Sari la conținut

Londra


todea
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Sunt de curand prin zona, mai exact de vreo 2 luni si stau in Windsor. Tocmai ce vreau sa-mi iau o motocicleta de aici si nu am gasit cam ce conditii sunt din momentul achizitionarii unei motociclete pana la a merge pe strazi.

Poate cineva in cateva cuvinte sa ma lumineze?

Multumesc anticipat

motocicleta trebuie sa aiba MOT valabil si sa fie taxata tu trebuie sa ai asigurare (third party este minimul )

din momentul ala poti circula cu ea

daca nu are nimic prima data treci motul dupa care o asiguri si apoi la posta o taxezi

la posta ca sa o taxezi ai nevoie de bucata din V5 catre o primesti la cumparare (cu care o poti taxa o singura data)sau V5 in sine si asigurare (MOT-ul il vad ei in baza de date)

la cumparare ai sa primesti o bucatica din V5 pe care ai sa treci numele tau si adresa

vanzatorul complecteaza pe ce a ramas din V5 la el datele tale si il trimite la DVLA iar tu vei primi in termen de cam o luna (nu mai retin exact) pe adresa ta noul V5 pe numele tau si gata procedura

daca cumva se intampla si vanzatorul uita sa trimita la DVLA actele te duci tu la posta iti dau aia un formular si impreuna cu bucata ramasa la tine le trimiti tu

tu poti circula in timpul asta daca ai implinit cele trei conditii de la inceput si bineinteles permisul

sper ca te-am lamurit cat de cat si scuze pt scrisul haotic dar nu e punctul meu forte

 

 

Salutare,

Sunt de curand prin zona, mai exact de vreo 2 luni si stau in Windsor. Tocmai ce vreau sa-mi iau o motocicleta de aici si nu am gasit cam ce conditii sunt din momentul achizitionarii unei motociclete pana la a merge pe strazi.

Poate cineva in cateva cuvinte sa ma lumineze?

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

@ BN13HOR Multumesc mult.



Salutari tuturor. Am reusit si mi-am luat un bandit 600s din 2001. Dupa o saptamana de mers mai putin de 3 mile dus/intors servici-casa m-a lasat bateria. Este cineva din zona Windsor/Datchet sa ma imprumute cu un redresor pentru o seara?. Mi-am dat comanda de baterie noua si redresor insa pana vin ma mananca sa mai dau ture :).

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

Salutare,

Sunt de curand prin zona, mai exact de vreo 2 luni si stau in Windsor. Tocmai ce vreau sa-mi iau o motocicleta de aici si nu am gasit cam ce conditii sunt din momentul achizitionarii unei motociclete pana la a merge pe strazi.

Poate cineva in cateva cuvinte sa ma lumineze?

Multumesc anticipat

 

Pentru a putea circula ai nevoie de 3 chestii mari si late 1. MOT (de obicei proprietrul are Mot-ul facut cand o cumperi , asta e un soi de inspectie tehnica) 2.Rotax( la fel ca mot-ul in general proprietarul o are platita deja, asta fiind taxa de drum) 3. Asigurare (asta din nefericire e personala si trebuie sa o faci tu.) in rest soare si voie buna ;)

In cazul in care inca nu ai cumparat nimic, sa cauti pe http://www.motorcyclenews.com/ , au preturi rezonabile si le mai si verifica daca nu sunt furate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare natiune! O intrebare am daca ma poate ajuta cineva, știți cumva Instructor pentru motocicleta , care ma poate ajuta sa fac scoala si sa imi iau permisul in Londra ? Si ce ar trebui sa fac?

Sunt o puzderie de scoli moto in Londra. Eu unul am facut cu North London motorcycle training http://www.northlondon-mct.co.uk/ . La fel, cei de la Camrider sunt foarte de treaba: http://www.camrider.com/, am asistat la o lectie la ei. Trebuie sa mentionez, daca vrei sa faci in Lond cu o scoala de calitate, ajungi sa platesti cam 1000 cu toate taxele incluse, si anume: permis provizional 25, taxa test teoretic 35, CBT 100, DAS 5 sesiuni 750lire. Depinde si cata experienta ai, eu unul am inceput de la zero. Depinde si ce categorie permis vrei. Daca te multumesti cu un 125cc atunci trebuie sa faci doar CBT-ul care iti ia cam 100 lire si 6 ore dupa care ai access la 125cc pentru 2 ani. Dupa 2 ani poti face din nou CBT-ul si samd. Multi fac asta in oras. Scoala moto in Uk poate deveni potential si mai scumpa. Daca vrei A-ul, si nu reusesti sa faci poligonul din prima, platesti cam 120 pentru retest, iar testul oras costa cam 220 pentru retest. Ouch! In grup cu mine a fost un tip care deja a platit 1500lire si tot nu avea permisul in mana deoarece a esuat de 2 ori. Incearca si acasa in RO, legislatia s-a schimbat si acolo, platesti mai putin, insa testul oras in faci cu militianul pe moto cu tine, chestie care personal o gasesc ridicola, iti trebuie o anumita experienta sa te dai cu pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Salut.

 

 

Care mai e prin Londra si vrea sa iasa la o plimbare?

Eu stau in Ealing / West London, insa zona nu conteaza asa de mult . Ne putem intalnii oriunde.

Trimite-ti un PM cu un nr. de tel si poate reusim sa organizam ceva..

Editat de zyrex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu as iesi ocazional la o blimbare. Din pacate mobra tre sa mi-o bag cat de curand in "reparatii" asa ca nu ma pot baga la drumuri lungi. Dar daca ai chef weekendu viitor de o tura, o bere pe la Ace Caffe, ca e prin zona noastra, cu cea mai mare placere. Apropo, ce mobra ai? Cum iti place sa mergi? Etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as iesi ocazional la o blimbare. Din pacate mobra tre sa mi-o bag cat de curand in "reparatii" asa ca nu ma pot baga la drumuri lungi. Dar daca ai chef weekendu viitor de o tura, o bere pe la Ace Caffe, ca e prin zona noastra, cu cea mai mare placere. Apropo, ce mobra ai? Cum iti place sa mergi? Etc...

Salut . Eu sunt incepator si am un CBR500R .. Merge destul de bine . Commuting si plimbari de weekend.. Da, ne putem vedea in weekend la o plimbare sau la Ace la o cafea, bere, etc..

Trimite-mi un PM cu numarul tau si mai discutam ..

Am mai intalnit cativa romani care se mai strang pe la Ace , in special vineri seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...