Sari la conținut

10. NETHERLANDS TISSOT GRAND PRIX OF THE NETHERLANDS


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Acum 11 minute, ioio_viola a spus:

de aia s-au grabit cu anuntul lui Peco :) 

puteau f bine sa nu zica nimic

Acum 49 minute, Method a spus:

Oare ne uităm la campionul mondial 2027?

Sper ca nu :rusinica:

cu schimbare de reguli si cu MM si Pedro pe circuit?

 

campion la ce? la zaruri?

 

o fi buna moto asta de acum dar daca pilotul nu e ce trebuie = 0. (adica merge doar cand totul se aliniaza)

nu e nicio garantie ca aia de 850 va fi la fel de buna ca asta.

nu merge logica de 2lei cand e proiect total nou.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, frigider a spus:

 

puteau f bine sa nu zica nimic

cu schimbare de reguli si cu MM si Pedro pe circuit?

 

campion la ce? la zaruri?

 

o fi buna moto asta de acum dar daca pilotul nu e ce trebuie = 0. (adica merge doar cand totul se aliniaza)

nu e nicio garantie ca aia de 850 va fi la fel de buna ca asta.

nu merge logica de 2lei cand e proiect total nou.

Doar ca are avantaj MM aici, ca este un pilot care poate sa scoata maxim dintr-o motoreta chiar daca feelingul nu este cel care trebuie.

pe langa asta se adapteaza si foarte rapid la orice. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, frigider a spus:

 

puteau f bine sa nu zica nimic

cu schimbare de reguli si cu MM si Pedro pe circuit?

 

campion la ce? la zaruri?

 

o fi buna moto asta de acum dar daca pilotul nu e ce trebuie = 0. (adica merge doar cand totul se aliniaza)

nu e nicio garantie ca aia de 850 va fi la fel de buna ca asta.

nu merge logica de 2lei cand e proiect total nou.

Nu e chiar asa - dacă Aprilia va avea un edge (și suspectez ca va avea),și motoreta aia are feeling pe față,Pecco s-ar putea sa fie periculos cu ea.

 Nu subestima materialul de concurs.

Ok - nu afirm asta pt ca sunt f multe variabile - s-ar putea ca Aprilia sa nu fie prima s-ar putea ca Pecco sa nu se adapteze la ea șamd.Dar nici nu mi se pare ca nu se poate întâmpla,ba dimpotrivă mi se pare ca tocmai i-au crescut considerabil sansele la a se bate la campionat (cu mutarea la Aprilia).

 

Cazatura lui Marquez la Brno

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fake news, e clar ca a uitat sa lase cricu si a scapat-o pe jos, nu a fost "cazatura".

Acum 30 minute, Method a spus:

Nu e chiar asa - dacă Aprilia va avea un edge (și suspectez ca va avea),și motoreta aia are feeling pe față,Pecco s-ar putea sa fie periculos cu ea.

 Nu subestima materialul de concurs.

Ok - nu afirm asta pt ca sunt f multe variabile - s-ar putea ca Aprilia sa nu fie prima s-ar putea ca Pecco sa nu se adapteze la ea șamd.Dar nici nu mi se pare ca nu se poate întâmpla,ba dimpotrivă mi se pare ca tocmai i-au crescut considerabil sansele la a se bate la campionat (cu mutarea la Aprilia).

nu inteleg de ce ai crede ca Peco va emite pretentii cand a fost la uzina cu cea mai buna moto si

1 in 2024- a pierdut vs JM la client

2 in 2025 a venit MM si a uitat sa mearga

3 in 2026 incepe sa mearga dar cum e depasit pla - nu poa sa faca nimic.

 

 

 

pe langa MM si Pedro o sa fie si Q pe o moto noua, JM la fel.

 

Peco si cand a mers bine - aproape mereu era JM in ceafa lui, nu era mereu primu ducati, asta incerc sa zic

da baietii aia mm si pedro si q mai mereu erau ei prima moto. 

te pune pe ganduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca 2022-2024 - Pecco atunci când a prins o moto bună cu feeling bun pe față a fost foarte puternic.

