Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

buna tuturor, am o rugaminte daca se poate, am un prieten de vrea sa isi cumpere una si tre sa merem sa o incercam cu o baterie ca a proprietarului e moarta, puteti sa imi spuneti de cati amperi e bateria,multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor, am o rugaminte daca se poate, am un prieten de vrea sa isi cumpere una si tre sa merem sa o incercam cu o baterie ca a proprietarului e moarta, puteti sa imi spuneti de cati amperi e bateria,multumesc.

 

 

iti trebuie o baterie de 12V si 14A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tip YB14L-A2 mai exact, sau 12N14-3A. Codul contine si dispunerea bornelor, care conteaza.

Dimensiuni: latime 135, inaltime 167, adincime 90, borna (+) pe partea dreapta, furtunul de scurgere pe partea stinga (privita din fata).

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Tip YB14L-A2 mai exact, sau 12N14-3A. Codul contine si dispunerea bornelor, care conteaza.

Dimensiuni: latime 135, inaltime 167, adincime 90, borna (+) pe partea dreapta, furtunul de scurgere pe partea stinga (privita din fata)."

 

multumesc..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. Cel mai simplu mergeti la un magazin de piese auto (gen Meteor etc) si le dati tipul bateriei, au cataloage cu toate compatibilitatile. N-are voie sa coste mai mult de 150 RON, peste asta e deja exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe site-ul www.tenereclub.ro veti gasi pana in acest moment urmatoarele tutoriale de reparatie/intretinere:

 

Yamaha Tenere:

Demontarea motorului de YAMAHA XT600Z TENERE 3 AJ

Tabel mentenanta Yamaha XT660Z Tenere model 2008

 

Yamaha Super Tenere

Schimbul de ulei la Yamaha Super Tenere

Demontarea carenelor si a rezervorului

Schimbarea uleiului din furca la Super Tenere si sugestii de reglaj

Piese de schimb si consumabile la Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Frane fata de 300mm la Super Tenere

Construirea de suporti laterali pentru bagaje la Super Tenere

 

In viitorul apropiat vor aparea si alte tutoriale.

 

Cu aceasta ocazie ii rog pe posesorii de Tenere, Super Tenere, XT, TT care vor sa ajute restul motociclistilor sa posteze si ei astfel de materiale.

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine punctate subiectele,cei care nu au intrat inca pe forum va invit chestii foarte tari acolo nu numai cele enumerate de lebadake care au fost expuse foarte bine,ci si alte subiecte interesante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine punctate subiectele,cei care nu au intrat inca pe forum va invit chestii foarte tari acolo nu numai cele enumerate de lebadake care au fost expuse foarte bine,ci si alte subiecte interesante

Azi pana ma culc sper sa fac si tutorialul de schimbare a rulmentilor de jug. Momentan lucrez ca o noua sectiune: HARTI (harti detaliate,trasee,poteci,cabane etc; perfecte pentru a stabili trasee de enduro)

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pot lista la o marime rezonabila?

Majoritatea hartilor sunt harti de rezolutie mare si foarte mare ... in dreptul fiecarei harti este afisata marimea acesteia, cu cat marimea este mai mare cu atat rezolutia hartii este mai mare

Printatu' este cam cu dus si intors ... nu se vede bine o harta de dimensiuni f mari printata pe un A4 deoarece toate detaliile vor fi inghesuite ... dar poti sa dai cu crop pe regiunea care te intereseaza in mod special si atunci rezultatele vor fi foarte bune.

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu am. Dar ma gandesc ca ar fi mai interesante astfel de harti. Eu, ce pot sa fac, e sa marchez traseele pe unde am fost eu. Dar, daca si altii vor face la fel, poate sa iasa o baza de date frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea hartilor sunt harti de rezolutie mare si foarte mare ... in dreptul fiecarei harti este afisata marimea acesteia, cu cat marimea este mai mare cu atat rezolutia hartii este mai mare

Printatu' este cam cu dus si intors ... nu se vede bine o harta de dimensiuni f mari printata pe un A4 deoarece toate detaliile vor fi inghesuite ... dar poti sa dai cu crop pe regiunea care te intereseaza in mod special si atunci rezultatele vor fi foarte bune.

Ideea e daca poti printa a4 sau a3 o portiune pe care o parcurgi intr-o zi . Adica sa poti citi pe harta, dar nici sa nu fie mare cat un cearceaf

 

http://harti.mielu.ro/

 

Lebedake, ar fi interesant harti cu acces moto marcat pe dansele :bounce: .

cu motoretele in cauza poti merge pe orice fel de drum. La ce sa marchezi acces moto daca sunt enduro? :friends:

Sa-si faca aia vitezane

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e daca poti printa a4 sau a3 o portiune pe care o parcurgi intr-o zi . Adica sa poti citi pe harta, dar nici sa nu fie mare cat un cearceaf

 

Da .. asa ceva se poate si se vede chiar bine

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motoretele in cauza poti merge pe orice fel de drum. La ce sa marchezi acces moto daca sunt enduro? :friends:

Sa-si faca aia vitezane

 

Ma gandeam la trasee pentru vaci enduro (650 - 1200 cc), bineinteles. Pentru ture de mai multe zile, carat bagaje etc. Nu e cazul pt capre enduro (125 - 600 cc). Cu astea mergi dupa busola, nu dupa drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bluzoane/tricouri inscriptionate Yamaha Tenere Club Romania

 

Vreau sa va anunt ca mai sunt pe stoc bluzoane/tricouri inscriptionate. Marimi disponibile: S,M,L,XL,XXL

Preturi:

-bluzon fara gluga - 45 ron! Pentru 2 bluzoane cumparate platiti doar 80 ron!

post-9218-1236873121_thumb.jpg

-bluzon cu gluga - 55 ron! Pentru 2 bluzoane cumparate platiti doar 100 ron!

post-9218-1236873131_thumb.jpg

-tricou - 25 ron! Pentru 2 tricouri cumparate platiti doar 45 ron!

post-9218-1236873147_thumb.jpg

Bluzoanele/tricorile sunt de calitate, iar imprimarea(serigrafia) este rezistenta la spalare; acestea nu sunt imprimate in tara.

 

Se trimit oriunde in tara (posta, curier), si se pot achita in 3 moduri:ramburs, ordin de plata sau transfer bancar(ING sau Raffesein Bank) (pentru cei care folosesc Home Bank, Internet Banking, etc).

 

Comenzile se pot da telefonic (0743.68.74.76 sau 0766.615.668), pe email(admin@tenereclub.ro) sau direct pe forum in rubrica special creata.

 

Pentru mai multe detalii accesati forumul site-ului ( tricouri bluzoane).

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...