Sari la conținut

inca o mini-tura pana in Veliko


MihneaRatte
 Share

Postări Recomandate

salut...unde se doarme acolo? aveti ceva?

avem si unde sa rezervam dar am zis ca mai bine ne oprim la 2-3 mehana-uri dale lor ca obtinem pret mai bun pe loc decat la booking pe net. oricum au preturi foarte mici gen 15-20 de euro pe noapte camera dubla cu mic dejun inclus

Editat de MihneaRatte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Benzinaria este OMV. Ne vedem acolo! Eu o sa incerc sa schimb bani in vama la noi. Care stiti, e ok acolo?

 

p.s. bai ce frig a fost pana acasa, am zis ca nu mai ajung. bine, asta pana am inceput sa nu mai simt nimic de frig - dupa a fost mai bine...

 

 

ai doua case de schimb chiar pana in vama:

 

1. dupa petromul de la intrarea in giurgiu - o ghereta pe care scrie exchange

 

2. o ghereta in parcarea de la vechea vama - dupa ce faci sensul giratoriu de la intrarea in giurgiu la stanga, la 1-2 km va trebui sa faci iara stanga (pana sa faci stanga acolo e o parcare mare unde o sa vezi scris "exchange", iar drumul are scuar cu "flori")

 

 

 

 

pleaca cineva dupa 10:30 ... adica dupa ce iese soarele :P

Editat de p.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O destinatie interesanta Valiko Tarnovo. Am fost acolo de cel putin 10 ori, si as mai merge inca o data. La 6 km de oras in continuarea drumului spre cetate este o mica localitate, Arbanasi, unde toate casele sant transformate in pensiuni, hoteluri mici si restaurante.Un fel de Muzeul Satului, dar functional 100%. Gasiti cazare sigur acolo. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O destinatie interesanta Valiko Tarnovo. Am fost acolo de cel putin 10 ori, si as mai merge inca o data. La 6 km de oras in continuarea drumului spre cetate este o mica localitate, Arbanasi, unde toate casele sant transformate in pensiuni, hoteluri mici si restaurante.Un fel de Muzeul Satului, dar functional 100%. Gasiti cazare sigur acolo. :P

sar'mana de info !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-as baga si eu ,insa dak continua sa fie la fel de frig ,ma las pagubas .am iesit aseara putin la o incalzirea de pneuri si motor ,de imi inghetzase mucii la nas si mainile prin manusi :P)..este obligatoriu sa am 1 an de permis ca sa ies din tara pe mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vin. Sorry.

Nu face de-astea... Hai ca mai e timp sa te descurci!

ai doua case de schimb chiar pana in vama:

1. dupa petromul de la intrarea in giurgiu - o ghereta pe care scrie exchange

2. o ghereta in parcarea de la vechea vama - dupa ce faci sensul giratoriu de la intrarea in giurgiu la stanga, la 1-2 km va trebui sa faci iara stanga (pana sa faci stanga acolo e o parcare mare unde o sa vezi scris "exchange", iar drumul are scuar cu "flori")

pleaca cineva dupa 10:30 ... adica dupa ce iese soarele :ok:

Care din gherete este mai convenabila la schimbul din lei? O stiu doar pe cea de la pct-ul 2. De plecat hai la 9,3o in omv ca sigur mai intarziem un pic :P + ca o sa trecem sa schimbam niste bani si iar mai intarziem. Si uite-asa iese si soarele :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu face de-astea... Hai ca mai e timp sa te descurci!

 

Care din gherete este mai convenabila la schimbul din lei? O stiu doar pe cea de la pct-ul 2. De plecat hai la 9,3o in omv ca sigur mai intarziem un pic :P + ca o sa trecem sa schimbam niste bani si iar mai intarziem. Si uite-asa iese si soarele :lol:

 

 

Bogdane cel mai bun pret nu-l gasesti in nicio apropiere de vama, ca na acolo sunt toti smenarii. Cel mai bine este sa schimbi in localitati sau de ce nu sa incerci la noi, la casele noastre de schimb valutar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-as baga si eu ,insa dak continua sa fie la fel de frig ,ma las pagubas .am iesit aseara putin la o incalzirea de pneuri si motor ,de imi inghetzase mucii la nas si mainile prin manusi :P)..este obligatoriu sa am 1 an de permis ca sa ies din tara pe mobra?

Aaaaa....ce?Cum adica un an ca sa iesi din tara?

Editat de andu_wasup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu face de-astea... Hai ca mai e timp sa te descurci!

