Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

Ma gandisem sa fac din teava de inox (am inteles ca se gaseste la Praktiker), pe care sa mi-o indoaie si sa mi-o sudeze un mecanic.

 

Salut.

Sunt firme care executa balustrada de la intrarea in vila , din inox sau teava cromata , cu diferite forme si curburi.Cred ca daca-ti faci un sablon si mergi la o astfel de firma , iti poate spune si la ce pret ajunge lucrarea.Si au si dispozitive de indoit , sudat , etc.Doar sa vezi daca se merita din punct de vedere a pretului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

-Salutare prieteni , sper sa nu deranjez ochiul nimanui cu pozele pe care le voi posta :D

-Nu stiu daca a mai incercat cineva , dar eu acum aproape 10 ani montam pe IJ primele mele (cum se zice in americaneste ) genti pentru motocicleta confectionate manual . Mi-a fisait mintea in timp ce faceam curatenie la o fabricuta unde lucram pe atunci si aveam da aruncat citeva zeci de bidoane goale.

Acum dupa aproape 10 ani mi-am zis : daca am pus pe rusoaica , de ce nu si pe jafoneza !

-Nu luati in seama detaliile...ideea conteaza ! :D

post-33671-1251508280_thumb.jpgpost-33671-1251508344_thumb.jpg

post-33671-1251508403_thumb.jpgpost-33671-1251508492_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Salutare prieteni , sper sa nu deranjez ochiul nimanui cu pozele pe care le voi posta :D

-Nu stiu daca a mai incercat cineva , dar eu acum aproape 10 ani montam pe IJ primele mele (cum se zice in americaneste ) genti pentru motocicleta confectionate manual . Mi-a fisait mintea in timp ce faceam curatenie la o fabricuta unde lucram pe atunci si aveam da aruncat citeva zeci de bidoane goale.

Acum dupa aproape 10 ani mi-am zis : daca am pus pe rusoaica , de ce nu si pe jafoneza !

-Nu luati in seama detaliile...ideea conteaza ! :D

post-33671-1251508280_thumb.jpgpost-33671-1251508344_thumb.jpg

post-33671-1251508403_thumb.jpgpost-33671-1251508492_thumb.jpg

 

Faina idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Salutare prieteni , sper sa nu deranjez ochiul nimanui cu pozele pe care le voi posta :D

-Nu stiu daca a mai incercat cineva , dar eu acum aproape 10 ani montam pe IJ primele mele (cum se zice in americaneste ) genti pentru motocicleta confectionate manual . Mi-a fisait mintea in timp ce faceam curatenie la o fabricuta unde lucram pe atunci si aveam da aruncat citeva zeci de bidoane goale.

Acum dupa aproape 10 ani mi-am zis : daca am pus pe rusoaica , de ce nu si pe jafoneza !

-Nu luati in seama detaliile...ideea conteaza !

 

Ideea e faina, Si mai bine e ca le poti face singur, cum vrei si cum iti place, pe diferite marimi si forme.

Mesaj completat

Salut!

 

Ieri am montat noul crashbar facut din inox :D

 

Frumos. Chiar f frumos.

Grosime bara? Pret?

Editat de guzmanelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
uite ce puteti face dupa ce schimbati discurile:

E super tare, vreau si eu. Cred ca am un disc pe undeva in garaj.

 

 

 

Iar cu o bucata de teava de aluminiu si niste piele artificiala:

post-2094-1254825398_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa pun un ape hanger pe mobra mea (Kawasaki EN 500 A), nu stiti unde gasesc unul de cumparat?

Am si unde sa imi fac unul, din teava de inox, dar nu stiu cum ar trebui sa iasa...(stiu ca suna stupid ). Macar o schema daca as avea....

 

Poate sa ma ajute cineva?

 

Numai bine.

Editat de Cretzu_Dej
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa pun un ape hanger pe mobra mea (Kawasaki EN 500 A), nu stiti unde gasesc unul de cumparat?

Am si unde sa imi fac unul, din teava de inox, dar nu stiu cum ar trebui sa iasa...(stiu ca suna stupid ). Macar o schema daca as avea....

Poate sa ma ajute cineva?

Numai bine.

Salut!

Cauta codul asta 10021602 pe LOUIS

Are acolo si un fel de schema cu dimensiuni.

Sau il cumperi si gata.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

mansoane-manere din lemn din pacate cel de la acceleratie a crapat, reintarit cu un inel, probabil ca-l voi schimba, daca nu deranjeaza la mana va ramane (am infundat crapatura cu o pasta din lac si rumegus de lemn).

