Sari la conținut

Accident 05.10.2005 Iasi


orestte
 Share

Postări Recomandate

Am citit de curand intr-un ziar ca o baba (a se citi batranica) s-a dus la politie si a depus o plangere impotriva unui sofer de autobuz, sustinand cu un certificat medico-legal ca si-a rupt o mana IN AUTOBUZ din cauza unei frane bruste pe care a pus-o soferul de autobuz. Soferul a fost acuzat de politie de fuga de la locul accidentului. Partea interesanta e ca soferul sustine ca el nu putea sa stie de accident dat fiind ca nici batrana si nici vreun alt calator nu l-au anuntat despre accident! Politia are doua declaratii care se bat cap in cap, nici un martor, si mai au si dosarul batranei in care de-a lungul timpului s-au strans multe astfel de tentative de a mai scoate bani de la soferi de mijloace de transport in comun pe care i-a acuzat de diverse lovituri/fracturi pe care sustine ca le-a suferit in mijloacele de transport respective din cauza unor manvre bruste ale soferilor.

 

On topic: femeia s-a gandit sa scoata bani de la Orestte pe tema accidentului.

Nu vreau sa fiu cinic si sa spun ca e vina copilului si alta data sa ii fie invatatura de minte. Pe de alta parte, nici Orestte nu a fost absurd si s-a oferit sa ii plateasca femeii contravaloarea tratamentului, si pe deasupra nu tin minte sa fi spus el ca a avut pretentii materiale pentru carena sparta.

Dar lacomia acelei femei mi se pare ca intrece limita, si EU PERSONAL as aplica metoda "nemultumitului i se ia darul" si nu i-as mai da nimic, ba i-as cere si bani pentru daune la motor. Pana la urma vina ii apartine in totalitate pentru ca nu si-a educat bine copilul, sau daca TOT nu l-a educat, pentru ca l-a lasat nesupravegheat.

 

Sanatate Orestte!

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot crede cum puteti pune in balanta carena unui motor cu trauma suferita de un copil !!!!!!!!

:D

dar la mintea celui care a facut accidentul te poti astepta la orice;

vezi replica adresata mie.

probabil copilul e mult mai educat decat tine oresste!

vreau sa stiu daca erea sa fie copilul unuia intre noi,nepot,frate,etc la numai 6 ani cand nu i sau format actele reflexe de a se assigura inainte sa traverseze ( ceea ce nu tine de educatie),

si probabil impertinentzza celui in cauza care se considera nevinovat dar (moral cel putin ) totusi e COPIL,

VOI CE A-TI FACE?

 

Prietene,

 

Am crezut ca in nick-ul tau ai strecurat abil o metafora da' ce sa vezi ca de fapt nu e :)

Uite care e faza: ne doare sufletul ca s-a lovit copilul si asta fara gluma, dar cel mai tare ne doare ca are niste parinti care au stiut cum sa-l conceapa (usor, nu?) dar care evident au scapat din vedere faptul ca trebuie sa-l si creasca..... si mai au si tupeul sa ameninte si sa incerce sa jecmaneasca un om nevinovat care se dadea si el regulamentar cu motoreta.... asta e culmea :cheers:

Eu zic ca trebuie stransi de cohones ca omul a muncit pentru motoreta aia la fel cum mi-am tocit si eu coatele si multi altii!!!

 

Daca totusi insisti sa fii bunul samaritean te invit la o claca in Bosnia... la viizitat camine de copii, azile cu mutilati de pe urma razboiului si cel mai palpitant o sa fie cand o sa-ti poti exterioriza dragostea pentru oameni participand la operatiuni de deminare :) :banana:

 

Hai ca o dai de gard rau de tot, capisci????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este destul de clar ca intre florin_diliul si orestte este vb de un altfel de conflict..mi-e greu sa cred ca florin_diliul nu a inteles ca orestte a vrut sa plateasca pt tratamentul copilului, nicidecum sa ceara bani pt carena..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca era un HA in locul lui Orestte, platea cat cerea idioata aia , si se ducea singur la inchisoare vreo cativa ani din love&respect pentru ala micu :cheers:

 

florin diliul, ai o inima prea mare pentru unu care-l intereseaza HA, vezi ca te testeaza aia la intrare :banana:

 

bafta, orestte, bine c-ai scapat numai cu atat.

