Sari la conținut

Accident Gilera DNA


Luci03
 Share

Postări Recomandate

nene, nu stiu de unde ati scos-o p-asta cu prioritatile la schimbarea benzilor de circulatie pe acelasi sens de mers, dar eu stiu ca oricine vrea sa treaca de pe o banda pe alta este obligat sa se asigure, sa semnalizeze si sa acorde prioritate, indiferent daca e pe banda 1, 2, 3...100 si trece pe banda 7, 8, 9... 1000.

Editat de andrew
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nene, nu stiu de unde ati scos-o p-asta cu prioritatile la schimbarea benzilor de circulatie pe acelasi sens de mers, dar eu stiu ca oricine vrea sa treaca de pe o banda pe alta este obligat sa se asigure, sa semnalizeze si sa acorde prioritate, indiferent daca e pe banda 1, 2, 3...100 si trece pe banda 7, 8, 9... 1000.

corect ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă Âşoferii a două maÂşini aflate în acelaÂşi sens de mers doresc simultan să ocupe banda 2, una dintre maÂşini circulând pe banda 3 Âşi cealaltă pe banda 1, atunci cea de pe banda 3 are prioritate. Dimitris are dreptate.

Ce-a spus @Alveola este incorect.

@andrew Âşi @Roockie, este lege aÂşa cum a spus Dimitris.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa pun postul tau pe seama oboselii si a neatentiei :P

Si noi astia mai fraieri o sa lasam postul tau pe seama nestiintei...noroc cu motociclisti ca tine care stiu legea asa de bine, ca altfel erau mult mai multe accidente... :D

:laugh:

Pacat de baiat. Oricine era nu merita asa ceva.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

............foarte afectat de faptul ca un gura-casca nu stia ca cei ce vin de pe banda doi si vor sa intre pe banda 1 au prioritate fata de cei care circula pe banda 1, mai ales daca sunt motociclete. ............

 

Fals, la toate schimbarile de mers ai obligatia sa semnalizezi, asiguri si sa acorzi prioritate, celor care circula pe banda 1 daca tu vii de pe 2 si viceversa normal, daca treci de pe banda 1 pe 2.

 

 

Cei care merg pe banda 2 nu au prioritate cand vor sa intre pe banda 1. Cred ca vroiai sa zici ca cei de banda trei au prioritate cand vor sa treaca pe banda doi. cei de banda 1 nu au prioritate cand trec pe banda 2. intelegi? ce ai zis tu este fals.

 

Corect asa este, cand drumul are 3 sau mai multe benzi si sunt doua autoturisme care vor sa ocupe banda aflata intre ele, cel de pe dreapta are obligatia de a ceda in favoarea celui care circula in stanga. Dar cu obligatia ca acea banda sa fie libera, daca nu se da prioritate celui care circula pe acea banda de ambele masini.

 

 

nene, nu stiu de unde ati scos-o p-asta cu prioritatile la schimbarea benzilor de circulatie pe acelasi sens de mers, dar eu stiu ca oricine vrea sa treaca de pe o banda pe alta este obligat sa se asigure, sa semnalizeze si sa acorde prioritate, indiferent daca e pe banda 1, 2, 3...100 si trece pe banda 7, 8, 9... 1000.

 

 

Dacă Âşoferii a două maÂşini aflate în acelaÂşi sens de mers doresc simultan să ocupe banda 2, una dintre maÂşini circulând pe banda 3 Âşi cealaltă pe banda 1, atunci cea de pe banda 3 are prioritate. Dimitris are dreptate.

Ce-a spus @Alveola este incorect.

@andrew Âşi @Roockie, este lege aÂşa cum a spus Dimitris.

 

Cred ca e mai simplu asa:

 

SECĂIUNEA 3. Reguli pentru circulația vehiculelor

 

SUBSECĂIUNEA 1. Poziții în timpul mersului Âşi circulația pe benzi

 

 

 

Art. 106 (1) Pe un drum public prevăzut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducătorii a două autovehicule circulă în aceeaÂşi direcție, dar pe benzi diferite, Âşi intenționează să se înscrie pe banda liberă dintre ei, cel care circulă pe banda din dreapta este obligat să permită celui care vine din stânga să ocupe acea bandă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă Âşoferii a două maÂşini aflate în acelaÂşi sens de mers doresc simultan să ocupe banda 2, una dintre maÂşini circulând pe banda 3 Âşi cealaltă pe banda 1, atunci cea de pe banda 3 are prioritate. Dimitris are dreptate.

