Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

sunt de acord si cu ce spui tu ,dar sa stii ca pt strada merg tare rau de tot, sunt bucati pe care exploatez motoreta spre maxim, e adevarat ca nu sunt multe bucati totusi sunt cateva.mai tare nu vreau sa merg, mai in siguranta da - pe strada trebuie sa fii constient de realele pericole,dar eu inainte sa pilotez motoare am capatat o experienta rar intalnita ca si sofer auto si asta in regim de viteze supersonice,cand m-am urcat pe primul motor de viteza dupa 100 km eram in lumea mea deja,deci asta pt mine conteaza sa pot anticipa 99 % manevrele soferilor oricare ar fi ele.Asta ma satisface indeajuns incat sa nu ma mai gandesc la circuit.Oricum pe circuit e cum spui ceva unic-am pilotat masini de top in Germania pe circuit(Nurburgring) si crede-ma ca stiu senzatia.

:funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt de parere ca, in general, o cazatura pe strada aduce mai multe daune (la motocicleta si la rider) decat una pe circuit. Una e sa ti se duca motocicleta pe iarba, pietris afanat si sa se opreasca in saltele, decat sa loveasca direct capul de pod/parapetul/masina de pe contrasens/pomul etc.

Asadar, poti avea daune mai mari daca ai evenimente pe strada mergand incet, decat mergand mai tare pe circuit.

P.S. Notiunea de "mers blana / exploatez motocicleta la maxim" ti se schimba cand ajungi sa te dai pe circuit. Eu credeam ca-s mare zmeu cand am ajuns prima data acolo si ma depaseau altii de aveam impresia ca stau pe loc. :rusinica:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales cind vii de pe o linie dreapta cu 200+, urmeaza virajul, tu zici ca esti la limita frinarii, te uiti si vezi ca se apropie virajul prea rapid, dar in secunda aia trece pe linga tine un alt racer , cu 30-40km mai rapid ca tine, tu decizi scurt ca racerul care te-a depasit va rata 100% curba, dar surpriza, el se inscrie perfect pe trasa si-i da gaz pe iesire, si pleaca. Cind reusesti sa iei si tu curba, cel dinainte care te-a depasit, e deja la urmatorul viraj. Aiurea senzatie, iti dai seama cit de mic esti in sportul asta.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ete na, ca mi-am luat si eu Go Pro Hero 3 White Edition.

 

am dat vreo 1100lei (1850Dkk)

 

aveau doar doua bucati ramase.

 

ce parere aveti despre ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ete na, ca mi-am luat si eu Go Pro Hero 3 White Edition.

 

am dat vreo 1100lei (1850Dkk)

 

aveau doar doua bucati ramase.

 

ce parere aveti despre ea?

Mai bine mai puneai 100eur inca si luai black edition.diferenta de bani e muuuuuult mai mica decat diferenta de performante;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai luat-o deja, ce mai conteaza parerea celorlalti? Suna ce va de genul lauda.

nici gand. doar aveam o curiozitate, pt ca am luat-o la intamplare :))

 

 

Mai bine mai puneai 100eur inca si luai black edition.diferenta de bani e muuuuuult mai mica decat diferenta de performante;)

problema e ca nu aveau, iar cand m-am uitat in alta parte, era aproape dublu.

 

oricum, va scade pretul, iar la cat am nevoie eu.... nu e pb.

p.s. am 30 zile pentru returnare. deci... am timp sa ma decid. :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in aventura ungureasca,mai este pana in august sper sa se schimbe multe pana atunci

scz de offtopic baieti ! nu o sa mai postez nimic in legatura cu etapele aici ,mea culpa

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

scz de offtopic baieti ! nu o sa mai postez nimic in legatura cu etapele aici ,mea culpa

Nu esti primul,esti scuzat:)...oricum ar trebui schimbat numele topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

care are chef ca in weekend-ul 15-17 August sa se bage la o iesire pe tihuta?

eu am inchiriat o cabana pt weekend-ul ala si trebuie sa adun pana la 14 persoane. sunt 6 camere iar in doua din ele se pot caza cate 3 persoane.

mai jos aveti anuntul pus pe niste grupuri de pe fb.

