Sari la conținut

Topic in sprijinul lui Zoli


Galen
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cartile sint deja in posesia mea. Am primit deocamdata 10 exemplare in limba romana si 5 in limba maghiara.Puteti sa le ridicati (intre 07-15) de la mine de la munca (FDEE Transilvania Nord) str. Ilie Macelaru 28A. Sau ma puteti suna pina la ore rezonabile si seara la 0744545622 ca sa le ridicati din zona Cipariu str. Voltaire nr.6 (in spatele hotelului Opera Plaza).La job intrebati la poarta de inginerul Suciu Calin (nu Galen!! :crack: ) Iar acasa sunati la telefon ca nu-mi merge soneria.

 

Trebuie sa recunosc ca desi cunosc povestea familiei Kolumban in amanunt, am fost si eu socat de scenele cumplite descrise in aceasta naratiune. :disappointed:

 

In esenta lui Zoli Kolumban i s-a propus de catre un incepator "speedist" sa plimbe impreuna doua fete noaptea catre Gilau. Ma rog tentatia era tentatie si in plus Zoli era un baiat deosebit. N-ar fi refuzat niciodata sa ajute sau sa acompanieze pe cineva. Stiu asta pentru ca il chemam si eu adesea la cite o plimbare si eram buni prieteni si tovarasi de drum.

 

Deasemenea ne-a ajutat din convingere si cu bucurie vizibila la actiunea umanitara de la Aschileu.

/index.php?/topic/104739-actiune-umanitara-dracula-bykers/page__p__754423#entry754423

Am pus acest link din vremuri vechi doar ca sa vedeti ce barbat falnic si om de treaba era Zoli. Din pacate in noaptea aceea nu eu sau cineva din grupul meu de prieteni i-a batut la usa. A urmat inevitabil (fetele trebuiau "distrate") si in mare viteza o cursa teribilista pe sosea care s-a terminat cind cei doi nu au observat practic o curba si au iesit de pe soseaua care in acel loc avea un acostament marginit de o ripa adinca de 2-3 metri plina de movile si pietre.

 

In pofida diverselor speculatii nu a fost vorba de o coliziune intre ei sau cu un alt vehicol. Au fost normal deranjati de luminile traficului de pe contrasens, "speedistul" era incepator iar Zoli purta ochelari si nu vedea prea bine noaptea. Intre urmele de impact cu solul ale motoarelor erau cam 4-5 metri, asa ca e sigur ca au iesit separat dar in tandem si paralel de pe sosea.

 

Decelerarea motoarelor a fost extrem de brutala, ambele roti frontale s-au "infipt" in terenul neregulat iar baietii s-au izbit puternic cu capetele de bordurile motoarelor. Am recuperat bucatele din flip-ul lui Zoli si din bord la locul impactului initial. "Parasutele" au zburat peste ei, s-au rostogolit in teren si au scapat aproape fara nici o zgirietura, pentru ca au disipat treptat energia cinetica. Baietii s-au "imprastiat" insa impreuna cu motoarele in urmatorii 10-20 metri, suferind si alte diverse fracturi.

 

In urma loviturilor puternice primite la cap ambii motociclisti au intrat in coma, speedistul si-a revenit dupa circa o luna iar Zoli a ajuns asa cum inspirat se cheama cartea "Suspendat intre doua lumi". Noi prietenii si tovarasii lui de drum, am facut tot ce ne-a stat in putinta ca sa-l ajutam pe Zoli si apoi sa ajutam familia ca sa poata avea grija de el.Evenimente cu caracter umanitar, vinzari de obiecte, emisiuni tv. Pe linga comunitatea din Cluj, ne-au ajutat si motociclisti din toata tara, in special din Bucuresti si Hunedoara. Carora le multumim din nou cu aceasta ocazie.

 

Cam asta a fost...si poate de atunci aversiunea aceasta pe care o am fata de aceste motociclete construite pentru piste si circuite, pe care lacomia comerciala si nebunia adrenalinei si a "faimei ieftine" le-au adus pe sosele. Desi din pacate am fost martor in timp la numeroase tragedii toate avind un singur numitor comun: viteza pe care aceste motociclete "o cer" SINGURE atunci cind sint scapate chiar si citeva clipe de sub controlul rational.

 

Cam asta a fost pe scurt, lectura acestei carti mi-a redesteptat memoria tuturor acestor drame intinse pe decenii si constiinta faptului ca motociclismul nu este in nici un caz viteza! Doar ca fiecare dintre noi indiferent de tipul de motor pe care il calarim purtam cu noi pe linga bucuria si loibertatea celor doua roti si "o capsula de cianura" pe care o putem strivi intre dinti in orice clipa de "amok", neatentie sau uitare de sine.