Editat de adorlith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur sa vad ca majoritatea au inteles cum si de ce s-a intamplat, si sunt alaturi moral de mine

sa ma rept ca asa inteleg si cei care nu au inteles

RULAM CU VITEZA MICA MAX 40KM/H, staim ca ma aflu in zona unei scoli, plus ca eram si cu prietena mea pe motor(masuratorile politiei au dovedit asta, copilul cazand la 0,5m de motor in coor, pastrandu-si constiinta, doar ca s-a julit putin la fatza si s-a spart un vas de sange din nas)

AM TRAS STANGA CAT AM PUTUT DAR EL SI-A CONTINUAT FUGA impactul fiind iminent

politia a dupa audieri si masuratori a declarat vinovat pe baitul ce s-a angajat in traversare neregulamentara prin loc nepermis, neasigurandu-se ca vine ceva din stanga sau drepta

DECI: vinovat nu ma consider nici macar 1%, viteza nu aveam, am incercat sa-l evit, de ce sa fiu vinovat ca mergem pe motocicleta si m-am nimerit sa fiu in momentul ala acolo asa cum crede maica-sa, asa ar fi toti vinovati ca circulam pe strada

MA OFTIC DE MORRR PT FAZA ASTA CA MASA NU INTELEGE CA EA ESTE VINOVATA CA NU SI-A TINUT PLODUL ACASA, si iuinca un amnunt de care trebuia sa tina cont a a2-a oara cand este trantit de un vehicul cu acelasi motiv (asta mi-au zis vecinii)

m-am oferit sa-i platesc tratamentul asa ca om ca era copil si provinde dintr-o familie saraca, dar cand vad ca sare garduimi vine sa-i...

nu i-am bagat pe gat nici o cheltuiala la motor, ba chiar am bagat la cap ca mai bine o fac eu si am sa fiu cu ochii in 4 la toti tancii, mosnegii si mama lor ca nu stii unde sa te mai uiti ca sa nu dai sau sa nu intre altul in tine ca m-am saturat

scuze pt incoerenta textului

P.S. florine daca ai ceva cu mine las-o balta nici macar nu ne cunoastem, plus ca nu e aici loul unde sa te dai in spectacol

topicul nu l-am facut decat sa vad cum reactioneaza lumea si cum e mai bine sa fac, desi vorbesc asta si cu baetii din iasi, vreau s avad si reactia celor din tara

o intrebare buna e aia daca era copilul meu sau ma rog a unuia dintre noi motociclistii...atata timp cat este vinovat nu am ce face decat sa-i bag carne in frigider lui ala care a dat peste copil (pt simplul motiv ca a trecut pe acolo) in rest l-as ruga sa-i mai bage 2 in freza poate asa isi aduce aminte si nu mai face a 2a oara

 

tot am mai uitat sa zic ceva copil a fost tinut in spital doar 12 ore pt supraveghere, pt ca a avut rani superficiale relatez :" usoare" :cheers:

daca masa are de gand sa se inbogatesca d epe urma mea nu are decat sa o faca, ea are de pierdut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin are o inima mare! :cheers:

Dar aici e o jungla... Eu i-as rupe picioarele lui ma-sa nu copilului, care nu prea gandeste. Ce tupeu din partea ei sa ceara bani... A patit si tata o faza tampita cu un copil de pocaiti (copilul s-a lovit in spatele masinii cand masina pleca de la stop.... cu fatza evident) si dupa aia au venit pocaitii si au spart geamurile si cauciucurile masinii. Si cu ce vina? Multe specimene de (cuvant urat) in tara asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal Orestte,

 

Im pare rau sa aud despre incident si pot sa iti spun ca nu ai de ce sa iti faci griji. Datorita faptului ca daunele motocicletei sunt produse in lateral nu se poate pune problema unei acuze din prtea idiotilor.

