Sari la conținut

Aproape Fapt Divers Deja


eszes
 Share

Postări Recomandate

str. Aurel Vlaicu, linie dreapta, motociclist experimentat, luat in teste proaspat venitul R1...biciclist pe carosabil...impact la cca 190 km/h...motorul a alunecat inca 150 m pana intr-un tractor.

 

biciclist mort, motociclist la reanimare

 

"Motociclistul Lemak Artur l-a accidentat mortal pe biciclistul Milea Ioan

 

Lemak Artur, patronul unui atelier a accidentat ieri mortal cu motocicleta sa pe inginerul pensionar Milea Ioan, care circula cu bicicleta spre Satu Mare pe strada Aurel Vlaicu. Tragicul eveniment a avut loc ieri dupa masa, iar martorii oculari spun ca Lemak Artur circula cu viteza mare. Dupa impactul cu biciclistul, motociclistul a cazut, accidentindu-se grav. Motocicleta scapata de sub control a continuat sa ruleze pe sosea inca 150 de metri, izbindu-se de un tractor, caruia i-a provocat stricaciuni importante. La fata locului s-au deplasat politistii de la serviciul circulatie, care au inceput cercetarile pentru a se stabili exact cauzele accidentului. Milea Ioan a fost ani de zile unul dintre cadrele de conducere a vechiului Gostat, iar ginerele sau este politist. Acesta a fost primul din familia Milea care s-a deplasat la fata locului si a adus familiei vestea trista."

 

Informatia Zilei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara...lu' nea Ioan :P

 

 

" Coincidenta" invocata de unii se manifesta din nou, adica al 5-lea accident cu R1 cu urmari grave anul asta. :) Doar din cate stiu eu...

 

Bineinteles, vina e a capului care comanda mainii sa traga de gaz, dar unele motoare chiar favorizeaza chestia asta :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a depasit de mult nivelul de "cincidenta" si se poate desprinde deja un profil psihologic al soferului de R1, asa cum se poate pentru orice motor sau masina. Undeva era o lista cu ce motor se potriveste fiecarei zodii. Motoare de peste 200 CP? fereasca Dumnezeu sa cada producatorii in capcana asta. Deocamdata pentru 2006 e tabu. Singurul care a initiat (si a fost intors din drum) Triumph cu a lor Superbike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara...lu' nea Ioan :P

" Coincidenta"  invocata de unii se manifesta din nou, adica al 5-lea accident cu R1 cu urmari grave anul asta. :) Doar din cate stiu eu...

 

Bineinteles, vina e a capului care comanda  mainii sa traga de gaz, dar unele motoare chiar favorizeaza chestia asta  :eek:

241247[/snapback]

oameni buni, sa nu o punem pe seama motorului... cine e atat de debil incat sa circule cu orice motor intr-o localitate cu asemenea viteaza, poarta intreaga culpa. convinsi sa fim ca acel/acei indivizi care au formulat pentru prima data notiunea de "conduita preventiva in trafic", nu era/erau veniti de pe luna. si o spun in calitate de posesor de fratior mai mic al R1...R6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea dau 2 bani pe stirile astea, unele citite din ziar, altele povestite de confrati.

 

unu' s-a trezit c-o masina in fata pe contrasens. eu nu cred ca cineva e atat de idiot incat sa TE VADA si totusi sa se arunce-n depasire. cred ca in majoritatea cazurilor este vorba ca cel de la volan N-A ESTIMAT corect viteza motociclistului. si chiar asa, e foarte greu de estimat, caci variaza de la 80km/h la peste 200km/h.

apoi "STIU" baietii ca acel conservar a vrut sa mituiasca cu 1 milion de lei, bla, bla, bla. vorbe

 

cezar, conservarul

 

