Sari la conținut

Ce Sa Aleg?dintre Urmatoarele Comuniste......


Mike06
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!!!vreau sa imi cumpar ceva nou dar nu stiu ce.....as avea de ales dintre urmatoarele:

-MZ ETZ 251

-Voshod 3M-01

-Minsk 125

am 3 mobre ,,,nipra am vandut-o si zundapp-ul la fel!

vrau o motociclieta pentru fiabila care sa meara si pe drum de tara si pe european,,,vreau o viteza de croaziera de 80 km/h max ,,,sa se gaseasca piese ptr ele sisa nu repar toata ziua la ele!sa nu fie nevoie sa fac *improvizatii*.

NU VREAU MOTO DE TRAS PE EA CA HANDICAPATUL pentru ca am mobrele pe care imi descarc nervii de fiecare data cand imi vine!

ce imi recomandati????SUNT 100% indecis!

daca gasesti minsc intretinut si compresie buma ialll !! 1dintre toate enumerate am avut dar minsku e cel ami fiabil...si consuma sueprfrumos:D

:)

 

ce inseamna voshod cu muzicuta???

nu man,....vreau o motocicleta care sa ma tina(cu schimburile de rigoare normal)nu de tras de mers de placere!

si de aceea imi iau VOSHOD!!! imi place aspectul si motorul ce capacitate are??300 cc??ca nu stiu

ce pret are un Voshod in stare buna?

mz am un ES 250 si imi mere bine

numai bine

muzicuta=admisie lamerala..adik ceva cu 4 clapete de nu da voie presiunii din cartere sa revina in carburator..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se adapteaza. poti incerca cu una de voshod.

da dar stiu ca si asta se calculeaza. volumul de aer care trece prin ea este influentat de marimea muzicutei(aria deschiderii lamelelor).

volumul de aer este direct proportional cu capacitatea cilindrica. voshodul e de 175, ijul are 350, adik dublu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se adapteaza. poti incerca cu una de voshod.

da dar stiu ca si asta se calculeaza. volumul de aer care trece prin ea este influentat de marimea muzicutei(aria deschiderii lamelelor).

volumul de aer este direct proportional cu capacitatea cilindrica. voshodul e de 175, ijul are 350, adik dublu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar stiu ca si asta se calculeaza. volumul de aer care trece prin ea este influentat de marimea muzicutei(aria deschiderii lamelelor).

volumul de aer este direct proportional cu capacitatea cilindrica. voshodul e de 175, ijul are 350, adik dublu.

 

 

depinde de ij. jupiter are 175/cilindru :) pistoanele sunt la fel intre voshodul normal si jupiter. cele cu muzicutza au ferestre de admisie in ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
poi sa va spun cum sta treaba........

alezezi cilindrul DAR constructorul nu e PROST!! ca sa faca ambielajul sa reziste numai unei detente de nush cat:1!

de aceea il face sa reiste cu 12,8% puterei de detente marite decat celei originale!deci poti sa alezezi cat vrei tu cilindrul!dar asta iti aduce forta cu atat cu cat alezezi!daca alezezi la cota 1 nu prea o sa ai nush ce surprize! dar daca pentru cota 1 inalti camerele de transfer,largesti evacuarea si admisia o sa ai CU ADEVARAT SURPRIZE!!! dar nu numei CELE DIN CILINDRU! trebe facute si cele din CARTER!pentru a face treaba treaba!

numai bine!!

P.S:m-am decis sa imi iau si MZ ETZ 251 dar si VOSHOD 3m de care oi gasi!

 

Date tehnice VOSHOD 3M

-175cc

-un cilindru in 2 timpi

-10CP

-105km vit max (eu iam dat si 115 lejer pe drum drept)

-cunsul 4,2 ( e defapt undeva pe la 3,8 calculat...sa nu mai zic daca ii pui si muzicuta)

 

http://www.mcasta.ru/eng/mainhome2.htm

 

 

poi sa va spun cum sta treaba........

alezezi cilindrul DAR constructorul nu e PROST!! ca sa faca ambielajul sa reziste numai unei detente de nush cat:1!

de aceea il face sa reiste cu 12,8% puterei de detente marite decat celei originale!deci poti sa alezezi cat vrei tu cilindrul!dar asta iti aduce forta cu atat cu cat alezezi!daca alezezi la cota 1 nu prea o sa ai nush ce surprize! dar daca pentru cota 1 inalti camerele de transfer,largesti evacuarea si admisia o sa ai CU ADEVARAT SURPRIZE!!! dar nu numei CELE DIN CILINDRU! trebe facute si cele din CARTER!pentru a face treaba treaba!

numai bine!!

P.S:m-am decis sa imi iau si MZ ETZ 251 dar si VOSHOD 3m de care oi gasi!

 

Date tehnice VOSHOD 3M

-175cc

-un cilindru in 2 timpi

-10CP

-105km vit max (eu iam dat si 115 lejer pe drum drept)

-cunsul 4,2 ( e defapt undeva pe la 3,8 calculat...sa nu mai zic daca ii pui si muzicuta)

 

http://www.mcasta.ru/eng/mainhome2.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am TULA din 1992 (aceea cu remorca din pozele de pe la intruniri) , si am mers cu MINSK si VOSHOD ale prietenilor . Mi-au placut , raportat la putere . Nu imi plac rotile cu spite care pe drumuri de munte cu motorul incarcat cu 2 persoane si bagaje ..... (de aceea am luat TULA) . Prieteni de ai mei au patit-o cu rotorul care s-a demagnetizat brusc , altii cu montajul electronic . Despre modificari la camera de ardere , ganditi-va singuri : fabricantul cunoaste avantajele/dezavantajele camerei de ardere ; el face un compromis intre putere , socul exploziei asupra pieselor , temperatura la care va functiona (un raport mai mare de compresie face ca motorul sa se supraincalzeasca si sa devina instabil in turatii , etc) , consum de carburant , si altele . Daca motorul arata bine si nu ai bani de altceva West , ia-l ca macar are lantul protejat de praf . Filtre de aer se fac din cele de TRABANT . Asa daca te iei dupa sfaturi ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...