Am patit si eu exact la fel tot pe o straduta laturalinca si ingusta circulam cu viteza redusa cautand un loc de parcare. Eu eram cu masina nu cu motorul. Dintre celelalte masini parcate au aparut trei copii care alergau si priveau inapoi cam suspect cred ca furasera ceva. Unul din ei iese dintre masini si continua sa alerge pe carosabil nu ma vede eu franez si opresc pe loc in speranta ca va auzi motorul care era diesel si pana sa apuc eu sa claxonez plodul se lipeste ca musca de masina mea care era un Citroen Xara Picasso care nu are bot si rezultatul a fost un dezastru. Copilul a avut nasul rupt buza si arcada sparta si o julitura la cot de la cadere. L-am luat am fost la el acasa sa ii cut parintii pe care nu i-am gsit acasa. am luat un vecin cu mine si l-am dus la spital unde copilul nu vroia sa mearga. La spital doctorii il tot intrebau cum l-am lovit si cat i-am dat sa nu spuna ca l-am lovit. L-am dus acasa apoi si parintii tot nu venisera l-am lasat cu vecinul si m-am dus la poitie unde am da declaratii la greu iar politistul mi-a zis sa nu imi fac griji ca ei nu se sesizeaza singuri in acel caz si ca dosarul va merge mai departe numai daca vin parintii copilului sa faca reclamatie dar nici atunci sa nu imi ac griji ca stia si el straduta respectiva unde nici sa vrei nu poti merge cu viteza. Deci prietene stai linistit. Nu au ce sa iti faca. Si daca parintele iresponsabil te da in judecata eu zic sa il dezbraci ca merita.

Mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orestte greseala ta cred ca a fost ca te-ai oferit sa-i platesti tratamentul, esti pre bun si s-au gandit ca pot scoate bani de pe tine. Eu zic sa incerci sa ajungi la intelegere dar fara sa cedezi, daca cedezi o sa ceara mai mult.

Mult noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca odata multumesc celor care au fost moral alaturi de mine si au inteles situatia...azi dupa ce politaiul si avocatul i-au explicat situatia ca copilul (si mama lui) poarta singura vina, a acceptat si a declarat ca nu are pretentii materiale de la mine si nu ma da in judecata.... ptiuu...

bafta la toti si atentie la neatentie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Serviciul Poliþiei Rutiere Iasi informeaza ca, la data de 05.10.2005, orele 18.05, a fost sesizat despre faptul ca pe strada Musatini s-a produs un accident rutier soldat cu victime omeneºti.

Echipa operativa deplasata la faþa locului a constatat urmãtoarele: S. ORESTE, de 23 ani, din Iaºi, reprezentant de vinzari, posesor al permisului de conducere categ „A si B” cu vechime din anul 2000, conducea o motocicleta. Pe strada Musatini, in dreptul bl. N 11, a surprins si accidentat usor pe minorul R. Florin, de 6 ani, din Mun. Iasi, care s-a angajat in traversarea strazii prin loc nepermis si fara sa se asigure, printre masinile aflate pe marginea strazii .

Victima a fost transportata la Spitalul de Neurochirurgie Iasi, unde i s-a stabilit diagnosticul de ,,traumatism cranio-facial", raminand internat sub supraveghere.

Cercetarile continua.

http://is.politiaromana.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha...

oare cand am sa apar si eu pe site-ul politiei?! :finger:

 

Offtopic: :crack:

I. Ionel, de 52 ani, din Tg Frumos, in timp ce conducea tractorul Primãriei Ruginoasa, care tracta o remorca încãrcatã cu coceni, a cuplat maneta de basculare si a vãrsat incarcatura peste numitul H. Mihai, de 46 ani, din Ruginoasa, agricultor, ce se afla deasupra incarcaturii.

H. Mihai a fost transportat la Spitalul mun. Paºcani cu diagnosticul –Traumatism cranio-cerebral cu contuzie claviculã dreaptã.

 

 

MORTAAAAL SITE-UL POLITIEI! STIRI INTERESANTE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

florin_diliul Posted Today, 09:40 PM

Serviciul Poliþiei Rutiere Iasi informeaza ca, la data de 05.10.2005, orele 18.05, a fost sesizat despre faptul ca pe strada Musatini s-a produs un accident rutier soldat cu victime omeneºti.

Echipa operativa deplasata la faþa locului a constatat urmãtoarele: S. ORESTE, de 23 ani, din Iaºi, reprezentant de vinzari, posesor al permisului de conducere categ „A si B” cu vechime din anul 2000, conducea o motocicleta. Pe strada Musatini, in dreptul bl. N 11, a surprins si accidentat usor pe minorul R. Florin, de 6 ani, din Mun. Iasi, care s-a angajat in traversarea strazii prin loc nepermis si fara sa se asigure, printre masinile aflate pe marginea strazii .

Victima a fost transportata la Spitalul de Neurochirurgie Iasi, unde i s-a stabilit diagnosticul de ,,traumatism cranio-facial", raminand internat sub supraveghere.

Cercetarile continua.

http://is.politiaromana.ro/

dragule cercetarile s-au terminat

P.S. ai cautat mult? unde se afla sherlock holmes de iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...