Mesaj completat

sa pasager, va fi mai grosuta pentru ture lungi, incercam varinat lui Darian cu silicon.

baza e tabla de 3 din aluminiu striata, piele de 2mm, snur tait manual, gaurile cu preducea de 2.5 din cm in cm cusatura manuala.

urmeaza umplerea cu silicon, voi vedea ca va iesi.

post-9005-1262854768_thumb.jpg

post-9005-1262855567_thumb.jpg

post-9005-1262855598_thumb.jpg

post-9005-1262855624_thumb.jpg

post-9005-1262855672_thumb.jpg

post-9005-1262855744_thumb.jpg

post-9005-1262855776_thumb.jpg

post-9005-1262855814_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mansoane-manere din lemn din pacate cel de la acceleratie a crapat, reintarit cu un inel, probabil ca-l voi schimba, daca nu deranjeaza la mana va ramane (am infundat crapatura cu o pasta din lac si rumegus de lemn).

Mesaj completat

sa pasager, va fi mai grosuta pentru ture lungi, incercam varinat lui Darian cu silicon.

baza e tabla de 3 din aluminiu striata, piele de 2mm, snur tait manual, gaurile cu preducea de 2.5 din cm in cm cusatura manuala.

urmeaza umplerea cu silicon, voi vedea ca va iesi.

 

 

superb, ar arata bine o esenta de lemn mai inchisa gen nuc sau mahon sau un bait mai inchis si inele de alama :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superb, ar arata bine o esenta de lemn mai inchisa gen nuc sau mahon sau un bait mai inchis si inele de alama :D

Bach prietene inele de alama, de unde? de unde atita bucurie!? :rock: voi cauta poate voi gasi in cel mai fericit caz le fac la strungar daca o avea alama.

in imagine e mai deschisa culoare, cu toate ca ar merge un bait mai inchis, bine abordat.

Mesaj completat

:crack:

post-9005-1263575790_thumb.jpg

post-9005-1263575816_thumb.jpg

post-9005-1263575880_thumb.jpg

post-9005-1263575910_thumb.jpg

post-9005-1263575951_thumb.jpg

post-9005-1263576039_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mas barbate e prima data cand aud de manere din lemn la moto (!!!) ,seaua arata tare....bravos !

revin pe saptamana viitoare cu alte manere de lemn! sai fac pe plac la Bach :cheers: se fac altele, vedem poate mai sunt doritori de "lemn!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basty avea de vanzare acum vreo 2 ani...

manere

probabil pretul lor de atunci l-a determinat pe mas sa faca lucru manual :cheers:

manerele sunt si acum, 5 perechi cu insertii de alama sau nu si sunt undeva la 50 euro perechea (chiar negociabil).daca e cineva interesat sa imi dea un PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basty avea de vanzare acum vreo 2 ani...

manere

probabil pretul lor de atunci l-a determinat pe mas sa faca lucru manual :D

cu bani aceea fac pentru intreaga comunitate :cheers:

eu mi-am facut inelele de capat din metal poate te le voi face din Inox, poate!,o gaura cu filet de 6 un surub care sa treaca prin inel si lemn si sa se opreasca in ghidon, pentru a se putea fixa bine si da jos usor la nevoie.

 

Mesaj completat

Eu tot nu inteleg de ce va place sa faceti partea ingusta a sei (lateralul) din mai multe bucati.

 

La "Choppers life" arata de parca era facut din resturi de piele.

data viitoare! cind se va zgiria pielea, si o voi schimba :lol: sau cind va voi satura de culoare......

am facut sablon, am masurat de 3 ori, da pielea nui hartie!, asa am vrut sa iasa dintr-o bucata, da na mers, cum spuneam data viitoare! :banana:

Mesaj completat

sunt nefinisate, urmeaza sa le dau cu bait amestec cu lac pentru protectie si o culoare mai inchisa, inelul e din metal, momentan

la mine gaura interioara la unul e de 26 care vine la acceleratie si celalt e de 25.

se pot face si alte modele, daca sunt doritori dati PM.

post-9005-1264100871_thumb.jpg

post-9005-1264100889_thumb.jpg

post-9005-1264100973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum si din ce fac o aripa spate ca asta? poate chiar mai bombata un pic, sa imbrace mai bine cauciucul. nu e obligatoriu sa fie din metal ca nu ma intereseaza sa tina greutate.

:(

post-1286-1264355055_thumb.jpg

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...