Sari la conținut

Accident Crangasi


zeze
 Share

Postări Recomandate

ba ce dilema aveti si voi , de ce a cazut omu. :) Fara carnet -> probabil incepator , point fixation , voblaj ( chiar azi am vorbit cu un tip care a avut r6 si mi-a zis ca avea tendinta sa intre foarte usor si nu ar fi primul care moare pe r6 din voblaj ) , poate si pasagera a facut putin balans , cine stie ? conteaza ca a cazut si ca a murit. :)

 

 

 

 

Eu am r6 si sincer nu am avut nici o problema cu el. Probabil conteaza si pilotul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am r6 si sincer nu am avut nici o problema cu el. Probabil conteaza si pilotul :)

Intr-adevar. Probabil tu esti ruda cu Stoner. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28 de ani nu era tocmai un pusti...mai devreme a venit mama lui in stare de soc si dupa ce s-a mai stabilizat a cerut sa plece acasa :) Nu doresc nimanui sa se afle sau sa-si puna parintii in postura in care s-a aflat ea azi si va continua sa se afle...muult timp de acum unainte :) Lacrimile ei erau reale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-i bah sa viseze frumos.Curba aia daca o iei cu mai mult de 80-90 te varsa EXACT din motivele pe care le spun ei insisi.Este construita prost.

Ce mai bat campiile unii...si dupa aia se mira lumea..."bah oare de ce a cazut ????"

A cazut ca AVEA VITEZA PREA MARE IN CURBA !...plm...

 

 

 

 

In curba aia si cu masina daca intri cu mai mult de 80 km h cam ai probleme. Eu stau in zona si trec zilnic pe acolo. Acum 3 ani un prieten conducea un audi 80 si eu eram in dreapta. A intrat in curba cu 120 si am muscat din parapetul dinspre lac. Nu prea a fost placut. :) M-am invatzat minte. cel mai bine cand vii dinspre crangasi spre lujerului cel mai bun asfalt e langa gardul de la 41. Pe acolo nu am probleme niciodata cu moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles eu gresit??....io am retinut ca accidentul s-a petrecut pe partea cealalta...de la semanatoarea spre crngsi...

 

 

 

Ai inteles bine. Dar este exact aceeasi treaba si pe sensul celalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curba se ia foarte usor cu 110 trecand din banda a 2-a pe prima (testata de mine ziua fara masini in spate). poate el a gresit numerotarea. asta e inca un pasager schilodit pe viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce tot vorbiti de curba aia, de zici ca e triunghiul bermudei lu peste!

 

am trecut pe acolo de zeci de ori..! nu e nici o problema acolo...daca nu ai permis, si mergi pe r6, sau alta bombitza, poti sa ti o furi relax si pe drum drept!

 

stie cineva ce casca avea? sper ca nu avea un SAFEBET...am mai vazut bikeri cu japoneze cu casti la 40 roni!>..mai bine sa si cumpere comuniste si echipamente adevarate!

 

in orice caz, e o tragedie!

 

R I P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce tot vorbiti de curba aia, de zici ca e triunghiul bermudei lu peste!

 

am trecut pe acolo de zeci de ori..! nu e nici o problema acolo...daca nu ai permis, si mergi pe r6, sau alta bombitza, poti sa ti o furi relax si pe drum drept!

 

stie cineva ce casca avea? sper ca nu avea un SAFEBET...am mai vazut bikeri cu japoneze cu casti la 40 roni!>..mai bine sa si cumpere comuniste si echipamente adevarate!

 

in orice caz, e o tragedie!

 

R I P

 

daca ai 60 chiar nu ai nici o problema , da intra cu masina sau cu motoru la 120 sa vezi senzatie, acolo au cazut multi in dambovita si altii s-au facut praf in parapeti.

acu ceva ani ma plimbam pe dig si din spre crangasi se tragea 3 masini , inainte de curba 2 au incetinit , unu cu un peugeo 206 a intrat tare in curba , si a pierdut masina dupa ce sa terminat curba si sa infipt in ultimul stalp de la pod.praf.

asta e problema , inclinat drumul cum nu trebuia si la viteza mai mare te arunca , o viteza unde pe alt drum aceeas curba poate nu ai avea problema

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curba se ia foarte usor cu 110 trecand din banda a 2-a pe prima (testata de mine ziua fara masini in spate). poate el a gresit numerotarea. asta e inca un pasager schilodit pe viata.

