Sari la conținut

Posibil Accident La Otopeni


danoprea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am trecut si eu pe acolo, pe sensul invers dar n-am vazut motoreta probabil ptr ca era in sant....

Motorul era la 108m de la locul accidentului, la marginea soselei. Editat de Cataaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vorbit astazi cu un baiat care sta in Otopeni.Cica a fost un motor galben si accidentul a avut loc in apropierea unei trecerii de pietoni.A zis ca motociclistul ar avea probleme serioase la coloana :finger:

Acum nu stiu cat de bine stia ala.

 

cu aia galbena a cazut altcineva, a polizat-o pe o parte si el n-a avut mai nimic (si nici n-a dat peste pietoni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nasol asa ca idee globala!

Ma bucue ca Luci si prietena lui sunt OK!

 

De rezolvat cu politia cred ca se poate face ceva cu mare tact si abilitate...! Tre sa rezolve problema vitezei in localitate si exactitatea locului de producere a accid.... Ar putes sa-i suspende carnetu' ptr. o perioada ! Motoru' si-l face singur!

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camerele de luat vederi de la benzinarie n-au filmat nimic?! Sau sunt || cu drumul?!

Ba da, azi ne ducem sa ne uitam pe camere si eventual sa ne faca un cd-u :crack:

 

 

Cam nasol asa ca idee globala!

Ma bucue ca Luci si prietena lui sunt OK!

 

De rezolvat cu politia cred ca se poate face ceva cu mare tact si abilitate...! Tre sa rezolve problema vitezei in localitate si exactitatea locului de producere a accid.... Ar putes sa-i suspende carnetu' ptr. o perioada ! Motoru' si-l face singur!

:finger:

Macar sa fie el bine si cu motorul si permisul om vedea. :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre viteza... era ora 22, si e gol, drum drept...deci.... cred ca majoritatea mergeam 100+

 

 

:finger: poate vorbesc prosti dar daca ceasul s-a blocat la 120 shi a mai shi franat brusc catziva metri inainte de impact inseamna ca viteza lui cu care a circulat a fost mai mare decat cea din timpul impactului (120).

 

PS: viteza ucide. Continu mi se demonstreaza acest lucru. M-am convins, nu mai vreau alte demonstratzii, pacat ca altzii nu s-au convins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: poate vorbesc prosti dar daca ceasul s-a blocat la 120 shi a mai shi franat brusc catziva metri inainte de impact inseamna ca viteza lui cu care a circulat a fost mai mare decat cea din timpul impactului (120).

 

PS: viteza ucide. Continu mi se demonstreaza acest lucru. M-am convins, nu mai vreau alte demonstratzii, pacat ca altzii nu s-au convins.

Asa e, viteza de cele mai multe ori ucide, dar.... cand esti pe motor simti ca nu ti se poate intampla tie, mai ales cand vezi ca ai asfalt uscat, liber si drum drept... Eu sincer... cred k sunt multi prea putini motociclisti care rezista sa se abtina de la viteza.... chiar daca esti patit.

 

Apropos, am fost la luci si situatia lui e acceptabila, se simte cat de cat bine, dar ce e mai grav are probleme si la coloana, a 7-a vertebra e deplasata :finger: In rest am vb cu el, nu-si aminteste nimic de accident.... :lol: Sa ne rugam sa se faca bine cat mai repede!

Editat de Cataaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.." focul poate arde sau poate tine de cald, depinde de fiecare"... :finger:

 

Hai sa ne rugam sa le fie bine celor ramasi, acum!! Azi ,la pranz dupa ce am citit aici si apoi am plecat catre casa...era s-o manevrez si io de un accident mic... cu derapaj lateral..ohoo...

Of , of.. a fie Luci cum era si inainte!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiazide, termina tati cu tampeniile... "care mergetzi sub 100 in otopeni?". EU, de ex... si daca un amic in coloana vrea sa mearga cu 100 in localitate (in particular Oopeni) nu il aprob

 

Nici o tampenie. Eu cu gasca mea nu mergem incet. Daca ar fi unul care nu respecta viteza coloanei ... nu mai vine cu noi. E simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate maxima lui Luci, ....iar tzaranilor alora care traverseaza aiurea asa le trebuie, de 2 ori era sa dau peste ei cand traversau soseaua chiar pe sub pasarelele care se pare ca s-au facut degeaba, ca e prea mare lenea sa urce niste scari. :finger: .Pacat ca din cauza unor inconstientzi, o patzesc altzii :crack:

Tzaranul ala nu avea ce cauta pe acolo...nu mai dati vina pe viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic pentru romani, sa nu vada greseala lor si sa caute barna din ochiul altuia.

