Sari la conținut

Accident Crangasi


zeze
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pai ok..dar atunci DE CE A CAZUT?

pentru ca te fura si cu pasager si fara indemnanare o redresezi in primu stalp ... mai e si linie continua care aluneca ca toti dracii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate Zeze. Cei mai familiari cu termeni astia iti pot spune cum se cheama cind zbori peste motor sau cu tot cu el spre stinga cind esti inclinat pe dreapta.

Curba aia din pacat "insista" sa se ia la intrecere la numarul de victime cu lacul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ce dilema aveti si voi , de ce a cazut omu. :) Fara carnet -> probabil incepator , point fixation , voblaj ( chiar azi am vorbit cu un tip care a avut r6 si mi-a zis ca avea tendinta sa intre foarte usor si nu ar fi primul care moare pe r6 din voblaj ) , poate si pasagera a facut putin balans , cine stie ? conteaza ca a cazut si ca a murit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se numeste high side, si ma cam indoiesc sa fi blocat el spatele la 60 km/h si cu pasager in spate apoi sa ii dea high side asta de care tot vorbim. in opinia mea iese din discutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dreaq vedeti voi dificil la curba aia nu stiu.....

 

Hai RIP sa nu fiu offtopic la carantina.

nu e bre complicat da cand te dai numai in linie dreapta fara permis, cand intrii in curbe cu pasager ... e altceva ... poate si pasagera o fi incercat sa compenseze inclinarea motociclete , cum de multe ori mi se intampla si mie :) ... bine ca am tramvai mare si nu prea simt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e clar de ce a cazut. daca ne luam dupa date , nu avea permis , avea un r6 si pasagera.

ne gandim ca avea experienta 0 , la cum arata motoru nu avea viteza , deci greseala de incepatori. putem sa ne gandim ca la incomodat o masina daca ne luam dupa un martor ca a spus ca a vazut un matiz derapand in forja dupa accident.

 

em am intrat intr-o noapte cu 100 - 110 in curba aia si am avut ceva senzatii , abea am tinut de el , si inca mai erau ceva pete de apa dupa ce trecusera aia cu masinile sa spele. chiar m-am speriat atunci

 

si o faza care ma marcat azi , am ramas ultimu dupa ce a plecat toata lumea de la accident. si ma uitam cum trec alti motociclisti care treceau cu rotiile pe pata de sange si poate nici nu gandeau ca acolo in urma cu 1-2 ore a murit un baiat pe motor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba aia e doar ciudata, nu neaparat dificila. Nu stiu nici eu sa explic, si pe mine m-a furat de 2-3 ori, ca am intrat in ea mai tare decat era cazul, dar am redus usor si nu au fost probleme. Si cu masina fiind am fost martorul unui accident acolo, soferul din fata mea a derapat si s-a infipt in parapet, eu aveam ceva distanta si am putut sa opresc.

Cred ca iti da senzatia ca poti sa o abordezi cu viteza mai mare decat e posibil in realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ar mai fi atatea discutii daca era si motorul distrus, dar nu are nimic si e ciudat, viteza nu avea. Eu unu sunt curios, ca sa stiu de ce sa ma feresc

bre , poti sa mori si daca cazi de pe loc, mai ales cand te freci un pic de asfalt dupa ce iti zboara castronu de pe teasta. eu am cazut pe ploaie la 50 pe linia de tramvai si notoru nu a avut nimic cu toate ca s-a dus ina 50 de metrii taras ... asa ca, poti sa mori si pe motor nezgariat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lipsa vizibilitatii ar putea fi un factor destul de important. aboredez curba aia cu 100-110 .. nu e asa dificila. dar cand intervin problemele de vizibilitate si te trezesti cu vreo masina oprita sau coloana in fata... se schimba datele problemei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ar mai fi atatea discutii daca era si motorul distrus, dar nu are nimic si e ciudat, viteza nu avea. Eu unu sunt curios, ca sa stiu de ce sa ma feresc

 

sa te feresti sa dai cu scufita de vre-un stalp, bordura sau ce mai iese prin cale.

motoreta poate sa fie super intacta, ideea e ca si la 30-40 la ora daca dai cu mufa intr-un stalp nu o sa iesi prea bine.

 

nu stiu eu unul vad curba aia luata fie incet- fie tare, daca te prinde undeva la mijloc si esti novice pot aparea probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba aia e doar ciudata, nu neaparat dificila. Nu stiu nici eu sa explic, si pe mine m-a furat de 2-3 ori, ca am intrat in ea mai tare decat era cazul, dar am redus usor si nu au fost probleme. Si cu masina fiind am fost martorul unui accident acolo, soferul din fata mea a derapat si s-a infipt in parapet, eu aveam ceva distanta si am putut sa opresc.

Cred ca iti da senzatia ca poti sa o abordezi cu viteza mai mare decat e posibil in realitate.

 

iti zic eu de e ciudata si pe o parte si pe alta , si de ce sunt atatea accidente acolo , masini in parapeti in stavilar si motoare cazute. pe ca soseaua e facuta anti legilor fizice la modul: curba la stanga si soseaua e inclinata spre dreapta , asta face dificila curba

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba aia e doar ciudata, nu neaparat dificila. Nu stiu nici eu sa explic, si pe mine m-a furat de 2-3 ori, ca am intrat in ea mai tare decat era cazul, dar am redus usor si nu au fost probleme. Si cu masina fiind am fost martorul unui accident acolo, soferul din fata mea a derapat si s-a infipt in parapet, eu aveam ceva distanta si am putut sa opresc.

Cred ca iti da senzatia ca poti sa o abordezi cu viteza mai mare decat e posibil in realitate.

 

Parerea mea:

Curba este la dreapta, iar asfaltul este "inclinat" invers. Cand au asfaltat ultima oara l-au mai indreptat, dar tot mai are o inclinatie spre linia de tramvai. Pe de alta parte, chiar in curba pe prima banda sunt 2 guri de canal. Oricum, la viteze de peste 60-70 km curba devine periculoasa si pentru masini. Cu moto nu am intrat cu mai mult de 50 km/h in aceea curba (e drept experienta mea este limitata la un an de zile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza mai mare decat trebuia ,trasa exterioara prost aleasa,frana ,voblaj ,bruscat directia,pilot si pasager aruncati jos,moto eliberata de sarcina merge pe noua trasa spre trotuar!

Cauza lipsa carnet si automat de experienta,motor prea puternic !(seamana cu accidentul de pe Kisselef de anul trecut)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R6 e de vanzare acum ? Uite asa mai isi repara troaca, cate un posesor de permis cu R6,care poate a avut accident din vina conservarilor. De pasagera imi pare rau,dar nu mult ca daca avea minte nu se urca la el in spate stiind ca n-are permis...

Sau si asta la fel ca Moga a vrut sa "traga pe una"...si fata fiind noua piesa nu stia ca n-are permis...

 

 

 

Prostia circula si daca merge aiurea, se imprastie si moare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...