Sari la conținut

Prin Serbia


Postări Recomandate

Un cunoscut ganditor roman spunea ca sunt trei cai de a atinge fericirea: iubirea, misticismul si muzica. Desigur, acestea sunt cai pe care o poate lua orice individ, insa in cazul meu mai exista una: da-mi un “big naked bike”, bani de benzina, lasa-ma sa-mi pun bagajele pe el si sa plec. Condimente: culorile pastelate ale toamnei, drum virajat cu asfalt bun, privelistea Dunarii, trafic aproape inexistent. Voi zambi mereu ca hipnotizat, voi simti ca plutesc, nu-mi voi mai dori altceva.

Destinatia? Asta e doar un moft, dar hai sa aruncam o privire pe www.lonelyplanet.com, la Serbia prima recomandare e Manastirea Manasija. Ok. Imi dau intalnire cu doamna T.(oamna) la manastire, unde ajung dupa 280 de km.

 

 

post-5880-1225832200_thumb.jpgpost-5880-1225832296_thumb.jpg

post-5880-1225832395_thumb.jpgpost-5880-1225832858_thumb.jpg

post-5880-1225832939_thumb.jpgpost-5880-1225832998_thumb.jpg

post-5880-1225833050_thumb.jpgpost-5880-1225833123_thumb.jpg

post-5880-1225833207_thumb.jpgpost-5880-1225833284_thumb.jpg

post-5880-1225833330_thumb.jpgpost-5880-1225833439_thumb.jpg

 

Plec apoi sa ma afund in padurile Serbiei, sa fac putin “extreme survival training”. O iau pe un drum lateral, pe urme de tractor, trec un vad si-mi gasesc un superb loc de innoptat, la confluenta dintre un rau si un parau. Fac focul, fiind si in padure si in noiembrie, de la ora 5 pm este deja intuneric. Fara semnal la telefon, fara net, tv, lumina, frigider (pe care sa-l deschizi cand ti-e foame), ascult pana pe la ora 11p.m murmurul paraului si privesc cum focul danseaza pentru mine. Dilema privind tipul de cort indicat (clasic, iglu sau tunel) am rezolvat-o: am legat de motocicleta o foaie de cort si am pus pe ea 3 pietre: un excelent adapost. Dimineata, ca sa ma distrez pana se usuca roua de pe motor si echipament, tai un bat, leg de el un fir, in capat un carlig de pescuit, de sub o piatra scot o rama si-mi incerc norocul. In zece minute, din sase lansari am scos doi pesti. Deci se poate. Daca ar fi cu adevarat o situatie de “survival”, in doua ore de pescuit ai putea sa-ti faci si provizii (asta daca ai avea sare destula). Cei doi pesti ii prajesc putin dupa care pun peste ei apa la fiert si un plic cu “ciorba taraneasca de legume” instant. Rezultatul e delicios.

La plecare am aceleasi probleme ca si la venire: pietrele paraului sunt foarte alunecoase, sunt pline de muschi si alge, mi se opreste motorul de trei ori si ma lupt cu motocicleta sa o scot din apa. O scot cu greu, capatand puteri in momentul in care imi imaginez ca daca o culc in apa nu o voi mai putea ridica si sunt singur prin zonele astea. Abia scapat din parau intampin o alta problema la urcarea pantei spre asfalt: spatele imi intra in pietris. Trebuie sa dau toate bagajele jos, (sa ma dezbrac si eu pentru ca transpirasem) si abia la a treia incercare reusesc sa o scot la drum.

 

post-5880-1225835916_thumb.jpgpost-5880-1225835976_thumb.jpg

post-5880-1225836022_thumb.jpgpost-5880-1225836080_thumb.jpg

post-5880-1225836168_thumb.jpgpost-5880-1225836233_thumb.jpg

post-5880-1225836316_thumb.jpg

 

 

 

Harta, GPS sau indicatoare rutiere? Astazi n-am niciun plan, directie sau destinatie, asa ca la prima intersectie dau cu banul sa vad incotro o apuc.

post-5880-1225837189_thumb.jpg

 

post-5880-1225837568_thumb.jpgpost-5880-1225837622_thumb.jpg

post-5880-1225837917_thumb.jpgpost-5880-1225838007_thumb.jpg

post-5880-1225838093_thumb.jpg

In padurea asta totul e ud, asa ca sunt nevoit sa montez cortul. Nu mai fac nici focul.

