Sari la conținut

Eu Fac Pauza Minim Un An


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ionut, insanatosire grabnica si noi speram ca totusi o sa revii pe motor, si asta nou nu te grabi sa-l vinzi s-ar putea sa te ragandesti si sa-ti para rau.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, Ioane, vinde-l si ia-ti ceva mai batranesc, mai de hoby. De ex. un 450.

Sau un doijumate 4t de la Husqi.

Vindecare grabnica.

 

pai nu are nici o legatura tipul de motor cu oasele. Daca nu aveam motor nou nu eram la ciolpani sa fac rodaju ci eram in padure sau acasa. asa ca saraca motoreta nu are nici o vina.

Dupa cele 2 ore de functionare pe care i le-am facut pot sa spun ca SIGUR as fii mers mult mai bine si mai usor cu asta decat cu 450. Totul e mai simplu.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum ai cazut.....Trebuie sa ai grija de tine ca esti inalt, cam greu si dupa cum am vazut eu cam lent in reactii (nu te ofensa !). Fa-ti si o densimetrie osoasa. Plus ca te dai cam putin....Motorul vechi nu se schimba prin vanzare - se arunca sau se da de pomana. Atunci inseamna ca te-ai dat destul. Eu pot sa-ti dau sfaturile astea ca nu sunt cu nimic mai bun....mai chior insa....Chiar cu lentile de contact esti mai sensibil la vant si praf si ochii cam lacrimeaza....si nu vezi bine.

Si eu am tras o tranta cu lesin si amnezie temporara (5-10 min). O iau mai usor, dar mai sustinut.

Un lucru l-am inteles - N-am ce cauta in competitii......., decat eventual la hobby.

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !!!! ai grija sa te recuperezi cat mai bine!!nu te lasa de moto' dar redu un pic nivelul!!!!cred ca prioritatile se inverseva .........familie si dupa aceea moto!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am vazut eu cam lent in reactii (nu te ofensa !).

pai tu m-ai vazut pe motor in 2005 cand mergeam cu adventure :) iti spun eu care e problema mea in realitate - sunt destul de fricos si prudent si de cele mai multe ori de-asta am furat-o. Asta se rezolva doar cu dat mai mult.

 

Fa-ti si o densimetrie osoasa.

o sa ma intersez de asta - si eu am impresia ca mi se rup cam repede oasele

 

Un lucru l-am inteles - N-am ce cauta in competitii......., decat eventual la hobby.

inca o data tin sa precizez - m-am dat pana acum la 5 curse de rally raid, 8 curse de enduro, cursa de 6 zile de la buzau de anul asta si la nici una nu am avut probleme. la toate cursele de rally ma uitam la sf zilei la viteza maxima (pe care o inregistra tripmasterul) si tot timpul era in jur de 100km/h. Atunci cand am mers hotarat si concentrat m-am dus foarte bine. Mie nu de curse mi-e frica. Acu 3 ani am cazut la zarnesti la 10km/h pe pajiste dreapta; acu 2 ani am cazut cu 5km/h in parcarea hotelului cu motorul tau; anul trecut am rupt calcaneul alergand la vale dupa ce am lasat motorul pe-o parte; si anul asta pe whoops-urile de la ciolpani nu aveam mai mult de 10-15km/h. Niciodata nu m-am accidentat pe un traseu extrem, foarte greu si obositor - si am bagat de-astea la greu mai ales anul trecut cu Radu si Amir.

 

Deja azi e mai bine si parca nu mai sunt asa suparat pe motociclete :)

 

@rul - merci de incurajari omule. Sa ne vedem sanatosi la un vin si o poveste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !!!! ai grija sa te recuperezi cat mai bine!!nu te lasa de moto' dar redu un pic nivelul!!!!cred ca prioritatile se inverseva .........familie si dupa aceea moto!!!

good point! :)

Editat de floricel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vroiam sa sugerez o denismetrie, chiar sa pocneasca oasele din talpa fara solicitare deosebita e ciudat.

 

am vorbit acum cu doctorul de chestia asta - a zis ca nici nu se pune problema. Si el, ca si cel care m-a operat acum un an la calcaneu, mi-a zis ca oasele sunt foarte solide si au o structura ok. Si oamenii astia vad in fiecare zi 2-3 oase pe "viu".

