Sari la conținut

Accident Piata Unirii


alexutzzz
 Share

Postări Recomandate

Nu prea te duce mintea prietene. Totusi eu cred ca nu exista nici un incepator care sa nu stie ca nu e bine sa ai motor mare din prima. Asa ca hai sa nu mai vb aiurea. Cu toate ca mai devreme "m-am luat" putin de categoria "A", a zis niste chestii bune...despre banda I pe care ati putea sa le bagati la cap.

Nu vorbesc aiurea prietene, e doar o ironie. Oricine cu minte isi da seama de asta si oricine cu minte in loc sa critice ar trebui sa dea cateva sfaturi celor incepatori asta daca are ce sfaturi sa dea. Si sa-i spui tu lu' Mutu' ca unul la 18 ani pe un miar are experienta si se da rotund ca el e pilot. Si ca sa fie o surpriza pentru tine, multi incepatori habar n-au ce inseamna puterea cailor ci isi iau motoreta ca arata bine si e de viteza asta in proportie de peste 80 %. Si daca nu ai observat ca probabil nu te-a dus mintea, nu am spus nimic rau despre "categoria A" sau despre tine asa ca pis off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

voi astia babalacii sunteti niste fricosi care ati crescut pe nipre si simsoane, mie mi se pare super ok ca incepator sa-ti iei un miar, ce, cand iei categ b te obliga sa mergi 2 ani cu matizu? nu-i luati in seama ma, eu tot asa am inceput, mi-am luat un icsjereu de 1200, e marfa frate, acu am trecut la scuter din cauza sanatatii, dar mi-as lua si maine un 1300 ceva

Editat de T Rex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi astia babalacii sunteti niste fricosi care ati crescut pe nipre si simsoane, mie mi se pare super ok ca incepator sa-ti iei un miar, ce, cand iei categ b te obliga sa mergi 2 ani cu matizu? nu-i luati in seama ma, eu tot asa am inceput, mi-am luat un icsjereu de 1200, e marfa frate

:) Dar tu cati ani ai tinere?

Ai muncit pentru ca sa il platesti sau l-ai platit din alocatie sau din banii parintilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexutzule,cum ti-am spus si pe topicul nostru, baga, mama, o shfeshtanie, un acatist, ceva, ca nu-i a buna.... :)

Bine ca nu te-ai imprastiat ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexutzule,cum ti-am spus si pe topicul nostru, baga, mama, o shfeshtanie, un acatist, ceva, ca nu-i a buna.... :)

Bine ca nu te-ai imprastiat ....

 

e misto acolo pe ''topicu vostru''? ca venim si noi sa povestim cum ne-am varsat in portierele de dacie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e misto acolo pe ''topicu vostru''? ca venim si noi sa povestim cum ne-am varsat in portierele de dacie

Atata timp cat ai un Fireblade si esti capabil sa porti o conversatie normala, te asteptam sa ne povestesti cum te-ai varsat in portiere de dacie. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat ai un Fireblade si esti capabil sa porti o conversatie normala, te asteptam sa ne povestesti cum te-ai varsat in portiere de dacie. :)

 

ghinion, N-am, eu am kymko, dar iau cazanu de la tiptil, merge? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plin de lene si sictir incercam sa ajung la scoala pe la ora 13

La piata unirii mi s-a deschis o usa de dacie in fata.Nu am apucat sa franez,nu am culcat motoru si sunt perfect sanatos.

Pagube

Carena fata,Far,oglinda,ornament carena-rezervor,carena laterala zgariata,cadru de bord si alte chestii.

O sa pun si niste poze,la politie a fost declarat vinovat si a primit o amenda mica.Acum urmeaza alergatura la compania de asigurari,service si un du-te vino intre ele.

Astept comentarii din partea carcotasilor cum ca am trecut de la 125 la 954 :))

Sa te loveasca o usa deschisa de un dobitoc care nu se uita in oglinda sau pe geam(anul trecut pe Beller un baiat ,cu o Honda parca, a fost lovit de o usa deschisa cand trecea cu 10-15 la ora si era paralel cu usa) i se poate intampla oricui fie ca merge cu scuter,125 sau 954!Cateodata oricat ai anticipa mu poti anticipa chiar totul iar atunci trebuie sa ai si noroc !

