Sari la conținut

Obligativitatea Permisului Pt Scutere Sub 50cc


maryus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

EXISTA LEGISLATIE BUNA SIMILARA CU CEA DIN UE DAR TREBUIE APLICATA MOPEDELE TREBUIE SA AIBA MAX 4 KW SA PRINDA MAX 45 SI SA FIE PANA IN 50 CC INVIT PE TOVARASII POLITISTI SA-SI FACA TREABA NU INTELEG CUM UNII DORESC PERMIS PT O ASCUTITOARE CARE PRINDE MAX 45(EU CU BICICLETA MERGEAM MAI TARE DE 45)CURSUL DE LEGISLATIE DE 20 ORE E SUFICIENT DAR TREBUIE FACUT ALTFEL O SA BAGAM CARNET A SI PT TRICICLETE(LA NOI BIROCRATIA E MARE SI PEMISELE SE IAU GREU IN COMPARATIE CU ALTE TARI CIVILIZATE BINEINTELES DACA NU DAI SPAGA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nam gasit nicaieri A2 :rock: eu stiam ca este asa legislatia pentru motoare pana in 50cc si 3kw putere,A1 pana in 125cc si 11kw putere si A care include toate categorile de motor :blbl: stati linistiti ca nu se baga AM dar ar putea incepe politia cu amenzi si pana la urma si aia care stau la cort si nu la casa se vor plictisi :P si hai sa fim sinceri aia stau la corturi nau inpozit nau ce pune pe masa dar au bani de scutere si bani de benzina nu :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boon rationamentu'...parintii tai te bateau cand erai mic? :rock: De unde dreaqu va vin ideile astea ma...? Daca esti obligat sa ai permis inseamna ca iti cresc si obligatiile tangentiale,spre exeplu daca esti prins conducand baut ti se ia permisu',daca n-ai permis esti "penal"...la fel si daca scuteru' e neanmatriculat. Primesti puncte pt ca nu porti casca aia idioata...etc.

 

Tradu, te rog, cuvintele "neanmatriculat", "boon", desteptul baltii. Crezi ca lui Gigi cocalarul ii pasa? Va merge pe o roata printre masini mai usor cu un motor mare. Majoritatea scuterelor care nu sunt inmatriculate sunt furate. Daca politia si-ar face datoria, nu ar fi caz penal in momentul in care l-ar lua la intrebari pe cel care-l conduce? Cator cocalari le pasa ca merg cu scutere furate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Acum ar fi bine sa bage permis la scutere, asa se aude din 2009. Eu am permis si nu ma mai intereseaza, dar ar fi o ideie buna, cine vrea sa mearga fara bicicleta si vrea sa fie motorizat sa se chinuie sa invete si sa cheltuie niste bani sa aiba o raspundere. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de aceeasi parere cu Tavi42!!! Toata treaba asta cu permisul a aparut din cauza celor care nu respecta legislatia ... iar acestia la randu lor au fost incurajati de politistii care nu si fac treaba, sa opreasca scuteristii sa vada daca au cursul de leg. rutiera. Recunosc ca eu am o adeverinta cu care merg si sincer a fost obtinuta, nu tocmai ok, insa asta doar pt ca o vroiam repede. Insa odata ce m am urcat pe scuter m am apucat sa invat si legile ... e de bun simt sa faci asta, cu atat mai mult daca iti place sa traiesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule "maryus" chiar doresti un regres al afacerii cu scutere pe care o detii ,daca se introduce acel iluzoriu permis?

Domnilor " cosminaake" , "marius45ml" ,"wolfman" ,"thug-r" nu uitati ca va aflati pe Scooter mania iar aici suntem cei care am achizitionat si folosim acest mijloc de transport in conditiile legii actuale.Modificarea acestei legi ne afecteaza pe toti cei care suntem aici pe Scooter mania.Dumneavoastra dacaaveti ceva impotriva noastra , scuteristilor care dorim sa folosim acest obiect fara permis de la politie prezenta Dvs.pe acest topic este nedorita de noi scuteristii fara permis,iar comentariile favorabile acestei ineptii legislative cu atit mai mult sunt deplasate aici.

Am achizitionat acest mijlc de transport ca sa il folosim FARA PERMIS .Platim suficiente taxe si impozite pentru un obiect pe care il folosim citeva luni pe an , iar taxele sunt percepute pt un an intreg.In momentul introducerii acestei aberatii de permis numarul posesorilor de scutere va scadea dramatic pt.ceicare fac afaceri in domeniul scuterelor ,iar noi cei ce folosim scuterele astazi v-om fi tentat satrecem la MOTO pentru ca deranjul de a conduce pe 2 roti va fi egal ,iar numarul scuteristilor va fi infim.Inclusivprezenta noastra ca scuteristi pe acest topic. Cu deosebit respect pentru toti scuteristii care doresc sa circule cu 45 KM/h fara permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnule goguboeru ... cred ca te referi la acel atestat de legislatie rutiera care e necesar pentru a conduce mopedele. Nu am citit top topicul... daca nu te referi la acesta, nu baga in seama ce am scris in continuare.

acum, cum Âşti ... daca ai permis orice categorie nu ai nevoie de acel atestat . Insa, chiar si cu 45km/H trebuie sa stii regulile de circulatie.

