Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

nu te juca cu coturi sudate la ghidon!ti-o spune patitu! credema nui de joaca!, daca chiar sudezi fa-o in unghi si pune inatarituri(contravintuiri) la imbinari, bara sa fie intreaga si doar imbinarile intre ele sudate.

nu te juca cu viata ta!

Ok! Sa vad ce si cum lucraza omul! Oricum ma gandesc la toate pentru ca n-am chef sa ma trezesc ca motorul se duce unde vrea el :cheers: !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Darian, potzi sa detaliezi umpic faza cu siliconul? Suna tare mishto! Dar nu intzeleg ce recipient foloseshti ca sa torni siliconul in forma care o vrei. Foloseshti silicon normal din tuburile pt constructzii?

Nu faci un mic tutorial? Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tutorial,no way!...Secretele meseriei ! Dracu',din asta traiesc,acuma...Asa,ca idee,de ce se poate face/modifica,prin metoda asta,poti vedea pe topicul meu,de la "servicii". Apropo,poate-mi trimiti ceva clienti de pe-acolo,ca din tzara,deja,am avut de peste tot..Poti sa vezi si la ce preturi,le fac.Ia vezi,cat costa acolo,asa lucrari!De 5-10 ori mai mult,cumva?! Zilele astea,o sa postez si niste poze,c-o sea de VT 500C,facuta complet,din silicon.Spre rusinea mea,de-o saptamina,n-apuc s-o termin,si mai am doar sa-i fac invelisul,sa croiesc si sa cos vinilinul,adica...O sa-ti dau pe PM,niste detalii...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat, oricum vreau sa abia sus o deschidre cat distanta dintre umeri, si inaltimea tot la nivelul umerilor eventual un pic mai sus,

Ia in considerare si urmatorul aspect, pe care l-am auzit si eu de la altii, nu-i verificat personal, dar pare logic: daca pozitia mainilor e mai sus de nivelul inimii, circulatia sangelui este afectata si la drumuri lungi mainile obosesc mai repede.

 

Nici eu nu te sfatuiesc sa sudezi, nici sa cromezi ca nu prea se cromeaza bine in Romania. Ia teava de inox slefuita (arata ca cromul) si, daca nu gasesti unde s-o indoi loco, prapadesti un drum pana la Bucuresti si te pot pune in legatura cu cineva care are dispozitive de indoit teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia in considerare si urmatorul aspect, pe care l-am auzit si eu de la altii, nu-i verificat personal, dar pare logic: daca pozitia mainilor e mai sus de nivelul inimii, circulatia sangelui este afectata si la drumuri lungi mainile obosesc mai repede.

 

Nici eu nu te sfatuiesc sa sudezi, nici sa cromezi ca nu prea se cromeaza bine in Romania. Ia teava de inox slefuita (arata ca cromul) si, daca nu gasesti unde s-o indoi loco, prapadesti un drum pana la Bucuresti si te pot pune in legatura cu cineva care are dispozitive de indoit teava.

 

Asa stiam si eu,ca mainile nu e bine sa fie mai sus de linia umerilor.Da' poate nu vrea pt. drumuri lungi,de sute de km...Apropo de dispozitive...Cu plural.Cred ca e vorba de Bogdan (Trike),nu?Acusi-acusi,ma duc pe capul lui,sa-mi faca si mie,crash-bar,pt. Vulcanete.Am vazut roll-bar-ul jeepului,facut de el.A iesit ca de fabrica

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa stiam si eu,ca mainile nu e bine sa fie mai sus de linia umerilor.Da' poate nu vrea pt. drumuri lungi,de sute de km...Apropo de dispozitive...Cu plural.Cred ca e vorba de Bogdan (Trike),nu?Acusi-acusi,ma duc pe capul lui,sa-mi faca si mie,crash-bar,pt. Vulcanete.Am vazut roll-bar-ul jeepului,facut de el.A iesit ca de fabrica

