Sari la conținut

Cromare/nichelare/cuprare-inox


CustoMania
 Share

Postări Recomandate

Un amic a descoperit ca nu mai avea evacuarea albastra dupa ce l-a prins o ploaie...deatunci nebunu, da cu spray de geamuri pe evacuarea fierbinte, cand o baga la garaj.Am zis ca o sa se intample cine stie ce da...Pu**,nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 269
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 months later...

FatBobule, am indoit inox de l-au luat dracii si nu a crapat. La Vulcan mi-am facut sissybar din bara de 10 (indoit la 180 grade), suport de proiectoare indoit in mod asemanator cu ghidonul, schimbator la calcai (platbanda indoita la 90 grade si torsionata), fara sa le incalzesc in prealabil. Crede-ma, e foarte maleabil. Ai insa dreptate in privinta prelucrarii, e mai dificil decat otelul obisnuit.

inoxul nu l-as folosi la un Zbar, exceptie ar fi daca s-ar monta gusee,fabricarea prin roluire nu are absolut nica, o regula!unde se intervine cu sudura obligatoriu intarituri, mod special inox

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inoxul nu l-as folosi la un Zbar, exceptie ar fi daca s-ar monta gusee,fabricarea prin roluire nu are absolut nica, o regula!unde se intervine cu sudura obligatoriu intarituri, mod special inox

Ahoi!

Am avut eu din inox un sisybar si mi s-a rupt de mai multe ori. L-am avut din teava de inox si in interiorul tevi am bagat o bara de fier ca sa mai amortizeze din vibratii si asa nu s-a mai rupt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut rados, cat ma costa curatarea a doua cercuri (jante) de ural? Jantele sunt cromate si as vrea sa le vopsesc negre. Mersi

Salut , cum a zis si Bullet sablate si apoi vopsire electrostatica . Eu fac polishari piese (accesorii) cromate si polishare, lustruire aluminiu

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salut,

 

Vad ca de ceva vreme nu am mai pus nimeni informatii despre cromari.

Eu am cromat recent la Galvan Alco in Oradea(http://galvanalco.ro/). Ca si referinta de pret, pentru cilindrii de la furca fata de Simson m-a luat 80 Ron/perechea de cilindrii. La cilindrii a iesit treaba buna, insa am trimis si rotiile demontate si acolo nu a iesit treaba la fel de buna. Se poate sa fie din cauza ca erau cam ruginite sau nu au fost pregatite corespunzator.

Din ce am vazut pe acest topic lumea recomanda pe "nea Bratu(0745.686.256)" sau pe "nea Preda(0722.267.055)".

 

Daca ati gasit intre timp alte ateliere as aprecia daca ati da un reply to all.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vad ca de ceva vreme nu am mai pus nimeni informatii despre cromari.

Eu am cromat recent la Galvan Alco in Oradea(http://galvanalco.ro/). Ca si referinta de pret, pentru cilindrii de la furca fata de Simson m-a luat 80 Ron/perechea de cilindrii. La cilindrii a iesit treaba buna, insa am trimis si rotiile demontate si acolo nu a iesit treaba la fel de buna. Se poate sa fie din cauza ca erau cam ruginite sau nu au fost pregatite corespunzator.

Din ce am vazut pe acest topic lumea recomanda pe "nea Bratu(0745.686.256)" sau pe "nea Preda(0722.267.055)".

 

Daca ati gasit intre timp alte ateliere as aprecia daca ati da un reply to all.

chiar sub nasul meu si nu stiam de ei.ai ce bine.

unde mai exact au atelierul pe Clujului?

nu cred ca e cazul sa cauti in alta parte, cum ai spus, cauza a fost pregatirea necorespnzatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trimis piesele la Galvan Alco prin curier, nu stiu exact unde este firma in Oradea(nu am mai fost in Oradea de vreo 10 ani, deci nu te pot ajuta prea mult cu localizarea firmei).

Daca esti din Oradea iti recomand sa mergi personal acolo, eu am vorbit doar prin telefon si a fost o neintelegere legata de ce suprafete le vreau cromate.

Vreau sa incerc si la Tomina(din cate citeam pe forum acolo e domnul Preda) sa vad cum imi iasa jantele si butucii.

 

Spor cu cromarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

1. de unde se poate cumpara?

2. cum se comporta ca si rezistenta in timp la factorii corozivi (ploaie, vant, pietricele, etc)

...Toate bune!

Similar au cei de la NewFantaChrome: http://www.newfantachrome.com/, am gasit pe un forum ca ar avea filiala si in Iasi. Daca te intereseaza o oferta de pret am una de la ei de vreo 2 luni, dar nu am vopsit la ei, deci nu stiu cum iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Similar au cei de la NewFantaChrome: http://www.newfantachrome.com/, am gasit pe un forum ca ar avea filiala si in Iasi. Daca te intereseaza o oferta de pret am una de la ei de vreo 2 luni, dar nu am vopsit la ei, deci nu stiu cum iasa.

nu merge link-ul...lasa-mi un nr de-al tau pe pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

eu am cromat la eco plating (ii gasiti si pe facebook si pe google); am fost foarte multumit de calitate si de pret (daca va asteptati careva sa fiti foarte multumiti de calitate si pretul sa fie mic, zic sa mai cautati :P)

termenul de executie a fost destul de lung, dar a meritat asteptarea

am cromat cca 80 de spite, o oglinda de far, o protectie de claxon si o rama de far care a fost julita si mi-au si reparat-o, si am platit daca imi amintesc bine 300 de lei

post-43929-0-78802500-1430376390_thumb.jpg

post-43929-0-19065700-1430376398_thumb.jpg

post-43929-0-24269800-1430376407_thumb.jpg

post-43929-0-42996700-1430376412_thumb.jpg

Editat de raduprint01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Solutia consta in inox alimentar . Nu oxideaza , este relativ usor , rezistenta mare mecanica , se lustruieste oglinda .

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Nichelare, cromare (dl.Bratu)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...