 

Later Edit ... acuma vad ca va referiti la permis... my bad

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se discuta aici despre PERMIS nu despre atestatul de legislatie rutiera.Si depre eventualitatea introducerii unui permis si a tot ceea ce inseamna el ,examen teoretic si practic , schimbarea permisului celor ce detin si alte categorii ex. B ,C etc,iar in cazul ca acumulezi puncte de ex pt parcare cu masina in loc nepermis sau altele ca astea iti salta politia "abecedarul"si adio scondus masina dar si scuter cu care de exemplu nu ai facut nimic ilegal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte cand citem topicul nu imi placea de cei care cerea permis pentru scutere, dar acum parca nu ma mai deranjeaza, ca am si eu permis :sick:

Permisul se ia usor ptr A daca inveti, si cand ai permis esti alfel in trafic ai niste reguli care te doare, fara permis te doare'n **** ca nu are ce sa iti faca decat o mica amenda care e jumate daca ai bani, doar sa nu te prinda radarul cu 70-80 la ora ca atunci daca nai permis e si mai rau :moto:

 

Eu inca nu am luat permisul, adica dupa 15 zile mi-l da, sa vad ce scrie pe el, abia astept :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa se faca obligatoriu permisul eu am a1 si am luat cu 25 de pct si conduc ceva de 49 dar am vrut eu sa fac asta ptr singuranta mea si a celor din jurul meu si din cand in cand mai vad cate un tigan cu scuter de 49 care nu are nici o grija nu jtie ce sunt alea semne de ciruclatie si nu ii face politia nimic atunci m-a oftic k idiotu ala poate sa ma omoare !! DECI !! OBLIGATIVITATEA PERMISULUI PTR SCUTERE SUB 50CC SPER SA FIE OBLIGATORIE :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intervin si eu cu o intrebare,mama mea si-a schimbat permisul azi,au introdus un permis putin schimbat cu semnul U.E si cu o noua categorie AM,in dreptul categorie este un modep cu pedale, care stie mai multe il rog sa se exprime. :lol:

chiar nu stie nimeni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti fantastici recunoasteti ca aveti permis din varii motive si acum (sa moara si scroafa vecinului )doriti ca si ceilalti sa cheltuie bani si timp anapoda reamintesc ca legislatia in vigoare e mai mult decat suficienta dar trebuie aplicata CURSUL DE 20 ORE PT ATESTAT cred ca sunt niste militieni pe aici acoperiti care doresc mai multa spaga.

 

puneti permis si la tricicleta sau bicicleta doamne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti fantastici recunoasteti ca aveti permis din varii motive si acum (sa moara si scroafa vecinului )doriti ca si ceilalti sa cheltuie bani si timp anapoda reamintesc ca legislatia in vigoare e mai mult decat suficienta dar trebuie aplicata CURSUL DE 20 ORE PT ATESTAT cred ca sunt niste militieni pe aici acoperiti care doresc mai multa spaga.

 

puneti permis si la tricicleta sau bicicleta doamne!

imi place ca esti on topic si gandesti rational :laugh: ,ar fi bine sa trebuiasca permis si pentru bicicleta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ar trebuie si la biciclisti un atestat ceva cei care merg pe drum public, ca eu nu trebuie sa intete cine are prioritate sau semnele de circulatie ? Uni le stiu dar uni intra in tine ca prosti. :D

Cursul pentru mopede sa fie un fel de permis, sa se iau serios cu un politai barim alaturi, nu cu aia de la scoala ca aia daca le dai banu nu ii intereseaza ce faci tu si caz penal daca nu il ai :laugh:

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce trebuie sa detina toata lumea?

 

UN ABECEDAR. Da, abecedar, multi nu prea stiu carte si vor sa ia carnet. Uite propunerea mea stupida(precum si majoritatea de-aici - nici o treaba, cine a punctat, a punctat bine, restu pe aratura): sa se dea examen oral si scris la limba romana o data cu scoala de soferi.