In legatura cu cei 20000 de km ,ei te ajuta sa ai o viziune asupra traficului mult superioara unui incepator dar nu sunt nici atat de multi incat sa mergi in siguranta(fie vorba intre noi in orasul asta nici 100-200-300 de mii nu sunt de ajuns sa fi ferit de accidente)!

Faptul ca mergi pe un 954 este optiunea ta si cred ca esti de prea mult timp pe acest forum ca sa nu fi luat in considerare si riscurile!

Iar ,,mortii" nu stiu cui lasa-i in pace ca nu au ei treaba cu ce se discuta pe aici!Cand ai initiat acest topic te-ai expus si la critici nu numai la gesturi de solidaritate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fac liniste toti "obositii" care nu fac decat s comenteze pe forum si au 5000 km in 5 ani de cat A. Alex are carnet de A1 de ceva vreme si nu merge ca nebunu. Eu ....hm....cam la fel...ceea ce nu l-a impiedicat pe cocalaru' cu semnul "nike" pe "logan" sa ma bage in "scoala" sau sa ma depaseasca la 5mm distanta de ghidon pt ca este "jmecher'....Sau nu mai departe de 2 h cand o vaca intra in fata unui prieten...fara semnal ...fara asigurare....fara....pic de respect ...ca...de!~...Are Opel...de fitze!...mai liniste si mai multa atentie ....

:) :)

...Ufff!!!

Mai rau decat tzatzele pe sant....Cunoaste-ti pe draq!!!!!

Nu aveti decat teorie si atat....eventual ceva replici pt forum....

Treci , tovarase , de meri cu mobra ...zilnic...da...zilnic prin capitala plina de ....de toate...fitzosi, nesimtiti, idioti...etc...PE 2 (DOUA) ROTI...si mai vb peste 2-3 saptamani !!!!!!!!!!!!!!!

Editat de blackdtr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...la maxim 30sec-1min unu cu un r6 albastru(cred) ii fac semn sa se opreasca trece la 1m de motor si merge mai departe.

 

Bag mana stanga in focul brichetei ca asta cu R6 era categoria "A" travesti...

 

@ categoria a: ai uitat sa raspunzi la 2 intrebari:

1. unde bem bere/ceai sau ce vrei tu?

2. ce motoreta ai?

:)

 

A zis ca bea ceai...cu mine....asa ca...mai va! :(

 

As fi vrut eu sa fiu politist, ca stateam numai cu ochii pe voi si va ardeam cu aia 25kw de nu va vedeati.

1. Prefer un ceai cu Kassu.

2. Am o tricicleta la care am mai avut nevoie si de roti ajutatoare.

 

Ca dovada! SIC! :duel:

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ON-T:alexutzzz, bine ca tu esti ok.Si nu te uita in scrisul lui categoria "A"...se amuza si el....doar nu crezi ca vorbeste serios... :D

Motorul il repari pana la primavara!Oricum sezonul este spre final.

 

Sanatate si bafta cu asigurarile, ca iti mananca ficatii! Musca-i de plamani din partea mea! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stiai ca vei primi comentarii "rautacioase" pentru ce ai mai postat? Ca sa te dai si tu mare ca ai facut accident... Nu-i asa? Acum ai devenit si tu motociclist.

...Imi dau seama cum te privesc fetele pe tine cand te duci cu motorul la scoala. Ce tare esti tu si invidiat de toti.

 

Pai, DA!

Ai un motor prea puternic pentru tine ca incepator. Pe motoare ca asta nu mergi "plin de lene si sictir", ci foarte atent si pregatit in orice moment sa ocolesti un obstacol sau sa franezi. De-aia va trebuie motoare mici si manevrabile... Ca sa evitati astfel de accidente usoare, pentru ca sunteti cu mintea vraiste. Dar cum voi va luati pentru oras numai motoare care stiu sa mearga doar in linie dreapta...

