Sari la conținut

Croatia 2009


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In primul rind, la multi ani tuturor! Cu opregatiri de ultim moment si toate cele de sarbatori, plus forumul care nu a functionat taman cind am avut eu timp, am cam lipsit de la capitolul felicitari si urari..... :)

Sper ca ati petrecut frumos. Eu am facu "tura" aia care imi dadea ghiont a doua zi dupa Craciun, si inca o mica iesire ieri, asa, ca sa imi ramina gustul pe limba pentru urmatoarele aproape doua luni.....

Ne vom revedea cind ma reintorc (din Africa pentru cei care nu stiu la ce ma refer) in martie si va las sarcina ca pina atunci sa faceti afara vreme buna cu asfaltul numai bun de plecat iar weekend de weekend, ca probabil voi fi ca un leu in cusca, dupa o luna juma de condus numai masina. Asta evident, daca nu cumva imi voi dori sa nu mai vad drumuri pentru o lunga perioada de timp...... caci exista si varianta in care 16000 + de km sa te potoleasca pentru o vreme! Promit insa sa vin inapoi intreaga (si eu si si ceilalti doi "Motoaventuristi") si sa imi revin la forma completa pina la excursia in Croatia.

Spun cele de mai sus pentru ca eu plec peste trei zile si in curind, evident ca voi veti incepe sa va organizati, iar eu nu va voi da nici un feedback. Dar tineti-ma acolo, pe lista, caci va voi insoti 100%.

 

Desi ne dorim sa tinem lumea la curent cu cele prin care vom trece, nu stim in ce masura va fi posibil. Pentru cei interesati, vom incerca sa povestim aventuri cu sau fara dune si munti pe

www.motoaventura.ro

 

:banana: :D

Un inceput de sezon minunat va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare popor:

 

Asa cum zicea si Calin, colegul meu din Seth si noi am facut in vara 2008 o excursie care a avut ca punct terminus Croatia dupa care ne-am intors si prin Alpi putin. Este superba zona, merita vazuta, soselele sunt f bune si civilizatia este la maxim, insa, as vrea sa va dau un sfat sincer:

 

La bugetul care l-ati facut voi de 20E cazare/persoana/noapte, va sugerez sa va luati ca marja inca 10-15 Euro pt ca veti vedea ca in multe hoteluri sau moteluri, pensiuni, pe unde veti innopta va fi pretul in jur de 30-35Euro. Noi am fost in perioada 28 iulie-7 august si am avut parte de preturile ce vi le-am anuntat mai sus. Nu uitiati si de taxele de autostrazi ce vi le-a amintit colegul mai sus. Noi am decartat in jur de 140-150E/motor pt aceste taxe, intr-o calatorie de aproximativ 9-10 zile

 

Va dorim drum bun, asfalt uscat si o vacanta superba. Poate ne vedem pe drum, daca cumva va abateti si spre partea nordica a Europei si normal, muntii Alpi.

 

 

Toate cele bune

 

Spo

 

 

SETH RC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Traseul final in cazul in care nu vor mai interveni alte schimbari este urmatorul :

 

Bucuresti ( 3120km) - Pitesti - Craiova - Calafat - Kula Zajecar - Izvor - Paracin - Cicevac - Krusevac - Trstenik - Podunavci - Kraljevo - Uzice - Nova Varosepolje - Bistrica - Prijepolje - Brodarevo - Bijelo Polje - Mojkovac (altitudine 980 m ) - Babljak ( altitudine 1040 m ) - Moraca - Podgorica (2250km) - Gornji Kokoti - Cetinje - Kotor - Risan - Kamenari - Kercegnovi - Gruda - Cavat - Dubrovnik (2150 km) - Split (1935 km) - Zadar - (cuvant urat) (1400km) - Zagreb - Pecs (837 km) - Szeged - Arad (522km)- Bucuresti 0 km .

 

Total : 3120 km

 

 

Maine seara voi posta si itinerarul excursiei in functie de obiectivele turistile , atractiile si punctele unde ne putem caza si de asemenea bugetul estimativ alocat per motor/masina ..etc.