Iezact!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa stiam si eu,ca mainile nu e bine sa fie mai sus de linia umerilor.Da' poate nu vrea pt. drumuri lungi,de sute de km...Apropo de dispozitive...Cu plural.Cred ca e vorba de Bogdan (Trike),nu?Acusi-acusi,ma duc pe capul lui,sa-mi faca si mie,crash-bar,pt. Vulcanete.Am vazut roll-bar-ul jeepului,facut de el.A iesit ca de fabrica

eu no zic din auzite ci testat pe pielea groasa(grasa) a dosului meu!

cine spune ca nui amortesc mainile ori e masochist ori are impresia ca da prea bine pe motor si sacrifica totul pentru asta!.

cel mult nivelul umerilor si chiar si asa obosesc mainile, nu tare da se resimt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia in considerare si urmatorul aspect, pe care l-am auzit si eu de la altii, nu-i verificat personal, dar pare logic: daca pozitia mainilor e mai sus de nivelul inimii, circulatia sangelui este afectata si la drumuri lungi mainile obosesc mai repede.

 

Nici eu nu te sfatuiesc sa sudezi, nici sa cromezi ca nu prea se cromeaza bine in Romania. Ia teava de inox slefuita (arata ca cromul) si, daca nu gasesti unde s-o indoi loco, prapadesti un drum pana la Bucuresti si te pot pune in legatura cu cineva care are dispozitive de indoit teava.

Eu vreau undeva pe la nivelul umerilor eventual un pic mai sus de umeri, nu ma intereseaza daca o sa fie obositor dupa un timp, o sa ma opresc dupa ce ma dor mainile si i-au o pauza de 15-30 de minute si iara mai departe :D , nu caut confortul, ci ceea ce imi place mie!

Teva clar o sa fie din inox asa mi-a zis omul numa nu stiu cum vrea sa o indoaie, mltumesc @sorinavram de propunere dar am pana la Bucuresti prea multi km (drumul, cazare si masa poate o sa ma coste cat apehanger-ul :crack: ) ! Dar il cunosc Lord Vaider in Bucuresti poate o sa ma ajute el daca nu reusesc sa-l fac aici, am sa-l trimit pe el cu virago-ul lui pana la cunostinta ta eventual, oricum mai vb pe tema asta, multumesc inca o data :D !!!

post-25613-1238590993_thumb.jpg Cam asa vreau sa fie apehanger-ul :rock: !

 

Am auzit ca e bine sa fie teava unde vin manerele solid si sa nu fie goala inauntru' ca sa nu vibreze la capat, e adevarat?!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau undeva pe la nivelul umerilor eventual un pic mai sus de umeri, nu ma intereseaza daca o sa fie obositor dupa un timp, o sa ma opresc dupa ce ma dor mainile si i-au o pauza de 15-30 de minute si iara mai departe :D , nu caut confortul, ci ceea ce imi place mie!

Teva clar o sa fie din inox asa mi-a zis omul numa nu stiu cum vrea sa o indoaie, mltumesc @sorinavram de propunere dar am pana la Bucuresti prea multi km (drumul, cazare si masa poate o sa ma coste cat apehanger-ul :crack: ) ! Dar il cunosc Lord Vaider in Bucuresti poate o sa ma ajute el daca nu reusesc sa-l fac aici, am sa-l trimit pe el cu virago-ul lui pana la cunostinta ta eventual, oricum mai vb pe tema asta, multumesc inca o data :D !!!

post-25613-1238590993_thumb.jpg Cam asa vreau sa fie apehanger-ul :rock: !

 

Am auzit ca e bine sa fie teava unde vin manerele solid si sa nu fie goala inauntru' ca sa nu vibreze la capat, e adevarat?!

