Sari la conținut

Accident liceu autobuzu


tiger4maniacs
 Share

Postări Recomandate

Ce anume ne-a adunat pe noi aici, pe forum?Motociclismul sau gramatica limbii romane? :10:

Poate ca unii posteaza pentru a se lauda si ei ca au motor :what: ,altii posteaza pentru a invata ceva din topicul respectiv etc.Motociclisti sunt si prosti si destepti (nu poti sa ai pretentia ca o intreaga categorie de oameni sa fie destepti),insa nu mi se pare corect sa faceti misto de unul dintre noi si sa il tratati stiti prea bine cum :haha: .Despre faza cu casca,sincer,nu vad ce va intereseaza pe voi viata lui,ii dati un sfat sa o poarte spre binele lui,e foarte bine,dar nu va luati de viata lui ca e prost,ca nu se cheama motociclist daca nu poarta casca.Sper sa se schimbe ceva si pe forumul asta ca dintr-un topic peste jumate ba se cearta din cauza gramaticii,ba se cearta ca nu are ala casca,ba ca e off topic,s.a.Multa sanatate :rock:

La chestia asta cu casca se discuta principii, nu gramatica. Cred ca prima data niste tipi de prin SUA (California cel mai probabil) au facut niste statistici si au ajuns la concluzii de genul ca motociclistii care sunt implicati intr-un accideent mai grav (adica decolat de pe motocicleta) scapa intr-o proportie mare (de genul 75%) pe cand cei fara casca intr-o pproportie cam mica (de genul sub 25%), asa ca au decretat ca casca e obligatorie. Ulterior si cei din UE au facut statistici similare (ca orgoliul lor nu permite sa aplici ca maimuta ceva din SUA) cu rezultate similare, asa ca noi avem in privinta asta (la fel ca la aia cu farul aprins tot timpul) legislatie conform UE. Acum daca nu-ti pasa de lege, macar ar trebui sa stii de statisticile alea si de acolo ai putea trage concluzia ca daca umbli pe motor fara casca esti un bou si la fel de bine poti sa incerci sa sari in fata metroului cand ala e la 30m sa vezi daca il tin sau nu franele pe ala si ce reflexe are.

Dat fiind ca o pietricica sau un surub luate in tampla la viteze banale de genul 20-30km/h pot fi fatale o casca chiar mai proasta poate salva vieti, asa ca eu va recomand sa umblati cu casca tot timpul (desigur pe motor, nu si ca pietoni), si cu una cat mai buna pentru cat va permite buzunarul si pentru stilul de condus si categoria motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da.Si eu recomand cu multa caldura casca.Insa daca o persoana cunoaste riscurile si doreste sa mearga fara casca nu vad de ce este obligatorie.Asa pot si eu sa fac niste studii ca pietonii care au avut de a face cu masinile aveau mai multe sanse de supravieturire daca aveau casca in cap,si ce rezulta? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.Si eu recomand cu multa caldura casca.Insa daca o persoana cunoaste riscurile si doreste sa mearga fara casca nu vad de ce este obligatorie.Asa pot si eu sa fac niste studii ca pietonii care au avut de a face cu masinile aveau mai multe sanse de supravieturire daca aveau casca in cap,si ce rezulta? :rock:

Poate o noua directiva UE? Ca astia au "comisari" si "directive" care in mare imi amintesc limboiul de lemn al comunistilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu se pune problema.Eu port tot timpul casca(nolan).Mi-am strans bani pentru manusi(daca aveti vre-o recomandare undeva pe la 150 ron) si de craciun sper sa imi iau o geaca de piele cu protectii hard(toate astea pentru scuter,pentru hornet,adica peste 1 an jumate :rock: combinezon).Sa nu ma faci cocalar ca ne suparam :what: .In primul rand nu suport manelele si in al 2-lea rand cocalarii mi se par niste oameni mari cu mintea unui copil de clasa a 6-a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vazut eu, la tine e vorba de gramatica limbii romane. Logica mea zice asa, daca este pe dinafara cu gramatica, la literatura esti praf. Numaibinetinerebavarezsisucceselabac.

P.S. Ce numar avea autobusu?

