Sari la conținut

Accident Radu Pietreanu


sniperhunt
 Share

Postări Recomandate

Va salut din gips In sfarsit am patzit-o si eu. Azi la 12. Eram cu BMW-ul F 650, semnalizam sa fac stanga sa intru la Mitsubishi spre spatele Romexpo caci eram invitat la Cristi Brancu in emisiune. Un tip cu o furgoneta se gandea la ale lui si m-a luat in plin din spate, desi a franat vreo 10 m. Am cazut rau dar am avut noroc cu echipamentul (cisme enduro, genunchere, geaca, casca, manusi). Am o fractura de glezna care ma va tine in gips o luna. Daca nu aveam cisme tari, mi se rasucea glezna 360 grade. In toate emisiunile in care am fost invitat am vorbit despre necesitatea de a purta echipament de protectie complet pe motor indiferent cat de cald ar fi! Tipul care m-a lovit era mai palid ca mine Tremura tot si o tinea pe a lui : "Nu stiu unde ma gandeam, nu te-am vazut, sunt de vina, ce trebuie sa fac, cu ce sa te ajut" I-am zis : "Singurul lucru cu care poti sa ma ajuti este sa nu mai lovesti alt motociclist". Vreau sa-i multumesc lui Cosmin - Kawasaki ninja verde - care doar ce intrase pe poarta Mitsubishi si a auzit bufnitura, a oprit motorul si a venit sa ma ajute. Nu ne cunosteam. Dar nici nu e nevoie, motociclistii sunt o familie, nu?

 

Am citit prin libertatea de patania ta...Acum vreo luna te-am vazut pe la televizor vorbind despre echipamente de protectie si atentionarea soferilor despre existenta noastra in trafic...Ce pot sa zic!

Ai avut noroc ca n-a avut viteza mai mare.

Insanatosire rapida (de preferat fara sechele) si sa ne vedem sanatosi la anu.

 

 

se intampla... pe mine m-a impins una la semafor ca a uitat sa franeze.. avand tot enduro nu am cazut dar eram aproape.. saraca dadea din maini si se astepta sa ma duc sa ii rup capul .. mi-a strambat numai numarul .. nu m-a deranjat prea mult.. bine ca nu a cazut motoreta pe mine..

 

sanatate ..

Eu asteptam la semafor la cotroceni si ,cu frana stransa la maxim, motocicleta mea o luase la vale.Cand ma uit in spate un idiot cu un jeep ma tot impingea in cauciucul din spate sa ajunga in paralel cu un alt idiot ce ii taiase fata si vroia sa-l injure

 

 

Salutare. Si multumesc cu aceasta ocazie pentru muschii abdominali pe care mi i-am facut la spectacolele V.M. de pe vremuri, de la Pitesti sau de la mare, cand erati in formula de 3.

 

On-topic - eu evit lovirea din spate cand sunt pe motocicleta aruncand mereu un ochi in oglinda daca trebuie sa franez brusc si sunt pe centrul benzii, sau dau 2-3 flash-uri cu stopul de frana, actionand maneta in gol de cateva ori, inainte sa incep franarea efectiva. De asemenea, in trafic aglomerat, cel mai bine este sa stai pozitionat intre benzi, nu pe centrul benzii (chiar daca stai cuminte si mergi cu fluxul, e bine sa stai acolo, pentru ca la urgenta sa iei cel mult impacte laterale usoare, nu "sandvis" fata-spate). Alta metoda - cand ai de facut de exemplu o manevra de viraj stanga si ai masina/coloana in spate - accelerezi puternic, ca sa iti faci distanta in spate, apoi franezi si pui semnal, te incadrezi pentru viraj, ca prima masina sa aiba timp sa isi faca loc pe banda sa te ocoleasca. Si la virajul la dreapta e valabil, sau daca nu ai spatiu, atunci semnalizezi si te incadrezi pe marginea din dreapta de departe.

 

NU E MAI SIMPLU SA SEMNALIZEZI CU 200M INAINTE INTENTIA DE SCHIMBARE A DIRECTIEI DE MERS?!

nu, michael jackson :)
TARE RAU ASTA!!! :) :P :D

 

 

insanatosire grabnica! bine ca esti ok, asta e tot ce conteaza pana la urma

 

 

Iar in legatura cu cele spuse mai sus ... sa fim seriosi, daca Tariceanu, prim ministru, nu a facut nimic pentru protejarea noastra ... ce pretentii sa avem de la altii. Trebuie sa fim realisti, nivelul de civilizatie din romania este scazut(practic, este nevoie de educatie) Cum vad eu aceasta educatie? simplu! campanii TV. Probabil vor trece ani buni ptr. ca noi, motociclistii, sa fim cu atevarat observati. Daca aveam pile in CNA, tot exista acest consiliu al audiovizualului, obligam televiziunile sa foloseasca solo spoturi, la ore de "maxima" audienta, cu avertizari in ceea ce priveste motociclismul national. Exact cum sunt cartoanele ptr. ALCOOL. Daca ne aruncam putin privirea pe statistici, doamne, este revoltator. Sunt din ce in ce mai multe accidente, in mare parte nu din vina noastra.