Ce-a spus @Alveola este incorect.

@andrew Âşi @Roockie, este lege aÂşa cum a spus Dimitris.

 

mda, asa este, my fault. Dimitris are dreptate insa eu m-am uitat mai mult la ce a spus Alveola - clar incorect.

 

Iata si litera legii:

"Art. 106. - (1) Pe un drum public prevazut cu minimum trei benzi pe sens, când conducatorii a doua autovehicule circula în aceeasi directie, dar pe benzi diferite si intentioneaza sa se înscrie pe banda libera dintre ei, cel care circula pe banda din dreapta este obligat sa permita celui care vine din stânga sa ocupe acea banda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul de care am scris eu tot vineri s-a intamplat, intre orele 17:00-18:00. Ce spun am aflat de la politist. Unul dintre baieti era poreclit "Iuda", dar nu stiu care dintre ei, pentru ca asta mi-a spus-o un amic de-al lui, foarte afectat de faptul ca un gura-casca nu stia ca cei ce vin de pe banda doi si vor sa intre pe banda 1 au prioritate fata de cei care circula pe banda 1, mai ales daca sunt motociclete. Avea un scuter cu neoane albastre.

Nu ma intereseaza cine sunt si daca se zbarleste cineva.

Accidentul s-a intamplat pe strada care face legatura intre McDonald's Brancoveanu si Luica, la capatul dinspre CET Sud, putin mai sus de Petrom.

Oare asa vedeti?

Si pentru cei mai... orbi dintre noi, explic ce am scris: cel pe care l-am intrebat despre numele accidentatilor, considera ca daca vii cu motorul de pe banda 2 si intri pe banda 1, cei care circula pe banda 1 sunt obligati sa-ti dea prioritate. Daca vii cu masina, nu mai beneficiezi de aceasta regula. Mai mult decat atat, era sa se ia la bataie cu un gura-casca ce sustinea ce spune legea. Nu ca ar fi avut vreo legatura cu dinamica accidentului, dar probabil trebuia sa arate ca suntem victime sau ca o are mica. Nu degeaba am spus si ca scuterul pe care il conducea respectivul "cunoscator" al legii avea neoane albastre. Ca un adaos la povestire, nici el nu avea casca, mai mult ca sigur il incomoda in mes cand fuma.

 

Ce-a spus @Alveola este incorect.

din punct de vedere gramatical, sau cum? ca nu ma prind :P

 

Si noi astia mai fraieri o sa lasam postul tau pe seama nestiintei...noroc cu motociclisti ca tine care stiu legea asa de bine, ca altfel erau mult mai multe accidente... :D

:laugh:

Pacat de baiat. Oricine era nu merita asa ceva.

amice, cu tot respectul, esti idiot. stiu legea foarte bine, nu am avut niciodata nici un accident (nici cu motorul si nici cu masina) in conditiile in care am ceva km "la bord". Citeste in puii mei corect si nu mai starni dispute aiurea. Citeste numai ce am inrosit, bolduit, marit etc. Poate asa creierul tau va procesa informatia corecta, fara sa foloseasca prea mult RAM si sa se blocheze. No offence, dar esti chiar insistent.

 

Fals, la toate schimbarile de mers ai obligatia sa semnalizezi, asiguri si sa acorzi prioritate, celor care circula pe banda 1 daca tu vii de pe 2 si viceversa normal, daca treci de pe banda 1 pe 2.

Corect asa este, cand drumul are 3 sau mai multe benzi si sunt doua autoturisme care vor sa ocupe banda aflata intre ele, cel de pe dreapta are obligatia de a ceda in favoarea celui care circula in stanga. Dar cu obligatia ca acea banda sa fie libera, daca nu se da prioritate celui care circula pe acea banda de ambele masini.

corect, numai ca ordinea este:

1. asigurare

2. semnalizare

3. schimbarea benzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote

 

 

corect, numai ca ordinea este:

1. asigurare

2. semnalizare

3. schimbarea benzii

 

 

 

Eu am scris la intamplare, daca vrei ordinea corecta este:

 

1 asigurare

2 semnalizare

3 asigurare

4 schimbarea benzii

:laugh:

Editat de crazydriver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice, cu tot respectul, esti idiot. stiu legea foarte bine, nu am avut niciodata nici un accident (nici cu motorul si nici cu masina) in conditiile in care am ceva km "la bord". Citeste in puii mei corect si nu mai starni dispute aiurea. Citeste numai ce am inrosit, bolduit, marit etc. Poate asa creierul tau va procesa informatia corecta, fara sa foloseasca prea mult RAM si sa se blocheze. No offence, dar esti chiar insistent.

