Sari la conținut

Obligativitatea Permisului Pt Scutere Sub 50cc


maryus
 Share

Postări Recomandate

Am informatii, de la persoane care lucreaza in domeniu, ca se va recurge foarte curand la obligativitatea obtinerii permisului de conducere si pentru scuterele sub 50CC. Acest permis se va numi de categoriea AM si se va obtine in aceleasi conditii ca si cel pt moto sau auto.

Va rog sa aduceti informatii noi, daca aveti...eu sincer as dori sa venti cu unele care sa contrazica afirmatia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am informatii, de la persoane care lucreaza in domeniu, ca se va recurge foarte curand la obligativitatea obtinerii permisului de conducere si pentru scuterele sub 50CC. Acest permis se va numi de categoriea AM si se va obtine in aceleasi conditii ca si cel pt moto sau auto.

Va rog sa aduceti informatii noi, daca aveti...eu sincer as dori sa venti cu unele care sa contrazica afirmatia mea.

 

 

offtopic : FOARTE BINEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , eu nu posed permis de conducere de nici o categorie , doar Cursul de legislatie rutiera dar as fi foarte fericit sa se bage permis categoria MA , deoarece , orice persoana care il va obtine nu-si va permite sa treaca pe rosu , sa traga de gaz ca maimuta , sa nu acorde prioritate , sa conduca sub influenta bauturilor alcolice , etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , eu nu posed permis de conducere de nici o categorie , doar Cursul de legislatie rutiera dar as fi foarte fericit sa se bage permis categoria MA , deoarece , orice persoana care il va obtine nu-si va permite sa treaca pe rosu , sa traga de gaz ca maimuta , sa nu acorde prioritate , sa conduca sub influenta bauturilor alcolice , etc .

 

 

Dar ai scuter de 125cmc si mergi cu el pe drumurile publice banuiesc... Uite mah si eu m-am chinuit ca prostu` sa imi iau A1 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am informatii, de la persoane care lucreaza in domeniu, ca se va recurge foarte curand la obligativitatea obtinerii permisului de conducere si pentru scuterele sub 50CC. Acest permis se va numi de categoriea AM si se va obtine in aceleasi conditii ca si cel pt moto sau auto.

Va rog sa aduceti informatii noi, daca aveti...eu sincer as dori sa venti cu unele care sa contrazica afirmatia mea.

De la ce varsta poti sa dai de AM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai discuta intr-un colt de forum despre permisul pt scuer acolo se spunea de A2 aici ati inceput cu AM care n-am nici cea mai vaga idee de la ce vine...Nu am timp acum sacaut threadul insa pana diseara o sa vi-l fac cunoscut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai discuta intr-un colt de forum despre permisul pt scuer acolo se spunea de A2 aici ati inceput cu AM care n-am nici cea mai vaga idee de la ce vine...Nu am timp acum sacaut threadul insa pana diseara o sa vi-l fac cunoscut

 

 

AM - scutere si motociclete pana in 50 cc

A1 - 125

A2 - 250 - 400 cc

A - The rest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la ce varsta poti sa dai de AM?

 

Am inteles ca numai peste 18 ani, ceea ce este iar un lucru rau. Dar nu cred asta...sa fie A1 de la 16 si AM de la 18...poate ca vor modifica si A1. Variante in sensul asta am mai auzit ca vor sa faca dupa modelul american, cu majoratul la 21 si sa iti poti lua B-ul dupa 21.

S-ar putea,totusi, sa ramana "fara permis" si de la 16 ani scuterele cu pedale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca numai peste 18 ani, ceea ce este iar un lucru rau. Dar nu cred asta...sa fie A1 de la 16 si AM de la 18...poate ca vor modifica si A1. Variante in sensul asta am mai auzit ca vor sa faca dupa modelul american, cu majoratul la 21 si sa iti poti lua B-ul dupa 21.

S-ar putea,totusi, sa ramana "fara permis" si de la 16 ani scuterele cu pedale.

Poate peste 2,3 ani o sa fie asa.Ma gandesc ca daca o baga tot de la 16 ani,numai are rost sa dai de AM,cand poti da de A1 si mergi pana la 125cmc.Adica tot banii aia ii dai la scoala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca numai peste 18 ani, ceea ce este iar un lucru rau. Dar nu cred asta...sa fie A1 de la 16 si AM de la 18...poate ca vor modifica si A1. Variante in sensul asta am mai auzit ca vor sa faca dupa modelul american, cu majoratul la 21 si sa iti poti lua B-ul dupa 21.

S-ar putea,totusi, sa ramana "fara permis" si de la 16 ani scuterele cu pedale.