 

Nu stiu de ce toata lumea se ia de acest DUKE. Este parerea lui pana la urma. Daca analizati bine ce a scris, chiar nu e de condamnat. Nici eu nu sunt de acord cu mesajele de genul: "vai! Radu Pietreanu, chiar tu esti?" si alte blabla-uri de genul asta. Ma rog, ideea e ca trebuie sa fim cat mai uniti.

 

Profit de audienta acestui topic si va intreb: are careva relatii la CNA?

 

Si ma rog ce ai vrea tu sa faca Tariceanu avand in vedere ca el si-a facut-o cu mana propie (nu te gandi la prostii :) ). Din cate stiu eu omu a iesit singur cu Harleyul la arat;n-a mai vazut curba.

Ce-ar trebui sa faca? Sa faca numai drumuri drepte sau sa interzica Fordurile din circulatie ca sa nu-l mai deranjeze pe el in trafic. Oricum nu fac parte din marcile aduse de el nu?

Editat de JohnnyD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va salut din gips :) In sfarsit am patzit-o si eu. Azi la 12. Eram cu BMW-ul F 650, semnalizam sa fac stanga sa intru la Mitsubishi spre spatele Romexpo caci eram invitat la Cristi Brancu in emisiune. Un tip cu o furgoneta se gandea la ale lui si m-a luat in plin din spate, desi a franat vreo 10 m. Am cazut rau dar am avut noroc cu echipamentul (cisme enduro, genunchere, geaca, casca, manusi). Am o fractura de glezna care ma va tine in gips o luna. Daca nu aveam cisme tari, mi se rasucea glezna 360 grade. In toate emisiunile in care am fost invitat am vorbit despre necesitatea de a purta echipament de protectie complet pe motor indiferent cat de cald ar fi! Tipul care m-a lovit era mai palid ca mine :) Tremura tot si o tinea pe a lui : "Nu stiu unde ma gandeam, nu te-am vazut, sunt de vina, ce trebuie sa fac, cu ce sa te ajut" I-am zis : "Singurul lucru cu care poti sa ma ajuti este sa nu mai lovesti alt motociclist". Vreau sa-i multumesc lui Cosmin - Kawasaki ninja verde - care doar ce intrase pe poarta Mitsubishi si a auzit bufnitura, a oprit motorul si a venit sa ma ajute. Nu ne cunosteam. Dar nici nu e nevoie, motociclistii sunt o familie, nu?

ce chestie.eu credeam ca este un forum in care trebuie sa invatam din greselile altora,fara a conta cine sunt ei.se pare ca m-am inselat.se pare ca asta conteaza mai mult,pentru unii .bafta.

 

pey eu stiam ca tir sportiv face RADU! si la un moment dat, cica era f bun, cu toate ca a inceput aproape de pensie!!! cica ocheste bine!

 

nu i asa mey SNIPERE HUNTERE?? ia spune adevarul!!

da,aproape de pensie.nu ca mine ,la doar 40 de primaveri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce chestie.eu credeam ca este un forum in care trebuie sa invatam din greselile altora,fara a conta cine sunt ei.se pare ca m-am inselat.se pare ca asta conteaza mai mult,pentru unii .bafta.

 

 

da,aproape de pensie.nu ca mine ,la doar 40 de primaveri.

 

 

hai mey, ca am spus la caterinca cu pensia! omul este actor, are spirit ,umor...!..si eu ma bag in curand la 40! ....Radu este chiar talentat! !mi au spus niste baieti care au facut tir...trage aproape perfect!!

 

in alta ordine...mie imi place sa umbu full echipat!...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mey, ca am spus la caterinca cu pensia! omul este actor, are spirit ,umor...!..si eu ma bag in curand la 40! ....Radu este chiar talentat! !mi au spus niste baieti care au facut tir...trage aproape perfect!!

