Sari la conținut

Accident Piata Unirii


alexutzzz
 Share

Postări Recomandate

Am citit tot acest topic...ca si multe altele la care nu am postat si nu spun decat ca in opinia mea topicurile de accidente ar trebui puse de martori sau cand cel implicat nu poate posta

Cand postezi cum ti s-a deschis o usa in fata, cum a virat cineva fara sa semnalizeze....inseamna ca nu ai nici macar o minima experianta in traficul bucurestean..altfel nu ti s-ar mai parea niste lucruri extraordinare astea. Probabil ca cei care posteaza asha ceva...incearca sa evidentieze faptul ca folosesc motocicleta.....si mai ales sa se retina modelul..altfel nu vad rostul. Mie mi-ar fi rusine sa postez asa ceva. Cand o iei in freza aiurea....te bagi in nisip ca strutzul...nu te lauzi sau te plangi.....ca devii penibil.

"Cat A" are mereu sfatul cu motorul de capacitate mica....as fi meschin sa spun ca subscriu...cand eu..un mucos in motociclism(dar poate cu muult mai multi km pe strazi decat suma celor care se dau rotunzi pe aici) am un motor maricel. Dar.....opiniile postate aici....sunt ridicole. Vad pareri despre faptul ca se putea evita cu 125..levita cu 250...etc. Situatiile astea se simt....si ptr asta ai nevoie de experianta si concentrare nu de sictir..etc. Experientele astea se intampla oricui in trafic...fie ca esti cu masina...cu motoru...cu autobuzul sau altceva. Cei care vad traficul...sunt cei care "cu noroc reusesc sa evite", ceilalti...plang pe forumuri....nereusind sa realizeze....ca nu neaparat cele doua degete tinute pe frana conteaza....ci viteza de procesare din creier..si capacitatea de anticipare.

Va recomand putin sah..acestor zmei cu 20k km la 18 ani....acolo se gandesc cateva mutari inainte. daca esti in stare..normal.

Si apropos....daca ma uit in oglinda si nu e nimik..iar in secunda cand deschid usa..tu vrei sa depasesti pe dreapta si intri in usa mea.....prefer sa fii cu bicicleta...sau vei prefera sa te ranesti suficient....cat sa nu fiu nevoit sa-ti rup eu ceva ca sa vina salvarea.(nu pot fi suficient de rapid pe cat poate fi un dobitoc care depaseste pe dreapta crezand ca e un drept - aviz celor cu scutere)

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

parerea mea....Categoria "A" nu e o clona...e ultimul dintre cavalerii ordinului adevaratilor imbecili...

e acela care duce tortsa mai departe...e acela care nu se va da batut orice ai face sau zice....acela care tanjeste sa isi vada poza pe acea bucata de plastic roz....acela care nu va sti niciodata cum arata pasarica decat din poze...acela care nu are viata decat in jocurile pe calculator....acel om care in urma cu multi multi ani, mergand pe tricicleta, a prins la vale 6km/h, s-a speriat, a defecat in pantaloni si a inceput sa planga, jurand ca nu va mai lasa pe nimeni sa treaca prin teroarea pe care a trait-o el...

acest Batman al forumurilor...omul(mult spus) pe care nu il suportam, dar de care avem nevoie...sa ne streseze cand suntem cat de putin relaxati....eroul oricarei bunicutse paranoice de motociclist....gardianul intunecat al rubricii de "Accidente", eternul carnat moralizator...

 

cred k mai bine (pentru binele tuturor) sa:

 

termine pubertatea, invete bine sa ia BAC-u, intre la o fac, get a job, ia permisu' ,cumpere motor(nu prea mare ca iar murdareste chilotseii), sa iasa cu el sa se plimbe, si sa se piarda fara speranta pe strazile romaniei, astfel incat sa nu mai apuce vreodata sa mai puna mana pe un comp conectat la net.

 

GET A LIFE!!!!(si nu ma refer in WOW)

Mitocanie mai mare rar mi-a fost dat sa citesc. Sa gandesti in felul asta despre cineva care da sfaturi, complet inofensive, este urat. Dar sa mai si scrii, e dovada clara a faptului ca prostia romanului nu cunoaste limite. "mr.pilot"...cred ca, in momentul in care ai scris ce ai scris mai sus, ti-ai revazut pubertatea si adolescenta, frustarile si neamplinirile, abuzurile la care ai fost supus in copilarie...nu-mi imaginez ca mintea unui om sanatos ar putea concepe asa ceva fara un exemplu foarte apropiat lui sau familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai..nu pot sa cred.Pai si topicul asta a devenit loc de dat cu parerea despre un user care deranjeaza pe careva? :) Alt loc de joaca nu va puteti gasi? Si daca tot credeti ca aveti de a face cu prostia unora,de ce dracu o mai si multiplicati ?... vedeti ca s-ar putea intoarce impotriva voastra...

