Sari la conținut

Green Enduro


Postări Recomandate

@marque:

Ce am zis cu zgomotul, fumul si cu vibratiile a fost spusa mai la misto (in caz ca n-ai sesizat tonul)

insa are si un graunte de adevar: pt. unii (inclusiv eu) chestiile mai-sus enumerate fac parte din

feeling-ul unei motociclete, fie ea enduro sau nu - deci lipsa lor deranjeaza.

 

Asa ca nu poti cere tuturor sa te entuziasmezi la o chestie noua clar inferioara solutiilor curente doar

pt. ca e "green" (si ca e noua!). Sa mai presteze ceva la capitolul power si autonomie si mai vorbim

atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bune baterii de schimb relativ ieftine si inca un incarcator specializat si separat de al motocicletei. Asa vii cu platforma la padure sau cu duba, te dai ce te dai, cand se termina o schimbi cu aia de rezerva din masina. Unde mai pui ca daca esti la o cabana undeva si ai curent, poti sa incarci o baterie si in timpul asta te dai, manci, bei o bere si apoi iar vrrruuum... pardon fissssssss! :(

Stati sa mai evolueze un pic tehnologia de fabricatie si daca creste autonomia si scade pretul... io unul mi-as lua una pentru oras si imprejurimi.

Sanatosi sa fim.

 

:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunetuuuuuu....domn'le...unde-i sunetuuuuu?

 

In alta ordine de idei, eu zic ca treaba asta cu motoarele electrice alimentate de baterii nu prea e de viitor. Se vor a fi ecologice dar folosesc curent tot de la centrale electrice traditionale, care de fapt sunt sursa principala de poluare (impreuna cu alte fabrici, rafinarii etc). Sa nu mai vorbim ca bateriile poleaza in timp mult mai mult decat orice combustibil folosit in mod normal. Singurul proiect cat de cat ok de care am auzit e a celor de la honda, care au scos masina cu alimentare pe hidrogen si motor electric.(a aparut si la top gear). Aia da! Isi creaza singura curentul, nu foloseste baterii, hidrogenul e cat se poate de ecologic. Cred ca mai simplu dezvolti vehicule care folosesc tehnologia asta decat sa schimbi centralele.

 

Totusi, motorul electric in sine, igorand problema alimentarii, poate fi o solutie chiar buna. Daca se dezvolta tehnologia cred ca ar putea ajunge mult mai performant decat cel cu ardere. Si mai fiabil!

 

Dar daca as primi o mobra din asta cadou, n-as arunca-o :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod evident nu am calculat :banana: . E doar parerea mea. Da, se obtine cu un consum de energie important, dar nu cred ca e mai important decat cel din rafinarii+sonde de titei+platforme petroliere. In plus, nu exista tehnologii dezvoltate de obtinere a hidrogenului inca (poate nici nu o sa existe) si asta conteaza mult. Cu timpul si cu un anumit interes alocat subiectului, cred ca poate fi o solutie mai buna decat combustibilii actuali. In plus, hidrogenul eliberat in atmosfera se recompune. Deci emisiile ar fi...apa.

 

Cat despre parte cu gogoasa comerciala, poate ca e, in fond si la urma urmei cam toate lucrurile de astaza sunt gogosi comerciale. Chiar si motoreta electrica.

 

Dar repet...e doar parerea mea, nu ma bazez pe nimic...hac :D :)

Editat de toasted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ce-i drept ca la ora actuala acel combustibil se obtine printr-o risipa enroma de energie. Doar e vorba de cateva prototipuri. Productia de serie probabil nu ar mai folosi metode de laborator ca pana acum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo's de producerea electricitatii ....... de surse altenative n-ati auzit ? ... centrale eoliene, campuri cu panouri solare ... ?

In Romania nu se inghesuie nimeni la asa ceva, chiar si cu subventia de 50% pe care o da statul ..... in schimb vehiculam milioane de euro pe fotbalistii care ii mutam de 'colo, 'colo ...... de pomana !

Sunt destui nababi care si-ar permite construirea de astfel de surse, dar ......

 

Daca as avea bani, as investi fara sa clipesc in cateva zeci de hectare de panouri solare ... printre care sa ma plimb vara cu motorul ... pentru intretinere, bineanteles ! :) .................. dar nu e' ban ! :D

 

Eu imi doresc din tot sufletul sa evolueze ,,capitolul asta" al motocicletei electrice, cu tot ce tine de ea: acumulatori mai puternici, mai usori, mai durabili(ca stocare a energiei), motoare electrice care sa consume mai putin si sa fie mai puternice, timp de incarcare mai scurt.

Daca ar exista o mobra electrica care sa ma duca 120-150km fara incarcare si sa se incarce in aproximativ o ora - o ora si jumatate, as cumpara-o negresit !

Pentru ,,naveta" le serviciu este ceva ... EXTRAORDINAR !

 

SANATATE !

 

P.S. ... ce vina ii bagati KX-ului de

??? Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abordarea ecologica o luat-o prea mult spre idea de motoare electrice si baterii. Daca o sa se dezvolte in directia asta o sa mergem toti in niste "carucioare electrice" pana la urma :)

Mai degraba as inclina la niste motoare propulsate pe baza de hidrogen. Ce scot pe toba de esapament? Apa.

Deci care ar fi problema avand in vedere ca hidrogenul ii cea mai abundenta resursa din Univers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa ajunga si cat ii pe Pamant. Singura problema ca ii mai greu de obtinut. Dar cand nu o sa mai fie nici picatura de petrol sau gaz metan, probabil atunci brusc o sa se descopere o metoda de producere eficienta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hidrogenul se obtine cel mai usor (eficienta spre 80%) din hidrocarburi. Mai ales din CH4, in care concentratia procentuala de hidrogen e suficient de mare. Deci daca nu mai ramane gaz metan, va avea de suferit si productia de hidrogen.

Celelalte metode de obtinere sufera grav la capitolul eficienta. Se mai obtine hidrogen din alge, cu o eficienta de vreo 10% si din electroliza, cu o eficienta care da cu minus.

Oricum se lucreaza intensiv la metode de obtinere a hidrogenului. Dar cat timp benzina va fi mai ieftina de produs, nu se va trece la metode "alternative", indiferent care ar fi ele, din ratiuni pur economice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miros de benzina, vibratii, si sunet de tobe tunate...... foarte simplu.... se poate si cu moto electric de ce nu noi romanii suntem creativi in acest domeniu.... miros de benzina se rezolva simplu 0,1 l benzina pe buretele de protectie de la casca si treaba cu mirosul ca si rezolvata si un ipod ca se poarta cu o inregistrare la un ktm exc forjat la maxim cu o pereche de casti ar trebuii sa rezolve treaba....... :banana: :) gata cu gluma, cu siguranta conceptul moto electric este ok si sincer vreau si io una, chiar daca ce am vazut poate atentie spun POATE nu da randamentul unui motor pe benzina dar in viitor exista posibilitatea sa avem baterii pe baza de uraniu cu autonomie fff ridicata la nivel de luni de utilizare..... dar pana atunci iubesc mirosul de benzina ...iubesc vibratiile...iubesc motoarele pe benzina si tobele modificate si sper sa nu se schimbe prea curand ceva ca din punctul meu de vedere este RAIUL PE PAMANT.... :D :blbl:

Editat de elzorab
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...