post-5880-1225838145_thumb.jpg

post-5880-1225838219_thumb.jpgpost-5880-1225838291_thumb.jpg

post-5880-1225838341_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie pentru cei care se plimba prin Serbia: au o lege foarte comunista, e afisata la punctul de frontiera in sarba, engleza si romana - daca nu esti in tranzit si ai stat pe teritoriul lor, trebuie sa prezinti la vama niste hartii de la agentia de turism, hotel sau de la politia localitatii in care ai stat. Pe de alta parte, orice sarb care gazduieste un strain trebuie sa raporteze asta la politie in termen de 24 de ore. Eu am aflat de legea lor tampita la iesire din tara si nu au vrut sa-mi dea pasaportul pana nu platesc o amenda. M-am facut ca nu ma prind ca vor spaga, le-am aratat ca am dormit in cort, le-am zambit ca prostul, le-am blocat circulatia in vama si in final m-au iertat. Amenda e imensa, cam 500 de euro! Nu m-au lasat nici sa fotografiez afisul, nici sa mi-l copiez pe ceva.

La vama romana, vamesul se duce sa vada numarul de inmatriculare si exclama colegilor:"aa, e roman, ba!"Se uita suspect la mine: "Arme , droguri?""As vrea eu", zic. "Ai vrea? Ia deschide geamantanul!"(topcase-ul). "Glumesc, do'mle, ce sa fac cu ele?""Dracii, cum ce sa faci?Hai, da-i drumul!"

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata..eu am impresia ca tu vrei sa imi faci in ciuda....tot timpul ma intalnesc cu tine ..ori inainte sa pleci...ori cand te intorci..... Cum zicea Tibi..unii au restante....unii au servici.... :disappointed:

Editat de ToxiQman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestrul Partizan loveste din nou :lol:

 

Bravos amice, un pasionat al tarilor baltice, al aventurii si al pustiurilor. Un adevarat haiduc, cu un ochi la pozat senzational.

 

Cum draq ai facut pisica sa-ti pozeze asa ? :lol:

 

Minunate fotografiile, felicitari !!! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestrul Partizan loveste din nou :lol:

 

Bravos amice, un pasionat al tarilor baltice, al aventurii si al pustiurilor. Un adevarat haiduc, cu un ochi la pozat senzational.

 

Cum draq ai facut pisica sa-ti pozeze asa ? :lol:

 

Minunate fotografiile, felicitari !!! :disappointed:

e de plush pisica aia...a cumparat-o inainte sa plece de la un magazin de jucarii...:lol:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am trecut din Serbia in Muntenegru (desi am stat o noapte ) nu ne-a intrebat nimeni nimic, so inteleg ca am fost destul de norocosi.

 

 

Felicitari pentru plimbarica esti absolut dus cu pluta. Hornetica mea o invidiaza pe a ta. A vazut numa Bucuresti in ultima vreme.

 

 

Cum mama dracu nu ai murit de frig noaptea in munti la cort? Sau ai luat pisica cu japca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!un om care stie ce sa faca cu motocicleta sa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am trecut din Serbia in Muntenegru (desi am stat o noapte ) nu ne-a intrebat nimeni nimic, so inteleg ca am fost destul de norocosi.

Felicitari pentru plimbarica esti absolut dus cu pluta. Hornetica mea o invidiaza pe a ta. A vazut numa Bucuresti in ultima vreme.

Cum mama dracu nu ai murit de frig noaptea in munti la cort? Sau ai luat pisica cu japca?

 

Hei, Ninja Skija, salut, cand ai fost la Severin horneturile nu au apucat sa se intalneasca, sa se vada, sa se bucure si sa se miroase reciproc pe sub esapamente. Saluta toata gasca din partea mea (in special pe Demostene-bravo frate, te-am vazut cu noul rc8, weelie si genunchiul jos ). Pisica am luat-o cu mine (dupa ce am sedus-o si drogat-o), dar nu pentru caldura, pentru asta am un sac bun de dormit (lestra everest-18 grade, chiar mi-a fost cald noptile), ci pentru a o manca in caz de adevarat ?extreme survival?.La anul intentionez sa merg in Asia si acolo este delicatesa, trebuie sa mi se obisnuiasca stomacul.

Acum vorbind serios: cred ca legea lor tampita se refera numai daca intri in Serbia si te intorci din Serbia, nu daca esti in tranzit. O sa mai merg pe la ei sa ma documentez ce e cu legea asta. Oricum e noua, saptamanile trecute nu cred ca era.

 

p.s. revin, ca am gasit pe site-ul Ministerului de Externe:

"Cetățenii străini care intră pe teritorul Serbiei au obligația de a-Âşi declara Âşederea Âşi schimbarea adresei la autoritatea competentă de la nivel republican, respectiv al provinciei autonome. În cazul în care se cazează la hotel sau la persoanele la care vine în vizită, acestea au obligația de a declara Âşederea celor în cauză în termen de 12 ore de la sosirea lor. Cetățeanul străin care nu utilizeaza serviciile de cazare menționate, are obligația de a anunța autoritatea competentă de la nivel republican, respectiv a provinciei autonome, a doua zi după intrarea pe teritoriul Serbei, sau în 24 ore de la data modificării domiciliului sau adresei. Declararea Âşederii cetățenilor străini poate fi efectuată Âşi prin intermediul agențiilor turistice.