 

O seara buna.

post-14862-1232059559_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nustiu citi veti fii dar grupurile mari creaza probleme stiu ce spun am mai mers cu uni din voi opriri peste opriri 1000 de pareri greu sai impaci pe toti afara nu se circula ca la noi va doresc succes si cine stie poate voi fii cu voi sint prea multe zile pentru km propusi mergem 200-300km zi mai studiez si-o sa vad ce iese numai de bine tot ce doriti sa se-mplineasca cu stima si respect Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca va fi in regula. Mai ales ca multi dintre cei care vom merge acum am fost si anul trecut in Grecia si a fost in regula, nu au fost probleme.

Oricum pe drum se vor forma grupuri mai mici, nu mergem chiar intr-un singur grup.

Opririle nu vor fi dese, in mare majoritate pentru benzina si rar din alte motive, eventual cand e ceva de vazut si de pozat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pompi ,

 

Dupa cum spune si Nilsu' , nu se va merge intr-un grup compact " ca pe magheru la parada" . Se vor face grupulete mixte in functie de viteza aleasa , experienta pe doua roti ssmd. Numarul kilometrilor ar trebui dozati pe zi de asa natura incat sa ne putem bucura si de o baie/insula/bere/gratar ssmd :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Daca tot vine anul nou , sa-l intampinam cu o agenda plina de excursii frumoase !

 

Asadar, in urma discutiilor cu gasca s-a hotarat o calatorie de 10 zile in Croatia !! :crack:

 

Ruta spre Croatia : Bucuresti - Giurgiu - Russe - Pleven - Sofia - Nis - Pristina - Kolasin - Potgorica - Dubrovnik ( varianta la alegere prin munti sau pe coasta Montenegro ) cca 1100 km;

Ruta catre Romania: Plitvicki - Glina - Potok - Belgrad - Brodica - Kladovo - Drobeta-Turnu-Severin - Craiova ( sau Pitesti ) - Bucuresti. ( cca 1000 km )

 

Programul celor 10 zile :

Ziua 1/2 - Bucuresti - Dubrovnik ( cazare 1 noapte in Serbia sau Montenegro + 1 noapte langa Dubrovnik )

Ziua 3 - vizita Dubrovnik si imprejurimi ( cazare langa Dubrovnik )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slideshow/2/Dubrovnik.html

Ziua 4 - Dubrovnik - Split ( cazare pe langa Split )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slideshow/4/Split.html

Ziua 5 - Split si imprejurari ( cazare pe langa Split ).

Ziua 6 - Split - Zadar - Insula Rab ( Lopar ) - luat feery spre insula KRK ( cazare Baska )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slidesho...Insula-Krk.html

Ziua 7 - Baska - Omisalj - Plitvièki ( cazare langa Plitvicki )

Ziua 8 - Plitvicki ( cazare langa Plitvicki )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slidesho...l-Plitvice.html

Ziua 9/10 - Plitvicki - Bucuresti

 

Buget aprox. 1 moto / 1 pers:

Cazare : 20 euro / noapte x 9 nopti = 180 euro

Mancare, bautura: 570 euro

Benzina : in jur de 3000 km = 150 euro

Ferry, intrari in zone turistice, autostrazi : 100 euro

Total: 1000 euro ( n-ar fi rau sa avem fiecare in plus o rezerva pt chelt. neprevazute)

 

Vom avea nevoie de pasaport valabil, CI si carte verde.

Cazarea propun s-o facem la fata locului in cadrul pensiunilor/vilelor. Din spusele celor ce au mai fost rezulta ca e o varianta mai aproape de mare, mai ieftina cu conditii f bune. Evident ca daca se va ivi vreo ocazie sa putem sta cu totii in acelasi loc, o s-o preferam.

 

Sper sa strangem din nou un grup la fel de nebun ,unit si frumos ca si cel din Grecia !