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt total de acord cu maninblack!!! multa dreptate ai in ce ai spus!!!! la noi atat la motociclisti, cat si la conducatorii auto nu exista atentia, anticiparea si cel mai important concentrarea in trafic!!! plus ca traim intr-o tara unde totul se poate intamplat oricand si la orice ora!!! s-a gandit cineva ca cel care a deschis portiera sarea imediat din masina si intrai cu motoru in el?:-? ce pateai atunci?!:-? sfatul meu : multa multa cugetare asupra participarii in trafic!!! eu am avut 4 luni ( toata vara ) sa o fac doar pentru ca un alt sofer care nu m-a vazut mi-a intors in fata si am ajuns la concluzia ca totusi are si el vina lui, dar nici eu nu aveam ce cauta acolo in acel moment, puteam fi 1 mentru mai in spate si scapam....

 

 

o zi buna tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea....Categoria "A" nu e o clona...e ultimul dintre cavalerii ordinului adevaratilor imbecili...

e acela care duce tortsa mai departe...e acela care nu se va da batut orice ai face sau zice....acela care tanjeste sa isi vada poza pe acea bucata de plastic roz....acela care nu va sti niciodata cum arata pasarica decat din poze...acela care nu are viata decat in jocurile pe calculator....acel om care in urma cu multi multi ani, mergand pe tricicleta, a prins la vale 6km/h, s-a speriat, a defecat in pantaloni si a inceput sa planga, jurand ca nu va mai lasa pe nimeni sa treaca prin teroarea pe care a trait-o el...

acest Batman al forumurilor...omul(mult spus) pe care nu il suportam, dar de care avem nevoie...sa ne streseze cand suntem cat de putin relaxati....eroul oricarei bunicutse paranoice de motociclist....gardianul intunecat al rubricii de "Accidente", eternul carnat moralizator...

 

cred k mai bine (pentru binele tuturor) sa:

 

termine pubertatea, invete bine sa ia BAC-u, intre la o fac, get a job, ia permisu' ,cumpere motor(nu prea mare ca iar murdareste chilotseii), sa iasa cu el sa se plimbe, si sa se piarda fara speranta pe strazile romaniei, astfel incat sa nu mai apuce vreodata sa mai puna mana pe un comp conectat la net.

 

GET A LIFE!!!!(si nu ma refer in WOW)

 

Bla-bla-bla... :)

 

Asa si?Ce legatura are asta cu topicul?

 

Bati campii, amice! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu i-am cerut lui sa-si completeze profilul, ci el mie. Citeste mai bine ce se scrie pe aici si proceseaza putin inainte de a te exprima in scris.

...Si din profilul lui reiese ca ar avea motocicleta? Ai vazut tu ca el ar avea profilul "complectat"?

 

 

 

 

 

 

Xenon pe faza lunga, tobe fara site si cate un bici cu care sa-i pocnim pe conservarii stationati la semafor ca nu ne fac loc sa trecem.

eu sunt un bulache nesimtit care merge si ziua si noaptea cu faza lunga,si am xenon pe ea..

 

si daca tie,sau altui fatalau,nu va convine,dati-mi pm si discutam

 

 

FAZA LUNGA + o EVACUARE DECENTA e mult mai mult decat necesara in trafic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam chef sa citesc toate paginile dar mi s-a taiat dupa ce am vazut primul raspunsul lui alexutz la spusele lui categoria A..

asta nu e un mod de a vorbii, chit ca esti forumist de mult timp si "te stie" lumea, parerea mea ca trebuia un ban, oricine ar fi fost.

nu m-as mira daca ai primii 2 palme pentru cuvintele spuse ca nu stii cum dai de unu "sensibil" si nici macar nu-ti dadea reply pe forum, ti-l dadea direct in fatza la terasa :rock:

asa ca terminati cu gura mare pe forum ca nu stiti ce se poate intampla..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam chef sa citesc toate paginile dar mi s-a taiat dupa ce am vazut primul raspunsul lui alexutz la spusele lui categoria A..

asta nu e un mod de a vorbii, chit ca esti forumist de mult timp si "te stie" lumea, parerea mea ca trebuia un ban, oricine ar fi fost.

nu m-as mira daca ai primii 2 palme pentru cuvintele spuse ca nu stii cum dai de unu "sensibil" si nici macar nu-ti dadea reply pe forum, ti-l dadea direct in fatza la terasa

asa ca terminati cu gura mare pe forum ca nu stiti ce se poate intampla..

