Sari la conținut

Indicator Treapta De Viteza


xcite
 Share

Postări Recomandate

Iei un pitic pe care-l inveti sa fie atent tot timpul la pedala schimbatorului si turometru. El va tine tot timpul atatea degete ridicate conform cu treapta in care esti. Cand e cazul va si urla la tine sa schimbi, plus ca mai ai cu cine schimba o vorba la drum lung. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Indicatorul de treapta de viteza mi se pare si mie util, mai ales in oras, pt incepator, daca ai 6 viteze. Pe net am gasit, dar pe cineva care sa aduca si sa monteze NU. Daca gasesti persoana, fa-i putina reclama pe forum. :rolleyes:

Ca incepator si ne-posesor de permis categoria B, n-am simtit vreodata nevoia sa stiu cu precizie in ce treapta sint. Chiar si cu indicatorul ala si tot n-o sa stii cite trepte sa retrogradezi cind incetinesti, daca n-o stii si fara el. Mergind pe ideea asta nici niste roti ajutatoare n-ar fi rele. Fa tu bine si ia-ti echipament si protectii pt. motor mai bine, o sa te ajute alea mai mult. In plus, stiu in ce treapta sint apreciind "ochiometric" viteza si turatia motorului (dupa sunet), si nici macar nu sint vreun ciumeg la datul pe motor. E un moft, parerea mea.

 

LE: doar citeodata mai patesc sa incerc sa schimb in sus, doar ca sa aflu ca sint intr-a sasea :cheers:

 

daca omul vrea

ce mai conteaza ce credeti voi

ii dati un sfat sau nu scrieti nimic

150 euro? Pai atit am dat pe crashpaduri. Sau iti iei niste pantaloni sau o geaca. Sau aduni la banii pe care-i ai deja si iei ceva mai misto. Daca le are pe toate cele de mai sus, sa-si ia si indicator de viteza. Daca nu, si mai ales daca e incepator, sa nu-si ia. Asta numesc eu sfat.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Am o Honda CBR F4i S recent achizitionata si as vrea sa stiu unde as putea gasi si monta un indicator al treptei de viteza si cam cat ar costa asa ceva. Daca si-a pus cineva asa ceva va rog dati-mi niste detalii.

Asfalt uscat ! (macar de joi incolo)

Uite aici pe ebay un device care face mai multe insa e destul de scump 154 GBP + 19 GBP postage :

This dash unit incorporates electronic speedo,tacho,temperature guage(temp probe not included)gear position indicator,digital clock,back light,service interval reminder,speed and rev warning alarm,lap timer and trip meter. Can be displayed in either KPH or MPH.

Iar aici tot pe ebay unul mai ieftin 55 GBP care are doar voltmetru si digital gear indicator si inca unul cel mai ieftin 49.99 GBP doar gear indicator. Din UK vine in aprox 7 zile trebe cont PayPal.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu odata de gand sa iau, dar am auzit pe altii care au avut si l-au dat jos, pentru ca era imprecis, si avea si un delay. am decis sa iau "berea de dupa" cu banii astia :rolleyes:

oricum, daca vrei sa-ti iei, acumen sunt printre cele mai bune (nu stiu personal, tot din auzite).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam sa fie mai simplu si mai ieftin. La pretul asta si cand ma gandesc ca tre sa mai si astept dupa el, ca sa nu mai pun la socoteala daca este imprecis sau nu , cu delay sau fara, chiar cred ca nu merita ca moft. Da , ar fi util sa zicem uneori, dar in nici un caz nu este ceva de care sa nu ma pot lipsi.