În practică se constată însă că, în cazul nerespectării acestui regim, persoanele vinovate sunt arestate Âşi expulzate într-o perioada de 5 până la 30 zile de la data arestării."

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei, Ninja Skija, salut, cand ai fost la Severin horneturile nu au apucat sa se intalneasca, sa se vada, sa se bucure si sa se miroase reciproc pe sub esapamente. Saluta toata gasca din partea mea (in special pe Demostene-bravo frate, te-am vazut cu noul rc8, weelie si genunchiul jos ). Pisica am luat-o cu mine (dupa ce am sedus-o si drogat-o), dar nu pentru caldura, pentru asta am un sac bun de dormit (lestra everest-18 grade, chiar mi-a fost cald noptile), ci pentru a o manca in caz de adevarat ?extreme survival?.La anul intentionez sa merg in Asia si acolo este delicatesa, trebuie sa mi se obisnuiasca stomacul.

Acum vorbind serios: cred ca legea lor tampita se refera numai daca intri in Serbia si te intorci din Serbia, nu daca esti in tranzit. O sa mai merg pe la ei sa ma documentez ce e cu legea asta. Oricum e noua, saptamanile trecute nu cred ca era.

 

p.s. revin, ca am gasit pe site-ul Ministerului de Externe:

"Cetățenii străini care intră pe teritorul Serbiei au obligația de a-Âşi declara Âşederea Âşi schimbarea adresei la autoritatea competentă de la nivel republican, respectiv al provinciei autonome. În cazul în care se cazează la hotel sau la persoanele la care vine în vizită, acestea au obligația de a declara Âşederea celor în cauză în termen de 12 ore de la sosirea lor. Cetățeanul străin care nu utilizeaza serviciile de cazare menționate, are obligația de a anunța autoritatea competentă de la nivel republican, respectiv a provinciei autonome, a doua zi după intrarea pe teritoriul Serbei, sau în 24 ore de la data modificării domiciliului sau adresei. Declararea Âşederii cetățenilor străini poate fi efectuată Âşi prin intermediul agențiilor turistice.

În practică se constată însă că, în cazul nerespectării acestui regim, persoanele vinovate sunt arestate Âşi expulzate într-o perioada de 5 până la 30 zile de la data arestării."

 

cand zici asia, te referi la china?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta e tot atat de dubioasa pe cat e de frumoasa ex-Yugoslavia.

 

Felicitari pentru tura. Totusi, ce-ai fi facut daca ramaneai cu motoreta intepenita in albia unui rau sau daca faceai o pana prin padure? Te intreb pentru ca incerc sa inteleg cum poti sa acoperi aceste riscuri, mai ales in situatia in care calatoresti singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pana e spray pt asta, e 20 ron si te scoate din orice cacao.

Ma indoiesc teribil ca sprayul ala, saracutzul, e o solutie universala. Am si eu asa ceva, dar daca ti se dejanteaza caucicul, distrugi janta sau intepatura e mai serioasa? Si nu ma refeream neaparat la o pana de cauciuc, desi da, asta ar fi pericolul nr. 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta e tot atat de dubioasa pe cat e de frumoasa ex-Yugoslavia.

Totusi, ce-ai fi facut daca ramaneai cu motoreta intepenita in albia unui rau sau daca faceai o pana prin padure? Te intreb pentru ca incerc sa inteleg cum poti sa acoperi aceste riscuri, mai ales in situatia in care calatoresti singur.

:rolleyes: Abia din momentul ala incepe adevarata aventura. Iar eu iubesc aventura. Nu trebuie decat sa gandesti pozitiv, universul va lucra pentru tine.

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partizane, toata stima, esti nebun ! :rolleyes:

daca cu hornetu' o iei pe albia raului in cautarea aventurii, ma intreb de D-zeu ai face cu un ktm :nono:)

 

 

 

bafta tare si la cat mai multe aventuri !

 

 

te salut

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:drink: Abia din momentul ala incepe adevarata aventura. Iar eu iubesc aventura. Nu trebuie decat sa gandesti pozitiv, universul va lucra pentru tine.

Felicitari pentru aventura! Mare dreptate ai cu gandirea pozitiva si Universul care iti asculta gandurile! Si eu aplic de nenumarate ori.

La mai multe nebunii cu adrenalina pe doua roti! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...