 

altul circula cu viteza mare. "stiutorii" iar sunt prezenti. viteza era de 190km/h. nu 200, nici 180, ci chiar 190. de unde dracu' doamne iarta-ma "stiu" ei. asta nu se poate decat deduce cu o marja mare de eroare in urma masuratorilor si investigatiilor.

desi circula cu viteza ridicata, dati-mi voie sa nu cred ca "alerga" pe langa bordura, pe acolo pe unde in bucuresti e praf, tarana si nisip, si pe unde e locul pe unde bicicletele ar trebui sa circule. linia e dreapta si motociclistul, mai ales unul experimentat balieaza totul cu privirea. deci parerea mea este ca biciclistul a facut o miscare brusca, o miscare ca n-a putut fi evitata de motociclist. motociclistul are poate partea principala de vina datorita vitezei, dar sa nu omitem si celelalte "amanunte" logice.

 

cezar, motociclistul

 

sanatate celor in viata

 

cezar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a depasit de mult nivelul de "cincidenta" si se poate desprinde deja un profil psihologic al soferului de R1, asa cum se poate pentru orice motor sau masina. Undeva era o lista cu ce motor se potriveste fiecarei zodii. Motoare de peste 200 CP? fereasca Dumnezeu sa cada producatorii in capcana asta. Deocamdata pentru 2006 e tabu. Singurul care a initiat (si a fost intors din drum) Triumph cu a lor Superbike.

241387[/snapback]

 

te rog detaliaza ... sunt posesor de R1 si chiar ma simt un pic jignit de remarca voalata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog detaliaza ... sunt posesor de R1 si chiar ma simt un pic jignit de remarca voalata ...

243966[/snapback]

 

Nu s-a dorit nicicum o jignire. E o constatare, din pacate trista. R1 este de top.

Deasemenea nu sunt unul din cei care insista ca cineva sa o ia treptat prin 50, 125, 250, 400, 500, 600, 750, 900, 1000, 1200 cmc ca sa ajunga in final la Busa.

R1 insa nu prea iarta iar cei care vor super motor uita de multe ori riscurile asociate odata ce au un R1 intre picioare. De obicei sunt mult mai rapide ca sa le loveasca ceva si lovesc ele altceva. Oricum, aceasta discutie ar trebui mutata de aici pentru ca denaturam topicul.

 

Pentru Tsunami, biciclistii - copii si batranii sunt in aceeasi categorie de participanti la trafic, imprevizibili. De aia si grija suplimentara cu care trebuie tratati. Asa zic si soferii de motociclisti "a facut o miscare neasteptata".

 

Oare o exista si un forum de biciclisti? Cum credeti ca priveste familia mortului acum intreaga comunitate de motoristi? Asta ca sa revenim la topic.

 

Altfel, sanatate si grija maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UNII HABAR NU AU CE INSEAMNA SA CAZI DE PE MOTOR LA O VITEZA MARE

 

eu le dau un sfat: pune-te pe un scaun...sau stai in genunchi...da-ti drumul fara sa te misti si incearca sa cazi direct in cap!....incearca pe o perna, dupa acea pe iarba sau nisip....si la urma pe asfalt!...

 

 

daca ai ceva minte...stai si cugeteaza !

Editat de demoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles, vina e a capului care comanda  mainii sa traga de gaz, dar unele motoare chiar favorizeaza chestia asta 

 

Mdah, cre ca am mai zis asta mai demult dar ia mai cugetati si la urmatorul aspect: care e "fraierul" de-si ia R1 ca sa mearga regulamentar? Viteza frate ! :cheers:

Bietul biciclist, probabil ca facea drumul ala zilnic, nici nu si-a inchipuit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pensionarii nu ar trebui sa pedaleze pe sosele. de fapt accesul bicicletelor pe carosabil ar trebui interzis laolalta cu carutele si animalele domestice

esti putin cam pretentios, eu iti doresc sa ajungi la pensie pe mototcicleta, dar dupa cum se invarte lumea cred ca o sa pedalam cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...