 

Sa inceapa inscrierile, doamnelor si domnilor ! :lol:

 

Salut!Am facut un traseu asemanator in 2008,Romania-Ungaria-Croatia cu plecarea din Tulcea si a fost foarte frumos!Vezi foto in danube rebels.myforum.ro.A fost o drumetie de 12 zile in care am facut aprox 4500km si am cheltuit 1500euro.Va urez calatorie frumoasa,cu bine!

post-40806-1232097455_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost cu masina asta vara la dubrovnik.

la dus am mers pitesti craiova turnuseverin belgrad zagreb.....etc si la intoarcere am mers prin bosnia prin munti pana in autostrada care leaga belgradu de zagreb.

 

drumurile la sarbi sunt sparte si poti avea surprize legate de harti si/sau gps - eu am avut.

drumurile in croatia sunt cam ca in austria - parfum.

 

cand intri pe coasta dalmata se termina autostrada si drumul este cam ca dn 1 la noi - in stanga e munte cu brazi si indreapta in loc de calea ferata vezi marea cu palmieri.

 

mi-a placut atat de tare incat as merge in fiecare an la dubrovnik.

daca pot sa va raspund la ceva intrebari; cu mare placere .

 

bafta maxima si asfalt uscat !!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nustiu citi veti fii dar grupurile mari creaza probleme stiu ce spun am mai mers cu uni din voi opriri peste opriri 1000 de pareri greu sai impaci pe toti afara nu se circula ca la noi va doresc succes si cine stie poate voi fii cu voi sint prea multe zile pentru km propusi mergem 200-300km zi mai studiez si-o sa vad ce iese numai de bine tot ce doriti sa se-mplineasca cu stima si respect Pompi

 

e adevarat ce spui despre grupurile mari, noi o sa ne descurcam totusi-am mai fost impreuna.

 

cat despre km, si asa sunt multi-vrem sa ne bucuram de peisaje etc.

tu in 10 zile cred ca ajungi la polul nord :lol:

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Traseul final in cazul in care nu vor mai interveni alte schimbari este urmatorul :

 

Bucuresti ( 3120km) - Pitesti - Craiova - Calafat - Kula Zajecar - Izvor - Paracin - Cicevac - Krusevac - Trstenik - Podunavci - Kraljevo - Uzice - Nova Varosepolje - Bistrica - Prijepolje - Brodarevo - Bijelo Polje - Mojkovac (altitudine 980 m ) - Babljak ( altitudine 1040 m ) - Moraca - Podgorica (2250km) - Gornji Kokoti - Cetinje - Kotor - Risan - Kamenari - Kercegnovi - Gruda - Cavat - Dubrovnik (2150 km) - Split (1935 km) - Zadar - (cuvant urat) (1400km) - Zagreb - Pecs (837 km) - Szeged - Arad (522km)- Bucuresti 0 km .

 

Total : 3120 km

 

Maine seara voi posta si itinerarul excursiei in functie de obiectivele turistile , atractiile si punctele unde ne putem caza si de asemenea bugetul estimativ alocat per motor/masina ..etc.

 

Atentie foarte mare la calitatea drumului. Pe coasta Adriaticii, desi drumurile sunt impecabile, perfect asfaltate, asfaltul este totusi un pic 'tocit' si este foarte alunecos. Dar nu mereu. Se intampla sa intalnesti portiuni alunecoase din cand in cand. Cea mai mare problema eu am avut-o in orasul Zadar, unde am inodat fata de vre-o 3 ori, desi franam usor la viteza mica. Acelasi lucru si in (cuvant urat). Am facut dreapta intr-o intersectie si am alunecat pe lateral. Probabil o combinatie intre asfalt rece, sare si lipsa ploilor care sa spele asfaltul.

Ar fi bine sa plecati obligatoriu cu anvelope bune, nu mai vechi de 2~3 ani si pe zona de coasta sa scadeti presiunea in anvelope poate cu 0.1~0.2 bar.

Tot in zona de coasta, dar in zona Dubrovnic ~ coasta Muntenegru, dimineata se formeaza ceata. Asfaltul va fi umed si din loc in loc se formeaza mazga. Mers incet, prudent, fara franari / accelerari bruste.

