Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

foarte tare facut...dar pe margine de ce nu ai facut din impletiturile ce le-o postat cata vreo 30 de pagini innapoi?

io le-am folosit la shaua si sunt de efect maxim!

te referi la intreaga cusatura de jur imprejur?

de unde atita rabdare si timp? te cred cai mai de efect, si mie imi place!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari,

Atasez cateva fotografii cu un stop pozitie. Stopul cu pricina e facut dintr-o scrumuiera cromata, o pafta de curea si o bucata de tripla de Dacie, nu mai stiu daca-i de 1300 sau 1310.Sistemul de prindere al becurilor in interiorul stopului e destul de simplu.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

heee cam scumpe stopurile astea ! asa ca mi-am facut si eu 1 din ce am gasit prin ograda ! l-am taiat cu flexu , am dat cu banda alba in interior(era buna banda de folie reflectorizanta da nu am avut) ! am lipit 2 becuri cu pistolu de lipit , am dat 2 gauri , am bagat un surub , am imbracat cu "pele" si a iesit ce a iesit ..... ;)

"

post-55611-1285181700_thumb.jpg

post-55611-1285181791_thumb.jpg

post-55611-1285181815_thumb.jpg

post-55611-1285181841_thumb.jpg

post-55611-1285181875_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Sal, mi-am facut tobe la motor, cateva poze aici:

 

/index.php?...t&p=2646453

 

imi mai trebuie coliere de inox, poate, si dupa ce se arde banda un pic o sa le vopsesc negre.

 

nu-s "home made" da-s facute de mine la lucru.

am facut si filtre <demontabile> cu burete din sarma de inox, de ala de spalat vase :D

 

 

post-39492-1287945935_thumb.jpgpost-39492-1287945968_thumb.jpg

post-39492-1287946051_thumb.jpgpost-39492-1287946072_thumb.jpg

post-39492-1287946109_thumb.jpgpost-39492-1287946138_thumb.jpg

post-39492-1287946163_thumb.jpgpost-39492-1287946222_thumb.jpg

post-39492-1287946248_thumb.jpgpost-39492-1287946280_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, mi-am facut tobe la motor, cateva poze aici:

 

/index.php?...t&p=2646453

 

imi mai trebuie coliere de inox, poate, si dupa ce se arde banda un pic o sa le vopsesc negre.

 

nu-s "home made" da-s facute de mine la lucru.

am facut si filtre <demontabile> cu burete din sarma de inox, de ala de spalat vase :D

 

 

post-39492-1287945935_thumb.jpgpost-39492-1287945968_thumb.jpg

post-39492-1287946051_thumb.jpgpost-39492-1287946072_thumb.jpg

post-39492-1287946109_thumb.jpgpost-39492-1287946138_thumb.jpg

post-39492-1287946163_thumb.jpgpost-39492-1287946222_thumb.jpg

post-39492-1287946248_thumb.jpgpost-39492-1287946280_thumb.jpg

frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata bine rau dar din cate stiu de la niste amici care au folosit, buretii aia de vase se cam ard dupa vreo 200 km, bafta

 

 

Sal, m-am gandit si io la treaba asta, dar n-am vrut sa fac filtre "stock" cum face toata lumea.

Vad io.......... am bagat cate unul in fiecare toba, mai am 4 de "rezerva" :D

oricum mai am o idee de filtre "faine" poate le fac alea mai incolo..........<time will tell>

merci

 

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare toturor! Am o dilema/problema: mi-am retapitat saua la moto si am pus piele (mi-a facut-o un mester tapiter), a iesit super ok, doar ca am constatat ca trece apa prin piele, si se imbiba cu apa buretele din interior. Dupa o ploaie sanatoasa am stat juma de zi cu saua pe calorifer, s-o usuc. Trebuie data cu ceva solutie pt apa, ceara, sau asa ceva? Am dat-o azi cu solutie pt pantofi de piele (kiwi pratico, pe baza de ceara, cica), poate am facut o prostie. Voi ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-aia nici nu se foloseste piele naturala,tocmai ca sa nu ai problema intretinerii. Acuma,daca te-a mincat in poponetz s-o refaci asa...primo:de-capseaz-o sau dezlipeste-o,in functie de cum a fost montata fatza,si imbraca-i buretele cu folie alimentara.Asa,n-o sa se mai ude buretele,chit c-o sa treaca apa,prin piele sau pe la cusaturi.Eu,la toate seile reparate/modificate,fac asa. Secondo:ti-as recomanda sa folosessti saptaminal,o crema pt. impermeabilizarea pielii. Sau,macar cand vezi ca se pregateste de-o ploaie zdravana.Eu,am cumparat una foarte buna (adica,am fost multumit de rezultat),luata de la un army-shop.Un tub cu pasta neagra,cu silicon in compozitie.Costa cam 15-20 ron/tubul .Deci,nu-i scump,si e si destul de mult,cantitativ.Adica,te tzine cel putzin un sezon.Cu-asa ceva,am dat pe toate articolele mele moto,din piele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare toturor! Am o dilema/problema: mi-am retapitat saua la moto si am pus piele (mi-a facut-o un mester tapiter), a iesit super ok, doar ca am constatat ca trece apa prin piele, si se imbiba cu apa buretele din interior. Dupa o ploaie sanatoasa am stat juma de zi cu saua pe calorifer, s-o usuc. Trebuie data cu ceva solutie pt apa, ceara, sau asa ceva? Am dat-o azi cu solutie pt pantofi de piele (kiwi pratico, pe baza de ceara, cica), poate am facut o prostie. Voi ce ziceti?