Mersi celor ce au raspuns, mai pe subiect, mai pe dinafara , mai serios sau mai ironic, multumesc tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.veypor.com/index.html

 

Face foarte multe, eu mi l-as lua cu tot cu HUD! Adica...cred ca o sa-l cumpar daca ma gandesc mai bine! :rolleyes:

Ala e scump, complex dar indicatiile mai greu de urmarit.Pt cine vrea doar gear indicator am mai gasit inca unul relativ ieftin. Cam incepe sa ma bata si pe mine gandul, doar ca nu-mi surade ideea de a scoate matzele Hornetei pt firele de la odometru si rpm.

tot pe ebay costa 59.95 GBP + shipping 6.9 GBP

Totusi daca va hotarati vreunul sa-mi spuneti si luam mai multe, economisim la expediere ca nu cred sa fie doar 6.9 GBP pt Romania cum spun ei pe site.

 

 

post-39353-1221682992_thumb.jpgpost-39353-1221682997_thumb.jpgpost-39353-1221683006_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe discovery la un documentar despre motociclistii.

Avea un cip care il monta pe viziera intr-un colt micut si avea un ecran unde iti scria viteza,treapta si mai multe. Era super scump dar si super util deoarece puteai fi mult mai atent la trafic dar tot o data si la viteza si alte chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4000 de euro? pai de banii astia iti luai masina!

Asa, your point? Vroiam sa spun, in caz ca nu e evident, ca e un fel de tichie de margaritar pt. orb. Adica e cam ultimul lucru pe care ar trebui sa si-l puna cineva pe motor. As intelege daca ar vrea sa-si monteze un bord electronic care include si asta, din ratiuni de estetica. Si cum se zicea mai sus, un indicator mi se pare mult mai util unui rider bun, cu experienta, decit unui incepator, asa cum am inteles ca e initiatorul topicului. Inca ceva, banuiala care mi-a fost confirmata, un dispozitiv aftermarket de tipul asta musai are o intirziere, probabil "ghiceste" treapta de viteza functie de viteza si turatie, si mai mult ca sigur o face pe baza monitorizarii acestora pe un interval de timp. In fine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe discovery la un documentar despre motociclistii.

Avea un cip care il monta pe viziera intr-un colt micut si avea un ecran unde iti scria viteza,treapta si mai multe. Era super scump dar si super util deoarece puteai fi mult mai atent la trafic dar tot o data si la viteza si alte chestii.

 

 

Da mai, asta de care ziceam eu are HUD (Heads Up Display) de asta ziceam ca mi-ar placea!

 

post-1618-1221736822_thumb.jpg post-1618-1221736835_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu stock la prima mea motoreta(Suzuki GSR) si mi-a fost de mare ajutor mai ales la inceput , imi lua mult din stres si acum mii se pare util si ma folosesc de el.Merita, parerea mea :cheers:

Vezi si aici

http://www.bikehps.com/ProductFiles/Digita...rIndicator.html

Bafta :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu stock la prima mea motoreta(Suzuki GSR) si mi-a fost de mare ajutor mai ales la inceput , imi lua mult din stres si acum mii se pare util si ma folosesc de el.Merita, parerea mea :cheers:

Vezi si aici

http://www.bikehps.com/ProductFiles/Digita...rIndicator.html

Bafta :rolleyes:

Dupa ce am vazut HUD ul lui dt_yamaha de mai sus nici eu nu mai vreau altceva.

Iar ca pret este aproape cat un ceas Tissot T-RACE MOTOGP 2008 UNLIMITED

Scump ? Ieftin ! Gadget ? Device !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.veypor.com/index.html

 

Face foarte multe, eu mi l-as lua cu tot cu HUD! Adica...cred ca o sa-l cumpar daca ma gandesc mai bine! :rolleyes:

 

 

pm me daca te hotarasti, am un Veypor de vanzare, EUR 275, nou, in cutie M-am hotarat sa iau VR2, cand am luat Veypor-ul nu era VR2-ul pe stoc

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Am o Honda CBR F4i S recent achizitionata si as vrea sa stiu unde as putea gasi si monta un indicator al treptei de viteza si cam cat ar costa asa ceva. Daca si-a pus cineva asa ceva va rog dati-mi niste detalii.

