Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

moooama ce smecheri sunt baietii din filmare....si apoi mai vor respect....ba nu zic mai faci o ilegalitate mai tai linia continuaa....dar in halu asta ...hmm nu s ce sa zic mi se pare mizerabil si f haotic stilul de mers...oricum bafta

Buggy, esti invidios?

 

Bravo baieti! Frumos! Felicitari! :spsmile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos! se vede ca exista tehnica.am strans din poponeata la trecerile in viteza si in curba peste linia alba :D am o frica de linia aia alba dupa ce era sa ma puna in bot de 2 ori

 

era sa o patesc si eu din cauza liniilor albe... de atunci evit sa ma inclin pe ele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii suntem patiti ..ba o linie ,ba o trecere de pietoni ..

Sigur, Rook ...poate ne sincronizam si ne intalnim mai multi de aici de pe forum ...e un traseu frumos :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii suntem patiti ..ba o linie ,ba o trecere de pietoni ..

Sigur, Rook ...poate ne sincronizam si ne intalnim mai multi de aici de pe forum ...e un traseu frumos :rolleyes:

 

da

ar merge o smecherie.

 

o ecapada de 2-4 zile prin cele mai curbate zone.

 

da din ce am vazut baietii de la mures se dau in padurea bogatii, 6 se da pe tihuta, aia din bucuresti pe cheia...

ar fi interesant sa ne strangem si sa facem o tura de 2000km in 3-4 zile.

 

gandit un traseu frumos si ne adunam de pe drum pt expeditie.

 

baietii din mures mi au facut invitatii, dar sa ma duc pana acolo sa ma dau o duminica dute -vino...parca nu mi surade. O tura legata mi ar placea.

 

eu tb sa fac 300 km sa ajung la o curba. naspa rau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu stiu ce sa zic. in nordul moldovei, transilvania si ardeal ai gasi curbe indeajuns.

problema e ca nu multi din grupurile care se dau tare nu vor accepta alte persoane cu care sa se dea, daca nu sunt cunoscute sau nu le sunt cunoscute abilitatile de pilotaj.

daca nu ma insel, Stau de 6 iti poate povesti despre baiatul care a cazut pe tihuta, incercand sa se tina de ei. sper sa nu confund borcanele in ceea ce zic.

daca ar fi vorba de o plimbare asa ai sportiva cu pauze unde fiecare sa se dea in limita personala, ar fi ok. mai naspa e ca daca la grup se ataseaza vreun incepator care din teribilism, si dorinta de asi arata ce poate, se imprastie. cred ca intelegi ce zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am tot spus pe aici ca atunci cand ajungeti pe la Tihuta sa dati de veste, sa ne distram impreuna. :rolleyes:

Crazy-devil, n-ai incurcat borcanele, acesta e accidentul.

 

Tind sa cred ca cei care vin si cauta serpentinele sunt oameni care stiu cu ce se mananca drumurile virajate si nu sunt incepatori. George vine de doi ani pe Tihuta, se da bine si n-a cazut. :)

E greu de adunat oamenii pe 3-4 zile, dar poti tine legatura cu motociclistii din zonele alea, sa nu te dai singur.

Pentru "rezumat", ete drumurile ce merita batute, daca ajungi prin zona.

 

post-28093-0-97611000-1360018107_thumb.jpg

 

 

Si parerile mele personale despre ele:

 

1. Brasov - Targu Mures - Asfaltul relativ bun (exista unele viraje cu denivelari). Padurea Bogata e tare, rezonanta e pe masura. Pe langa Bogata, de la Sighisoara la Mures ai vreo 3 dealuri cu viraje foarte faine (unul langa Sighisoara, altul la Balauseri si ultimul chiar inainte de a ajunge la Tg-Mures). Sunt viraje de toate mamele. Singurul defect este traficul. E un drum aglomerat. :|

Daca vrei sa ajungi in zona, da-i un pm lui Otto, sigur n-o sa va lase singuri pe acolo.