 

Nu!

sa fie strunjite capetele pentru cota manerelor, mansoane, frina, ambreiaj tot ce vine pe ghidon,in cazul in care e mai groasa teava decat ai tu nevoie, ca dupa ce o indoi nu mai strunjesti nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu!

sa fie strunjite capetele pentru cota manerelor, mansoane, frina, ambreiaj tot ce vine pe ghidon,in cazul in care e mai groasa teava decat ai tu nevoie, ca dupa ce o indoi nu mai strunjesti nimic!

 

IceLord stai linistit, ca baiatul de aici stie ce si cum. Si are si un atelier dotat cu tot ce ai nevoie. Singurul obstacol e vremea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IceLord stai linistit, ca baiatul de aici stie ce si cum. Si are si un atelier dotat cu tot ce ai nevoie. Singurul obstacol e vremea :D

Ok ce bine! @phoenix27 (oricum ne intalnim noi in Odorhei) ca doar 50 de km ne despart :crack: , numa sa se topeasca zapada de pe Liban ca sa pot trece linistit :D , ma-si duce si azi pana la tine, apropo maine daca e fain cred-ca ma duc incolo !

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc c-ati vrea sa vedeti si o sea chopperita,refacuta total,de mine...N-avea buretele deloc,in locul lui,am folosit silicon (ce ziceam eu,mai devreme).La vremea ei,seaua era de 2 locuri.

post-2143-1238749626_thumb.jpgpost-2143-1238749738_thumb.jpgpost-2143-1238749781_thumb.jpg

post-2143-1238749671_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc c-ati vrea sa vedeti si o sea chopperita,refacuta total,de mine...N-avea buretele deloc,in locul lui,am folosit silicon (ce ziceam eu,mai devreme).La vremea ei,seaua era de 2 locuri.

post-2143-1238749626_thumb.jpgpost-2143-1238749738_thumb.jpgpost-2143-1238749781_thumb.jpg

:unsure:

partea de sus matale ai impletit-o?

 

:blink:

partea de sus matale ai impletit-o?

sunt ferm convins ca are , poate mai bine de 10kg saua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope,asa e facut materialul.Si are 3 kg,cantarita...Desi,pare mai grea...Mersi de "note" :unsure: ...Azi,sper sa termin si una de Intruder VS 800,facuta-n acelasi stil.Cand am gasit materialul ala "impletit",eram sigur c-o sa dau lovitura,la seile de chopper/cruiser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope,asa e facut materialul.Si are 3 kg,cantarita...Desi,pare mai grea...Mersi de "note" :blink: ...Azi,sper sa termin si una de Intruder VS 800,facuta-n acelasi stil.Cand am gasit materialul ala "impletit",eram sigur c-o sa dau lovitura,la seile de chopper/cruiser.

piele naturala sau sintetica?

 

Nope,asa e facut materialul.Si are 3 kg,cantarita...Desi,pare mai grea...Mersi de "note" :blink: ...Azi,sper sa termin si una de Intruder VS 800,facuta-n acelasi stil.Cand am gasit materialul ala "impletit",eram sigur c-o sa dau lovitura,la seile de chopper/cruiser.

piele naturala sau sintetica?

de-ar sti Unguru ce folosesti la sei ar face avere :unsure: !

vorbim pe privat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul "sa kilerim masina de cusut a soacrei", o aparatoare pt rezervor. :huh:

(inca nu e gata)

 

 

 

 

Va rog sa nu criticati combinatia de culorii, stiti: clientul nostru, stapanul nostru.

post-2094-1239358867_thumb.jpg

post-2094-1239358880_thumb.jpg

post-2094-1239358886_thumb.jpg

post-2094-1239358897_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma,ca sa fiu un pic critic,Avent-ule,puteai sa-i tragi cusaturile alea,cu culorile materialelor...Unde-i alb,cu alb,unde-i portocaliu,cu portocaliu...De fixat,pe partea portocalie,unde e concav,rezervorul,cum ai facut sa stea? Prins cu scotch?Parca asa ceva,se vede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma,ca sa fiu un pic critic,Avent-ule,puteai sa-i tragi cusaturile alea,cu culorile materialelor...Unde-i alb,cu alb,unde-i portocaliu,cu portocaliu...De fixat,pe partea portocalie,unde e concav,rezervorul,cum ai facut sa stea? Prins cu scotch?Parca asa ceva,se vede...