Asfalt uscat ! (macar de joi incolo)

userul ''mac'' pe forum. te poate ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

http://cgi.ebay.co.uk/Red-Universal-Digital-Gear-Indicator-Motorcycle-New-/320586824155?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4aa476b9db

 

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-DIGITAL-GEAR-INDICATOR-YAMAHA-SUZUKI-HONDA-MOTO-/300557113137?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item45fa999731

 

nu dati bani pe prostii .... eu am dat 2 lire sterline pe un Gear indicator de pe ebay...am pus link mai sus...l-am montat in carena pe bord ...parca e din fabrica, asa ca mai cautati inainte de a da o gramada de bani .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus eu acum trei zile, adica pe 10-06-2011. Gipro W/Atre , special pentru mobre Suzuki.

Eu l-am montat pe Bandit, GSF 1250 K7. Are mult mai putine fire si functioneaza perfect.

Este special facut pentru motocicletele care au GPS (Gear pozition Senzor). Se desfac cele doua mufe(dupa ce se cauta si gasesc),

apoi se inseriaza Gipro. Problema este ca pretul este cam piperat, cu tot cu transport cam 140 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://cgi.ebay.co.uk/Red-Universal-Digital-Gear-Indicator-Motorcycle-New-/320586824155?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4aa476b9db

 

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-DIGITAL-GEAR-INDICATOR-YAMAHA-SUZUKI-HONDA-MOTO-/300557113137?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item45fa999731

 

nu dati bani pe prostii .... eu am dat 2 lire sterline pe un Gear indicator de pe ebay...am pus link mai sus...l-am montat in carena pe bord ...parca e din fabrica, asa ca mai cautati inainte de a da o gramada de bani .

judecind dupa dimensiuni, aspect si numarul de fire as banui ca se poate monta doar pe motoarele care au senzor de treapta de viteza (pentru aprindere, probabil) in locul unde multe au doar senzorul de neutru. pe ce motocicleta l-ai montat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

judecind dupa dimensiuni, aspect si numarul de fire as banui ca se poate monta doar pe motoarele care au senzor de treapta de viteza (pentru aprindere, probabil) in locul unde multe au doar senzorul de neutru. pe ce motocicleta l-ai montat?

 

neh, cel de-al doilea este pentru mobre fara senzor de treapta. acest lucru este facut de cei doi senzori pe care ii primesti in kit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, pe-al doilea nu l-am vazut. totusi sistemul cu senzor(i) pe schimbator mi se pare cel mai nesigur, cred ca e usor de pacalit si sensibil la pozitionarea senzorilor si magnetului. e suficient sa nu intre odata in viteza cum trebuie daca nu apesi/tragi suficient de tare si brusc de schimbator ca sa-l duci de nas, moment din care o ia pe aratura, indica tot timpul cu o treapta mai sus sau mai jos. chiar de asta are probabil fir si pentru senzorul de neutru, se recalibreaza cind ajunge pe liber. cele mai bune sint tot cele care se contecteaza la senzorii de viteza/turatie, dar si aia au problema ca nu indica corect decit cind ambreiajul e cuplat si nu patineaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, pe-al doilea nu l-am vazut. totusi sistemul cu senzor(i) pe schimbator mi se pare cel mai nesigur, cred ca e usor de pacalit si sensibil la pozitionarea senzorilor si magnetului. e suficient sa nu intre odata in viteza cum trebuie daca nu apesi/tragi suficient de tare si brusc de schimbator ca sa-l duci de nas, moment din care o ia pe aratura, indica tot timpul cu o treapta mai sus sau mai jos. chiar de asta are probabil fir si pentru senzorul de neutru, se recalibreaza cind ajunge pe liber. cele mai bune sint tot cele care se contecteaza la senzorii de viteza/turatie, dar si aia au problema ca nu indica corect decit cind ambreiajul e cuplat si nu patineaza.

 

Da, asa e. Sistemul este destul de aproximativ. Insa, daca vrei sa vizionezi treapta de viteze la o motocicleta fara GPS, nu prea ai multe alternative...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...