 

Lectura cit mai placuta si instructiva ! Sint convins ca aceasta poveste va va da de gindit si mai ales gindul cel bun :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu una in romana,daca mai sunt.

Pai sint pina in prezent 6 comenzi in romana si una in maghiara, asa dar jumatate din stocul meu actual.Daca se termina, mai aducem. :) Va astept la munca sau diseara la telefon.

 

Fiind joi, dupa orele 19 voi fi la terasa Hit si am sa iau si acolo citeva carti cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am vorbit si cu Galen, ma angajez sa ma ocup de distributia cartilor in Bucuresti. Doritorii pot posta aici comenzile, insa pentru a fi siguri ca nu se pierd mesaje, am rugamintea sa trimita si un PM catre subsemnatul. In principiu, in momentul in care ne adunam, sa zicem, 10 oameni, vorbesc cu Galen si trimite coletul cu cartile.

 

Haideti oameni buni, ca e in scop caritabil, plus o lectie de viata pentru fiecare dintre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am vorbit si cu Galen, ma angajez sa ma ocup de distributia cartilor in Bucuresti. Doritorii pot posta aici comenzile, insa pentru a fi siguri ca nu se pierd mesaje, am rugamintea sa trimita si un PM catre subsemnatul. In principiu, in momentul in care ne adunam, sa zicem, 10 oameni, vorbesc cu Galen si trimite coletul cu cartile.

 

Haideti oameni buni, ca e in scop caritabil, plus o lectie de viata pentru fiecare dintre noi.

Multumiri domnule,vad ca ai pus mesajul si pe topicul national, aici se distribuie cartea in zona Cluj :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... dupa ce am postat am vazut ca eram pe Cluj. Da m-am dezmeticit pana la urma :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au mai dat pe Cluj carti si la tersa Hit, mai dispun de 4 exemplare in romana si 4 in maghiara. Sa se anunte cine mai doreste. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai PM!

si tu :)

 

Cei care nu sint din Cluj si doresc sa intre in posesia cartii sint rugati sa-i solicite direct lui Hajni expedierea cu plata ramburs a cartii. Adresa de e-mail este: kolumban.hajnalka@yahoo.com

 

Daca sint mai multi interesati optim este ca cineva sa stringa toate solicitarile, asa cum au facut colegii motociclisti din Salonta. Astfel se vor putea trimite mai multe carti cu un singur colet postal. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii avem momente cand ne deconectam complet, uitam de tot, suntem egoisti si ne intereseaza doar feelingul de moment, cand tragem maxim de motoarele noastre. Unii suntem mai norocosi, altii mai putin. Din pacate, daca se intampla ceva, nu numai noi suferim ci si cei apropiati noua. Merita sa cititi o lectie adevarata de viata, care va va face sa va ganditi mai mult la ceea ce faceti, pentru ca nici unul dintre noi nu e singur pe lumea asta.

Donez cartea, cu conditia sa fie donata mai departe.

Multumiri doamnei Hajnalka pentru randurile scrise si sper ca povestea sa aiba un happy-end.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as returna-o lui Galen s-o vanda mai departe si sa mai stranga niste bani.Vorbind la modul cel mai serios!

Deci Galen,daca esti deacord,iti returnez cartea,saptamina viitoare...:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta e adevarat...

Eu unul ma gandeam in prisma faptului ca este un numar limitat de carti(si din cate am inteles,unul mic).Iar familia lui Zoli are nevoie de bani...cat mai multi.

Pe linga asta,educatia,in general costa.Asa ca mi se pare normal ca orice tinar cu tente de "racer" ar trebui sa dea 20 ron ca sa vada cat costa de fapt cp multi/viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, te rog sa reti o carte pt mine...varianta in romana...dumineca iti voi da un telefon...

k!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pt mine una in lb romana!vb la telefon

s-a marcat. Mai sint atunci doua in lb romana si 4 in lb maghiara. Apoi am sa vad cite mai are D-l Kolumban, presupun ca inca destule..

 

Gata orice activitate aici? Pina una alta mai am 4 carti in romana si 5 in maghiara. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma simt in stare sa citesc o astfel de carte. Dar as da un 20 de lei macar pentru familia lui Zoli. Lasa-mi un cont de paypal, daca au/ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma simt in stare sa citesc o astfel de carte. Dar as da un 20 de lei macar pentru familia lui Zoli. Lasa-mi un cont de paypal, daca au/ai.

Zoli si familia vor fi la intrunirea Transilbania Bikers din 25-27 mai de la Eldorado-Gilau. Cei care au comandat carti si nu au venit dupa ele le vor gasi acolo.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...