Sari la conținut

Triumph


_Dexter
 Share

Postări Recomandate

Hey, chiar daca e vechi postul tau, si probabil deja ai optat pt ceva (altceva) tin totusi sa iti impartasesc experienta mea. Sunt de parere ca fenomenul Harley davidson incepe sa semene izbitor cu fenomenul vama veche... Apar tot mai mult cocalari, hauzeri, corporatisti, oameni "legati" bine de societate care au impresia ca scapa daca calaresc un harley si daca merg in vama. Sunt motociclist de 4 ani (doar) si am inceput pe o japoneza care imi parea dumnezeu pe pamanat (Honda Shadow). Ii sunt recunoscator ca a avut rabdare cu mine, ma suiam si conduceam, fara reparatii, defecte etc. Acum - urmeaza next level: HARLEY (sportster)! clar! bugetul - undeva pe la 5-7000 eur.... sincer nu voiam sa dau mai mult o moto. Am stat, am analizat, am urmarit reactiile tuturor care si-au luat si am observat un fenomen care il voi descrie mai tarziu si care nu a fost definitor in alegerea mea. Din prostie mi-am aruncat okiu pe site-ul triumph si m-a impresionat in mod negativ (la acel moment) ca oamenii merg pe motoare care nu sunt v2. Ce idioti, ma gandeam.... cum sa faci cruiser care nu e V2?!!?!??! Cu timpul m-am obisnuit cu ideea, a inceput sa imi placa si am inceput sa o identific cu o incapatanare englezeasca de a face un lucru asa pt ca ei considera ca e bine si gata! indiferent ce cere piata (vezi producatori japonezi care copiaza harley). Toate astea probabil pt ca si eu sunt incapatanat. So... mi-am luat una! O am doar de vreo 2 luni, deja am pus vreo mie jumate de km si e absolut magnifica (speedmaster)! Pare foarte solida, sta extra pe curbe, franeaza beton, are cuplu jos, consuma putin.

Si acum sa fiu sincer 100% - probleme (peste care trec usor) - are transmisia finala pe lant => intretinere mai grea decat la restul, sunetul stock este inexistent (efectiv nu se aude aproape deloc!) => trebuie tobe neaparat! - eu mi-am luat niste speciality spares exhaust din america.

 

Si acum ce m-a marcat la cunostinetele mele care au harley (baieti extraordinari dealtfel) - in cazul lor (nu toti, dar majoritatea) a aparut fenomenul "culturistului" - genul de om care dupa ce trage de fiare toata viata, incepe sa isi pupe muschii. Mi se pare ca prin analogie oamenii incep sa faca un altar HD la care sa se inchine neconditionat si cel mai naspa - motorul ii "conduce" pe ei si nu ei pe motor. Poate multi vor gasi aberant ce spun, poate nu. E parerea mea si nu vreau sa mi-o impun, ci doar sa o doar transmit.

 

Fiecare brand are farmecul lui...Cocalarii vor fi vesnic atrasi de tot ce sare in ochi,fie ca vb de HD, Triumph, etc.

 

Suntem in tara preconceptiilor nejustificate, poate si pt ca dam crezare la ce ne spun altii fara a testa pe propria piele ceva. Riderii de revista s-au inmultit si din pacate sunt bagati in seama mai mult decat merita.

 

Motorul,in general, se cumpara cu inima...Scuterul se cumpara cu capu' :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare brand are farmecul lui...Cocalarii vor fi vesnic atrasi de tot ce sare in ochi,fie ca vb de HD, Triumph, etc.

 

Suntem in tara preconceptiilor nejustificate, poate si pt ca dam crezare la ce ne spun altii fara a testa pe propria piele ceva. Riderii de revista s-au inmultit si din pacate sunt bagati in seama mai mult decat merita.

 

Motorul,in general, se cumpara cu inima...Scuterul se cumpara cu capu' :love:

 

 

Sunt extrem de acord cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Bai, lasati gargara asta cu HD vs restul lumii, nu e relevanta nicicum! Mai bine bagati ceva legat de Speedmaster, macar cei care s-au dat o tura pe el.

 

Rotton, vino te rog cu impresii noi dupa perioada asta de cand il ai, plusuri si minusuri. Ma intereseaza cum se simte la drum lung, si in special pe viraje :laugh: Hai ca nush' ce naiba am, dar ma gandesc sa schimb stilul. Ptiu, am intrat in anul mortii sau ce naiba?! Daca m-ar auzi unii m-ar bate, insa Speedmasterul tot imi place...

...Sa auzim:

 

 

L.E. La naiba, singurele posturi ale lui @rotton au fost pe topicul asta. Speranta insa moare ultima, chiar n-a mai calarit nimeni un Speedmaster?!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zappy, Speedmasterul e un motor bestial. Cel de 860 mi se pare (si ei au cifre din astea aiurea ca Harley-ul) a fost cel cu care m-am dat.

Super agil in curbe. Cred ca daca era mai agil nu mai era ok in touring.

Bafta mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zappy, Speedmasterul e un motor bestial. Cel de 860 mi se pare (si ei au cifre din astea aiurea ca Harley-ul) a fost cel cu care m-am dat.

Super agil in curbe. Cred ca daca era mai agil nu mai era ok in touring.