Ahoi!

Eu lucrez in armata si folosesc mult bocancii prin tot felul de medii, si folosesc o pasta care sa gaseste la magazinele cu articole pentru alpinisti (din grasime de gasca, rata sau foca) si e foarte buna solutia si eu am luat-o cu 29 lei!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, m-am gandit si io la treaba asta, dar n-am vrut sa fac filtre "stock" cum face toata lumea.

Vad io.......... am bagat cate unul in fiecare toba, mai am 4 de "rezerva" ;)

oricum mai am o idee de filtre "faine" poate le fac alea mai incolo..........<time will tell>

merci

 

Bafta.

 

arata super ! ;)

un clip video cu sunet ... se poate ?

de vazut am vazut ... dar de auzit ?

felicitari pt. lucrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos fratilor, dar parca tot nu-mi place sunetul..............parca-i prea tare chiar si in mers, am tras un pic de motor pe centura (140-150km/h), dar tot asa, cred ca de langa motor se aude bine, dar dupa ce sun cu casca pe cap si in mers parca nu-mi place asa tare, o sa incarc sa mai bag ceva filtre sau/si sa fac alte filtre, mai incerc.......oricum motorul ii in lucru' iar.

 

 

THX, bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice-ule amice, iata mai jos 2 poze ce le-am gasit intamplator la un proprietar de Dragstar din Germania. Poate iti dau vreo idee pt. aripa aia spate a ta....

 

Asta o fi facut-o ca aparatoare de ploaie ?! In prima faza mi s-a parut ca e ceva rabatabil ce se ascunde sub aripa.

 

post-38867-1289940168_thumb.jpg post-38867-1289940172_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice-ule amice, iata mai jos 2 poze ce le-am gasit intamplator la un proprietar de Dragstar din Germania. Poate iti dau vreo idee pt. aripa aia spate a ta....

 

Asta o fi facut-o ca aparatoare de ploaie ?! In prima faza mi s-a parut ca e ceva rabatabil ce se ascunde sub aripa.

 

post-38867-1289940168_thumb.jpg post-38867-1289940172_thumb.jpg

Ahoi!

Poate sa toarne cu galeata eu roata din spate nu o sa o ascund :blink: , iar ce mi-ai aratat in poze nu e pe placul meu!

In fata mi-ar place o arpia de classic sau una facut la comanda la un pret decent, nu de alta dar sare mizerea de la roata din fata peste tot si ma seaca cand intra noroiul intre radiator si muncesc cu peria de dinti ca sa scot afara mizeria :goodposting: !

Oricum trebuie sa ma interesez cam la ce pret ajunge o aripa custom!

Multumesc de info!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-am aratat o idee. Cu placutul...tu stii. :goodposting:

 

Cat despre aripi si alte mestesugiri fieroase, ia legatura cu userul Rados de la Dynamite Motors. Poate iti pun si o pila la bunul mers al unei viitoare lucrari. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos fratilor, dar parca tot nu-mi place sunetul..............parca-i prea tare chiar si in mers, am tras un pic de motor pe centura (140-150km/h), dar tot asa, cred ca de langa motor se aude bine, dar dupa ce sun cu casca pe cap si in mers parca nu-mi place asa tare, o sa incarc sa mai bag ceva filtre sau/si sa fac alte filtre, mai incerc.......oricum motorul ii in lucru' iar.

 

 

THX, bafta.

 

era de asteptat!

cu "ciurul" ala pe capat nu se mentine presiunea interna a gazelor cum trebuie, plus ca pierzi oarecum si din putere, sunetul este tuguitor, ascutit si nu cu joase.

incearca sa sudezi o teava de 25 -32 pe aceea saiba,saiba sa fie gaurita in centru ei la strung dupa diametrul interior al tevei, pe teava dai gauri de-a lungu-latu sa fie ciuruita bine, cu vata sticlata acoperi jumatatea de teava(gazele sa loveasca in vata) cu sirma de legat, sir linga sir dupa care o bagi in finala.

de preferat teava de 60mm pentru evacuarea finala.

la teava din finala ,pe lungime,cu cit acoperi teava ciuruita cu vata cu ait scad decibeli, cu cit este mai descoperita cu atit cresc decibeli...

testezi pina obti sunetul dorit....

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-ai juca cu diametre diferite ale tevii nu ai putea sa obtii un sunet mai infundat?? Ai inteles tu ce vreau sa spun ..pleci cu teava pe care o ai deja si pe portiunea dreapta pui una cu diametru mult mai mare.Acum problema este de loc si desing..Oricum la 535cmc nu stiu cat de ,,gros "poti scoate sunetul.La turatii mici se aude frumos .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-am aratat o idee. Cu placutul...tu stii. :laugh:

 

Cat despre aripi si alte mestesugiri fieroase, ia legatura cu userul Rados de la Dynamite Motors. Poate iti pun si o pila la bunul mers al unei viitoare lucrari. :laugh:

Multumesc :) o zi buna iti doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal, teava e de 48 si asa moare, nu mai tai tobe asa puteam sa le las alea originale, nici nu am la lucru teava asa de groasa, doar de 60 dar cu 1 cm grosime..........heavy, din filtre se poate face zic io.

 

THX, bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am facut si eu o pereche de tobe ,din teava de inox de 6,5 diametru suna bine ,in frina de motor cam pusca in rest multumitor,pun si niste poze.Motorul este un Vulcan de 2000.

Rusinica.....sa te gandesti la noi si sa pui un video ca sa-l auzim cum plange! Cat a fost capodopera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...