 

 

 

2. Tihuta - 25 km de vis (da, stiu, sunt subiectiv :P). Asfaltul bun. Pe prima parte ai viraje mai stranse iar pe a doua sunt viraje largi. Ai vizibilitate in mare parte din curbe. Traficul este redus. Noi ne dam duminica, n-avem probleme.

PM mie, cand treci pe aici.

 

 

 

3. Mestecanis - Daca tot ajungi la Tihuta, e pacat sa nu dai o fuga pana pe Mestecanis. E mai scurt decat Tihuta, virajele-s mai adunate (cateva ace de par), traficul la fel de redus. Din pacate, se "mananca" asfaltul pe anumite portiuni.

La fel, pm mie.

 

 

 

 

4. Mesteacan - S-a asfaltat in toamna aceasta. Un amestec de viraje adunate si cateva de viteza. Vizibilitate buna. De fapt, tot tronsonul de la Dej la Baia Mare e asfaltat si-ti vine sa-i scoti segmentii. Inca nu m-am dat, cu siguranta o sa-l "bifez" la anul. :rolleyes:

PM lui George, el "asigura" distractia acolo.

 

 

5. Meses - Asfaltul a fost bun, dar a inceput sa se strice pe alocuri. La fel, se merge prin padure iar sunetul e demential. Partea nasoala e ca multe viraje sunt fara vizibilitate. Traficul e lejer, te poti da bine.

Cand ajungi pe acolo, pm lui Terhe.

 

 

6. Reghin - Toplita (cred ca l-a finalizat pana la Gheorgheni - M-Ciuc) - Proaspat asfaltat. Are niste portiuni de vis, cu Muresul pe-o parte si padurea pe cealalta. Urmeaza sa-l bifez, dar astept sa se asfalteze tronsoanele Bistrita-Reghin si Targu Mures-Reghin. Asta-i partea nasoala, daca vrei sa te bucuri de el, iti rupi mobra pana acolo.

 

 

:wavey:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. ms 6 de confirmare

 

revin si eu cu Cheia. m-am dat anu trecut. curbe frumoase pe alocuri, asfalt alunecos si plin de pietre. unele zone crapat sau cu gropi. nu tocmai ideal pt tras de motor, comparativ cu mestecanis, sau tihuta unde e raiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si nu

 

la pariu ca nu's mai multi de 6 de pe topicul asta care s-ar baga la o plimbare dasta. Din 6 cred ca merg 4 ca 2 se retrag...fac asa o previziune, si aia nu's incepatori.

 

Eu nu propun o plimbare fara camerele montate sa vedem jenunchii, scantei de la scarite si dastea. Propun o plimbare mai taricica, nu ce face 6 pe tihuta si rok pe padurea bogatii ...cum zicea jagi, daca se fac asa ceva o sa se cada, eu unu nu ma bag la dastea. Eu NU MA DUC SA FAC POZE, pt avatar.

 

Pe mine nu ma intereseaza ca 's ultimul, la mijoc sau ca-l fac pe dracu' cu ducati pilaf. Propun o plimbare cu toate tiglele montate pe casa.

 

Incerc sa inteleg daca pentru voi astia mai raceri, motorul insemna DOAR sa te duci pe un traseu arhicunoscut, mereu, mereu, mereu.... si sa topesti cauciucuriele acolo, si cu asta basta. Daca e asa ...mie nu mi place. Am amici care fac dastea dar nu am participat exact din cauza ca nu ma intereseaza filmele pt youtube. Ma inrosesc daca sunt filmat. Ca e la moda aia cu strugurii : -mie nu mi plac strugurii.

