Sari la conținut

Noi Idei De La Yamaha


Bombardel
 Share

Postări Recomandate

Prima motocicleta semiautomata

Yamaha a anuntat ca FJR-ul 1300 va fi oferit spre vanzare dotat cu o cutie de viteze semiautomata

o sa aiba un buton in partea stanga cu care schimbi viteza in trepte superioare si inferioare

 

cum vi se pare ideea asta ?

post-7074-1128152325_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa vedem. La masina schimbarea vitezelor direct de pe volan are avantaje clare in comfort sau condusul sportiv. Dar la moto am deja la mana stanga:

- ambreiaj;

- semnalizare;

- claxon;

- buton pt. dat flash-uri cu farul.

 

Asa ca daca nu-mi mai creste inca un deget opozabil, o sa raman la cutia normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da semnalizarea, farul , claxonul si ce mai este acol, nu tre se apesi tot timpul.... astfel de sisteme din cate stiu s-o pus pe scutere, puteai sa alegi in schimbare automata a vitezelor (mai comfortabil), sau schimbarea secventiala (mai sportiv)...

nu cred ca ar fii greu de scimbat cu ele, mai ales dak no o sa mai aibe ambreiaj(uitate in poza nu are maneta de ambreiaj)....

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nui deloc de kakao, chiar ff bun, dece crezi ca la masinile de raliu sau de F1 so adapta? ca timpul schimbarii ii mult mai scurt

 

 

si scad pierderile de putere

 

si scad pierderile de putere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ii o diferenta intre cutie automata si una secventiala

 

la cea automata sunt pierderi mari de putere, la fel si consum mai mare, da e mai usor de condus

 

BTW am o cutie automata de renault 5,9,11,21,25 (pt toate cu motor transversal), ii in stare buna, pinioanee nus uzate deloc, in ulei nu estre span deloc, problema ii ca e desfacut in2 bucati mari(carcasa ei numa) da se poate face, ii cineva interesat???

 

stiu cai offtopic

 

BTW am o cutie automata de renault 5,9,11,21,25 (pt toate cu motor transversal), ii in stare buna, pinioanee nus uzate deloc, in ulei nu estre span deloc, problema ii ca e desfacut in2 bucati mari(carcasa ei numa) da se poate face, ii cineva interesat???

 

stiu cai offtopic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da parca nu mai ai aceasi senzatie....m-am preumblat cu un Golf 4 cu cutie automata si nu mi-a placut la fel de mult ca si la "conserva" pe care o forjesc in aceasta perioada :cheers:

 

Sunt de acord cu tine. Dar ia sa parcurgi vre-o 5000 Km intr-o saptamina, sa nu mai poti tine nici tigara intre degete sau mai rau..... sa deschizi fermoarul sa te usurezi si sa nu o poti scoate afara... ca deh nu te mai asculta degetele dupa vre-o trei zile. Iti spun eu, ca ai super fericit cu sistemul secvential. In ce priveste drumurile in oras sau cele scurte de citeva sute de Km, ai dreptate.

 

Bafta multa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragul meu pepsi, toate motocicletele pe care le stiu eu au cutie de viteze secventiala. ce tot bati apa in piua cu cutia secventiala de motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragul meu zahei, nu ai dreptate, cutiile secventiale la moto sunt destul de rare, scooterele (cateva) au schimbator secv....schimbatoru standard de moto nui secvential...

la cutie secvential nu ai ambreiaj, si toate viitezele is intr-o directie, adica nu tre sa apesi in jos pe I si in sus pt celelalte trepte..

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

draga tinere, se pare ca nu intelegi exact la ce se refera termenul de "cutie secventiala". in continuare cateva ganduri poetice pe tema cutiei secventiale, in loc de o definitie stricta:

 

- la o astfel de cutie schimbarea vitezelor se face prin impingerea, respectiv tragerea scurta a levierului de viteze, nu mai exista rigla aceea H dupa care trebuie plimbata maneta (in cazul masinilor).

- la cutia secventiala nu se poate sari o viteza, obligatoriu se trece prin toate pana ajungeti la viteza dorita;

- cutia de viteze are o constructie noua si mai compacta, si toate vitezele sunt sincronizate intre ele, practic daca aveti motor destul de puternic ambreiajul nu mai are rost;

- a nu se confunda cutia secventiala cu cutiile gen TipTronic sau EasyTronic de la BMW sau Porche, acelea fiind cutii automate care dau si posibilitatea schimbarii la cerere a vitezelor.

 

in continuare iti recomand urmatoarele linkuri:

 

/index.php?...ndpost&p=140413

/index.php?...ndpost&p=257049

http://ro.wikipedia.org/wiki/Motociclet%C4%83

 

multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am priceput urmatoarele:

- se pastreaza levierul mecanic sau nu?

- functioneaza si in mod automat sau nu?

- are pozitie de neutral sau ambreiaj centrifugal?

 

@pepsi: o cutie secventiala e cutie secventiala indiferent de sistemul de actionare, electric sau mecanic. Motocicletele sunt singurele vehicule (din cate stiu eu) cu cutie secventiala actionata integral mecanic.

 

@zahei: cutiile gen TipTronic sunt cutii secventiale cu actionare electrica care in modul automat sunt manevrate de un computer. Cutia automata are alt principiu de schimbare a vitezelor (centrifugal/hidraulic) si in afara de kick-down nu ai alt control asupra schimbarii vitezelor.

 

Back on topic: inovarea este unanim acceptata ca fiind unul din cele mai puternice surse de crestere a unei afaceri, indiferent de domeniu.

Dupa parerea mea asemenea motociclete sunt dovada clara a cresterii preocuparii pentru profit in detrimentul spiritului moto. De ce sa pui un butonel mic pe ghidon, cand toata lumea schimba cu stangul de cand s-a pus motor pe bicicleta? La faze de astea sunt mandru ca am Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa pui un butonel mic pe ghidon, cand toata lumea schimba cu stangul de cand s-a pus motor pe bicicleta?

 

 

Nu bag mana in foc, dar nu cumva o buna bucata de timp la picior era ambreiajul si schimbatorul era o maneta mare verticala care se actiona luand mana de pe ghidon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...