Sari la conținut

Londra


todea
 Share

Postări Recomandate

J and s accessories - hanger lane la 1 km de ace cafe.

Colegi o sa va alatur cat de curand, tocmai am luat cbt-ul si theory test urmeaza scoala moto samtamana viitoare daca e vremea ok.

De curios, cu cine faci si pe ce moto dai DAS-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.northlondon-mct.co.uk Cu astia fac das-ul, sunt aproape de mine si mi s-a parut ok cand am facut cbt-ul, sunt o idee mai scumpi dar cred ca merita diferenta. Am facut cbt-ul pe o gluma de ybr 125 si la das am vazut ca au fz6n si gladius.

Sper sa ma obisnuiesc repede ca monentan am impresia ca conduc cu membrele incrucisate 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt ok. Cere să faci cu Pedro sau Ricky, sunt amândoi foarte de treabă. Însă mare grijă când vine ziua Mod 1 sau mod 2. Mie şi încă unui prieten care la fel a făcut cu ei, ne-au dat motociclete diferite în ziua testului, deoarece cele pe care am făcut training au mers la noul grup de elevi.

Deşi vorbim de acelaşi model, crede-mă ca în ziua testului orice schimbare o să îţi dăuneze. Vorbesc de diferenţe minore, de ex, a mea avea frana spate îndoită spre interior, ambreiajul mai uşor şi ghinionul puţin ridicat faţă de moto iniţială şi mi-a distras atentia la mod 2 şi am făcut o grămadă de boacane.

 

Discuta asta cu Debbie de la recepţie înainte de curs.Ai fost avertizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, o sa tin cont sa ii spun, cbt-ul l-am facut cu Eugen (asiatic ceva) pe restu nu ii cunosc. Cate zile ai avut nevoie la das pentru ca mie mi-au spun ca am nevoie de 6 zile ceea ce mi s-a parut dubios, adica nu sunt asa dezastru plus ca 6 zile ma costa in jur de 900£, enorm 😂 la inceput ma gandeam ca scap cu 4 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, o sa tin cont sa ii spun, cbt-ul l-am facut cu Eugen (asiatic ceva) pe restu nu ii cunosc. Cate zile ai avut nevoie la das pentru ca mie mi-au spun ca am nevoie de 6 zile ceea ce mi s-a parut dubios, adica nu sunt asa dezastru plus ca 6 zile ma costa in jur de 900£, enorm la inceput ma gandeam ca scap cu 4 zile.

Eugene face numai CBT. Incearca sa sugerezi tu unul din instructorii de mai sus, e banul tau. Eu unul am luat curs de 5 zile, insa gandeste-te ca ultimele 2 zile sunt pentru mod1 respectiv mod2. Deci in cazul unui curs de 6 zile, tu de fapt faci practice doar 4 zile. La sfarsitul zilei a 4-a tu trebuie sa fii gata de test. Eu unul am avut noroc pt ca programarea mod 1 si 2 a fost pe la ora 14, deci am beneficiat de xtra training in diminetile alea 2, asta mi-a folosit enorm. Alti colegi au avut testul pe la 8am, nu au apucat sa faca nimic.

 

Mai am o sugestie. Te costa cam £150 o zi de training, da? Eu cu £130 am inchiriat un 125cc pt o sapt intre CBT si DAS si nu pot recomanda suficient. M-a ajutat foarte mult sa-mi stabilesc eu rutina mea, sa ma obisnuiesc cu instrumetele, controlul etc, iar o saptamana nu e suficient timp sa inveti obiceiuri proaste. Sa nu pomenesc de cat de amuzant a fost sa bat toata ziua strazile Londrei pe ea. Vai cat am abuzat de moto aia.

 

Acum nu stiu cat te-ai dat tu pe moto pana sa faci CBT-ul. Poate pt tine ar fi inutil sa faci faza de mai sus, eu am inceput de la zero, pana la CBT nu m-am dat in veci pe moto. Insa pana si in ziua de azi sustin ca orele de scoala nu sunt suficiente pt cineva care e total novice, deci poate sugestia lor de 6 zile nu ar trebui ignorata0 .Da e scump, insa macar nu e ca in Ro, cu politistul de 100 kile pe moto cu tine la test.

 

Ce vrei sa iti cumperi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugen face si DAS training. A fost instructorul meu pt cateva zile, si la examen.

Eu am facut tot 6 zile plus inca 3 dupa ce am picat MOD 1. Fa MOD 1 si MOD 2 in zile diferite.

PS: uita de faptul ca e scump, fiecare I in plus face enorm.

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GPauL mersi de ponturi, unde ai gasit sa inchiriezi de 125 ca e de mare ajutor sa te inveti cu comenzile. Prea multa experienta nu am decat pe mopede sau ture scurte pe motor in afara orasului si oricum la traficul din Londra... Greu mi se pare sa fac multe lucruri odata, probabil asta inseamna sa fi incepator.

Apropo eu ma uitam dupa zx6r 2000-2002 sau sv650 dupa 2003 DAR am gasit un er6-n la un pret foarte bun si sambata ma duc sa il vad, sper sa nu fac vre-o nefacuta cumparand motoreta inainte de das.

