Sari la conținut

Vitezometru Digital


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bed2bone: apropos de gforce, am un 440mx / agp8x cu vreo 2-3 condensatori sariti (a dat un vecin cu piciorul in calculator). e si inca ceva ce banuiesc ca e o bobina (nu mi-a dat si componentele smulse de pe placa, insa scrie langa ea L1, deci banuiesc ca-i bobina. Ii mai lipsteste si radiatorul cu coolerul. O dau gratis mai departe, daca te intereseaza (sau daca intereseaza pe cineva de pe-aici).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Vreau si eu un KM dala electronic sa-l pun pe minsk dar nu ma pricep asa ca daca se indura cineva sa m :D ai faca unul contra cost sa posteze aici !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ma supapa io din cate stiu vitezometre dinastea se gasesc la piata sau la bagazine cu piese de schimb pt biciclete, de montat chiar si un retardat mental o poatem ii simplu de tot, are un magnet micut care se pune pe o spita la o anumita distanta de la centru, are acol in cutie un fel de manual unde scrie pt diferite diametr de roti unde se pun magnetul(senzorul), si cealalta parte a senzorului o pui pe furca la acelasi distanta ca si magnetul de la ax. displayu o pui unde vrei tu da pe ghidon ar fii normal :crack:

 

bafta la montare... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ma supapa io din cate stiu vitezometre dinastea se gasesc la piata sau la bagazine cu piese de schimb pt biciclete, de montat chiar si un retardat mental o poatem ii simplu de tot, are un magnet micut care se pune pe o spita la o anumita distanta de la centru, are acol in cutie un fel de manual unde scrie pt diferite diametr de roti unde se pun magnetul(senzorul), si cealalta parte a senzorului o pui pe furca la acelasi distanta ca si magnetul de la ax. displayu o pui unde vrei tu da pe ghidon ar fii normal

:D Vezi ca nu-i asa simplu de montat?

De fapt de montat e simplu dar reglarea nu se face asa cum ai spus tu

Nu conteaza pozitia magnetului fata de centrul rotii, conteaza numai ca senzorul de pe furca si magnetul de pe roata sa fie la acelasi nivel.

Reglarea se face "software" prin setarea circumferintei rotii; Vitezometrul are posibilitatea de a-ti seta tu cat de mare ai roata, mai exact circumferinta ei in mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am vazut un vitezometru dinasta, posibil sa fi fost model mai vechi, da la ala asa se regla, din distanta senzorului si magnetului de la centrul rotii. poate ca la modele mai noi asai

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Hai ca apar si eu aici :P.

Tocmai ma gandeam la un vitezometru+turometru digital pt calul meu cand am zis sa caut pe google inainte ...surpriza motociclism.ro :crack: . Baiazid ai facut ceva pana la urma? Partea la care ma gandesc ca va fi mai grea e senzorul. Eu ma gandeam la unul optic. Mai jos am pus o poza cu roata mea. Ma gandeam sa folosesc cele 5 spite pentru a detecta impulsurie. Stie careva un LED + fotodioda in infrarosu care se descurca bune pt asa ceva (sa fie directionale)?

O alta problema ar fi afisajul- 2,5 digiti nu ajung pt kilometraj deci m-am gandit la un 2,5 mare pt viteza si un 6 mic pt kilometraj.

Alta alegere este micrococntrollerul. Pana acum nu am folosit nici unul asa ca tot imi va trebui un kit de programare si un microcontroler ieftin si suficient. Cam ce sa aleg?

post-2196-1132401384.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Iaca desi nu e nimeni interesant va spun ca am facut un vitezometru digital ce afiseaza viteza pe telefonul mobil. Viteza este preluata de la un dispozitiv GPS ce se conecteaza la telefonul mobil prin bluetooth. Daca are cineva GPS cu bluetooth sa imi zica si ii trimit programul. Eu am decis sa opresc proiectul deocamdata pentru ca aplicatia are un delay intre inceperea miscarii si afisarea vitezei pe telefon. E clar ca e mai potrivit un proiect cu microcontrollere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...