 

pana nu o sa apara poze cu ochi umflati pt amenintarile de pe forum nu o sa se potoleasca :P

 

 

si app de accident ... eram aseara cu fratimiu in masina (conducea el, logan pickup 55 cp :rock:) si i-a rupt usa la un terminat care s-a dat jos grabit din masina :lol: era noapte, deci banuiesc ca se vedeau farurile, dar problema e ca NU SE UITA in oglinda cand se dau jos din masina :rock: asa k indiferent ce moto ai, tot asta patesti cand deschid dobitocii usa :blbl: 

 

App de motoare foarte puternice, intradevar nu prea ai cum sa te asiguri pt ca apare in dreptul usi instant si degeaba te-ai holbat tu mult si bine...

 

singura solutie... sa nu mai mergem pe langa masinile parcate sau printre cele oprite la semafor... dar cine o sa faca asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man la cat ghinion ai trebuie sa te iei de mana cu userul Gabi Tro si sa creati un Vortex,ce Geneva...ce acelerator de particule...voi 2 si gata :blbl: :rock:

 

 

Acum pe bune,cata anticipatie sa ai...sa iti dai seama ca ala sau aia iti va deschide usa in fata... :rock: Unii este mai catolici decat papa...sa nu mai vb si de frustrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ghinion frate?

Diferenta intre el si restu e ca el a povestit de fiecare data cand a cazut. Restu, cad pe capete dar se duc acasa si le e rusine sa povesteasca sa nu le cada gradele... Tu chiar crezi ca toate accidentele sunt postate pe forum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam chef sa citesc toate paginile dar mi s-a taiat dupa ce am vazut primul raspunsul lui alexutz la spusele lui categoria A..

asta nu e un mod de a vorbii, chit ca esti forumist de mult timp si "te stie" lumea, parerea mea ca trebuia un ban, oricine ar fi fost.

nu m-as mira daca ai primii 2 palme pentru cuvintele spuse ca nu stii cum dai de unu "sensibil" si nici macar nu-ti dadea reply pe forum, ti-l dadea direct in fatza la terasa :rock:

asa ca terminati cu gura mare pe forum ca nu stiti ce se poate intampla..

 

 

eu am luat ban si pentru jigniri gen "prost' sau "idiot" ...

 

ce sa ceri de la adiminii astia de grota

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rock: topicul asta (ca multe altele, de altfel) este mai tare ca o telenovela. Ma astept sa se descopere ca de fapt, in ciuda frictiunilor dintre cei doi, Alex si Categoria A sunt frati buni. :rock:

 

Nu inteleg cum ati putut sa umpleti (iar) 15 pagini aiurea (si cate or mai urma de acum incolo).

Problema e simpla: Alex a avut ghinion si bine ca a scapat ok si a tinut sa ne impartaseasca asta, iar Categoria A a punctat iarasi niste kestii foarte adevarate, cum ca de obicei conduita preventiva (in unele cazuri in aceasta categorie intra si achizitionarea unei mototcicleta pe masura conducatorului, nu una peste limitele sale de experienta varsta etc) poate salva anumite situatii.

 

Cred ca asta se putea spune din 2 posturi si se scapa de circul de dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a deschis tzaran cu duba saptamana trecuta usa in fata doar ca aveam viteza destul de mica si am reusit sa culc motorul pe trotuar inainte sa ajung la usa dobitocului . Nu s-a obosit sa opreasca macar insa dupa 2 semafoare a ramas fara oglinda :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea te duce mintea prietene. Totusi eu cred ca nu exista nici un incepator care sa nu stie ca nu e bine sa ai motor mare din prima. Asa ca hai sa nu mai vb aiurea. Cu toate ca mai devreme "m-am luat" putin de categoria "A", a zis niste chestii bune...despre banda I pe care ati putea sa le bagati la cap.

 

Problema asta e, ca nu din prima.

Merge primu' an frumos ( eventual preventiv ) cu motoru' mic.

dupa care in anul 2 se umfla muschii pe el.

si trece la ceva Maaare. ca e profesionist deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta e, ca nu din prima.

Merge primu' an frumos ( eventual preventiv ) cu motoru' mic.

dupa care in anul 2 se umfla muschii pe el.

si trece la ceva Maaare. ca e profesionist deja.

Pai treaba se rezuma la urmatoarele:

- te duce mintea, iei ce motor vrei, mare sau mic si il duci functie de experienta ta (recomandat sa o subestimezi), incet, preventiv, atent etc etc.