Spuneam eu, ca ar trebui sa va luati motoarele astea de fite si sa mergeti cu ele in poligon si la fiecare jalon daramat sau atins sa va ganditi ca poate fi un obstacol aparut in trafic (de ex. o portiera). Eu iti garantez ca nu esti in stare sa faci poligonul cu 954-ul tau.

Acum intelegi pentru ce iti trebuie un motor mai mic?

 

Eu am facut poligonul cu CBR-ul meu, deci se poate, asta e clar! Depinde si de persoana care merge pe el.

 

Totusi, daca mergi in trafic, nu trebuie sa fi plictisit, lenes sau neatent. Oricand poate aparea imprevizibilul, asa cum a aparut si in cazul tau. Probabil ca daca erai mai atent, vedeai ca usa aia urmeaza sa fie deschisa. Totusi, bine ca nu ai patit mai nimic! Sperietura de motociclist :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat despre cei 20.000 de km ai tai parcusi, experienta acumulata in timpul asta este egal cu zero prieten in traficul din bucuresti!!!! nici cei care au ani buni de motociclism in bucuresti nu se pot numic experimentati :) iar legat de motorul tau, ce pot spune felicitari, eu la 18 ani nu am primit un motor mare, nici macar un 125, ci un scuter, bun si ala, mi-am facut treaba cu el, abia acum mi-am luat un motor dupa cum spun unii poate cel mai potrivit pentru un incepator asa cum eu ma consider :) si inca ceva, poti sa faci 1 milion de km daca tot plictisit si cu capu in nori o sa circuli in trafic nu te pot sfatui decat sa rogi pe cineva sa arunce o galeata cu apa rece pe tine cand pleci de acasa!!!! sunt multi aici care nu si-au batut capul sa te critice, dar eu iti spun o chestie, eu cu conserva am 194.000 de km si crede`ma nu am inca destula experienta!!!!

 

unii invata mai greu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat despre cei 20.000 de km ai tai parcusi, experienta acumulata in timpul asta este egal cu zero prieten in traficul din bucuresti!!!! nici cei care au ani buni de motociclism in bucuresti nu se pot numic experimentati :)

Spune-mi si mie unde altundeva decat in Bucuresti ai ocazia sa exersezi atat de des urmatoarele manevre:

- Mersul la 3km/h cu o motocicleta care nu vrea din fabricatie sa mearga in mod natural cu mai putin de 15km/h;

- Plecatul din rampa si panta, eventual cu motorul rece;

- Asiguratul in oglinzi si cu priviri la stanga cand vrei sa schimbi banda ca sa o iei la stanga si stii ca 3 soferi din 4 nu te lasa;

- Fofilatul printre masinile care stau in randuri nesfarsite fie la semafor, fie la nu stiu ce (eu practic asemenea sporturi doar cand masinile stau).

 

Sigur ca frecusul asta zilnic nu te face un bun motociclist nici pentru circuit si nici pentru touring, dar eu as zice ca fiecare km in Bucuresti face cat 5 sau 10 km facuti la drum lung sau chiar printr-un oras gen Campina (fara suparare pentru cei din Campina, dar exemplul asta mi-a venit in minte pentru ca desi e un oras maricel nu e pus pe DN1 ci un pic langa si din acest motiv e ferit de puhoiul de bucuresteni care invadeaza la fiecare sfarsit de saptamana Valea Prahovei).

 

Oricum, daca cei care au zeci de mii de km parcursi in Bucuresti nu se pot numi experimentati dupa parerea mea cel putin se pot numi cunoscatori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi si mie unde altundeva decat in Bucuresti ai ocazia sa exersezi atat de des urmatoarele manevre:

- Mersul la 3km/h cu o motocicleta care nu vrea din fabricatie sa mearga in mod natural cu mai putin de 15km/h;

- Plecatul din rampa si panta, eventual cu motorul rece;

- Asiguratul in oglinzi si cu priviri la stanga cand vrei sa schimbi banda ca sa o iei la stanga si stii ca 3 soferi din 4 nu te lasa;

- Fofilatul printre masinile care stau in randuri nesfarsite fie la semafor, fie la nu stiu ce (eu practic asemenea sporturi doar cand masinile stau).

