Sari la conținut

Obligativitatea Permisului Pt Scutere Sub 50cc


maryus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti sa dai examenul pe scuter mai mare de 125 pentru categoria A sau mai mic de 125 pentru A1!Nu este obligatoriu pe motocicleta cu viteze,importanta este capacitatea cilindrica din talon si felul in care vorbesti cu politistul examinator(de obicei sunt surprinsi si au tendinta de a te refuza desi totul este legal)!

 

Si la sala e dificil, am emoti foarte mari acolo, de bout nu pot sa beau ca sa am curaj... :) nu stiu o sa incerc odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma toti au legislatie wa.. eu am fost la o scoala de soferi.. daca nu ma insel.. e una dintre cele mai vechi scoli de soferi.. din bacau si aveam 12 ani jumate si am intrebat daca pot face legilslatie si a zis ca da :D

Ceva nu se leaga aici,datele presupun ca ti le-a luat din certificatul de nastere,dupa cunostiintele mele la 12.5 ani nu ai bulentin. :) Bine probabil ca la Bacau se da buletinu la 12 ani,A1 la 14 ani,B'ul si A'ul la 16ani,da chiar am auzit ca la 18 ani poti da de C+E. :)

 

L.E:Cred ca ma mut in bacau sa dau si eu de permis pentru TIR. :duel:

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUNT CATEVA SUTE DE MII DE MOPEDISTI CARE SI-AU LUAT MOPEDE TOCMAI DATORITA COSTURILOR MICI DE EXPLOATARE EU DACA BAGA OBLIGATIVITATEA PERMISULUI II DAU IN JUDECATA SA-MI ACHITE CONTRAVALOAREA MOPEDULUI SI-A CELORLALTE CHELTUIELI SI DE CE SA NU BAGE SI PE BICICLETE CA DOAR IN ANII 50 SE DADEA EXAMEN CEI CU SCUTERE PESTE 4 KW VIT MAI MARE DE 45 SI KITUITE SA-SI INMATRICULEZE LA POLITIE SI SA DEA EXAMEN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva nu se leaga aici,datele presupun ca ti le-a luat din certificatul de nastere,dupa cunostiintele mele la 12.5 ani nu ai bulentin. :) Bine probabil ca la Bacau se da buletinu la 12 ani,A1 la 14 ani,B'ul si A'ul la 16ani,da chiar am auzit ca la 18 ani poti da de C+E. :)

 

L.E:Cred ca ma mut in bacau sa dau si eu de permis pentru TIR. :(

 

 

:D acuma vorbesc cat se poate de serios. acum crezi ce vrei. Chiar am in plan , ca in primavara sa imi iau si eu cursul de legislatie :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca degeaba baga astia categoria AM pentru mopede de 50cc.Hai sa fim seriosi o sa scada cu putin numarul nebunilor pe scutere de 50cc dar nu cu mult.Uni smecheri o sa se dea fara zicand ca ei stiau ca le trebe doar legislatia asa ca 7 din 10 vor scapa de amenzi dosare in felul asta.Altii cu bani gata si cu texte de ( ma p... te f... daca numi faci acuma un permis ca taicameu este ... si te va f... daca numi faci acuma) si din cauza frici si a banilor vor lua asa MA sau se vor muta la clasa de 125cc unde nici nu trebuie sa ne imaginam ce se poate intampla :) . Cel mai bine ar fi ca politia sa inceapa treaba serios, sa nui mai ierte pe astia ca acuma astai la moda il opreste pe un copil ala scapa porma ala zice la toti prieteni de la scoala il face pe unu papa lapte,fricos ca ala lua amenda , ala maniat vrea sai arate contraliul ala mere cu peste 50km/h nu acorda prioritate , nu se opreste la stop il opreste politia se roaga frumos de el scapa si ala va repeta figura la nesfarsit si alti prieteni de ai lui sa fie cul il urmeaza ca doar politia din 10 copii 7 iearta si pe restul 3 il suteaza cu amenzi care is oricum mici si date aiurea.Eu acuma am A1 si sincer degeaba baga MA sau A2 pentru motoare de 50cc ca zmei tot vor fi uni , pana politia nu va inceta sai ierte pe tatele care se cred smecheri ca merg cu peste 80km/h in oras vor fi cu noi in trafic distrugand imaginea scuteristilor si din nefericire cauzand victime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un verdict sa fiu sigur ? k nu baga permis din 2008 ? :D

totusi e bn sunt uni teribilisti care fac eu tot felul de smecherii :) pe sosea l-am vazut pe unu azi de exemplu

se loa la intrecere cu unu cu un logan bai sarea in fata bal lasa , :) copii fara viitor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

madendre, acum daca nu ai curs de legislatie, e contraventie. Daca nu vei avea permis, e caz penal. Poate asa ii mai sperie. Mai ales daca fac un accident si nu au permis nu au cum sa scape cu vorba buna.