Nu spun ca Pecco e mai bun decât MM sau JM,dimpotrivă,insa cred ca Pecco va avea un material sensibil mai bun decât restul.

Și asta s-ar putea sa încline balanța hotărâtor în favoarea lui.

Don't get me wrong - eu sper sa ia Acosta in 2027 însă Aprilia aia s-ar putea sa ii dea lui Bagnaia un mare plus...cazul Hamilton-Mercedes- am mai amintit de el - dacă ai un avion la dispoziție,tot ce îți trebuie e un pilot decent de rapid ca să iei titlu după titlu...

 

Zarco va mai semna pe inca 2 ani cu LCR.Cel putin asa da el de inteles.Like.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, frigider a spus:

 

pe langa MM si Pedro o sa fie si Q pe o moto noua, JM la fel.

 

Peco si cand a mers bine - aproape mereu era JM in ceafa lui, nu era mereu primu ducati, asta incerc sa zic

da baietii aia mm si pedro si q mai mereu erau ei prima moto. 

te pune pe ganduri.

Nu as miza pe Q si pe JM, in lupta pentru titlu. Pe JM nu as miza pentru ca va concura pe Yamaha, care nu este ceea ce trebuie (pana la proba contrarie, consider ca Yamaha porneste, in noua aventura 850, cu un handicap fata de Aprilia si Ducati, in special pe partea de aero), pe Q nu imi pun banii datorita faptului ca va concura cu Honda, care nu este cu mult mai breaza decat Yamaha (a cazut din lac in put) si nici nu are mentalitatea necesara. 

 

In 2022, cand a luat primul titlu, nu cred ca a fost vreo etapa in care sa fi fost mai rapid decat vreun alt coleg Ducati, dar toti stateau aliniati in spatele lui fara a incerca vreo depasire. Am spus-o la vremea respectiva, titlul ala a fost castigat cu mult ajutor din partea celorlalti piloti Ducati. Culmea, cel mai meritat titlu pe care l-ar fi putut castiga, a fost cel pierdut la JM, in 2024. A avut 11 victorii in cursele de GP  si 7 in sprinturi. Parerea mea este ca Pecco, fara sa fie neaparat cel mai rapid pilot din pluton, este totusi un pilot care stie castiga curse si cu o motocicleta de top, cu care sa rezoneze, se poate batea la titlu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Nu as miza pe Q si pe JM, in lupta pentru titlu. Pe JM nu as miza pentru ca va concura pe Yamaha, care nu este ceea ce trebuie (pana la proba contrarie, consider ca Yamaha porneste, in noua aventura 850, cu un handicap fata de Aprilia si Ducati, in special pe partea de aero), pe Q nu imi pun banii datorita faptului ca va concura cu Honda, care nu este cu mult mai breaza decat Yamaha (a cazut din lac in put) si nici nu are mentalitatea necesara.

:agree:

La titlu 2027 dar si 2028 se vor bate piloți Aprilia si/sau Ducati.

Cred ca atât Yamaha cât și Honda sunt way behind ca și aero grip motor șamd.

Exista o șansă ca la anul sa castige ceva pt ca se da reset.Dar părerea mea proprie și personală e ca nu pot recupera tot ba chiar sa o ia în față.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

In 2022, cand a luat primul titlu, nu cred ca a fost vreo etapa in care sa fi fost mai rapid decat vreun alt coleg Ducati, dar toti stateau aliniati in spatele lui fara a incerca vreo depasire

Erau departe de el în cursă toți.

Ce sa depășească ca prima oara trebuiau sa îl ajungă.Nu zic nu,avea suport de echipă,dar e rapid dacă ii place motoreta.

Mai rapid decât JM sau MM pe aceeiasi motoreta? NU.Insa aia spun eu - e o șansă ff mare ca Bagnaia sa aibă best bike la anul,iar ceilalți 2nd best cel mult.

Sa vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

la anu e posibil oameni din pluton care mergeau prost sa faca clic mai repede si mai bine cu noile moto si cauciucuri decat vedete locale de etapa de anu asta.

 

aprilia merge bine acum cu bez - pt ei e rau ca se sch regulile ca abia au dat de cap la moto asta.

nu avem nicio garantie ca la anu bez+aprilia va merge la fel de bine.