Ca sa va puteti da seama din timp puteti sa tarsaiti usor un picior pe asfalt [la viteza mica]. Veti simti imediat un asfalt alunecos fata de unul cu aderenta.

In zona de munti, drumul e ok, fara probleme.

 

Salut ,

 

Traseul final in cazul in care nu vor mai interveni alte schimbari este urmatorul :

 

Bucuresti ( 3120km) - Pitesti - Craiova - Calafat - Kula Zajecar - Izvor - Paracin - Cicevac - Krusevac - Trstenik - Podunavci - Kraljevo - Uzice - Nova Varosepolje - Bistrica - Prijepolje - Brodarevo - Bijelo Polje - Mojkovac (altitudine 980 m ) - Babljak ( altitudine 1040 m ) - Moraca - Podgorica (2250km) - Gornji Kokoti - Cetinje - Kotor - Risan - Kamenari - Kercegnovi - Gruda - Cavat - Dubrovnik (2150 km) - Split (1935 km) - Zadar - (cuvant urat) (1400km) - Zagreb - Pecs (837 km) - Szeged - Arad (522km)- Bucuresti 0 km .

 

Total : 3120 km

 

 

Maine seara voi posta si itinerarul excursiei in functie de obiectivele turistile , atractiile si punctele unde ne putem caza si de asemenea bugetul estimativ alocat per motor/masina ..etc.

 

Daca imi permiteti sa va fac cateva sugestii asupra traseului.

* De la Zadar la Rijeka ati ales varianta prin munti. V-as recomanda totusi sa mergeti pe coasta. Am facut anul trecut toata coasta, de la Rijeka la Dubrovnic. Partea cea mai frumoasa este chiar cea intre Zadar si Rijeka. Ce-i drept, in aceeasi portiune aveti si rezervatia naturala Plitvice. Ar fi cel mai fain daca din Zadar ati intra in Plitvice, ati ramane o noapte, iar ziua urmatoare va intoarceti in Zadar si mergeti spre Rijeka numai pe drum de coasta [ E65]. La Rijeka va recomand sa innoptai in insula Krk. Este la 10 km de oras, accesul se face pe un viaduct imens, preturile sunt decente [in octombrie am inchiriat un apartament cu 24 de euro], preturile sunt si ele foarte convenabile.

* Drumul de intoarcere nu are rost sa-l faceti prin Ungaria. Este plictisitor si lung. Campie.

Ca alternativa va propun ca de la Rijeka sa mergeti in Zagreb si sa innoptati in Samobor. Este o cocheta statiune langa Zagreb, cu o arhitectura foarte veche si preturi decente. Din Zagreb, autostrada [cam 300km] pana in Belgrad, care merita vizitat. [e bine sa ramaneti peste noapte aici. Ori cautati cazare in oras [cam 50~60 euro / noapte / camera] ori mergeti pe autostrada si gasiti moteluri la fiecare 30~50km [cazare cam cu 50 euro/noapte].

Din Belgrad, pe autostrada pana la Smederevo, apoi Pozarevac si de aici in sus, spre Gradiste si apoi prin clisura Dunarii, pana la Orsova. Drumul este pustiu si bine asfaltat. Nu uitati sa vizitati la Golubac ruinele unei splendide cetati de pe malul Dunarii [atentie la vipere. am calcat si am trecut din greseala pe langa una la mai putin de jumatate de metru]. De la Orsova, in RO, cred ca va descurcati pana in bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, din motive personale sunt nevoita sa renunt la aceasta excursie frumoasa. :yikes:

Nu pot decat sa va urmaresc de la distanta si sa fiu alaturi de voi asteptand cu nerabdare povestioarele de acolo si pozele ce se vor face.