Cred ca se ia si mai usor la 180km/h cu elicopterul... Totusi am inteles ca era unul fara carnet (si probabil experienta cam 0) pe o vitezana, in conditiile astea se mai ia la fel de usor? Adica un idiot fara carnet se da probabil cam tare (cel putin pentru experienta lui) printr-o curba mai dificila calare pe un fel de racheta, isi agata scafarlia de un gard de isi rupe gatul, si voi faceti aici concurs de "care m-am dat mai tare" prin curba aia? Astea sunt mai degraba discutii de "Motociclisti in timpul liber"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai 60 chiar nu ai nici o problema , da intra cu masina sau cu motoru la 120 sa vezi senzatie, acolo au cazut multi in dambovita si altii s-au facut praf in parapeti.

acu ceva ani ma plimbam pe dig si din spre crangasi se tragea 3 masini , inainte de curba 2 au incetinit , unu cu un peugeo 206 a intrat tare in curba , si a pierdut masina dupa ce sa terminat curba si sa infipt in ultimul stalp de la pod.praf.

asta e problema , inclinat drumul cum nu trebuia si la viteza mai mare te arunca , o viteza unde pe alt drum aceeas curba poate nu ai avea problema

 

 

dar la cauciucuri nu te gandesti niciodata? furca, ulei in furca, roti centrate, etc...!???si se intreba..oare de ce am cazut? e curba nashpa..??? stiu multi bikeri care iau curba aia fara nici o treaba! si stiu multi care-si rup dintii- n curbe muuult mai usoare... e chestie de mana, experienta, pregatire, etc, etc si etc! tu chiar crezi ca toti sunt facuti ptr moto?? cati au murit? si cati si au rupt oasele? si cati vor mai fi? ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu ceva ani ma plimbam pe dig si din spre crangasi se tragea 3 masini , inainte de curba 2 au incetinit , unu cu un peugeo 206 a intrat tare in curba , si a pierdut masina dupa ce sa terminat curba si sa infipt in ultimul stalp de la pod.praf.

 

daca era mai pe iarna se poate sa fi fost accidentul unui prieten bun, unul din cei mai buni cataratori la liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca era mai pe iarna se poate sa fi fost accidentul unui prieten bun, unul din cei mai buni cataratori la liber.

 

parca era mai frigut afara m soferul avea parul lung , nu patise nimic , pasagerul era inconstient cand la luat salvarea . daca e acelas accident si sti ceva de starea pasagerului , chiar sunt curios , si de sofer , daca a trecut peste moment. ma marcat accidentul ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea o casca buna, nu mai tin minte acum ce era, dar nu era de doi bani. Ideea e ca poti sa ai 5 casti pe cap, daca nu e niciuna legata. Casca i-a sarit de pe cap si a lovit cu capul de gard, oricum destul de irelevant dat fiind ca de la impact i s-a rupt gatul ca o nuia si i s-a intors fatza la spate.

Totusi de cele mai multe ori ajuta sa ai casca legata.

 

eu nu stiu ce tot vorbiti de curba aia, de zici ca e triunghiul bermudei lu peste!

 

am trecut pe acolo de zeci de ori..! nu e nici o problema acolo...daca nu ai permis, si mergi pe r6, sau alta bombitza, poti sa ti o furi relax si pe drum drept!

 

stie cineva ce casca avea? sper ca nu avea un SAFEBET...am mai vazut bikeri cu japoneze cu casti la 40 roni!>..mai bine sa si cumpere comuniste si echipamente adevarate!

 

in orice caz, e o tragedie!

 

R I P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar la cauciucuri nu te gandesti niciodata? furca, ulei in furca, roti centrate, etc...!???si se intreba..oare de ce am cazut? e curba nashpa..??? stiu multi bikeri care iau curba aia fara nici o treaba! si stiu multi care-si rup dintii- n curbe muuult mai usoare... e chestie de mana, experienta, pregatire, etc, etc si etc! tu chiar crezi ca toti sunt facuti ptr moto?? cati au murit? si cati si au rupt oasele? si cati vor mai fi? ...