 

p.s. am o filmare cand scot scantei de la scarite intr-o curba de a 3a, o dau la cerere. :crack:

Deci, cine se baga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bag, da' nu promit ca stau in grupul motociclistilor cu tiglele pe casa daca apare si rook atunci cand ne dam pe Brasov - Mures. :D

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma intereseaza ca 's ultimul, la mijoc sau ca-l fac pe dracu' cu ducati pilaf.

bah, mi-a trebuit sa sa citesc de vreo 3 ori ca sa inteleg ce zici. nu stiam ce drac si ce ducati si de unde pilaful. :lol:

anyway eu ma bag daca e plimbare de 2-3zile. doar sa nu intervina ceva. frigider cand a fost, desi mi-am dorit nu am putut sa merg. eu eram la Selena la Bacau iar 6 era la mare.. dar ne-am intalnit acolo. poate ca daca iesea si 6 renuntam la selena si veneam. :D dar vedem anul asta poate se baa cineva.

 

Eu ma bag, da' nu promit ca stau in grupul motociclistilor cu tiglele pe casa daca apare si rook atunci cand ne dam pe Brasov - Mures. :D

cel mai ok ar fi ca inainte de plecarea pe curbe, la oprire sa se faca un minim de regulament si 2-3 echipe (in functie de cati sunt)

cei cu tilele sa ramana in urma la mers decent, iar cei fara sa plece in fata sa le caute :haha:

 

Du-te de-aici, noroiosule! :blbl:

lasa-l ma, ca el pe tihuta si mestecanis numa sare de pe un deal pe altu peste noi cand suntem pe curbe. facem poze, le punem in presa, reclame.... si facem bani. moama ce solutie de iesit din criza. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stau de 6:frumoasa harta pe care ai facut-o maistro.si ce ma bucura cel mai tare e ca se poate include si Mestacanul intre "locurile de joaca" preferate de cei carora le plac curbele:)

cat despre datul pe zone necunscute,eu personal fac anual peste 5000km prin tara in cautare de drumuri bune de dat mai tare,sa zic asa.am gasit nenumarate zone virajate unde iti poti "dezlantui" ideile si skill-urile:P pe Tihuta si pe Meses merg de ani buni deja,pe Bogata trec de cate ori ajung in zona(si nu e rar,i-am prins si pe baietii de la Mures odata si a fost interesant de tot),trag tarisor zic eu,dar in limitele sigurantei(evident relative)...so far,so good.pt mine personal e o incantare sa ma dau in locuri noi,sa incerc chestii noi,sa invat.astept cu nerabdare sa vina primavara sa vina Stau-de-6 si nu numai la mine in zona,si mai apoi sa merg eu in zonele "cartografiate"(desi pe majoritatea am fost,le voi repeta).oricine vine in zona,PM me si am grija sa se distreze:)

niculeeeeee,puteai pune si filmarea facuta de tine pe Mesteacan cand ai fost cu masina,sa vada lumea ce "pista de formula 1" au primit morosenii:P

 

ps:bro,iar ai pus filmuletul care ma face sa ma simt bine?me+pasager+tihuta=mega mega mega fun:D

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca viespea/moto25/gabriel85 si-a luat ban, postez eu un filmulet de pe Padurea Bogatii. Tind sa cred ca sunt baietii de la Mures. Poate ne ridica ceata Otto.

 

 

Mie-mi place cum merge baiatu' de la 04:27.

Da, baietii din Mures sunt.II cunosti pe cei din filmare.Nu dau nume, e mai safe asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzia mea.

 

merge facuta o plimbare, de 2000 de km

 

cum ?

se face un traseu de comun acord.

ne adunam de pe traseu la ore prestabilite (de prefrat in peco), stam la o apa plata 15-30 min si mergem mai departe, asta cu fiecare grup (sau persoana culese de pe drum).

traseul se face cu 400-600km pe zi (total). localitatile unde ne cazam le stabilim aici.

 

pauze la 150-250km, la alimentari, acolo stabilim si urmatoarea oprire.