Doctorul mi-a zis ca daca vreau sa ma mai dau, ca sa micsorez riscurile de accidentare trebuie sa ma pun f bine la punct cu conditia fizica - sa intaresc musculatura si articulatiile! Zic eu ca si daca mai slabesc ceva nu e rau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic eu ca si daca mai slabesc ceva nu e rau :)

ai pus degetu pe rana :))

hai insanatosire grabnica si recuperare rapida. te astept ca imi esti dator sa ma alergi prin padure nitel mosule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he-he...greu cu colacul de salvare...

tre sa ne facem club "Clubul enduristilor cu probleme de greutate"

am trecut pe haleala de regim si bicicleta stationara....acu sa vad cat ma tin de asta si ce efect are

acum a intrat cutitul la os....m-am lasat si de alcoale...bye-bye bere

Editat de Athanasiou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am aplicat aceeasi metoda ca achile, trebuie doar putina ambitie si timp.

 

cred ca ar trebui sa cereti ca la toate concursurile sa fie si clasa "fat boys", incepand cu 80kg, ca sa nu va dati in cap cu sportivii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am aplicat aceeasi metoda ca achile, trebuie doar putina ambitie si timp.

 

cred ca ar trebui sa cereti ca la toate concursurile sa fie si clasa "fat boys", incepand cu 80kg, ca sa nu va dati in cap cu sportivii :D

:) in cat timp ai dat jos si cat ai dat jos?? ai fhun regim recomandat??

zi si la baiatu o metoda testata

 

eu bag dimineatza si seara cate 30 min pe bicicleta stationara in regim sustinut si bag legume si piept de pui la greu....ciuperci nu mai zic

in rest, nu tu bere, dulciuri, chipsuri, paine alba, cartofi prajiti...

am trecut pe paine de graham :)

 

p.s: a ajuns porcu la 85 kg si vine craciunul

Editat de Athanasiou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) in cat timp ai dat jos si cat ai dat jos?? ai fhun regim recomandat??

zi si la baiatu o metoda testata

 

eu bag dimineatza si seara cate 30 min pe bicicleta stationara in regim sustinut si bag legume si piept de pui la greu....ciuperci nu mai zic

in rest, nu tu bere, dulciuri, chipsuri, paine alba, cartofi prajiti...

am trecut pe paine de graham :)

 

p.s: a ajuns porcu la 85 kg si vine craciunul

 

 

regim:

1. perioada de slabire.

FARA DULCIURI. FARA GRASIMI. FARA ALCOOL. In categ DULCIURI intra : clasicele dulciuri sub forma de prajituri ciocolata etc, cat si legumele care au carbohidrati(cartof, adrei gras etc), fructele sunt interzise de orice fel. Pentru detalii mai multe va interesati ca netul abunda de informatii. Stiu, nu mai ramane mare lucru de mancat dar... trebuie putin efort. Ca sa ai rezultate bune si vizibile (pentru ca pshihicul are nevoie) recomand produse pe baza de L-carnitina. Aici gasiti in functie de buget:http://www.suplimente.ro/slabire-si-arderea-grasimilor/ Eu recomand L-Carnitine cu Crom si Cuts II. Nu luati produse ce contin cofeina. Faceti miscare de tipul cardio pentru ca dupa cateva zile va veti simtii putin slabiti si nu veti pute face altfel de exercitii. Nu exagerati cu exercitiile ptr ca va epuizati si atunci riscul si tentatia de a renunta este mare. Durata fazei cam 2 luni sau mai mult in functie de ritmul in care se doreste pierderea de greutate. Mai lent este mai sanatos.

2. perioada de mentinere.

Este permis alcool in cantitati mici iar restul de "interzise" moderat. Ideea in aceasta perioada se bazeaza pe principiul echilibrului. Azi ai facut exces maine mai tai din portie. Durata acestei perioade ... nelimitata sau cat suportati.

 

Incercati si o sa fiti multumiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regim:

1. perioada de slabire.