Bafta mare

 

Multam fain, mi-a raspuns si @rotton, cred ca mi-am gasit urmatorul motor. Ma framanta rau, ce sa mai... :)

Drumuri faine sa avem cu totii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zappy, eu zic sa alegi Thruxton sau macar un Boneville :moto:

 

N-am nimic impotriva niciunuia, dar sunt putin prea "clasice" pentru mine. @Shobolanul are dreptate, Speedmasterul este chiar frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna domnilor.Sant interesat sa cumpar ceva extrauri pt un rocket 3 daca are cineva ceva va rog sa ma sune. 0746762204.Merci...

 

windschild

crashbaruri

sisibar

suport jenti laterale

genti laterale

halogene aditionale etc etc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna domnilor.Sant interesat sa cumpar ceva extrauri pt un rocket 3 daca are cineva ceva va rog sa ma sune. 0746762204.Merci...

 

windschild

crashbaruri

sisibar

suport jenti laterale

genti laterale

halogene aditionale etc etc,

 

Salut

Mult prea putzini posesori de-asa ceva,pe-aicea...Si proportional,si posibilii posesori sã aibe.Cred cã singura sansã de-a gãsi ceva,la pretzuri ceva mai decente,rãmâne ebay-ul. Acu' vreo 2 ani,m-am uitat de curiozitate,ce pretzuri au extras-urile,pe site-ul Triumph....500 euro,pt. niste abtibilduri,pe post de aerografie "flames"...embarrassed.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna domnilor.Sant interesat sa cumpar ceva extrauri pt un rocket 3 daca are cineva ceva va rog sa ma sune. 0746762204.Merci...

 

windschild

crashbaruri

sisibar

suport jenti laterale

genti laterale

halogene aditionale etc etc,

 

Daca vrei sa mergi in directia aia cu el mai bine da-l si ia-ti un Touring.

 

Este un Rocket rosu la voi in Cluj foarte accesorizat si pe posesorul lui il batea gandul sa faca miscarea asta.

 

Cu piese, accesorii noi pot sa te ajut, drop pm daca ai nevoie de ceva. Ce vrei tu acolo, la o privire sumara, duce insa la peste doua mii (de-aia si are sens sa iei o magaoaie care are totul pe ea din fabrica si e facuta sa mearga cu ele). Am avut si eu toate accesoriile posibile pe ele dar le-am dat jos. O sa touring pot sa-ti ofer, apropos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

salutare,

ma bate gandul (mai bine zis inima) sa cumpar un Triumph. de o satamana tot caut pe net si analizez modele.

am incercat un Smaster insa nu mi-a placut pozitia in sa (sint si gloaba) si nici manevrabilitatea.

ma orientez deci catre un alt model, stiti pe cineva in Buc care sa aiba Bville,Tbird sau Legend sa o vad 'live' si sa ma ajute cu o parere?

multumesc,



Nu are nimeni Thunderbird sau Legend in Bucuresti ? Editat de kyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

niste impresii ar fi bine primite.

Am vrut sa pun mai multe poze dar...

 

Rocket III - Super putere, ideala pentru drum lung! Se manevreaza extraordinar de usor! Personal consider ca nu ai nevoie de o asemenea masinarie... NU ai nevoie de 2300cc si 150cp! Este doar de show (parerea mea)

 

Storm... este un motor foarte bun si puternic. Este doar o chestie de... gust... Personal nu imi place motorul in linie... Schimbatorul este un pic cam rigid (fata de VN900 Custom)... Sound-ul este ok, pozitia in sa este buna doar pentru conducator. Ca si in cazul VN900 Custom, pasagerul are de suferit pe distante lungi!!!

 

 

Bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc !

Am incercat Rocket prin 2005 si tin minte de putere mare dar si de o pozitie care-mi aducea aminte de copilarie, de Cracin, cand calaream grasunul sacrificat.

Stormul nu ma atrage dar pe lista mea la loc fruntas este un Thruxton de 900, verde, roti spitate... pfff abia astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare.


Eu am un Triumph America A2 . 2012. Ce pot sa zic. E super fain. Foarte usor de manevrat. Fiabil? Inca nu am avut probleme cu el. Mai am 1 an si ceva de garantie. Il folosesc in fiecare zi de la 7-8 grade in sus. Ce am observat ce nu mi-o placut. Am mers pe Autostrada 120 km/h in urcare un pic si atunci se simtea ca e e mai turat. Eu am cam 120 kg:)

Am cautat si eu un HD sa imi iau, dar acu sincer nu as mai schimbao pe asta. Ce trebuie sa schimb sunt tobele. Astea din fabrica suna cam nu suna :) Dar deocamdata ma costa prea mult. Asa ca astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare!De curand sunt posesorul unui Triumph Bonneville America din 2006 si de care sunt foarte multumit...nu ma asteptam sa fie atat de manevrabila pe strada si mai ales vioaie, eu fiind obisnuit cu naked-urile din trecut!

In viitorul apropiat am in plan o evacuare custom, insa nu sunt hotarat ce anume sa iau!

Asfalt uscat!

post-69931-0-19673900-1371736726_thumb.jpg

post-69931-0-03626900-1371736728_thumb.jpg

post-69931-0-74502200-1371736729_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...