- nu te duce mintea - iei un motor cat mai mic, cat mai vechi si cat mai lenes si il duci "cum stii tu mai bine sa te vada lumea" si te rogi la domnul sa nu mori. Si poate ai norocul sa traiesti sa realizezi ca datorita motorului esti inca in viata, nu datorita tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu te scuz mate, insa e foarte dernajant. dupa ce mi-o "iau" intre urechi, am o pata-n ochi care nu ma lasa sa mai vad ca lumea cateva minute. in special cand nu e soare.

si nu fac decat sa te atentionez si sa-ti dau 2-3 flashuri ca deranjezi. mai mult, ce e in mintea mea si cine e pe ghidon sau volan in momentele alea in gand, nu-ti spun ca as fi magar.

 

nu vad rostul pentru care sa mergi cu faza lunga si sa ma deranjezi. nu vad rostul pentru care ma obligi sa incetinesc caci nu mai sunt la fel de sigur la viteza la care mergeam daca nu pot vedea bine.

 

incearca sa te gandesti la asta si ca asa ca mine gandesc toti cei care trec pe langa tine.

 

nu mai amintesc cat de deranjant este sa ai unu' d-asta in spate

 

poate gresesc si eu mergand cu faza lunga ziua dar consider ca daca te deranjez inseamna ca M-AI VAZUT. prefer sa-mi iau injuraturi pt faza lunga si sa fiu vizibil decat sa mi se ia fata si sa mi se ceara scuze. "iarta-ma, nu te-am vazut!" a devenit o fraza atat de uzuala incat cred ca doar "buna ziua" se foloseste mai des

 

Si mie mi-a deschis tzaran cu duba saptamana trecuta usa in fata doar ca aveam viteza destul de mica si am reusit sa culc motorul pe trotuar inainte sa ajung la usa dobitocului . Nu s-a obosit sa opreasca macar insa dupa 2 semafoare a ramas fara oglinda ;)

era nasol pt el daca-i spargeai fata. oglinda am inteles ca n-o folosea ;)

Editat de lethal.energy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi la distanta de fix o portiera de masinile pe langa care treci asta inseamna ca anticipezi o portiera deschisa,daca nu poti sa anticipezi ca din acea coloana oprita in dreptul fiecarei masini un (cuvant urat) poate cobora nu conduci preventiv,iar viteza de deplasare in siguranta inseamna sa fi pregatit si in cazul in care pic un avion din cer.Poate in urechile unora suna hilar dar este realitate si daca nu esti mereu 110% concentrat si gata de "orice" ai mari sanse sa ti se intample diverse!Deci fiecare ar trebui sa-si adapteze viteza in functie de traficul din zona,felul in care il anticipeaza,daca cunoaste zona sau nu(gropi,denivelari)si nu in ultimul rand in functie de motor si skill!

P.S.

Ca un exemplu,eu cand merg cu scuterul in oras merg foarte agresiv,in sensul ca ma strecor peste tot, ceea ce mi-ar fi greu cu un miar.Deci depinde si de utilaj!

 

De acord cu tine mai putin cele 2 sublinieri: vad ca esti din Constanta, si stim cat de haotic se circula si pe acolo, dar in Bucuresti se considera lux sa stai la o distanta de o portiera de masina oprita in coloana, fiindca masinile se opresc in zig-zag, nu respecta intotdeauna distantele dintre ele; in legatura cu cei 110% concentrare, nu este posibil, mereu i se intampla oricui sa clipeasca sau sa ii atraga privirea cate ceva si o fractiune de secunda sa nu fie atent la cei din jur, acum mai tine si de sansa.

Cand trec printre masini in coloana, pe orice banda, merg in a 1-a cu 5 km/h, turez, si opresc daca e cazul, uneori tin picioarele jos. Mereu cu faza de intalnire aprinsa, mi s-a intamplat pana acum de 4 ori sa imi deschida portiere pe toate benzile, insa fiindca mergeam incet am oprit, am claxonat i i-am f*tut in gura. La fel e si cu cei care vor sa schimbe banda brusc, si iarasi un aspect foarte rusinos ar fi ca 2 motociclisti sa se ciocneasca fiindca unul merge printre masini in coloana si celalalt vrea sa schimbe banda si il acroseaza, astea sunt situatii in care nu conteaza ce ai sub poponeata, conteaza sa bagi ochiul apoi mana in gaz.

 

Si eu sunt de parere ca in Bucuresti experienta iti sporste sansele sa ramai fara avarii, insa nu e bine sa te bazezi numai pe ea, trebuie sa belesti ochii bine.

Editat de Magnetto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...