 

nu avem nicio garantie ref la nimeni.

 

reset total.

 

doar ca avem noi pretentii personale de la anumiti piloti sa mearga bine indiferent (eu am de la mm si pedro) 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

:agree:

La titlu 2027 dar si 2028 se vor bate piloți Aprilia si/sau Ducati.

Cred ca atât Yamaha cât și Honda sunt way behind ca și aero grip motor șamd.

Exista o șansă ca la anul sa castige ceva pt ca se da reset.Dar părerea mea proprie și personală e ca nu pot recupera tot ba chiar sa o ia în față.

Erau departe de el în cursă toți.

Ce sa depășească ca prima oara trebuiau sa îl ajungă.Nu zic nu,avea suport de echipă,dar e rapid dacă ii place motoreta.

Mai rapid decât JM sau MM pe aceeiasi motoreta? NU.Insa aia spun eu - e o șansă ff mare ca Bagnaia sa aibă best bike la anul,iar ceilalți 2nd best cel mult.

Sa vedem.

Eu nu as scoate honda din calcul, pana acuma din toate povestile pare cea mai avansata.

eu zic ca o sa fie mai stranse mobrele. Sa nu uitam ca ducati pierde unul dintre cele mai mari avantaje, siatemul de compresie spate. 
Avantajul ducati anul viitor se numeste MM, dar el vine si cu un mare dezavantaj care l-am si vazut. El o sa ascunda problemele mobrei in prima faza, ceea ce, cred eu, o sa incetineasca dezvoltarea mobrei. In timp ce la aprilia, Bez cu pecco cred ca vor lucra foarte bine, iar honda oricum a investit enorm in proiect si Q e un pilot pe care chisr cei de la yamaha au declarat ca e extrem de adaptabil. Drept dovada e ca e cel mai rapid cu V4, motor pe care nu a mers niciodata, in timp de si Rins si Miller au mers pe V4. 

Acum 8 minute, Cavaleru a spus:

ce nu se poate reseta este talentul si adaptabilitatea


+1

si aici conduce detasat MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, damager a spus:

o sa ascunda problemele mobrei in prima faza, ceea ce, cred eu, o sa incetineasca dezvoltarea mobrei.

man, mm stim ca poate trece peste mici probleme ale moto, pedro in plm da cox pe un cotet de ktm.

nu cred ca o sa-si faca griji uzina ducati ca baietii de pe la sateliti ca nu o sa dea saracii de cap la moto :) 

 

aprilia a facut o moto super si toti 4 piloti se cam bat (si uneori darama) unii pe altii.

ideal? 

deloc.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, damager a spus:

+1

si aici conduce detasat MM.

Și Acosta face minuni la KTM, vezi ce fac ceilalți piloți prin comparație pe aceeași motocicletă. Cred că anul viitor nu-i va fi ușor lui MM, cu atât mai puțin în 2028, când Acosta o să fie și mai adaptat la Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 1 minut, georgem a spus:

Cred că anul viitor nu-i va fi ușor lui MM, cu atât mai puțin în 2028, când Acosta o să fie și mai adaptat la Ducati.

gandeste-te ca vor fi teste in presezon etc, vor incepe campionatul cu niste sute de ture pe moto.

probleme o sa ridice Pedro din prima sesiune pana la final de sezon 27 :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

Eu nu as scoate honda din calcul, pana acuma din toate povestile pare cea mai avansata.

eu zic ca o sa fie mai stranse mobrele. Sa nu uitam ca ducati pierde unul dintre cele mai mari avantaje, siatemul de compresie spate. 
Avantajul ducati anul viitor se numeste MM, dar el vine si cu un mare dezavantaj care l-am si vazut. El o sa ascunda problemele mobrei in prima faza, ceea ce, cred eu, o sa incetineasca dezvoltarea mobrei. In timp ce la aprilia, Bez cu pecco cred ca vor lucra foarte bine, iar honda oricum a investit enorm in proiect 

Sunt destul de pesimist în legătură cu proiectul Honda dar având în vedere ca sunt fan Quartararo,chiar mi-as dori sa fie asa cum zici.