 

* ia lasa tu, bre, critica si zi-mi mie mai bine, daca poti sa-mi faci o vesta, corset, brau inalt, ceva de genul asta. din piele, evident. si cu snururi, capse, cleme, etc. (accesoriile sunt foooarte importante, ...stii tu mai bine :huh: )

ia sa te vad, croitorasule cel viteaz! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul "sa kilerim masina de cusut a soacrei", o aparatoare pt rezervor. :huh:

(inca nu e gata)

 

 

 

 

Va rog sa nu criticati combinatia de culorii, stiti: clientul nostru, stapanul nostru.

si tot te-ai inhamat pina la urma sai faci lucrarea! bravo tie.. tot inainte!

 

PS:

IN CAZUL ASTA SPUNEI proprietarului ca putea face o alegere mai buna in privinta culorilor! :laugh: spunei ca io vad "una" pe Calea Borsului in culorile alea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma,ca sa fiu un pic critic,Avent-ule,puteai sa-i tragi cusaturile alea,cu culorile materialelor...Unde-i alb,cu alb,unde-i portocaliu,cu portocaliu...De fixat,pe partea portocalie,unde e concav,rezervorul,cum ai facut sa stea? Prins cu scotch?Parca asa ceva,se vede...

N-am decat ata neagra :laugh:, iar la cat am sa incasez pe lucrare, n-o sa pot sa-mi cumpar nicimacar o ata (ar trebui sa beau cu o bere mai putin) :P :huh:

 

Partea concava e inca in lucru, dar Imi nu vrea sa folosim scotch sa nu ramana cu urme pe rezervor.

 

 

Tu cand croiesti pielea, cu ce o trasezi (creion, pix, creta, ...)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu pix.

Am gasit,inclusiv cu pasta alba.Pot sa trasez pe negru,pe-afara,daca am de cusut model.Cu marker,sunt patzit...A trebuit sa refac totul,la o sea alba.Dupa 2 saptamini,a iesit vopseaua,prin vinilin.Creionul,nu prea se vede.

@ cria p :sa vad,despre ce e vorba.Oricum,nu acuma.Am de lucru,la sei,cite 12 ore/zi.Si tot am intarzieri,la livrare.Poate,mai spre vara,daca se mai raresc comenzile,o sa-ti fac si tie,chestia aia.Ai tu accesoriile? Apropo,vezi ca se gasesc tot felul de chestii d-astea,pe ebay,la niste preturi mici,de nu-ti vine sa crezi...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ cria p :sa vad, despre ce e vorba. Oricum, nu acuma. Am de lucru, la sei, cite 12 ore/zi. Si tot am intarzieri, la livrare. Poate, mai spre vara, daca se mai raresc comenzile, o sa-ti fac si tie, chestia aia. Ai tu accesoriile? Apropo, vezi ca se gasesc tot felul de chestii d-astea,pe ebay, la niste preturi mici, de nu-ti vine sa crezi...!

 

... si aia cu seile nu pot sa-si cumpere de pe eBay? :P

Croieste-i domnitzei ce vrea "made by Darian" si o sa ai (de) atunci de munca mai mult de 15h/zi la comenzi... (sa speram cu profit mai mare) :laugh:

 

PS Ti-am dat acum vreun an si, un PM cu o sa... probabil n-am fost prea insistent... :huh:

O sa insist mai spre vara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...A trebuit sa refac totul ...

Eu lucrez pe bere. Daca nu-i convine ceva, data viitoare eu platesc :P

 

Cred ca circumferinta burtii demonstreaza ca n-am prea avut reclamatii :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...