Editat de irip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zic rpd ceva:) nu purtam casca deoarece eram intro parcare de la un hypermarket , era goala si nu puneam pe nimeni in pericol inafara de mine si ce fac cu viata mea e problema mea:) da mie imi place de monsteristu' ...este foarte rautacios si complexat, sare imediat la gatul oricui dar eu am o experienta in domeniu si sunt sigur ca il pot ajuta. Monsteristu' daca ai nevoie de un prieten la care sa te plangi cu suferinzele si problemele tale poti conta pe mine iti las un numar de telefon sau un o adresa de mail ca sa "cetuim" , mergem tati la un azil dai cu pumnii pe acolo in pereti te relaxezi iti faci prieteni noi:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar tu crezi ca sunt o cioara spurcata:) ce scriu aici o sa inteleaga foarte putini 14 si 88 cine stie cunoaste ..dar haideti sa ne strangem mai multi deoarece noi chiar am realizat aici ceva foarte frumos ceva comic care ne amuza cel putin pe mine deci sa continuam:D monsteru' de unde stii tu ce gandesc eu la varsta mea poate gandesc mult mai bine ca tine si sunt respectat de mai multa lume decat vei fi tu vreodata :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca m-am plictisit sa filtrez mesajele tale. nu stiu ce gasesti tu amuzant in topicul asta? eu nu am gasit nimic pana acum. auzi, nu ai nevoie de ceva carti? am unele acasa pe care nu le mai folosesc. te-ar putea ajuta sa devii si tu om, sa te poti exprima, sa fii coerent si sa nu te amuze chiar totul. daca ai nevoie de ele, da-mi un mesaj privat si stabilim cum poti sa le iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma faci cocalar ca ne suparam :rock: .In primul rand nu suport manelele si in al 2-lea rand cocalarii mi se par niste oameni mari cu mintea unui copil de clasa a 6-a.

 

duda:

sa fii cocalar nu tre' sa fii neaparat manelist...dar daca esti manelist sigur esti cocalar. si daca nu existau cocalarii, nu existau nici manelele. deci, care-i legatura? minimalistii

 

 

 

ofof, cata plictiseala

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au mai multe pseudonime: cocotieri, ciori, cocalari, struti, pana la urma tot aceiasi ciorba e si eu sincer nu as gusta din ea:))

 

Normal, ai comite canibalism daca ai gusta din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ce zicea monsteristu de cuburi de lemn, ii trebuie si niste gauri (si babe batrane) rotunde in covor in care sa incerce sa bage cuburile.

Apropo de ce zicea ala cu life cifra cifra, da bilute e frumos sa scrii frumos ca sa nu iti pun io in minte virgule, unde nu esti tu in stare sa o faci pt ca nu esti sigur daca acolo trebuie pusa sau nu....daoinpizdamasiidetreaba

Invatati in (cuvant urat) mea sa scrieti, iar daca nu sunteti in stare incepeti sa colorati carti!!!!!!!!!

cum ar fi sa scriem toti la modu asta fara virgule si fara punct si fara si fara si fara iar voi astia care stati si cititi sa va chinuiti sa puneti puncte si virgule ca sa itelegeti ce (cuvant urat) mea vreau sa zic?????

Aveti respect daca nu pt voi pt altii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce anume ne-a adunat pe noi aici, pe forum?Motociclismul sau gramatica limbii romane? :P

Poate ca unii posteaza pentru a se lauda si ei ca au motor :laugh: ,altii posteaza pentru a invata ceva din topicul respectiv etc.Motociclisti sunt si prosti si destepti (nu poti sa ai pretentia ca o intreaga categorie de oameni sa fie destepti),insa nu mi se pare corect sa faceti misto de unul dintre noi si sa il tratati stiti prea bine cum :D .Despre faza cu casca,sincer,nu vad ce va intereseaza pe voi viata lui,ii dati un sfat sa o poarte spre binele lui,e foarte bine,dar nu va luati de viata lui ca e prost,ca nu se cheama motociclist daca nu poarta casca.Sper sa se schimbe ceva si pe forumul asta ca dintr-un topic peste jumate ba se cearta din cauza gramaticii,ba se cearta ca nu are ala casca,ba ca e off topic,s.a.Multa sanatate :lol:

 

Frate, nu are nimeni pretentia sa se exprime 100% corect gramatical! Dar, dupa cum spui tu ca nu ne intereseaza ca nu poarta casca, daca omul posteaza ceva aici, pe forum, ca "sa-l stie lumea", inseamna ca automat cere o parere cuiva, oricui. Atunci, daca ceri parerea, scrie in puii mei sa nu ma chinui sa-ti inteleg vorbele de clasa I. Stii, era o vorba intr-un film:" Help me to help you".

P.S. Daca ii iei apararea inseamna ca:

1. Il cunosti (eventual chiar tu esti ala accidentat de autobuzul taxi)

2. Ii impartasesti aceleasi idei dupa care isi ghideaza viata

3. Ai calculator de mic (putin probabil din moment ce pui virgule :D )

4. Iti place sa te incontrezi, ca e la moda.

Care din cele 4 e valabila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...