 

uite chiar nu m-am gandit , conteaza foarte mult , da ma gandesc ca daca te sti cu ceva in neregula o lasi mai moale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba aia e doar ciudata, nu neaparat dificila. Nu stiu nici eu sa explic, si pe mine m-a furat de 2-3 ori, ca am intrat in ea mai tare decat era cazul, dar am redus usor si nu au fost probleme. Si cu masina fiind am fost martorul unui accident acolo, soferul din fata mea a derapat si s-a infipt in parapet, eu aveam ceva distanta si am putut sa opresc.

Cred ca iti da senzatia ca poti sa o abordezi cu viteza mai mare decat e posibil in realitate.

 

Curba aia are apexul foarte lung si oarecum dublu. Te fura de nu se poate, da' dupa ce ai luat-o o data, de doua ori te obisnuiesti si stii cum s-o abordezi. Cel mai important e sa nu ai viteza si sa si caucioacele bune, cu presiunea care trebe. Altfel ai belit-o. Mai ales ca asfaltul pe acolo nu-i din cel mai aderent si intre bezi au turnat baietii zmoala ca sa acopere crapaturille. Zmoala care evident s-a lustruit de la miile de roti care o calca zilnic. In drum spre/de la Apasu trec p-acolo, in ambele sensuri. Era sa mi-o fur pe zmoala lor, pentru ca nu trecusem de ceva vreme p-acolo si m-am trezit pe patinoar. Caucioacele foarte bune, viteza de aprox 50 -60 km/h, cunoasterea masinariei de sub mine si experienta (cata e ea, nu multa, n-am decat 15000km pe motor, din care 10000 in Bucale) m-au scos din cacao. Banuiesc ca mortu' n-avea cine stie ce experienta, si asta l-a costat. Nu zic RIP, ca nu merita. Daca te urci pe motor fara permis, si mai iei si pasager, esti un dobitoc. Daca motorul ala e R6 sau R1 sau drac mai stie ce vitezana, esti imbecilul suprem. Parerea mea. Sue me.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in curba aia cineva si-a facut un Lancer Evo praf, dauna totala. soferul avea si ceva experienta de raliu, cica inainte de impact i s-ar fi aprins niste becuti in bord, si la expertiza zice-se ca nu ar fi functionat distributia puterii corect. nu asta voiam sa zic, ci subliniez ca li se poate intampla si celor mai buni si mai priceputi, indiferent daca-i cu masina sau cu moto. acea curba se poate lua cu 110, ok, but don't try it. si eu am trecut pe acolo de zeci de ori, ba chiar in a doua zi dupa ce mi-am luat permisul, si sa mor de mi s-a parut periculoasa, si chiar nu mi-am explicat niciodata cum o patesc atatia acolo. bineinteles, niciodata nu am avut viteza excesiva, mergeam un pic mai tare ca restul, dar nu peste suta.

 

in alta ordine de idei, am vorbit cu un coleg mai devreme la telefon, Kriminal, si mi-a zis ca a oprit si el la accident, si nici el nu prea-si putea explica cum s-a intamplat. probabil luni o sa intre si el sa dea mai multe detalii. pacat totusi ca s-a stins o viata si altii au de suferit. nu stiu cat de mult l-ar fi ajutat un plastic cu litera A trecuta pe el in acel moment, dar daca, pentru inceput ar fi respectat legea si regulile de circulatie (nu categ. A -> nu mers cu motorul pe strada, viteza legala - DA, un R6 poate merge si cu 60 km/h, trebuie doar sa vrei asta!!!!), ar fi existat sanse foarte mari ca el sa mai fie in viata.

 

nu pot spune ca isi merita soarta (motor puternic, experienta redusa, lipsa permisului) pentru ca nimeni nu merita sa moara asa de tanar, dar mare grija, aveti motoare puternice, invatati mai intai sa le pilotati si sa va obisnuiti cu ele, abia apoi da-ti-va zmei. saptamana trecuta un GSX-R a facut victime, acum un R6. nu sunt impotriva vitezanelor, dar cat de greu este sa rogi un amic cu ceva experienta sa-ti arate cate ceva pe AMCKart.... sau sa te duci intr-un loc unde nu te vede nimeni sa inveti sa franezi si sa iei viraje....

 

trist! condoleante familiei iar motociclistul sa se odihneasca in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...