Sari la conținut

Accident Crangasi


zeze
 Share

Postări Recomandate

Curba aia are apexul foarte lung si oarecum dublu. Te fura de nu se poate, da' dupa ce ai luat-o o data, de doua ori te obisnuiesti si stii cum s-o abordezi. Cel mai important e sa nu ai viteza si sa si caucioacele bune, cu presiunea care trebe. Altfel ai belit-o. Mai ales ca asfaltul pe acolo nu-i din cel mai aderent si intre bezi au turnat baietii zmoala ca sa acopere crapaturille. Zmoala care evident s-a lustruit de la miile de roti care o calca zilnic. In drum spre/de la Apasu trec p-acolo, in ambele sensuri. Era sa mi-o fur pe zmoala lor, pentru ca nu trecusem de ceva vreme p-acolo si m-am trezit pe patinoar. Caucioacele foarte bune, viteza de aprox 50 -60 km/h, cunoasterea masinariei de sub mine si experienta (cata e ea, nu multa, n-am decat 15000km pe motor, din care 10000 in Bucale) m-au scos din cacao. Banuiesc ca mortu' n-avea cine stie ce experienta, si asta l-a costat. Nu zic RIP, ca nu merita. Daca te urci pe motor fara permis, si mai iei si pasager, esti un dobitoc. Daca motorul ala e R6 sau R1 sau drac mai stie ce vitezana, esti imbecilul suprem. Parerea mea. Sue me.

toata lumea aplauze pt wolfman si pt numarul de km parcursi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Accidentul nu se putea intampla decat asa: a plecat mai tare de la semafor de pe banda 2, a ajuns in dreptul curbei care se strange din scurt (cine trece pe acolo stie cum e) , si-a dat seama sau s-a speriat ca nu mai ia curba , s-a blocat si a bagat mana in frana si astfel mobra s-a indreptat si dus direct in parapetul de tramvai, el a facut poc... si asa a mai murit un tanar care nu stia ce calareste...

 

Pacat...

 

:)

 

RIP..

 

In general cand bagi mana in frana pe curba mobra se culca si se duce de spate...care se descarca de sarcina...se indreapta cand bagi mana in gaz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP..

 

In general cand bagi mana in frana pe curba mobra se culca si se duce de spate...care se descarca de sarcina...se indreapta cand bagi mana in gaz...

majoritatea se indreapta bre...s-o duce de spate cand franezi fatza,poate daca ramai cu acceleratie blana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP..

 

In general cand bagi mana in frana pe curba mobra se culca si se duce de spate...care se descarca de sarcina...se indreapta cand bagi mana in gaz...

 

cand franezi in curba mobra tinde sa se indrepte , se culca daca blochezi spatele , si chiar fata , daca nu .. se indreapta , in nici una din variante nu poti sa iei curba , mai ales daca nu ai exp si te sperii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu cu masina pe acolo pe la 60-70 si nu am intampinat probleme deloc, de aia am ramas mirat cand am vazut poza din satelit cu acea curba cu probleme :|

 

Sa se fi adunat mai multe denivelari pe acolo de acum 3 luni cand am trecut pe acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP..

 

In general cand bagi mana in frana pe curba mobra se culca si se duce de spate...care se descarca de sarcina...se indreapta cand bagi mana in gaz...

 

nu mai frana spatele daca asa face la tine. e indicat fata

 

Am trecut si eu cu masina pe acolo pe la 60-70 si nu am intampinat probleme deloc, de aia am ramas mirat cand am vazut poza din satelit cu acea curba cu probleme :|

 

Sa se fi adunat mai multe denivelari pe acolo de acum 3 luni cand am trecut pe acolo?

 

u ai picat direct la pagina asta , sau nu ai observat ca la viteza de 60 chiar 80 nu ai nici o problema , care apar abea dupa 90- 100 in curba respectiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand franezi in curba mobra tinde sa se indrepte , se culca daca blochezi spatele , si chiar fata , daca nu .. se indreapta , in nici una din variante nu poti sa iei curba , mai ales daca nu ai exp si te sperii

 

Cam cum crezi ca reactioneaza un incepator, fara experienta cand se sperie si franeza in curba, presupunand ca s-a inscris pe curba si era inclinat.

Iti zic eu...se infige in frana blocheaza fata descarca spatele...si urmariile le comentam noi pe forum....:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu cu masina pe acolo pe la 60-70 si nu am intampinat probleme deloc, de aia am ramas mirat cand am vazut poza din satelit cu acea curba cu probleme :|

 

Sa se fi adunat mai multe denivelari pe acolo de acum 3 luni cand am trecut pe acolo?