 

propunere pentru cei dornici de plimbare si distractie In weekend-ul 15-17 August organizez o iesire de 3 zile (2nopti cazare) pe Pasul Mestecanis si Pasul Tihuta.
Pentru cazare am inchiriat eu o superba cabana in Vatra Dornei. www.cabanavultur.ro
Sunt 6 camere cu o capacitate de pana la 14 persoane. doua din camere pot caza 3 persoane (detalii pe site) asa ca ne putem orienta in functie de cine si cum vine. pretul unei camere este de 100lei/noapte. pana acum sunt eu cu prietena si s-au anuntat vreo 2 prieteni


Mancarea: cabana e cu bucatarie complet utilata. (aragaz, ceaun mare, oale, vesela..) asa ca, avem unde sa facem mancarea. propun sa facem cheta si stabilim ce cumparam sa gatim. dar, cred ca putem face un bors la ceaun, dar asta putem stabili la una din pauzele de cafea de pe drum sau inainte.
planul ar fi cam asa: (este planul initial pentru cei din Iasi ) cei care vin din alta parte a tarii, putem sa facem adunarea in alta parte (Roman, Motca sau Falticeni)
Vineri: plecarea in functie de timp, stabilim o ora de plecare din Iasi/Roman/Tg Neamt incat sa nu ajungem chiar tarziu acolo. preferabil ar fi sa plecam pe la amiaza, deoarece sunt 230Km din Iasi sau 185km din Roman si sa avem timp sa ne instalam, sa mergem la un market pt cumparaturi si bere, ca nu stam fara aia.

 

Sambata: dupa trezire si dezmeticirea la cafea, putem pleca de la Vatra Dornei spre Bistrita pe Pasul Tihuta (vreo 60Km+/-) unde vom opri pt poze (care vor) iar undeva inainte de Bistrita, la Josenii Bargaului este un restaurant "La Nemtucu" cu o mancare foarte buna.( un meniu ajunge la 2 persoane) dupa care ne intoarcem si, dupa preferinte, am putea iesi sa vizitam Vatra Dornei retragandu-ne incet spre cuibusorul de nebunii, unde putem face un gratar si sa petrecem dupa bunul plac. un eventual foc de tabara cu sau fara dansuri indiene


Duminica: dupa desteptare si cafea, ne echipam frumos si coboram la vale, fiecare spre casa lui.

Costuri de baza ar fi cam asa: 100 lei/noapte pentru camera care se imparte la 2 (alea cu 3 paturi is mai ieftine)
mancarea: cred ca vreo 25lei e suficient pt mancarea la gramada. (25x12=300lei pentru ceaun si ceva la gratar) sper ca e ok

la bautura la fel. cred ca 25 lei de om ajung pt bere sau ce vom consuma (care vrea). mancarea de pe pasul tihuta tine de fiecare. cred ca 30 lei sunt suficienti.(un meniu era vreo 22lei si ajungea pt 2 persoane)
benzina. e in functie de motor, de cat sau cum se merge. eu iau in calcul 185km din Roman plus 185km intors +/- (fara Tihuta)

p.s. eu am anuntat si motociclistii din Iasi si Neamt si e posibil sa avem pe cineva cu masina cu noi. poate ca unii dintre ei/noi pot sa "ciupeasca" si cate ceva de pe acasa. gen o damigeana cu vin, o juma' de porc sau o vaca intreaga... chestii de astea mici. :))

 

eu am platit in avans 50%(600lei) din total

 

careva interesat?

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna propunerea. Eu, unul, o sa tin cont de ea. Weekend-ul urmator o sa fiu la Hungaro si in 30 ma duc la o nunta in Pitesti. Oricum, vin sambata cu voi la o tura pe Tihuta.

 

Cei care nu pot ajunge la evenimentul de mai sus, au o alternativa in 1-3 august, cand se face o intrunire la Valea Strajii. O locatie foarte tare. E chiar la baza Pasului Tihuta.

https://m.facebook.com/events/593581374082757?acontext=%7B%22ref%22%3A2%2C%22ref_dashboard_filter%22%3A%22upcoming%22%7D&aref=2&arefdashboardfilter=upcoming&ref=bookmark

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ma tot chinui, dar timpul nu-mi ajunge. Am vrut anul asta, dar banii care ii alocasem pt hungaro, se duc pe schimbat simeringurile la supape. I-am zis si lui Nicu cand m-am întâlnit cu el, ca depind de costuri la motor, care ajung la €.000

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit ca nimeni nu zice ca se bagă la iesirea asta. Mai acum vreo doi ani se anunţă chiar un tur al tarii de serpentinari, iar acum nu vad niciunul dornic de tihuta si Mestecanis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ploua :rusinica: :haha: , vin sambata dimineata la Vatra-Dornei si ne dam impreuna pe Tihuta. Nu raman peste noapte, sambata seara trebuie sa fiu in Bistrita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun bun.. in tine stiu ca am baza.. doar ca eu am nevoie sa adun oameni si pt cele doua zile.

voi vedea cine se baga, pt ca nu se va merge tare. (eu cu prietena si posibil cativa mai incepatori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crazydevil este suspendat 1 luna de zile ,daca mai sunt doritori sa posteze aici si o sa va contacteze baiatul cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...