Distractie la maximum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

01.05.2009 - Bucuresti-Pitesti-Craiova-Calafat-Kula Zajecar-Izvor-Paracin-Cicevac-Krusevac-Trstenik-Podunavci-Kraljevo-Uzice-Nova Varosepolje-Bistrica-Prijepolje-Brodarevo-Bijelo Polje-Mojkovac-Babljak- Moraca-Podgorica-Gornji Kokoti-Cetinje-Kotor-Risan-Kamenari-Kercegnovi-Gruda-Cavat-Dubrovnik (1021 km) - linia rosie pe harta

 

02.05.2009 - Dubrivnik - Slano - Zivogosce - Makarska - Dugi Rat - Split - Hvar (insula) 213 km (ferry catre Hvar)

 

03.05.2009 - Hvar & imprejurimi

 

04.05.2009 - Hvar & imprejurimi

 

05.05.2009 - Hvar & imprejurimi

 

06.05.2009 - Hvar - Split -Lozovac - Benkovac - D.Zemunik- Ravanjska - Licko Lesce - Lokva - Senj (prin munti ) - Senj (intoarcere pe coasta) - Sv Juraj - Jablanac - Kariobag - Lukovo Sugarje - Ravanjska- D . Zemunik Sukosan- Sv Filip Jakov- Pirovac - Sibenik - Split (618 km) - linia portocalie pe harta

 

07.05.2009 - Hvar - & imprejurimi

 

08.05.2009 - Hvar - & imprejurimi

 

09.05.2009 - Split - Sibenik - Zadar - Rijeka - Zagreb (510 km) linia neagra

 

10.05.2009 - Zagreb - Belgrad - Oravita - (530 km) linia verde

 

 

Total 2890 km la care o sa mai punem extra trip-urile

 

Ca si cazari vom dormi asa :

 

1 noapte la Dubrovnik

7 nopti pe insula Hvar

1 noapte la Zagreb sau imprejurimi

 

De asemenea in urmatoarea perioada ma voi interesa si de cazari motiv pentru care pana pe 15 februarie sa avem un numar de participanti . Cine nu "se aboneaza" pana atunci doarme pe unde apuca:)

 

 

Incepem numaratoarea :yikes:

 

1) Zircon - Fazer

2) Eu & prietena - CBR 600

3) Robert Hayabusa

4) Alex - Bandit 1200

5) Capitain Busa - Hayabusa

6) Nilsus - Hornet

7) Bogdan - Hayabusa

8) Otto - 1000 RR

9) Boomer - R1

10) Daiana Bmw F 650

11) Dabixanu Biemvieu de 1100

12) Florin - R1

13) Mateih - RSV Tuono 1000 R

14) Florin BV - Bmw 1200

15) Prieten Florin BV ?

16 ) Prieten Florin BV 2 ?

17 Prieten Florin BV 3 ?

18) Dydy - CBR 600

19) Dragos Ilea 900 RR

Conservari de serviciu :

 

1 masina : Corina & prietena lui Boomer

 

 

 

Daca am omis pe cineva sau daca doriti sa faceti alte completari va rog sa-mi dati pm ptr a face un update listei

 

 

Ps: Dan George , ce parere ai despre itinerariul atasat.

 

10x & seara buna.

post-14862-1232408625_thumb.jpg

strategy_border.pdf

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,urmaresc aceasta initiativa de cand a luat nastere cel putin aici pe forum si sunt interesat in sensul de a participa, in consecinta am cateva nelamuriri : 1- cei peste 1000 de km din prima zi nu sunt cam multi ? ,ar insemna sa gonim fara sa mai avem timp sa savuram zonele prin care o sa trecem.

2-ce-i atat de interesant pe insula aceea de au fost programate 7 zile ptr. ea?

3-hai sa fim calatori si nu turisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cei 1000 km sunt realizabili in 12-14h & pauze si cum vom pleca in jurul orei 4-5 din Bucuresti vom ajunge pe seara in Dubrovnik (~20). De altfel este bine ca poti face o selectie si poti descuraja multi de la o asemenea calatorie (aka motociclisti de duminica)

2. Insula respectiva este una din cele mai mari atractii din Croatia cat si insulitele de langa ea . Cand am scris 7 zile pe Hvar nu m-a referit la statul cu burta la soare in toate cele 7 zile . Din Hvar avem legaturi catre toate punctele importante pe care o sa le vizitam intr-un timp relativ scurt