 

 

sunt cam idioti :) am 15 ani :) nu mar mai lasa tata cu el decat printre stradute :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine fac.. cred k de la 16 ani va merge am k si acum cursul de legislatie.. dar cred ca o sa fie la fel k acum. nu e nici o dif intre am si atestat. la ora actuala toti care merg pe scutere ar trebui sa aibe atestat dar nu au. legea ar trebui inasprita in sensul asta: dosar penal la cei ce merg fara atestat la fel cum e sa mergi fara permis cu o masina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rau imi pare tine :duel: ,macar tatal tau ti-a pus in mana legislatie sa o citesti si tu de 2-3 ori?

 

 

cunosc semnele de circulatie ,dar nam legislatie . :) (varsta :) ) la 16 ani

cu siguranta voi loa legislatia :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca baga permis la scutere, nu o sa mai fie tampiti pe scutere ? Chiar mai rau, ca daca tampiti are permis nu mai merge cu 50 cmc merge cu motor sau 125 cmc in sus si e mult mai rau. Soferii au permis si ce conduc regulamentar ? sa fim seriosi. :)

 

Si eu vreau sa dau de permis, dar mie cam frica daca cad :) mai am a doua sansa dar ma fac de rusine si mor de ciuda sa vad ca alti au luat si eu nu, nu prea suport treburi din astea. E asa greu de dat, se invata greu, eu stiu sa merg cu scuterul pe drum public nu am avut nici un accident sau amenda, merge de peste 1 an in fiecare zi, dar tot am emoti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o smecherie a celor cu scoli de soferi(moto) si a politiei care este incompetenta sa ia cu adevarat masuri impotriva celor care circula cu mopede neinregistrate si fara curs de legislatie!

Daca trebuia sa se dea doar examen scris si poligon fara a da 5-6 milioane la o scoala de c..... mai era de inteles dar asa pute rau treaba.Cine va fi atat de dobitoc sa faca scoala si sa nu-si ia A-ul sau A1?

Iar pentru cei care nu au inteles de ce se numesc mopede si merg cu 45 la ora le spun sa ia o bicicleta cu kilometraj si sa-i regleze vitezele si o sa vada ca scoate tot 45 la ora si chiar mai mult!Sau o sa ajungem cat de curand sa trebuiasca permis de biciclist si pieton!

Nu mai puneti botul la manipulari si vrajeli ale politiei si ale unor motociclisti frustati care scot in fata cativa manelari si gelati pentru a impune restrictii pentru o intreaga comunitate!

Mai vad indivizi care una , doua ,striga in gura mare ca scuteristii nu poarta casca!Sunt inconstienti si risca la fel de mult ca unii motociclisti care se dau tare prin oras,dar o fac pe barba lor iar daca cineva trebuie sa ia masuri impotriva lor ,acel cineva este politia romana!

Marea majoritate a celor care sunt pe acest forum (motociclisti sau scuteristi) sunt nascuti ori dupa 1989 ori la Revolutie aveau cativa ani dar vad cu surprindere ca multi au mentalitatea comunista de a pedepsi toata clasa daca un elev sau doi sunt indisciplinati si automat de ai starni unii impotriva altora!

Deveniti responsabili pentru faptele voastre ,asumativa riscul dar suportati si consecintele si mai ales nu va luati dupa turma pentru ca atunci sunteti manelari cu adevarat (indiferent de ce muzica ascultati sau ce motor aveti)!

Va salut pe toti motociclisti sau scuteristi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu imediat fac 16 ani si oricum imi fac a1....sunt foarte de acord cu aceste permise pentru scutere!!!

ma gandesc ca de la 14 ani se vor face...ca si in occident.

apropo...ptr a1 se da examen si din mecanica?

asfalt uscat si nu alunecos! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca baga permis la scutere, nu o sa mai fie tampiti pe scutere ? Chiar mai rau, ca daca tampiti are permis nu mai merge cu 50 cmc merge cu motor sau 125 cmc in sus si e mult mai rau. Soferii au permis si ce conduc regulamentar ? sa fim seriosi. :)

 

Si eu vreau sa dau de permis, dar mie cam frica daca cad :) mai am a doua sansa dar ma fac de rusine si mor de ciuda sa vad ca alti au luat si eu nu, nu prea suport treburi din astea. E asa greu de dat, se invata greu, eu stiu sa merg cu scuterul pe drum public nu am avut nici un accident sau amenda, merge de peste 1 an in fiecare zi, dar tot am emoti...

Poti sa dai examenul pe scuter mai mare de 125 pentru categoria A sau mai mic de 125 pentru A1!Nu este obligatoriu pe motocicleta cu viteze,importanta este capacitatea cilindrica din talon si felul in care vorbesti cu politistul examinator(de obicei sunt surprinsi si au tendinta de a te refuza desi totul este legal)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...