 

in alta ordine...mie imi place sa umbu full echipat!...!

da.si eu.pe 24 vine postasul,dupa ora 13,oo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, ca sa mai ingros si eu putin randurile aplaudacilor, am sa zic si eu: insanatosire grabnica si numai bine :) .

cat despre celelalte comentarii, nu-ti mai face sange rau, nu existe topic unde sa nu fie remarci total pe aratura. daca nu e vorba de gramatica, e sigur vorba despre modul in care s-a produs accidentul si cum a gresit cel accidentat, daca nu e vorba despre asta, e vorba despre lipsa echipamentului de protectie s.c.l, s.a.m.d, etc. acum s-a ivit ceva mai deosebit in peisaj, accidentul unei vedete, si cum probabil carcotasii s-au saturat de "the usual shit", au gasit "material" proaspat la tine. insa nu uita: ignore, ignore si iar ignore :).

 

toate cele bune :) .

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU E MAI SIMPLU SA SEMNALIZEZI CU 200M INAINTE INTENTIA DE SCHIMBARE A DIRECTIEI DE MERS?!

TARE RAU ASTA!!! :) :) :)

 

Dap, e mai simplu, e chiar si mai legal, dar asta nu inseamna ca e mai sanatos :D . Cand faci viraj stanga asa, de pe un drum principal oarecare, fie ca e in oras, fie afara, ca motociclist, executi o manevra mai periculoasa decat pare. E vorba de fenomenul "invizibilitatii" la nivel psihologic, nu neaparat optic, adica soferul te vede, insa pana ajunge la concluzia ca trebuie sa te si ocoleasca, mai trece ceva timp, suficient incat sa se apropie pana in punctul in care se sperie, se urca pe frana si apoi nu mai poate sa faca manevra de ocolire, cu masina deja intrata in derapaj. Mai stiu pe cineva care a patit-o intr-un mod aproape la fel, cu diferenta ca era pe drum spre Targoviste, nu in oras.

 

Eu am zis cum fac eu manevra de stanga, cand am "coada"; prefer sa merg inainte, sa trec de stradutza unde am eu treaba sa zicem, cu un 40-50km/h, pana cand anticipez o bresa in fluxul de trafic care vine din fata. Cand apare asta, atunci accelerez puternic, sa mai castig ceva metri fata de "urmaritori", apoi franez tare si trec pe contrasens, unde fac intoarcerea. Sa stai pe loc cu semnalizarea pusa esti "sitting-duck" :P . Prima masina din spate te vede, daca ai semnalizarea pusa de la 200 de metri, insa cele din spatele ei nu, tot surpriza o sa fii. Intre scartaitul de frane si iminentul "buf" n-ai ce sa faci, decat rugaciunea.

 

Cat despre bull-shit-ul de pe forum... n-avem cum sa-l evitam, notiunea de forum public vine cu avantaje si dezavantaje. Unii vor glorie si contrast cu orice pret, vor si ei sa fie vedete... si cred ca o metoda buna este sa arunce cu piatra in alta vedeta. In general e o metoda buna, insa in cazul de fatza mi se pare ca s-a cam injurat singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va ofuscati bre de c.ur in sus asa?!?

 

Chiar nu glumeam cand am zis ca-i urez insanatosire grabnica ca motociclist. Si chiar sper sa nu i se mai intample.

 

Si la fel nu glumeam cand i-am spus ca o parte din mine (aia zoofila, zoofaga, zoologica si zoocevreti voi) gaseste in intamplarea asta un pic de justitie divina. :) Si nu am stat sa caut nimic, sunt cativa din inaltii vanatori ai tarii pe care-i am pe lista. Iar tu mi te-ai bagat singur in baza cand ai scris in titlu Radu Pietreanu cu userul sniperhunt. :D

 

In aceeasi ordine de idei, daca tanti Raduleasca citeste asta, cand mai vb cu Zana Stupizelor roaga-o sa-i transmita mustaciosului multa :) din partea melciului. Prietenii de la Balc stie de ce.

 

Dar gata cu discutia despre cei mai impotenti ... ooops pardon, am vrut sa zic vanatori de marmote luate la luneta de pe geamul masinii cu nr WS.... continuam pe alt topic special dedicat daca doriti.

 

Radule, fara nici un banc si urma de vrajeala. Insanatosire grabnica. Uite, pentru ca esti blocat la matinela iti recomand asta /index.php?showtopic=278368, lectura misto si poze de invidiat. Si daca te hotarasti sa mergi pe urmele lui nenea Semaca sa stii la pe la mijlocul drumului te asteapta o berica buna. :)

 

Bafta si ochii mari pe strada ca s-au pus astia pe vanat motoristi. :P (nu m-am putut abtine)

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...