 

Orice e posibil, mai ales la calitatea jalnica a plastelinei pe care astia o numesc asfalt. Sa vezi ce misto e podul Grant de cateva luni, te zgaltaie misto de tot, daca ai oua in rucsac, faci omleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta da tampenie!

Nu e tampenie, de exemplu daca te atrage ceva din peisaj si stai sa te uiti mai mult de 2 secunde in directia aia din instinct o sa-ti indrepti si ghidonul in directia aia. Nu e vorba de fix 2 secunde luate pe cronometru, si probabil chestia asta e accentuata de oboseala, si evident o sa deviezi cu atat mai mult cu cat mergi mai tare. Eu m-am obisnuit deja sa las gazul foarte usor daca ma uit altundeva decat pe drum ca am observat ca chiar deviez spre directia in care ma uit. Bine, cel mai bine e daca vrei sa admiri peisajul sa tragi pe dreapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tampenie, de exemplu daca te atrage ceva din peisaj si stai sa te uiti mai mult de 2 secunde in directia aia din instinct o sa-ti indrepti si ghidonul in directia aia. Nu e vorba de fix 2 secunde luate pe cronometru, si probabil chestia asta e accentuata de oboseala, si evident o sa deviezi cu atat mai mult cu cat mergi mai tare. Eu m-am obisnuit deja sa las gazul foarte usor daca ma uit altundeva decat pe drum ca am observat ca chiar deviez spre directia in care ma uit. Bine, cel mai bine e daca vrei sa admiri peisajul sa tragi pe dreapta...

 

 

Bai nene, cat de mult conteaza sa te bata cineva la cap cu toate "tampeniile" astea inainte chiar de a-ti lua permisul. Si dupa aia, cand te scoate/scot la plimbarici sau cand stati la o bere, tu mucea, el/ei cu ani de experienta pe motor. Pentru asta le sunt vesnic indatorat "mentorilor" mei, in special Mielu & Escu.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare daca cineva poate lua curba aceea cu 110 km/h, si tinand cont ca exact in centrul curbei sunt doua canale de toata frumusetea plus cateva pete de asfalt lucios, aluncecoase ( nu inteleg ce cauta alea acolo) si toate astea pe banda intai.Pe banda doi clar si evident nu poti sa te afli in centrul ei cu viteza asta, in loc de canale, cum a fost postat si mai sus sunt denivelarile alea care te inclina usor catre gardul de la 41.

 

 

ATENTIE MARE IN CURBA DE LA CIURE

 

post-12030-1223057884_thumb.jpg

 

care e mah curba aia care omoare oamenii prudenti?????????????

ia s a vad si eu...

daca mergea regulamentar nu cred ca avea probleme...mai intai permis , apoi viteza legala...

cine e tare ca merge cu 110 sa incerce in fata noastra, sa vedem si noi 'spectacol' in direct. oricum e prea mare concurenta pe alimente in magazine. preturile cresc, productivitate tot mai muca in comparatie cu cererea, nu e de plans daca se mai duce unul vinovat pt. ca s-a dus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cum crezi ca reactioneaza un incepator, fara experienta cand se sperie si franeza in curba, presupunand ca s-a inscris pe curba si era inclinat.

Iti zic eu...se infige in frana blocheaza fata descarca spatele...si urmariile le comentam noi pe forum....:rock:

 

se poate fara sa blocheze fata , sa franeze tare se indreapta motoru , scade viteza , si acici intervine experienta , tre sa iei mana de pe frana sa accelerezi usor te lasipe motor tragi de el si iesi din curba( pratcit e mai greu). daca te sperii o sa tii frana , motoru se indreapta si nu mai poti sa iei curba , intri in parapeti sau iesi de pe sosea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
45 grade? 60? cu o viteza de 50km/h si o curba de 60 grade o rezolvi...

 

Curba aia e inselatoare din ambele sensuri, s-au intamplat o gramada de accidente acolo si cu moto si cu auto, pt cineva cu un pic de experienta curba aia nu inseamna nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e mah curba aia care omoare oamenii prudenti?????????????

ia s a vad si eu...

daca mergea regulamentar nu cred ca avea probleme...mai intai permis , apoi viteza legala...

cine e tare ca merge cu 110 sa incerce in fata noastra, sa vedem si noi 'spectacol' in direct. oricum e prea mare concurenta pe alimente in magazine. preturile cresc, productivitate tot mai muca in comparatie cu cererea, nu e de plans daca se mai duce unul vinovat pt. ca s-a dus...