 

Sigur ca frecusul asta zilnic nu te face un bun motociclist nici pentru circuit si nici pentru touring, dar eu as zice ca fiecare km in Bucuresti face cat 5 sau 10 km facuti la drum lung sau chiar printr-un oras gen Campina (fara suparare pentru cei din Campina, dar exemplul asta mi-a venit in minte pentru ca desi e un oras maricel nu e pus pe DN1 ci un pic langa si din acest motiv e ferit de puhoiul de bucuresteni care invadeaza la fiecare sfarsit de saptamana Valea Prahovei).

 

Oricum, daca cei care au zeci de mii de km parcursi in Bucuresti nu se pot numi experimentati dupa parerea mea cel putin se pot numi cunoscatori :)

 

 

zeci de mii de km parcursi inseamna ca ai o oarecare experienta (cel putin fata de un incepator caruia nu i s-a uscat cerneala de pe carnet), asta e clar , dar ce vroia sa spuna yzz banuiesc ca a fost ceva de genu : "Intr-un oras ca Bucurestiul, sunt momente in trafic in care si experienta experientelor nu te salveaza de la evenimente neplacute, accidente".

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu te ai ranit! ai intrat direct in usa, fiindca erai sictirit si plin de lene! asa mergi poate pe un chopper! ai mare grija! poate ai experienta , stii sa mergi, dar poate ca asta crezi! inca esti tanar ! cei ca tine sunt ori buni si merg f f bine, ori nu au nici o treaba cu motociclismul!

 

nu te cunosc deci habar nu am cum mergi..dar ai grija! bafta!

 

si terminati fratilor cu injuraturile pe forum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu mai insista ca vorbesti prostii... Articolul de lege in care se prevede obligativitatea incepatorilor sa se dea cu ceva mic apare si la capitolul sanctiuni... eu zic sa citesti legea ca nu asta e argumentul de combatut... altul e dar nu-ti dau mura-n gura. Oricum orice argument este contrabil

 

Pe de alta parte nu se aplica aici pentru ca omul are experienta A1 de 2 ani daci iese de sub incidenta articolului. Pentru ca A1 se ia in considerare ca experienta moto chiar si la asigurari.

 

Pe de ata parte... m experienta de 20 de ori mai mica decat a domnului si mi s-au deschis cel putin 10 usi in fata. Intr-una m-am proptit cu roata... dar motorul nu l-am pus niciodata. Se numeste conduita preventiva si nu vreau sa comentez.

 

Si-a luat omul amenda si asta e tot... doar sa aiba grija si la pietoni.

 

 

tu ai inteles ceva din ce am scris pana acum???? ia vezi ti tu de treaba ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca i se putea intampla oricui... eu merg zi de zi la munca cu motorul , strabat centrul si la dus si la intors ...nu am patit dar nici mult nu mai aveam ..de mai multe ori...... toata cearta asta a luat amploare pt. ca sa aprins repede Alexutzzz ... daca era mai calm..era un topic de 5..6...pagini .... dar va mai continua.... nu cred ca are imp. asa mare motoru' ... daca era pe 125 cred ca tot intra in portiera aia... depinde de pilot acum...cum simte traficul..... parerea mea e ca... nu-mi gasesc cuvintele..... dar ce sa mai zic... pur si simplu simti traficul...intentiile soferilor....le simti.... poate par aiurea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate intampla oricui sa aiba accident..dar la 18 ani sa ai deja 3 accidente la activ(atatea stiu eu) ..mi se pare dubios..unii nu sunt facuti sa mearga cu motocicleta

Capatanosule 2 au fost simple cazaturi(una fiind incepator am blocat fata si alta cu urmari minore si pentru mine si motor cu o mare parte din vina a mea,pentru carcotasi: am iesit cam tare dintr'o curba pe cheia si era o caruta oprita pe care am reusit sa o evit in mare parte )

De ce era necesar sa intrebati viteza cu care mergeam?daca nici nu am culcat motorul este evident ca aveam maxim 15-20kmph

Categoria A nici nu am apucat sa franez desi stau cu 2 degete in permanenta pe levier deci toata treaba s'a intamplat extrem de rapid,nici nu am apucat sa vad cum s'a deschis usa,puteai sa fi si cu bicileta ca nu evitai.