Dar oare omul ala, asa surd si mut cum era el,si prost, si beat porbabil nu de bucurie, n-ar fi avut si el dreptul la amarata aia de viata, cata i-ar mai fi lasat Dumnezeu ? Daca era treaz si ar fi vrut sa-si traga un glont in cap cati dintre voi l-ati fi ajutat vitejilor ? Sau daca era beat nu era om ? Sau daca era surdomut era un fel de caine mai mare ?

Ce s-a intamplat este urmarea atitudinii pe care multi dintre voi o au pe motocicleta: Sunt calare, sunt Buricul Pamantului ! Si nimeni sa nu indrazneasca sa-mi taie calea pentru ca dupa ora 9 seara legile de circulatie nu se mai aplica si intra in vigoare legea muschiului meu !

 

Din punctul meu motociclistul este de atatea ori mai vinovat cu cat avea mai multe simturi in plus fata de omul peste care a dat.

 

Mi se pare culmea incompetentei sa te lasi surprins de un biet surdomut beat...care mai si escaladeaza balizele de pe mijlocul drumului,iarasi culmea, intr-o zona intens luminata. Basca viata pasagerului pusa si aia in pericol. Intrebati-va mai bine cine e "vinovat"....

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cred ca nu a fost atat viteza cat neatentia, in conjunctura nefericita in care a) nu te astepti sa sara cineva balizele, ca doar de-aia sunt acolo si :finger: daca il vezi si-l claxonezi nu te astepti sa nu reactioneze. De-aici pot doar sa speculez ca neasteptandu-se sa nu se miste din drum, nici n-a franat din timp si nici nu s-a pregatit sa-l ocoleasca, ceea ce ar fi fost, poate, foarte usor. E usor insa sa judeci istoria inapoi... pot doar sa sper ca intr-o situatie similara eu as reactiona mai bine.

 

Motociclistu' a fost prins in offside rau de tot. E singurul vinovat de rezultat, din cauza ca era singurul care putea face ceva pentru a evita tragedia. Greseala si urmarile, mie mi se par disproportionate, da' asa-i in viata uneori.

 

@semaca: dreptul la viata nu presupune si invincibilitate cand te arunci in fata a 300 kile de fier venind cu viteza. RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@semaca: dreptul la viata nu presupune si invincibilitate cand te arunci in fata a 300 kile de fier venind cu viteza. RIP.

 

Eu am vrut doar sa subliniez ca ar fi fost timp sa fumezi o tigare in intervalul in care un surdomut sub influenta alcoolului se mosmondeste sa treaca de balizele alea, fiind luminat drumul si balizele alea sau cum naiba s-or numi, nu prea inalte, putea fi observat chiar de cand a inceput "manevra" pe partea cealalta a drumului. Si daca-l vezi langa balize , esti liber sa presupui ca o sa le si escaladeze, ca doar nu s-a dus in mijlocul drumului sa le admire. Daca ar fi pus intai mana in frana in loc de clacson castiga timp pretios si altfel ar fi stat lucrurile...de asta am zis ca a fost si o problema de atitudine acolo. In rest...suntem liberi sa gresim si sa invatam din asta.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semaca, :crack:

Sau poate, in viziunea unora, activitatea de baza in motocirclismul autohton este sa "eutanasieze" surdomutii, "taranii", betivii, mosii, cainii etc.

Culmea e ca pentru toate astea trebuie sa plateasca pretul propiei lor sanatati. :finger:

Editat de Kuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beat "nebeat", surdomut sau normal ... a trecut strada PRIN LOC NEPERMIS.

 

DECI NOAPTEA NU PREA VEZI NIMIC!!! SUNT LUMINILE DE PE CONTRASENS CARE ITI INTRA PRACTIC IN OKI.

 

O scaldati degeaba cu viteza. Il omora si cu 80kmph. A fost ghinion de nesansa.

 

INTREBARE PENTRU CEI REVOLTATI CA AVEA 120KMPH: DE LA CE DISTANTA OBSERVATI VOI O 'CHESTIE' NEAGRA CARE SE DEPLASEAZA PE SOSEA, IN CONDITII DE NOAPTE?

 

Eu am circulat destul noaptea si credeti-ma: IL VAD TARZIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"intr-o zona intens luminata"

 

semaca da-mi voie sa-ti explic eu cum sta cu lumina in acea zona ca doar in otopeni stau si eu!

