am eu cu ei :unsure:

 

And finally, citandu-te, drepturile mele sunt paralele cu obligatiile, asta este democratia. Nu imi esti superioara cu absolut nimic pana cand nu dovedesti chestia asta, dar nu pe forum... plus ca daca tot suferi, te bag si mai rau in ceaunul cu femeiusti ajunse in pozitii inalte pe scara sociala... considera chestia asta jignitoare doar daca este adevarata, daca nu, ignora si dovedeste-ti intelectul :angry:

nu cred ca am spus pe undeva ca sunt superioara, nici macar nu o cred in sinea mea. however, tu m-ai trimis la cratita si mi-ai spus sa ma abtin de la afirmatii legate de infractiuni rutiere, ceea ce mi s-a parut deplasat in contextul in care in domeniul asta cred ca sunt mai mult decat competenta sa exprim opinii.

 

chestiunea cu ceaunul de femeiusti ma lasa rece, din cel putin 2 motive:

1. nu consider ca mi se aplica (din pacate n-am o pozitie asa inalta pe scara sociala. deh, daca mi-a placut cartea... :kiss: )

2. in particular, nu ma intereseaza opiniile celor care cred ca locul femeilor e la cratita.

 

l.e.: daca ai chef de vreo replica as prefera pe pm, nu pe topicu omului, chiar daca s-a umplut de offtopic...

abia acum am citit asta, asa ca o sa postez ce am scris deja, sper ca nu se supara nationalistul ca i-am umplut topicul de divagatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stomatolog atunci ? :unsure:

de fapt, sunt pilot de avioane si nightwolf cand a zis ca spera sa nu se intalneasca fuzzy cu mine cand sunt on the job voia sa spuna ca spera sa nu ma prabusesc cu avionul peste el :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt, sunt pilot de avioane si nightwolf cand a zis ca spera sa nu se intalneasca fuzzy cu mine cand sunt on the job voia sa spuna ca spera sa nu ma prabusesc cu avionul peste el :angry:

 

Deci gata ,s-a clarificat.Deci lucrezi la BlueAir. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...