dupa ce o sa imparte cateva dosare penale sa vezi ce se potolesc zmeii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tot ii dati cu permisul pt mopede astia care il aveti deja sa dea permis si la biciclete si pt pietoni sa fie si permis pt a putea iesi din casa problema e ca tovarasii politai sunt spagari si nu-si fac treaba daca ar vrifica scuterele ca lumea si ar face cateva dosare penale ar amenda pe cei care nu respecta legea totul ar fi k dar cu 10 lei iai cumparat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

einstein1984, eu nas fi de acord sa bage permis pentru clasa de 50cc si zic si motivul,foarte multi batrani si nu numai batrani oameni cu venit mic am intalnit saptamana asta care imi spuneau ca au facut legislatia ca nau bani de permis si altele si ei vor un scuter de 50cc sa faca naveta pana in medias sa ajunga la lucru.Na hai sa zicem ca 70% din acei oameni spun adevarul si se chinuie sa ia un scuter sh sau chinezesc si sa ajunga la lucru deci pentru aia e bun legea dar dinpacate sunt multi zmei de pesmei care nau ce cauta in apropierea unui scuter dar sa mearga cu ei.Eu tot raman cu parerea ca politia trebuie sa gate faza cu iertatul si sai suteze cu amenzi pe aia care incalca legile , daca politia va fi atat de sever asa o sa mai scada si numarul celor ce nau ce cauta pe scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

einstein1984, eu nas fi de acord sa bage permis pentru clasa de 50cc si zic si motivul,foarte multi batrani si nu numai batrani oameni cu venit mic am intalnit saptamana asta care imi spuneau ca au facut legislatia ca nau bani de permis si altele si ei vor un scuter de 50cc sa faca naveta pana in medias sa ajunga la lucru.Na hai sa zicem ca 70% din acei oameni spun adevarul si se chinuie sa ia un scuter sh sau chinezesc si sa ajunga la lucru deci pentru aia e bun legea dar dinpacate sunt multi zmei de pesmei care nau ce cauta in apropierea unui scuter dar sa mearga cu ei.Eu tot raman cu parerea ca politia trebuie sa gate faza cu iertatul si sai suteze cu amenzi pe aia care incalca legile , daca politia va fi atat de sever asa o sa mai scada si numarul celor ce nau ce cauta pe scutere.

 

un scuter chinezesc este 20-25 meleoane :) adika au bani sa dea pe un scuter si n-au 5 meleoane sa dea pe scoala ?!

eh hai ca esti funny, amaratii :D dar restul(aprox 30% eu oricum zic ca-s mai multi) care au bani si pur si simplu sfideaza legile si n-au bun simt ?!

 

Poti sa faci tu farmece, sa te dai de trei ori peste cap sa te transformi in ce vrei tu:) politia tot corupta si indiferenta va ramane

 

SA SE BAGE !!! :) URGENT!

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdea singura solutie pe care o vad eu ar fi permisul si daca tot zici ca sunt saraci sa isi ia bicicleta... mai ieftina nu consuma si nici nu ai nevoie de cine stie ce acte.

toti idioti cu scuterele pe care ii aud ca au luat amenda zic ceva de genul: am luat amenda ... dracu se duce sa o plateasca si a doua zi ii vezi cu scuterul din nou afara ... ia sa se bage permis sa vezi ca nu o sa mai reactioneze la fel si cu dosar .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chinezaraiele se pot lua in rate :) dar trebuie sai dau dreptate lui chivu daca vor ceva mai eftin sasi ia bicicleta , dar probabil cel mai bine ar fi , sa bage examen la fel ca la A/A1 si sa dea si o proba practica si sa renunte la hartia aia stampilata care dovedeste dobandirea cursului legislativ cu ceva mai greu de falsificat , da atuncea sigur vor scadea numarul nesimtitirol si poate atuncea vor scadea si furturile de scutere nemai avand cerinte mari pe piata din cauza necesitati unui permis si la clasa de 50cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde mai e farmecul sa asculti manele de la un telefon legat de bordu la scuter dupa ce ai baut cateva beri si o punga de seminte,dupa o zi calda de vara stiind ca poti sa faci orice chiar si cu scuterul furat,stiind ca amenda maxima e 1000ron care oricum nu apare la impozitul la cort!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrajeala.... nu cred ....chiar daca as vrea... pt a nu mai vedea fel de fel de oameni pe scutere... alcoolisti..nebuni si niste copii care nu au 14 ani ..... dar stiti dc nu cred?.... in nici o tzara din UE nu exista acest "permis" pt scutere...

Editat de Razvan-dida
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va fi obligatoriu permisul pentru 50cc, atunci toti agaricii din cauza carora nu suntem vazuti bine isi vor lua A-ul si vor face si mai mult rau. Isi vor lua motoare mai puternice si vor fi mai multe accidente. Eu cred ca va fi mult mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va fi obligatoriu permisul pentru 50cc, atunci toti agaricii din cauza carora nu suntem vazuti bine isi vor lua A-ul si vor face si mai mult rau. Isi vor lua motoare mai puternice si vor fi mai multe accidente. Eu cred ca va fi mult mai rau.

 

Boon rationamentu'...parintii tai te bateau cand erai mic? :rock: De unde dreaqu va vin ideile astea ma...? Daca esti obligat sa ai permis inseamna ca iti cresc si obligatiile tangentiale,spre exeplu daca esti prins conducand baut ti se ia permisu',daca n-ai permis esti "penal"...la fel si daca scuteru' e neanmatriculat. Primesti puncte pt ca nu porti casca aia idioata...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La marginea Bucurestiului se poarta altfel,cocalarii inscriu runnere,leonardo si toate scuterele de 125 sau 180 pe 49 cmc si circula cu ele asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La marginea Bucurestiului se poarta altfel,cocalarii inscriu runnere,leonardo si toate scuterele de 125 sau 180 pe 49 cmc si circula cu ele asa.

 

si la noi ii tot asa

 

este un baiat care are un leonardo de 250 si l-a inscris pe 49 :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...