Acum 1 oră, damager a spus:

Q e un pilot pe care chisr cei de la yamaha au declarat ca e extrem de adaptabil. Drept dovada e ca e cel mai rapid cu V4, motor pe care nu a mers niciodata, in timp de si Rins si Miller au mers pe V4.

N-are mă cum.Nu auzi ca nu știe sa dea feedback și nu exploatează motocicletele la maxim?

E slăbuț copilu,întreabă pe colegul xt,tocmai a terminat de scris o teza despre cât de slab e Quartararo pe topicul vechi 😀 

Acum 1 oră, damager a spus:

si aici conduce detasat MM.

Nu aia e problema la MM.

MM se va bate la titlu dacă ii dau o moto decentă.

Problema va fi când sau dacă un...dufus precum e Bagnaia sau Bezzechi vor fi mai rapizi decât el (pt ca au o moto mai bună) nu pt ca sunt ei mai buni.Atunci MM nu se va putea impaca,va încerca să compenseze din încheietura și desigur,invariabil va cădea și se va accidenta.

În concluzie,as zice ca depinde ff mult ce ii va da Ducati - dacă Ducati 27 e la nivel se poate bate cu Aprilia 27,nu e o problema pt MM,dacă e simțitor sub,MM se va rupe încercând să ii bată,pt ca nu înțelege decat f greu ca nu se poate.

 

Aa,iar acum pe lângă toate astea,mai e și Acosta.Daca Acosta va fi fastest...MM se va accidenta încercând să îl prindă/depășească/domine.

Overall eu cred ca va fi grea viata lui MM in urmatorii 2 ani.Asta nu înseamnă însă că nu se va bate la titlu,dar s-a dus anul de grație 2025 când fluiera.

Ceea ce ma bucură,nu vreau defilări...doar BB vrea asa ceva.

1 oră în urmă, frigider a spus:

probleme o sa ridice Pedro din prima sesiune pana la final de sezon 27 :) 

Acosta e de fapt marele semn de întrebare...La care ni se va răspunde rapid la început de sezon.

Dacă Acosta e faster,asta va însemna sfârșitul carierei lui MM,indiferent cum va trata MM problema.

Ducati,cu sau fără voie,i-a dat un ditai șahul lui MM.

 

În alta ordine de idei - Aprilia a facut un long time commitement cu Bagnaia  - contract pe 4 ani.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

În alta ordine de idei - Aprilia a facut un long time commitement cu Bagnaia  - contract pe 4 ani.

Va fi interesantă și competiția dintre Bez și Bagnaia, cu motociclete identice. Chiar sunt curios să văd care dintre ei merge mai bine, dar probabil pentru Bagnaia va fi o perioadă de adaptare mai mare decât pentru Bez cu noua motocicletă, Bez are avantajul că o testează anul ăsta și probabil Aprilia o construiește după stilul și dorințele lui. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagnaia cred ca va fi mai rapid (again,doar dacă ii place fața)

 

Interesanta declarația lui Marquez despre testul cu 850cc și Pirellis - a zis ceva în genul "also the tyres will improve" - sa înțeleg ca acum sunt proaste?mai nașpa decât Michelin???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Method a spus:

Ducati,cu sau fără voie,i-a dat un ditai șahul lui MM.

Măcar n-a comentat.

Ca Peco când era vb ca vine mm sau jm a zis ca prefera stabilitate - sa rămână Basti. :)

*n-a comentat în public :)

 

 

Peco e văzut drept talentat pt ca a bifat 2 fără mm pe circuit.

Și bez poate bifa 1 anu asta dacă nu era mm.

 

La Peco a fost omu potrivit la momentu potrivit pe cea mai buna moto.

Cum e acum bez la Aprilia.

 

La cat de aproape e lumea (mai mereu 10-15 insi într-o secunda) e greu de crezut ca băieții ăștia sunt f f f aproape unii de alții.

Apoi ai 2-3 extratereștri.

 

 

După mine sper ca va fi reset total cu noile moto, e clar ca le vor croi după chipul și asemănarea celor de acum dar una-i una, alta-i alta.

Nu știu cat de bine merge cu scalarea soluțiilor în practica.