 

Care din gherete este mai convenabila la schimbul din lei? O stiu doar pe cea de la pct-ul 2. De plecat hai la 9,3o in omv ca sigur mai intarziem un pic :P + ca o sa trecem sa schimbam niste bani si iar mai intarziem. Si uite-asa iese si soarele :lol:

 

 

eu schimb la a doua, de ex. acum doua saptamani era 1,89 lei/leva (dar variaza cursul, nu am cumparat niciodata mai mult de 2,05) - schimbul la casa este mai avantajos decat pe card (pentru cine are card)

 

 

si eu stiam ca trebuie minim un an ca sa iesi din tara .... dar la vama nu iti cere decat buletinul si talonul

Editat de p.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane cel mai bun pret nu-l gasesti in nicio apropiere de vama, ca na acolo sunt toti smenarii. Cel mai bine este sa schimbi in localitati sau de ce nu sa incerci la noi, la casele noastre de schimb valutar.

Da, e-adevarat. O sa caut casa aia de schimb de pe langa Inter ca am inteles ca e singura care ar avea de vanzare leve...

edit: ma uit sa vad ce curs gasesc, acum ca am si punct de reper 1,89 - 2,o5

Editat de BogdanSHA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai copii unde e problema atata timp cat astia nu vor decat buletinul si talonul?

 

 

case de schimb mai sunt si in russe care au curs leva-lei

 

 

in arbanasi cand am fost era foarte scump fata de veliko

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar nu vorbiti serios cu "minim un an vechime permis" pentru iesirea din tzara :P

Hai ca ne distram si noi un pic poate speriem pe careva! TReaba asta cu 1 an s-a scos.Nu mai stiu exact cand s-a scos dar in orice caz tu esti cea mai incepatoare dintre noi deci ar trebui sa stii mai bine.Daca ai citit asa ceva atunci asa e.daca nu ai citit atunci nu ai de ce sa iti faci griji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai copii unde e problema atata timp cat astia nu vor decat buletinul si talonul?

 

Bag seanma ca voi nici nu mai stiti ce ati invatat ca sa dati pentru permis :P

 

Art 25 alin. 1 "" pentru conducatorii de autovehicole sau tramvaie care au o vechime mai mica de 1 an de la obtinerea permisului de conducere se stabilesc prin regulament reguli suplimentare de circulatie""

 

Si de aici trebuie sa te interesezi singur in fiecare tara daca ai voie sa intri sau nu. iar pentru UE toate sunt asemanatoare, inclusiv 'balgaria'

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, mah,ca mergem la intimidare. Cand ajungem vreo 4-5 cu carnet sub un an si facem galagie, ne lasa astia la vama. :P

 

Oricum, am cautat un pic pe net si cica aia era doar in legea veche. Mai mult conteaza legislatia din tara in care ajungem, nu aia din Romania. Dar in Bulgaria nu prea mi-as face eu griji...

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca mai e in vigoare sau nu acest articol din lege cum ca nu ai voie sa iesi in afara tari cu carnet mai "nou" de un an

 

insa problema nu se pune la granita ei se ocupa doar de partea administrativa (buletin si talon)

ci cu politia care daca ai norocul sa te opreasca si iti cere carnetul iar tu esti "in afara" legi ... atunci apar surprizele :lol: (dar si aia iau spaga ...mai ceva ca in romania :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca mai e in vigoare sau nu acest articol din lege cum ca nu ai voie sa iesi in afara tari cu carnet mai "nou" de un an

 

insa problema nu se pune la granita ei se ocupa doar de partea administrativa (buletin si talon)

ci cu politia care daca ai norocul sa te opreasca si iti cere carnetul iar tu esti "in afara" legi ... atunci apar surprizele :ok: (dar si aia iau spaga ...mai ceva ca in romania :lol:)

da,mai rau ca in romania iti golesc buzunarele :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag seanma ca voi nici nu mai stiti ce ati invatat ca sa dati pentru permis :P

Art 25 alin. 1 "" pentru conducatorii de autovehicole sau tramvaie care au o vechime mai mica de 1 an de la obtinerea permisului de conducere se stabilesc prin regulament reguli suplimentare de circulatie""

Lasa taticu ca p-asta eu cel putin il stiu.Ce presupune in tara chestia asta e clar.Dar partea cu iesirea din tara personal nu am vazut-o in regulament.Daca tu stii de ea lumineaza-ne.

 

nu cred ca ne opreste militzia de acolo cand vor vedea 10 mobre cumintzi pe traseu...

Sau ne trag pe dreapta pe toti si ne dau voie sa plecam unu pe ora asta asa ca chestie ca suntem nesimtiti si mergem grupati.

 

 

Haideti totusi sa nu aberam si o plimbare dus-intors Giurgiu merita.

Editat de andu_wasup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...