 

la spectacol o sa primim doar oameni cu motocicleta , in concluzie o sa-l pierzi si nu o sa afli niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tampenie, de exemplu daca te atrage ceva din peisaj si stai sa te uiti mai mult de 2 secunde in directia aia din instinct o sa-ti indrepti si ghidonul in directia aia. Nu e vorba de fix 2 secunde luate pe cronometru, si probabil chestia asta e accentuata de oboseala, si evident o sa deviezi cu atat mai mult cu cat mergi mai tare. Eu m-am obisnuit deja sa las gazul foarte usor daca ma uit altundeva decat pe drum ca am observat ca chiar deviez spre directia in care ma uit. Bine, cel mai bine e daca vrei sa admiri peisajul sa tragi pe dreapta...

daca te atrage peisajul e mai bine sa stai acasa pe National geografic. sau sa mergi pe munte si sa opresti s a faci poze din 2 in 2 min.

un om care stapaneste ceva pe doua roti nu se uita in curbe dupa peisaje, priveste inspre ''sectorul'' de dupa imediata apropiere a rotii, care urmeaza sa-l abordeze sau cum naiba sa ma exprim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca.. imi e greu sa zic asta despre cineva care l-am cunoscut la Power Motors si am vorbit cu el despre motoreta lui.. alaltaieri... si ieri !

 

 

 

Ca de obicei aici se fwte lumea in cwr aiurea, ca o fii ca nu o fii.. si se lasa cu offtopic-uri pe inca 30 pagini..

 

Baiatul asta, dupa cum a zis si Horia la prima vedere mi sa parut un baiat foarte simtit, inca sunt marcat de ceea ce sa intamplat si imi pare rau pentru el..

Alaltaieri l-am intrebat ce experienta are si a cata motoreta e.. mi-a raspuns ca a mai avut o Aprilia RS 125, si ca asta e altceva.. parea ok omul, nu stiam ca n-are permis, nu parea genul.

 

Vindecare rapida fetei !

Dumnezeu sa-l odihneasca ! :rock:

Editat de IceCube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la spectacol o sa primim doar oameni cu motocicleta , in concluzie o sa-l pierzi si nu o sa afli niciodata

 

crezi ca nu am cumva motociclete in nr. de 3 ori cat tine si vecinii tai la un loc?

asa cineva...

daca tot esti organizator, rezolva si mie de un bilet la intrare. :rock:

 

inca ceva: nu din ce citesti la profil poti cunoaste pe cineva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te atrage peisajul e mai bine sa stai acasa pe National geografic. sau sa mergi pe munte si sa opresti s a faci poze din 2 in 2 min.

un om care stapaneste ceva pe doua roti nu se uita in curbe dupa peisaje, priveste inspre ''sectorul'' de dupa imediata apropiere a rotii, care urmeaza sa-l abordeze sau cum naiba sa ma exprim...

Tocmai asa fac si de aia daca merg pe jos pe o strada pe care am parcurs-o zilnic ani de zile pe moto (sau pe scooter) am surpriza sa constat ca exista acolo nu stiu ce magazine pe care eu le cautam de ani de zile dar nu le-am vazut pentru ca sunt concentrat in proportie de minimum 90% la trafic, pietoni, treceri de pietoniu, oglinzi retrovizoare, ce indicatoare noi au mai plantat astia, etc... Pur si simplu efectul ala e demostrat stiintific, apare chiar si cand mergi pe jos pe strada, dar cand mergi pe ceva pe doua roti se simte un pic mai tare, si cand mai si mergi cam tare pe doua roti se simte tare de tot... Pur si simplu ideea e ca daca mergi pe moto si ceva iti atrage atentia important e sa-ti aduci aminte ca in maximum 2 secunde sa te mai uiti si la drum, ca altfel s-ar putea sa deviezi rau si de exemplu sa intri pe contrasens fara ca macar sa-ti dai seama.

Pe de alta parte sa stii ca eu imi permit obraznicia ca din cand in cand sa o las moale cand merg in excursie si sa ma mai uit cate o secunda-doua la peisaj, ca altfel de ce mai merg in excursie? Ca linie punctata si linie continua si table de trecere de pietoni pot sa vad si in Bucuresti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R6 e de vanzare acum ? Uite asa mai isi repara troaca, cate un posesor de permis cu R6,care poate a avut accident din vina conservarilor. De pasagera imi pare rau,dar nu mult ca daca avea minte nu se urca la el in spate stiind ca n-are permis...

Sau si asta la fel ca Moga a vrut sa "traga pe una"...si fata fiind noua piesa nu stia ca n-are permis...

 

 

 

Prostia circula si daca merge aiurea, se imprastie si moare.

de unde chilul meu stii tu ca pasagera ,,s-a urcat la el in spate'' desi avea cunostinta ca riderul nu avea permis(daca nu avea)?sau nu era rider ,pentru ca noi presupunem ca nu avea permis..bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...