FARA DULCIURI. FARA GRASIMI. FARA ALCOOL. In categ DULCIURI intra : clasicele dulciuri sub forma de prajituri ciocolata etc, cat si legumele care au carbohidrati(cartof, adrei gras etc), fructele sunt interzise de orice fel. Pentru detalii mai multe va interesati ca netul abunda de informatii. Stiu, nu mai ramane mare lucru de mancat dar... trebuie putin efort. Ca sa ai rezultate bune si vizibile (pentru ca pshihicul are nevoie) recomand produse pe baza de L-carnitina. Aici gasiti in functie de buget:http://www.suplimente.ro/slabire-si-arderea-grasimilor/ Eu recomand L-Carnitine cu Crom si Cuts II. Nu luati produse ce contin cofeina. Faceti miscare de tipul cardio pentru ca dupa cateva zile va veti simtii putin slabiti si nu veti pute face altfel de exercitii. Nu exagerati cu exercitiile ptr ca va epuizati si atunci riscul si tentatia de a renunta este mare. Durata fazei cam 2 luni sau mai mult in functie de ritmul in care se doreste pierderea de greutate. Mai lent este mai sanatos.

2. perioada de mentinere.

Este permis alcool in cantitati mici iar restul de "interzise" moderat. Ideea in aceasta perioada se bazeaza pe principiul echilibrului. Azi ai facut exces maine mai tai din portie. Durata acestei perioade ... nelimitata sau cat suportati.

 

Incercati si o sa fiti multumiti.

stiu eu un tratament si mai bun dar costa bani si mai ales timp,mult timp liber si timpul inseamna bani....

dimineata HARD ENDURO,la pranz HARD ENDURO,seara HARD ENDURO..........zilnic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic : omul si-a rupt piciorul, se gandeste sa dea mobra, conflicte sprituale intense. si cand un tip ajunge sa se gandeasca sa se lase de motoreta e clar ca problema e grava, asa ca s-ar putea sa lasam feminismele putin deoparte..

 

ultimul lucru pe care il doresc este sa intru pe motociclism.ro si sa fac schimburi de regimuri de slabire. si exercitii cardio.

si asta pentru ca si la mine incep din ce in ce glumele cu : lasa tzatzele mele ca uite, usor usor ma ajungi din urma, dar sa nu imi porti sutienele ca ma supar.. macar aici sa nu se vorbeasca de greutate, de renuntat la bere si alte mici placeri ..

 

daca te lasi si de bere, tigari si de mobra, si de mancare si de femei, nu traiesti mai mult dar cel putin restul viatii ti se pare o eternitate

 

sanatate..

 

ps : cel mai bun regim care la mine a dus la pierdere in greutate si o musculatura frumoasa as zice a fost cand alergam 7km dimineata si 7 seara. uneori seara 11km. ma trezeam la 5 30, ieseam la alergat, dus, mancat, plecat de acasa si acelasi lucru seara indiferent daca a fost ploaie, ger, ninsoare.. dar nu mai am vointa asta acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Tovarasi

 

In 2 saptamani dau ghipsul jos si o sa mai am inca 3 saptamani in care stau fara ghips (ca sa incep sa misc glezna) dar tot nu o sa am voie sa-l pun in pamant. Pentru perioada asta am nevoie de o orteza pe care sa o pun cand mai ies pe-afara (sa nu risc sa cad pe el). Arata ca o cizma. Are cineva sa-mi imprumute una?

merci

Ionut

 

 

 

update - ieri am scos ghipsul. pana acum totul pare in regula. sper sa fie in regula in continuare.

mai am 3 saptamani de mers in carje si apoi incep sa calc.

De luni incep recuperare la clinica doctoritei Georgiana Tache - o super profesionista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tovarasi

 

In 2 saptamani dau ghipsul jos si o sa mai am inca 3 saptamani in care stau fara ghips (ca sa incep sa misc glezna) dar tot nu o sa am voie sa-l pun in pamant. Pentru perioada asta am nevoie de o orteza pe care sa o pun cand mai ies pe-afara (sa nu risc sa cad pe el). Arata ca o cizma. Are cineva sa-mi imprumute una?

merci

Ionut

 

 

 

update - ieri am scos ghipsul. pana acum totul pare in regula. sper sa fie in regula in continuare.

mai am 3 saptamani de mers in carje si apoi incep sa calc.

De luni incep recuperare la clinica doctoritei Georgiana Tache - o super profesionista.

:) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

update - ieri am scos ghipsul. pana acum totul pare in regula. sper sa fie in regula in continuare.

mai am 3 saptamani de mers in carje si apoi incep sa calc.

De luni incep recuperare la clinica doctoritei Georgiana Tache - o super profesionista.

bravo! te misti repede spre deosebire de mine. inca n-am ajuns la chirurg, dar sigur imi leg si io ligamentu anu asta, ca sa fim apti la primavara sa le aratam la copii astia ce pot boshorogii :laugh:

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...