Cand am zis lene si sictir ma refeream ca mergeam foarte calm,incet,fara chef sa ma bucur de puterea motorului si incercand sa ma bucur din plin de ultimele zile calduroase ale sezonului alaturi de motocicleta

Later edit...eram pe banda A2a de preselectie pentru virajul la dreapta,autoturismul era evident pe banda 1

Editat de alexutzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stiai ca vei primi comentarii "rautacioase" pentru ce ai mai postat? Ca sa te dai si tu mare ca ai facut accident... Nu-i asa? Acum ai devenit si tu motociclist.

...Imi dau seama cum te privesc fetele pe tine cand te duci cu motorul la scoala. Ce tare esti tu si invidiat de toti.

 

Pai, DA!

Ai un motor prea puternic pentru tine ca incepator. Pe motoare ca asta nu mergi "plin de lene si sictir", ci foarte atent si pregatit in orice moment sa ocolesti un obstacol sau sa franezi. De-aia va trebuie motoare mici si manevrabile... Ca sa evitati astfel de accidente usoare, pentru ca sunteti cu mintea vraiste. Dar cum voi va luati pentru oras numai motoare care stiu sa mearga doar in linie dreapta...

Spuneam eu, ca ar trebui sa va luati motoarele astea de fite si sa mergeti cu ele in poligon si la fiecare jalon daramat sau atins sa va ganditi ca poate fi un obstacol aparut in trafic (de ex. o portiera). Eu iti garantez ca nu esti in stare sa faci poligonul cu 954-ul tau.

Acum intelegi pentru ce iti trebuie un motor mai mic?

 

bai tata dar tu nu vezi ca devii ridicol ?? esti frustrat ca asta isi permite un motor ?? ce naiba te doare pe tine ca el are racheta si tu nu ?? sa se duca sa decoleze din partea mea ce e pielea ta ta in primejdie daca el face accident . zau acum parca esti un mos de ala comunist frustrat ca vecinu isi schimba mobila odata la 2 ani . ce naiba nu iti permiti un motor si acum iti versi naduful pe toti care au un motor mai de doamne ajuta ?? nici mie nu imi plac vitezanele ca se sta cu fundul in sus precum pirtarii + ca nu ma ajuta nici burta :) dar nu ma iau de lume aiurea , si nici nu comentez ca altu are motor mai nou si mai pricopsit si eu ma dau cu napirca mea din 85 , vreau sa am ceva mai nou string banuti si iau altceva pina una alta ma intind cit e plapuma dar nu ma vars urlind ca altu are motor mai socotit , treaba lui cum la luat , ca ia dat tacsu bani , ca a dat la buci cum trebuie si femeia lui a sarit cu banu , ca a facut credit sau mai stiu eu cum a facut rost de motor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capatanosule 2 au fost simple cazaturi(una fiind incepator am blocat fata si alta cu urmari minore si pentru mine si motor cu o mare parte din vina a mea,pentru carcotasi: am iesit cam tare dintr'o curba pe cheia si era o caruta oprita pe care am reusit sa o evit in mare parte )

De ce era necesar sa intrebati viteza cu care mergeam?daca nici nu am culcat motorul este evident ca aveam maxim 15-20kmph

Categoria A nici nu am apucat sa franez desi stau cu 2 degete in permanenta pe levier deci toata treaba s'a intamplat extrem de rapid,nici nu am apucat sa vad cum s'a deschis usa,puteai sa fi si cu bicileta ca nu evitai.

Cand am zis lene si sictir ma refeream ca mergeam foarte calm,incet,fara chef sa ma bucur de puterea motorului si incercand sa ma bucur din plin de ultimele zile calduroase ale sezonului alaturi de motocicleta

Later edit...eram pe banda A2a de preselectie pentru virajul la dreapta,autoturismul era evident pe banda 1

 

Esti un nemotociclist! Huaaaa!....cine dreq te-a pus sa pui asta pe forumu asta? O ziceai altundeva, cum de-altfel ai si forum de fireblade si oamenii de acolo nu au treaba cu d-astea. Pe accidente intra numai frustrati care vor sa para si ei mari piloti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...