 

In alta ordine de idei...da eu am 17 ani, sunt mic, inconstient, incompetent si cum ar zice majoritatea de pe forum IMATUR. Eu fac gura. De ce? Pentru ca vine un JMECHER ca IonutNFS care acum 3 luni ne intreba pe forum cum sa-si faca scarabeo-ul sa scoata flacari pe toba. Ah da, si n-am nimic cu el, el e pe pagina asta si nu mai stau sa caut alte exemple. Altul poate a vrut sa se apuce de sporturi extreme si i-au cerut la A-ul ca sa sara din avion. Altul poate a castiga la lotto si pentru ca oricum dadea B-ul si-a permis si A-ul. Nu, noi gata ne-am luat permise(desi acum foarte putin timp eram niste desculti de omoram scutere cu 70 km/h la maxim) si suntem maturi, restu' care n-au sunt niste prosti si merita sa plateasca bani ca sa ia permis. Ah da noi am primit cadou banii si culmea, nu facusem cursul de legislatie deci CIRCULAM ILEGAL. Nu, acum suntem sfinti. OAMENI BUNI, trezirea! Daca ai un carton nu esti mai matur, mai atent in trafic, mai in cunostinta de cauza, mai prudent. NU, doar ai un carton.

 

Acum luam exemplul meu dus la extrem: Eu om normal, mi-am luat scuter- culmea- pentru ca se conduce usor(in sensul legislativ dar si practic). Stransesem bani fix pentru chinezaria mea de 20 mil, dar intre timp s-a dat o noua lege pentru care a trebuit sa mai muncesc doua saptamani ca sa-mi achit cursul de legislatie. Acesta nu m-a ajutat cu nimic pentru ca nu am dat nici un examen, nu am facut nici o ora, insa tata este sofer pe tir si am mers mult timp cu el. M-a invatat multe si sunt foarte atent in trafic. Acum dupa doar un an, trebuie sa platesc iar 5 milioane sau cine stie cat, bani pe care-i castig in o luna ca sa imi achit permisul pentru ca scuterul este singurul mod de transport al meu. De ce? PENTRU CA POLITIA SA DEA AMENZI SI SA IA SPAGA SI MAI MULTA, PENTRU CA PATRONII DE SCOALA DE SOFERI SA ISI BAGE BANU IN BUZUNAR(PLUS BANII DE PE CURSUL DE LEGISLATIE PE CARE L-AU SCRIS 2 MIN) SI PENTRU CA ADEVARATII MOTOCICLISTI ZIC CA-I FACEM DE RAS CAND NU SEMNALIZEAZA UN TAXIMETRIST CAND FACE DREAPTA SI INTRAM IN EL, IN TIMP CE EI DAU PESTE BABE PE TRECERILE DE PIETONI IN TIMP DE CIRCULA CU 100 KM/H IN ORAS(DACA NU MAI BINE). SI MAI RAU...FOSTII SCUTERISTI S-AU EMANCIPAT SI RAD DE CEILALTI.

 

Asta e parerea mea, o criticati cat vreti dar pe cursul ala nu am dat 1 milion degeaba. Nu mi-e frica de examen, bani am destui, doar ca mi se pare penibil sa schimb asa atestate si sa rulez cash-ul in buzunarele instructorilor. O sa vina unu si o sa zica: 'Ce ma? Te fac un milion?' Da frate ma fac. Modelul meu in viata nu e Becali care arunca cu banii ca are. Nu, modelul meu in viata e Bill Gates pe care nu l-am vazut ca deschide cu ranga un Maibach.Traim in Romania si asta ne...omoara.

 

Eu raman descult incult dar pishc frana inainte de o intersectie in care am drum prioritar. II salut pe ceilalti desculti ca mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o prostie asta sa se faca permis special pt mopede. Ce pm daca am B-ul si m-am saturat sa conduc in traficul asta, trebuie sa dau de MA sau cum ii zice ca sa pot conduce un scuter de 50?? Mi s-ar parea normal sa poti conduce scuterul cu orice permis ai, asta intr-adevar ar fi ceva bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o prostie asta sa se faca permis special pt mopede. Ce pm daca am B-ul si m-am saturat sa conduc in traficul asta, trebuie sa dau de MA sau cum ii zice ca sa pot conduce un scuter de 50?? Mi s-ar parea normal sa poti conduce scuterul cu orice permis ai, asta intr-adevar ar fi ceva bun.

 

 

 

Deloc. Daca ai orice alta categorie de permis, in afara de Tb, Tr, Tv, poti conduce un moped fara a fi nevoie sa ai categoria MA. Dar, la orice incalcare a codului rutier care se sanctioneaza cu suspendarea permisului, ti se va suspenda categoria pe care o posezi. Simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh asa merge si chiar e bine venita initiativa. Credeam ca daca ai B-ul si vrei sa iti iei scuter ca dehh te-ai saturat de trafic, trebuie sa mai dai de permis pt 50cc. Da dom'le asa e corect, si chiar si aia ca daca gresesti sa iei amenda sau sa ti se suspende permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce trebuie sa detina toata lumea?