3. La un total de 2890 km care sunt la prima strigare cu siguranta o sa ne intoarcem cu 4k+ km :yikes: . Pentru senzatii mai tari se poate folosi acceleratorul de particule:D

 

20) Foxdesert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu unul ma indoiesc,ca o sa reusiti sa faceti 1050 km in 12/14 ore.Este un timp foarte optimist.Ca idee,eu am fost in Thassos cu masina si unde am putut am mers si 160/180 intins,mai ales pe autostrada la greci si tot mi-a luat 12 ore pentru 850 km insa.Si nu se compara confortul dintr-o masina cu mersul pe motor,orice ar fi!

Mai ales ca treceti si prin munti,sunteti si un grup mare,eterogen,fiecare va dori sa se opreasca din motive fiziologice in primul rand.Numai cu pauzele de alimentare o sa pierdeti vreo doua ore,puneti la socoteala si granitele/vama,evenimentele neprevazute nu le mai pun la socoteala.Are dreptate cine spune mai sus,incercati sa fiti calatori!

Cred ca un 17-18 ore este mai aproape de adevar..parerea mea.

Drum bun..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

01.05.2009 - Bucuresti-Pitesti-Craiova-Calafat-Kula Zajecar-Izvor-Paracin-Cicevac-Krusevac-Trstenik-Podunavci-Kraljevo-Uzice-Nova Varosepolje-Bistrica-Prijepolje-Brodarevo-Bijelo Polje-Mojkovac-Babljak- Moraca-Podgorica-Gornji Kokoti-Cetinje-Kotor-Risan-Kamenari-Kercegnovi-Gruda-Cavat-Dubrovnik (1021 km) - linia rosie pe harta

 

..... ....... .......... .........

 

Ps: Dan George , ce parere ai despre itinerariul atasat.

 

Ca o simpla parere, itinerariul, in forma de mai sus [ am scurtat din 'quote' ca sa iasa un post mai scurt] nu este realizabil.

Iata parerile mele:

 

- tot grupul de mai sus trebuie 'spart' in vre-o 3 grupari mai mici. Sunteti prea multi. Motoarele de 600 + SportTouringurile mari; RRurile si masinile. Dar e si foarte probabil ca pana la plecare veti ramane doar cativa. pana in 4 motoare.

 

- prima etapa, cea de >1000km trebuie sparta in 2 etape.

Daca ar fi autostrada, nu ar fi nici o problema. poate doar o mare durere de fund. Dar autostrazi nu prea vor fi.

90% din drum e drum de munte. Se va trece prin 4 vame. se va pierde foarte mult timp.

 

- E bine sa ramaneti peste noapte in zona centrala a serbiei. pe undeva pe langa Krusevac sau pe langa Kraljevo.

 

- Ca 'reper', eu am facut intre Drubovnic si Podgorita cam 6 ore [250~300km]. Am fost singuri [eu cu prietena pe un VFR800fi], asa ca am mers doar cum am vrut noi, dar fara opriri exagerate. drumul este greu. interzis incepatorilor.

 

- Ar mai fi bine sa luati in considerare trasee de pana in 500 km. Ideal ar fi maxim 300~400km. etape mai lungi de 500 doar cele de 'legatura', pe autostrazi.

 

- Sa va stabiliti puncte de intalnire la sfarsitul zilei. Sa mergeti in grupuri mici, de pana la 4 motoare, si sa se reuneasca gasca la sfarsitul zilei, in punctul de intalnire. Cei care ajung primii, se vor ocupa de cazare, astfel incat cei care ajung ultimii sa stie la fix unde sa ajunga.

 

- La fel si plecarea: sa va impuneti o ora fixa de plecare. cel tarziu ora 10 dim. daca altii sunt lenesi, sa plece mai tarziu. dar cineva care vrea sa mearga si sa viziteze, care s-a trezit de la 7 dim, nu are de ce sa-i astepte pe lenesi, ca ei vor sa plece la 12. Acest lucru trebuie stabilit de la inceput, ca sa nu inceapa discutiile mai tarziu.