Cu tot respectul, imi retrag cuvintele, am contrazis treaba cu 3 benzi. Am presupus ca asta ai zis si in primul post, dar m-am luat dupa reply-urile celorlalti din lene sa mai citesc o data primul tau post. Scuze. :laugh:

P.S. Daca ar schimba scuzele mele nepurtatul castii baiatului...toata ziua m-as scuza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă Âşoferii a două maÂşini aflate în acelaÂşi sens de mers doresc simultan să ocupe banda 2, una dintre maÂşini circulând pe banda 3 Âşi cealaltă pe banda 1, atunci cea de pe banda 3 are prioritate. Dimitris are dreptate.

Ce-a spus @Alveola este incorect.

@andrew Âşi @Roockie, este lege aÂşa cum a spus Dimitris.

asta e cu totul altceva ... din exprimarea personajului in cauza nu reiesea situatia prezentata de tine ... si evident ai dreptate si tu si dimitris daca si el s-a referit la aceeasi situatie ... dar e o singura problema aici ... ai prioritate fata de cel de pe prima banda DAR NU SI FATA DE CEL CARE OCUPA DEJA A DOUA BANDA ...

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ma ca mai sunt d-astia fara casca si in trning pe sosea, cu pocnitori de scutere fara far si lampa de stop. Eu nu le duc lipsa... or sa apara 10 in locul lui... parca fac in dujmanie cu viata lor. se vede clar ca fara casca se moare dar ei continua.

 

Shit happ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ma ca mai sunt d-astia fara casca si in trning pe sosea, cu pocnitori de scutere fara far si lampa de stop. Eu nu le duc lipsa... or sa apara 10 in locul lui... parca fac in dujmanie cu viata lor. se vede clar ca fara casca se moare dar ei continua.

 

Shit happ...

 

pe mine ma amuza ca vara se folosesc de scuza ca e cald, ca sa poarte casca la oblanc, acum e frig de faci pipi cu forcepsu' si tot fara casca... e grea viata dar parca mai grea e casca

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma amuza ca vara se folosesc de scuza ca e cald, ca sa poarte casca la oblanc, acum e frig de faci pipi cu forcepsu' si tot fara casca... e grea viata dar parca mai grea e casca

Pai si acum iarna casca ar strica bunatate de gel pe care ai dat bani, plus ca-ti stica freza...

 

Si eu ma dau cel mai mult timp pe scooter (ca la km merg mai mult pe motor, dar de, ala merge mult mai repede), dar macar acum cand a dat frigul folosesc si pe scooter casca oarecum integrala (model ideal pentru ochelaristi cu ochelari de soare inclusi - Caberg Justissimo).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, vad ca va certati, radeti, va simtiti bine... sa va mai aduc o cafelutza?

Incredibili sunteti ma, baiatu' ala a murit (maine e inmormantarea) si celalalt a ramas fara picioare si voua va arde de glume, bv ma... nu va stiam chiar asa..

 

Adevarul e ca traim in romania, si asta ne ocupa tot timpul. cred k daca ati vedea un coleg de-al nostru imprastiat pe jos ati rade " Ha ha ha :friends: sunt mai bun ca el" si el saracu probabil o sa stea la pat toata viata :P ... Nu va condamn, tot ceea ce zic este INCREDIBIL...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, vad ca va certati, radeti, va simtiti bine... sa va mai aduc o cafelutza?

Incredibili sunteti ma, baiatu' ala a murit (maine e inmormantarea) si celalalt a ramas fara picioare si voua va arde de glume, bv ma... nu va stiam chiar asa..

 

Adevarul e ca traim in romania, si asta ne ocupa tot timpul. cred k daca ati vedea un coleg de-al nostru imprastiat pe jos ati rade " Ha ha ha :friends: sunt mai bun ca el" si el saracu probabil o sa stea la pat toata viata :P ... Nu va condamn, tot ceea ce zic este INCREDIBIL...

 

Mor prea multi oameni ca sa ne fie mila de toti. asa ca facem si noi o selectie. aia care au murit nevinovati aia primesc compasiune, restu "un dumnezeu sa-l ierte" si trecem mai departe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...