 

 

Măcar pana atunci se anunță mișto și anu asta cu 3 4 5 oameni care sunt mai mereu sus.

F f f rar avem parte de asa ceva.

Păcat de AM ca e în recuperare ca mergea decent ei el uneori.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Method a spus:

În alta ordine de idei - Aprilia a facut un long time commitement cu Bagnaia  - contract pe 4 ani.

 

In an interview with Motorsport.com Italy, Rivola explained why Aprilia chose Bagnaia as Bezzecchi's team-mate for 2027.

“Having a multiple world champion is certainly an opportunity," he said. "The fact that he chose us is definitely a source of motivation, and the fact that he trains every day with Marco is also a sign of the trust he has in us, seeing what Marco has achieved. 

"I think that in [Bagnaia's] mind he may be saying: 'if they managed to take Marco to such a high level, they’ll be able to do the same with me'. It’s great that this message exists. Moreover, having two Italians, being truly exceptional, and being able to proudly display our flag on a black motorcycle is a huge motivation."

Aprilia has already completed several seasons with two top-level riders. Rivola has no concerns about pairing two A-level figures in the team, insisting it is better to have two superstars than two riders who may get along well but are slower on track.

“I must say, there is great motivation," Rivola said. "We have a huge challenge ahead of us. I also believe Pecco has shown courage because, beyond the VR46 factor and the daily training battles with Bezzecchi, there is also a desire for redemption within him. I think that if he chose us, it’s because he believes he can beat those who — I'm not saying rejected him — but preferred other riders over him, despite the fact that he was the rider who brought them the world championship back.

"He also gave up higher salaries that the Japanese manufacturers were offering. So, welcome aboard. It will be an opportunity for us, and I have no doubt we’ll make the most of it.”

 

https://www.motorsport.com/motogp/news/aprilia-boss-on-pecco-bagnaias-signing-i-prefer-working-with-horses-than-with-donkeys/10833114/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, ioio_viola a spus:

I think that if he chose us, it’s because he believes he can beat those who — I'm not saying rejected him — but preferred other riders over him, despite the fact that he was the rider who brought them the world championship back.

"He also gave up higher salaries that the Japanese manufacturers were offering.

Smart.

Bagnaia smart.Rivola cred ca putea lua pe cineva mai puternic - Acosta?

Dar Bagnaia băiat deștept nu ca alții care au preferat salariul banan și motoreta praf nu dam nume (Q)

Bine...cred ca Yamaha i-a făcut oferta lui Bagnaia din moment de Honda semnase cu Q din iarna,ori sa te duci la Yamaha înseamnă sinucidere curată acum...JM :crack:

 

Cred ca Bagnaia făcut o mutare definitorie pt cariera lui.Sa vedem dacă va fi în stare sa o și fructifice.

Dacă mai împușcă măcar un campionat cu ei în 4 ani întra într-un italian hall of fame destul de rarefiat.Bravo lui pt mișcarea asta.

Dacă nu ești mare pilot măcar sa te ducă capul sa îți alegi echipa și motoreta câștigătoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Method a spus:

Dar Bagnaia băiat deștept nu ca alții care au preferat salariul banan și motoreta praf nu dam nume (Q)

cica si pedro a refuxat honda pe $ buni.

dar la el era de asteptat, dupa 4 ani fara victorie.

de 4 ani e pedro? sau 3?

 

are doar 3 ani dl Sánchez, slava cerului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 3 ca a zis în conferința ca de 3 ani cauta victoria în gp.

 

Vai prost e Morbidelli 

Sper sa îl penalizeze.

Venea Binder raketa Morbidelli fără sa ii pese pe mijlocul virajului la pas nici un stres.  A ieșit Binder pe vibrator pe exterior s-a dus naibii turul.

Mare dobitoc Morbidelli sper sa nu il mai vedem la anul.

Ma bucur ca Morbidelli a venit exact sub linie după ce a fost remarcat de Diggia probabil având indicații de la boxe.Serves him right.

 

Buna performanta lui Acosta - pe un asemenea circuit de flow și high speed corners și cu un asemenea lemn cum e acel ktm ...wow.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...