 

- nu m-am prins ce fel de calatorie e. si in ce perioada. cate zile si ce buget estimat.

[ca o mica paranteza: calatoria mea de asta toamna a fost in extrasezon. am prins si cazari cu 24 euro [in (cuvant urat)], dar si cazari de 60 euro in serbia, italia, macedonia. am facut cam 4500km in 12 zile si am facut fata de traseul vostru si o bucla de 3 zile prin italia [venetia, alpi,trieste]. in 2 persoane, am cheltuit cam 1200 euro. ]

 

- zilele de pauza din Hvar sunt prea multe. si nu are sens sa mergi cu motorul pe o insula unde ai acces cu feriboatul. e scump.

 

- ca sfat, dar nu zic sa faceti neaparat ca mine: Zile de pauza pe insula Krk. acolo accesul e direct pe sosea, peste un viaduct imens. Este aproape si de parcul lor national, Plitvice, ce merita vizitat. Este 'aproape' si de Italia [Venetia, Alpi, Cortina d'Ampezzo]. Cine oare nu ar vrea o zi de drumuri de Alpi?

 

- Un GPS este bun. dar o harta este esentiala. Obligatoriu un atlas bun, pe care sa gasiti detalii cat mai amanuntite despre drum. Fiecare dintre voi sa aibe asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Parerea mi-a fost confirmata,asa cum ma asteptam!

Eu unul spun ca ar fi pacat sa nu beneficiati de experienta distinsului domn de mai sus,mai ales ca are batut exact acest drum.

Bafta multa..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luigi are dreptate....nu uitati de taxele pe autostrazi...daca sunteti si cu masini...stai la coada...platesti...se pierde ceva timp....si sunt destule intrari/ iesiri pe autostrazi.

nu va ridica nimeni statuie daca ajungeti repede !!

ideea e sa ajungeti deja in croatia pe seara ca sa puteti dormi in conditii civilizate - sunt multe cazari pe autostrazi; gasiti lejer....

noi am plecat pe la 1 noaptea din bucuresti ( buc-pitesti-craiova-turnu severin-belgrad )si pe la 7 seara...eram deja aproape de zagreb..cam la vreo 40 km - si am decis ca ajunge....si bine am facut !!

 

s-a nimerit foarte misto cu plecarea noaptea; la 4 :30 eram deja la turnu severin - am avut gps si in felul asta stiam cum arata curba dinainte de intra in ea; am gonit ca dementu`; nu era nici draq pe soselele noastre !!....plus ca era racoare !!

 

ganditi-va ca in afara de nevoi fiziologice - buda - o sa vi se faca foame; o sa vreti sa fumati o tigare la o cafea....poate opriti doar ca sa va dezmortiti spinarile...nu e chiar asa cum pare...mai lasati o rezerva de timp si pentru situatii neprevazute ( de ex. la intoarcere, pe malul sarbesc al dunarii s-a creat un blocaj pentru ca un camion era prea inalt si s-a intepenit intr-un tunel scurt pe sub o stanca..... a durat aproape o ora pana si-a dezumflat ala cauciucurile ca sa poata iesi de acolo....).

 

parerea mea este ca nu ar trebui sa faceti un tur de forta care sa va afecteze putere de concentrare si confortul; faceti pauze si relaxati-va....altfel la intoarcere o sa fie si mai nashpa....

 

 

la intoarcere am facut tampenia sa nu mai oprim pentru somn; am facut 22 ore pana acasa; cu drum prin sarajevo ( bosnia ).

eram cu totii ca niste saci de cartofi.....am condus eu cateva sute de km si restul..un amic care conduce...nu glumeste !!...il tineam de vorba cu tot felul de tampenii ca sa nu adoarma......nu mai fac asta niciodata !!

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de bun simt postul dinainte cu privire la mia de km intr-o zi ( chiar daca-i prima ) !!! In conserva nici o problema , faci chiar mai mult , dar pe mobra ...

ne mai gandim si la alta varianta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...