 

regulament provizoriu:

1- nu ne depasim DECAT DACA cel din fata a vazut intentia celui din spate. CEL DEPASIT FACE SEMN si-l lasa.

care incalca regula asta PRIMESTE amenda de la 500 lei la 1.000lei (pe loc, altfel se i se distruge viziera),suma se imparte la restul gruplui

 

2- dupa ce primii depasesc un tir ceva pe curbe(mai ales in zone fara vizibilitate), lasa gazu sa apara si restul.

 

3- trebuie sa aiba experienta. Ce e AIA?

sa te fi dat cu raceri (macar odata) si nu ai ramas la ani lumina in spatele lor.

 

 

eu o sa incerc sa conving 2 prieteni (nu stiu daca reusesc). unu e mai diliu si zica ca o sa cada. unu nu stiu din ce motiv nu vrea...ca e cu capu pe umeri.

 

6 si draku zic sa continuati voi de aici incolo.

 

eu zica ca o sa vorbim 10 ani dupa experienta asta, o sa tina mai mult ca filmeme de pe youtube :)



/index.php?/topic/675503-plimbari-vitezisti-constanta-2012/

 

 

aici am incercat...sa stang. nu merge :)

 

daca nici acum nu iese. dispar din eter..e degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, da prostii mai mari nu am auzit,credeam ca esti baietash

regula de baza este ca NU E NICI O REGULA

fiecare merge pe pielea lui

oricum cine e nebun sa mearga 2000 de kilometri?

haideti voi frumos intr-o excursie de sambata pana duminica, sau de vineri, stabilim un loc de intalnire si putem innopta acolo,apoi ne dam in toate directiile posibile-de ex Brasov.

ca mai spre vara om veni si noi la Litoral

se stabileste un responsabil, se anunta functie de dorinte un deadline si facem o treaba cu cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu zici asa:

 

ne intalnim la sighisoara de ex, ne cazam acolo.

 

si din sighisoara sa plecam spre destinatia x ? ne cazam acolo, pe urma mergem spre Y...si se temina la z.

de la z fiecare pleaca pe drumul lui spre casa?

 

asa da...e mai misto tampenia ta ca a mea

da tot o sa se stranga 2.000km pt unii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

@ 6: misto ideea cu harta. Borsec - Toplita am impresia ca e destul de varza. Toplita - Reghin e ala care trece si prin niste sate, etc?

Apropos de faza cu accidentul ala dintr-un link, nu stiu,nu vreau sa comentez in plus, dar nu-i inteleg pe astia care se dau 'sportiv' cu pasager in spate :|

 

Golaneala golaneala,dar doar cand esti singur pe motor...
Ultima oara cand am fost pe Tihuta/Mestecanis aveam rucsacu cu aparatu in spate si inca un obiectiv de 2 kg in alt rucsac pe codita. Mi-a redus drastic chefu de 'glume' pe curbe :))

 

Pt cei care mai stiti drumuri din astea frumoase, hai sa facem o harta. Ideea lui 6 e buna,doar ca din harta lui nu reies asa bine drumurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu zici asa:

 

ne intalnim la sighisoara de ex, ne cazam acolo.

 

si din sighisoara sa plecam spre destinatia x ? ne cazam acolo, pe urma mergem spre Y...si se temina la z.

de la z fiecare pleaca pe drumul lui spre casa?

 

asa da...e mai misto tampenia ta ca a mea

da tot o sa se stranga 2.000km pt unii :)

nu mai omule, venim fiecare de la locatia lui, ne campam in pct X si 2 zile ne dam prin zona, apoi fiecare merge la el acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai omule, venim fiecare de la locatia lui, ne campam in pct X si 2 zile ne dam prin zona, apoi fiecare merge la el acasa

 

da! ori esti cal ori esti magar.

io's catar. oare sunt singurul...

 

plm

daca se face dasta racing, cum zici tu, vin cu o plaforma si inchiriez si o salvare si-un popa + un dric. daca nu eu..altu' o sa aiba nevoie.

lumanarile am sa ti le dau tine cand ne iantalnim.

preconizez ca o sa mi sterg userul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...