 

atunci cand merg luminile te chinui sa vezi ceva datorita faptului ca imbecilii au montat becuri foarte puternice si te orbesc pur si simplu! tineti cont ca am spus "atunci cand merg" deoarece nu putine au fost cazurile in care acele lumini nu au mers deloc pt ca cineva a uitat sa le aprinda!

 

avand in vedere faptul ca in fiecare seara ma plimb si prin acea zona iti pot spune ca e greu sa vezi o pata neagra care sare peste niste balize! te rog frumos sa ti cont ca nu spun ca nu a fost si vina vitezei dar nu fi asa de sigur ca vizibilitatea era maxima!

 

oricum crede-ma cand iti spun ca LUCI nu putea fi numit un maniac al vitezei toti din otopen cred ca stiu prea bine acest lucru! el e mic copil la acest capitol in comparatie cu ce vad eu zilnic motoare care urla in ultimul hal de zici ca le bubuie motorul de tare ce gonesc asa ca nare rost sa acuzam viteza pt ca sa fim seriosi se putea intampla oricui si mai ales stim prea bine ca poti sa mori la fel de usor si la 80 si la 50km/h depinde de norocul pe care il ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"intr-o zona intens luminata"

 

semaca da-mi voie sa-ti explic eu cum sta cu lumina in acea zona ca doar in otopeni stau si eu!

 

atunci cand merg luminile te chinui sa vezi ceva datorita faptului ca imbecilii au montat becuri foarte puternice si te orbesc pur si simplu! tineti cont ca am spus "atunci cand merg" deoarece nu putine au fost cazurile in care acele lumini nu au mers deloc pt ca cineva a uitat sa le aprinda!

 

avand in vedere faptul ca in fiecare seara ma plimb si prin acea zona iti pot spune ca e greu sa vezi o pata neagra care sare peste niste balize! te rog frumos sa ti cont ca nu spun ca nu a fost si vina vitezei dar nu fi asa de sigur ca vizibilitatea era maxima!

 

oricum crede-ma cand iti spun ca LUCI nu putea fi numit un maniac al vitezei toti din otopen cred ca stiu prea bine acest lucru! el e mic copil la acest capitol in comparatie cu ce vad eu zilnic motoare care urla in ultimul hal de zici ca le bubuie motorul de tare ce gonesc asa ca nare rost sa acuzam viteza pt ca sa fim seriosi se putea intampla oricui si mai ales stim prea bine ca poti sa mori la fel de usor si la 80 si la 50km/h depinde de norocul pe care il ai!

 

Asta ziceam si eu. Multa bafta lui Luci (nu il cunosc ... dar are nevoie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu din cate am inteles, s-a oprit vitezometrul la 120.....

dupa cei cativa metri de frana asta..nu cumva avea mult mai mult inainte de impact ?

 

On topic: insanatosire grabnica motociclistului. Imi pare rau, dar nu pot aproba stilul lui de a merge cu asa viteze prin zone cu treceri de pietoni, mai ales daca nu vede.

 

Baiazid, de acord ca noaptea vederea e mai putin precisa decat ziua.Ca il vede mai tarziu pe omu' care trece... Dar cine dracu' il pune sa mearga la fel ca ziua, daca nu vede ca ziua ?

Si daca e nepermis locul, ce-i cu asta? era trecere la 15 m, nu-mi zi ca pana la trecere ala oprea de la ce viteza avea....

 

 

Asculta aici, o sa fie bafta motociclistului ca ala n-a fost pe trecere ca daca era pe trecere, ii aruncam chiftele cu prastia in rahova vreo 10-15 ani de-acu inainte..si mai pupa moto doar in reviste !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic am si eu o intrebare daca era vorba de un caine in loc de un om mai tipa vreunu dintre voi asa zisii "non vitezomani"! ati fi fost toti cu gura vai frate ce caine nenorocit ca puii mei saracu motociclist!

 

sincer cred ca nu prea ai ce sa faci cand iti sare ceva in fata mai ales cand in fractiunea aia de sec te gandesti cum sa faci sa feresti sau sa opresti si mai important sa o protejezi cat mai bine pe persoana iubita care se afla cu tine pe motor! parerea mea e ca-ti trec atatea prin cap in mom respectiv incat te imobilizeaza panica si pur si simplu nu sti cum sa reactionezi!

 

intrebare pt cei ce spun ca viteza a fost prea mare: "VOI RESPECTATI MEREU REGULILE?" nu raspundeti "DA" ca ma voi prapadii de ras!

Editat de acaret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...