 

UN ABECEDAR. Da, abecedar, multi nu prea stiu carte si vor sa ia carnet. Uite propunerea mea stupida(precum si majoritatea de-aici - nici o treaba, cine a punctat, a punctat bine, restu pe aratura): sa se dea examen oral si scris la limba romana o data cu scoala de soferi.

 

In alta ordine de idei...da eu am 17 ani, sunt mic, inconstient, incompetent si cum ar zice majoritatea de pe forum IMATUR. Eu fac gura. De ce? Pentru ca vine un JMECHER ca IonutNFS care acum 3 luni ne intreba pe forum cum sa-si faca scarabeo-ul sa scoata flacari pe toba. Ah da, si n-am nimic cu el, el e pe pagina asta si nu mai stau sa caut alte exemple. Altul poate a vrut sa se apuce de sporturi extreme si i-au cerut la A-ul ca sa sara din avion. Altul poate a castiga la lotto si pentru ca oricum dadea B-ul si-a permis si A-ul. Nu, noi gata ne-am luat permise(desi acum foarte putin timp eram niste desculti de omoram scutere cu 70 km/h la maxim) si suntem maturi, restu' care n-au sunt niste prosti si merita sa plateasca bani ca sa ia permis. Ah da noi am primit cadou banii si culmea, nu facusem cursul de legislatie deci CIRCULAM ILEGAL. Nu, acum suntem sfinti. OAMENI BUNI, trezirea! Daca ai un carton nu esti mai matur, mai atent in trafic, mai in cunostinta de cauza, mai prudent. NU, doar ai un carton.

 

Acum luam exemplul meu dus la extrem: Eu om normal, mi-am luat scuter- culmea- pentru ca se conduce usor(in sensul legislativ dar si practic). Stransesem bani fix pentru chinezaria mea de 20 mil, dar intre timp s-a dat o noua lege pentru care a trebuit sa mai muncesc doua saptamani ca sa-mi achit cursul de legislatie. Acesta nu m-a ajutat cu nimic pentru ca nu am dat nici un examen, nu am facut nici o ora, insa tata este sofer pe tir si am mers mult timp cu el. M-a invatat multe si sunt foarte atent in trafic. Acum dupa doar un an, trebuie sa platesc iar 5 milioane sau cine stie cat, bani pe care-i castig in o luna ca sa imi achit permisul pentru ca scuterul este singurul mod de transport al meu. De ce? PENTRU CA POLITIA SA DEA AMENZI SI SA IA SPAGA SI MAI MULTA, PENTRU CA PATRONII DE SCOALA DE SOFERI SA ISI BAGE BANU IN BUZUNAR(PLUS BANII DE PE CURSUL DE LEGISLATIE PE CARE L-AU SCRIS 2 MIN) SI PENTRU CA ADEVARATII MOTOCICLISTI ZIC CA-I FACEM DE RAS CAND NU SEMNALIZEAZA UN TAXIMETRIST CAND FACE DREAPTA SI INTRAM IN EL, IN TIMP CE EI DAU PESTE BABE PE TRECERILE DE PIETONI IN TIMP DE CIRCULA CU 100 KM/H IN ORAS(DACA NU MAI BINE). SI MAI RAU...FOSTII SCUTERISTI S-AU EMANCIPAT SI RAD DE CEILALTI.

 

Asta e parerea mea, o criticati cat vreti dar pe cursul ala nu am dat 1 milion degeaba. Nu mi-e frica de examen, bani am destui, doar ca mi se pare penibil sa schimb asa atestate si sa rulez cash-ul in buzunarele instructorilor. O sa vina unu si o sa zica: 'Ce ma? Te fac un milion?' Da frate ma fac. Modelul meu in viata nu e Becali care arunca cu banii ca are. Nu, modelul meu in viata e Bill Gates pe care nu l-am vazut ca deschide cu ranga un Maibach.Traim in Romania si asta ne...omoara.

 

Eu raman descult incult dar pishc frana inainte de o intersectie in care am drum prioritar. II salut pe ceilalti desculti ca mine!

Mda. Mult prea bine scris. Ma intreb insa, cati vor intelege? Si luati-va dracu' abecedare!

Te saluta tot o desculta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Mult prea bine scris. Ma intreb insa, cati vor intelege? Si luati-va dracu' abecedare!

Te saluta tot o desculta! :laugh:

 

 

Abecedare? Hai ma, zau asa, cand ai hi5 ce-ti mai trebuie abecedar? Trebuie doar sa stii sa faci poze "jmechere" si sa zici "poop".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...