» Post actualizat in 24 Sep 2015 06:03

MrD mersi de sfat, am mai citit asta undeva sa faci mod 1 si mod 2 in zile diferite. La mod 1 am vazut ca ma descurc, eu am emotii la mod 2 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GPauL mersi de ponturi, unde ai gasit sa inchiriezi de 125 ca e de mare ajutor sa te inveti cu comenzile. Prea multa experienta nu am decat pe mopede sau ture scurte pe motor in afara orasului si oricum la traficul din Londra... Greu mi se pare sa fac multe lucruri odata, probabil asta inseamna sa fi incepator.

Apropo eu ma uitam dupa zx6r 2000-2002 sau sv650 dupa 2003 DAR am gasit un er6-n la un pret foarte bun si sambata ma duc sa il vad, sper sa nu fac vre-o nefacuta cumparand motoreta inainte de das.

http://www.superbikehire.co.uk/index.php/models-hire-prices desi vad ca tu te-ai dat cat de cat inainte de CBT. Daca te hotarasti sa faci DAS cu cei din Edgeware, vezi ca pe ER-6n o sa mergi, o sa iti faci cat de cat o impresie. Sau, daca ai rabdare vezi ca e Motorcycle Live la sf de noiembrie in Birmingham unde te vei putea urca pe orice moto si face test ride pe cateva.Freeee

Editat de GPauL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De miercuri vreau sa fac das-ul am cateva zile libere. Ce parere aveti de CAM Rider, au preturi mult mai bune 6 zile cu 600£ fata de cei din Edgware 6 zile 900£ ? E o diferenta considerabila, ce nu imi placea cam rider e ca nu au office in londra dar au poligon langa raf museum in colindale.

 

Mi-a tot mancat in fund sa iau intai motoreta dar nu cred ca e bine :) asa ca mai bine astept sa scap de mod1 si mod2

Editat de Saprodvl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De miercuri vreau sa fac das-ul am cateva zile libere. Ce parere aveti de CAM Rider, au preturi mult mai bune 6 zile cu 600£ fata de cei din Edgware 6 zile 900£ ? E o diferenta considerabila, ce nu imi placea cam rider e ca nu au office in londra dar au poligon langa raf museum in colindale.

 

Mi-a tot mancat in fund sa iau intai motoreta dar nu cred ca e bine :) asa ca mai bine astept sa scap de mod1 si mod2

Cu CamRider am vrut sa fac si eu initial, insa nu au avut loc liber in sapt aia. Nu are cum sa coste doar £600, e peste 700 si faci ore mai putine. E ceva de genul 9-13 in fiecare zi. Cu NMLT termini pe la 3-4 in fiecare zi, desi pierzi cam o ora cu pranzul. Suna-i pt detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pretul la ei pe site, i-am sunat acum cateva saptamani pentru mai multe detalii dar nu am intrebat cate ore pe zi, au spus ca in cei 600 e inclus si cbt-ul care deja l-am facut la NMLT. O sa ii sun iar luni sa vad ce spun de program.

Cu diferenta de 300 mi-as recupera aproape tot ce am dat pe echipament. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno vezi ce rezolvi atunci si noroc cu testul. Odata ce te vezi cu moto intra pe "ace riders" sau " motociclisti in Londra" daca te dai pe Facebook. Sunt 2 grupuri de vreo 40 motociclisti romani din Londra care ies in mare in fiecare weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut azi unde are cam rider poligonul si era cineva la curs, am oprit sa vad ce si cum, instructorul nu stia prea multe de preturi sau cand au loc liber dar a confirmat ca o zi inseamna cam 4 ore. Luni o sa sun sa ma decid cu cine merg.

Mersi de informatii baieti, sper sa ve vedem cat de curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Salutare rideri din UK. Urmeaza sa-mi achizitionez moto de indata ce ma mut si am garaj. Eu stau in N Londrei si zilnic is disperat chiar daca is cu conserva de camerele speed. Vreau moto inmatriculat in Ro(vreau sa evit asigurarea uriasa, mi suficienta ceea de la masina:-)) Voi cum va descurcati cu ele? Unde va pot gasi pe fb? Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va salut.

 

Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie.

 

Pentru a merge cu un scuter in Anglia ce trebuie sa indeplinesc din pct de vedere legal sa nu am probleme.

 

Vorbim despre o persoana care nu are permis de conducere A,B, insa stapaneste foarte bine mersul pe scuter.

 

Ma refer la scuter de 50 cmc.

 

Multumesc mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

 

Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie.

 

Pentru a merge cu un scuter in Anglia ce trebuie sa indeplinesc din pct de vedere legal sa nu am probleme.

 

Vorbim despre o persoana care nu are permis de conducere A,B, insa stapaneste foarte bine mersul pe scuter.

 

Ma refer la scuter de 50 cmc.

 

Multumesc mult !

 

Pentru scuter si motor de 125 trebuie sa faci CBT (Compulsory basic training)

https://www.gov.uk/cbt-compulsory-basic-training/overview

 

Te costa intre 100 si 200 de lire, e un curs de o zi, si e valabil 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...